SAĞLIK

ALKOL TÜKETİMİ İLE BEYİN GELİŞİMİ İLİŞKİSİ

“Kanıtlar, bireylerin alkolün nörotoksik etkilerine özellikle duyarlı olabileceği üç dönemde beyinde dinamik değişimlerin meydana gelebileceğini gösterdi”

UZMANLAR ALKOL TÜKETİMİNİN HANGİ YAŞ ARALIKLARINDA BEYNE EN FAZLA ZARAR VERDİĞİNİ AÇIKLADI

Araştırmacılara göre alkol maruziyetinin beyin gelişimini etkileyebileceği ilk dönem rahimde başlıyor

Bilim insanları, British Medical Journal isimli akademik dergide yayımlanan yeni bir makalede, üç temel yaşta alkol içmenin beyne zarar verebileceği uyarısında bulundu.

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden araştırmacıların kaleme aldığı makalede nörolojik etkilerin orta düzeyde alkol tüketiminde bile ortaya çıkabileceği ifade edildi.

Louise Mewton liderliğindeki ekip:

“Kanıtlar, bireylerin alkolün nörotoksik etkilerine özellikle duyarlı olabileceği üç dönemde beyinde dinamik değişimlerin meydana gelebileceğini gösterdi” diye konuştu.

RAHİMDEKİ ETKİLER:

Araştırmacılara göre, alkol maruziyetinin beyin gelişimini etkileyebileceği ilk dönem rahimde başlıyor:

“Hamilelik sırasında aşırı alkol kullanımı, ceninde bilişsel bozuklukla ilişkili alkol spektrum bozukluğuna ve beyin hacminde azalmaya neden olabilir.”

15-19 YAŞ ARASINDA RİSK YÜKSEK:

İnsanların en azından ara sıra alkol alma eğilimi göterdikleri kilit aşamalardan biri ergenlik dönemi. Ancak araştırmacılara göre bu alışkanlığın beyin üzerinde birkaç zararlı etkisi olabilir.

“Ergenlik döneminde alkol alımı, neokortikal hacmin ve işlevsel bağlantıların azalması, beyaz cevher gelişiminin zayıflaması ve çeşitli bilişsel işlevlerde küçük ila orta dereceli eksiklikler görülmesine neden olabilir.”

YAŞLILIKTA DEMANS RİSKİ VAR:

Makalede son olarak, yaşlılıkta alkol almanın bunama riskini artırabileceği ifade edildi. Araştırmacılara göre yaşlılarda alkol kullanım bozuklukları, tüm demans türleri açısından en güçlü risk faktörlerinden biri.

Makalede, yaşlılarda alkol kullanım bozuklukları nadir görüldüğü ve birçok insanın yaşlandıkça alkol miktarını azalttığı belirtilirken, risk de vurguladı.

“Günümüzde, orta düzeyde alkol almanın bile orta yaşlarda beyinde görülen küçük ama önemli miktardaki hacim kaybıyla ilişkili olduğu gösterildi.”

ORTA YAŞLARDA HER GÜN YAPILAN 10 DAKİKALIK EGZERSİZ, İLERLEYEN YAŞLARDA BEYİN SAĞLIĞINI KORUYOR

ABD’de yapılan araştırma, orta yaşlardaki kişilerin günde 10 dakika fiziksel egzersiz yapmasının, ileri yaşlarda beyin sağlığını koruduğunu gösterdi.

Araştırmacılar yürüme, koşma veya bisiklet sürmek gibi egzersizlerin düzenli yapılması halinde, bunun 25 yıllık bir süre içerisinde beyne fayda sağladığını söyledi.

New York eyaletindeki Columbia Üniversitesi Irvıng Tıp Merkezi’nden araştırmacılar, 25 yıl boyunca 5 fiziksel muayeneye katılan ortalama 53 yaşındaki bin 600 kişiyi inceledi. Katılımcılar, haftalık egzersiz seviyelerini söz konusu süre boyunca toplam üç kez derecelendirdi. Her bir kişi, orta-kuvvetli yoğunlukta yaptığı egzersizlerin süresini bildirirken araştırmacılar bunları hiç, düşük, orta ve yüksek şeklinde sınıflandırdı.

Araştırmanın sonunda, katılımcıların beyindeki beyaz ve gri maddesi, lezyonları, yaralanma ya da hastalık bölgelerini incelemek için beyin görüntülendi. Yaşam tarzı farklılıklarını ve demografik özellikleri de göz önüne alan araştırmacılar, orta-kuvvetli yoğunlukta egzersiz yapmayan kişilerin, beyin hasarına sahip olma ihtimalinin yapanlara göre 25 yıl sonra yüzde 47 daha fazla olduğunu tespit etti.

Araştırmanın yazarı Dr. Priya Palta, bulguların özellikle orta yaşlarda yapılan egzersizlerin beyin sağlığıyla bağlantısını gösterdiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Haftada en az bir saat 15 dakika orta-kuvvetli yoğunlukta fiziksel aktivite yapmak, hayatınız boyunca beyin sağlığını geliştirmek ve beynininiz asıl yapısını korumak için önemli olabilir.”

Dr. Palta, bahsi geçen dönemde iki buçuk saatten fazla egzersiz yapmanın daha da etkili olacağını belirtti.

Ekip, beyin dokusundaki su moleküllerinin hareketini de inceledi. Orta yaştalarda egzersiz yapanların diğerlerine göre daha faydalı hareketlere sahip olduğunu tespit etti.

Dr. Palta, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Araştırmamız, fiziksel aktivitenin beyindeki küçük damarlar üzerindeki tesiriyle, bilişi kısmen etkileyebileceğini öne sürüyor. Orta-kuvvetli yoğunlukta egzersizin, düşünme becerilerini ömür boyu sürdürmeniz için önemli olduğunu gösteren çok sayıdaki delile katkıda bulunuyor.”

DÜNYA ALKOL TÜKETİMİ 30 YILDAN KISA SÜREDE YÜZDE 70 ARTTI

Çin, Hindistan ve Vietnam gibi orta gelirli Asya ülkelerinde alkol tüketiminde ciddi artış gözleniyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Küresel Hastalık Yükü Çalışması’nın araştırma verilerine göre, 1990-2017 arasında dünya genelinde kişi başına alkol tüketim oranları ciddi artış gösterdi.

Lancet adlı bilimsel yayında yer alan çalışmaya göre dünyada yüzde 70 artan alkol tüketimi oranları, 1990’da 20 bin 999 milyon litreyken 2017’de 35 bin 676 milyon litreye yükseldi.

Almanya Dresden Teknik Üniversitesi’nden çalışmanın yazarı Jakob Manthey, Asya’nın birçok bölgesinde alkollü içecek tüketiminde büyük artış gözlemlediklerini, buna karşılık Avrupalıların daha az alkol tükettiklerini belirtti.

Manthey sözlerini şöyle sürdürdü:

“1990 öncesinde, alkol çoğunlukla yüksek gelirli ülkelerde tüketiliyordu, özellikle Avrupa’da alkol kullanımının en yüksek seviyelerde olduğu kaydedilmişti. Ancak bu durum, Doğu Avrupa genelinde alkol kullanımının düşmesi ve Çin, Hindistan ve Vietnam gibi orta gelirli ülkelerdeki alkol tüketiminde yaşanan artışla büyük ölçüde değişti. Bu durumun, Avrupa’nın en yüksek alkol tüketim oranlarına artık sahip olmayacağı beklenen 2030’a dek devam edeceği tahmin ediliyor.”

İngiltere’de alkol ve madde bağımlılarına destek veren yardım kuruluşu Addaction’dan Karen Tyrell, ülkede alkol problemi yaşayan 5 kişiden 4’ünün herhangi bir tedavi almadığını belirterek şunları kaydetti:

“Alkol kültürümüzün içine işlemiş. Alkol endüstrisi oyunun kurallarını uzun süre önce belirledi. Alkol ürünlerinin gösterişli pazarlaması, neden olduğu zararları yeterince telafi etmeyen bir endüstriyi maskeliyor. Biliyoruz ki tüketicilerin yüzde 4’ü satılan alkolün 3’te birini tüketiyor. İnsanların sağlıklı seçimler yapmasına yardımcı olmak çok önemli ancak sonuçlar değişim konusunda ciddiysek daha iyi politikalara ihtiyacımız olduğunu gösteriyor.”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe için çeviren: Büşra Kırkpınar

© The Independent / Adam Forrest –

Independent Türkçe, Daily Mirror

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top