DÜNYA

KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ (KİK) TOPLANTISINDAN ‘AMBARGOYA SON’ KARARI…

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve Orta Doğu Özel Danışmanı Jared Kushner’ın yanı sıra Katar’a yönelik ambargoya katılan Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü de zirveye katılan isimler arasında yer aldı.

KİK ZİRVESİNDE KATAR’a AMBARGOYU BİTİREN ANLAŞMA İMZALANDI

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısında Katar’a yönelik ambargoya son veren anlaşma imzalandı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud:

“Ula Bildirisi, güçlü ilişkileri teyit etti, bunların yeniden tahkim edilmesi ve komşuluk ilişkilerine saygı çağrısı yaptı.”

LİDERLER SONUÇ BİLDİRGESİNİ İMZALADI!

 Körfez’deki Katar’a yönelik lojistik ve diplomatik ambargoyla sonuçlanan krizi sonlandıracak Suudi Arabistan’ın el-Ula kentindeki 41’inci Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) zirvesinde liderler sonuç bildirgesini imzaladı.

Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında yer alan tarihi El-Ula kentinde bir vadide inşa edilen dışı aynalarla kaplı “Maraya Salonu”nda gerçekleştirilen zirvede açılış konuşmasını Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman yaptı.

Kuveyt’e ve ABD’ye krizin çözümü için çabaları nedeniyle teşekkür eden Selman, nükleer faaliyetlerinde uranyum zenginleştirme kararı alan İran’a “İran’ın nükleer programı, bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ediyor” diyerek tepki gösterdi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman / cafemedyam

“ÇEVREMİZİ KUŞATAN ZORLUKLARA KARŞI ÇABALARIMIZI BİRLEŞTİRMEYE MUHTACIZ”

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman:

“Bugün bölgemizi kalkındırma ve çevremizi kuşatan zorluklara karşı çabalarımızı birleştirmeye en çok muhtaç olduğumuz gündür. El-Ula Zirvesi’nde imzalanacak anlaşma, herkesin iş birliğiyle oluşan bu çabalar sayesinde sağlandı. Körfez, Arap ve İslam bölgesinin istikrarına yönelik dayanışmayı içeren bu anlaşma, devletlerimiz ve halklarımız arasındaki kardeşlik unsurlarını pekiştiriyor.”

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el Sani / cafemedyam

KONUŞMALARIN ARDINDAN LİDERLER, KİK ZİRVESİ SONUÇ BİLDİRGESİNİ İMZALADI.

Zirveye

  • Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el Sani,
  • Bahreyn heyeti adına Veliaht Prens Selman bin Hamed bin İsa Al Halife,
  • Umman adına Başbakan Yardımcısı Fahd bin Mahmud Al Said,
  • Kuveyt Emir Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah,
  • Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) ise Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid katıldı.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve Orta Doğu Özel Danışmanı Jared Kushner’ın yanı sıra Katar’a yönelik ambargoya katılan Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü de zirveye katılan isimler arasında yer aldı.

“KUVEYT VE ABD’NİN DAYANIŞMASI OLMASAYDI ZİRVE AMACINA ULAŞAMAZDI”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud:

“Katar’a ambargo uygulayan ülkeler Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis etti ve ambargo kaldırdı.”

KİK Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf ile ortak açıklama yapan Faysal bin Ferhan Al Suud:

“Kuveyt ve ABD’nin dayanışması olmasaydı bugünkü zirvenin amaçlarına ulaşamayacağını söylemeliyim..

Ula Bildirisi, güçlü ilişkileri teyit etti, bunların yeniden tahkim edilmesi ve komşuluk ilişkilerine saygı çağrısı yaptı. Körfez hanesinde hangi görüş ayrılığı yaşanırsa yaşansın, liderler hikmetleriyle bunların üstesinden gelebilecek beceride..

Liderlerin imzaladığı bildiride, körfez ülkelerinin herhangi bir şekilde doğrudan ya da dolaylı olarak iç işlerine müdahale karşısında dayanışma vurgulandı..

KİK Zirvesi’yle Katar’la anlaşmazlıklar sonlandırıldı ve diplomatik ilişkiler yeniden tesis edildi.”

KİK Genel Sekreteri Hacraf:

“Bugünkü zirve KİK açısından tarihi nitelikte..

Mısır’ın bu anlaşmaya imzacı olması Kahire’nin Körfez ile güven ilişkisinin teyididir.”

MUHAMMED BİN SELMAN, KATAR EMİRİ Nİ SARILARAK KARŞILADI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el Sani’yi havalimanında karşıladı. İkilinin geçmişteki gerilimi ve sosyal mesafeyi bir kenara bırakarak samimi şekilde sarılması dikkat çekti.

Suudi Arabistan’ın başını çektiği Körfez ülkeleri ve Mısır’ın Katar’a üç buçuk yıldır uyguladığı ambargo son buluyor. 

Anlaşmaya ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in arabuluculuk yaptığı belirtilirken,  Suudi basını, Veliaht Prens Muhammed’in Katar Emiri’ne “Selam, selam. Suudi Arabistan Krallığı’nı nurlandırdın” dediğini duyurdu.

https://twitter.com/AJEnglish/status/1346383056194711557?s=20

TÜRK ÜSSÜNÜN KAPATILMASI ŞARTI KOŞULMUŞTU…

ANLAŞMA NEYİ İÇERİYOR?

Taraflar arasındaki kriz 2017 yılında sürpriz biçimde, Körfez ülkeleri ve Mısır’ın Müslüman Kardeşler’e verdiği desteği ve İran’la yakınlaşmasını gerekçe göstererek Katar’la tüm sınırlarını eş zamanlı kapatmasıyla patlak vermişti. Katar’a anlaşmazlıkların aşılması için 13 maddelik bir talep listesi verilmiş; bu talepler arasında Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünün kapatılması da yer almıştı.

‘Körfez krizi’, 2017’de patlak verdiği kadar ani bir şekilde son bulma yoluna girdi. Kuveyt Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının açılması için uzlaşma sağlandığı, resmi anlaşmanın da bugün imzalanacağı duyuruldu.

Amerikan basınıysa, son aylarda İsrail’in bir dizi Arap ülkesiyle yaptığı normalleşme anlaşmalarının arabulucusu olan damat Kushner’in bu uzlaşmada da önemli bir rol oynadığını yazdı. İmzalanacak anlaşmada, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in, Katar’a uyguladığı ablukayı kaldırması bekleniyor. Katar’ın ise karşılığında, bu üç komşusuna açtığı davaları geri çekeceği belirtiliyor. Tarafların devlet medyası üzerinden birbirine karşı karalama kampanyalarına son vermeleri de bekleniyor.

TÜRKİYE: “MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, Katar ile Suudi Arabistan arasında kara, deniz ve hava sınırlarının açılmasına yönelik kararın memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Bakanlık, “Körfez İhtilafının Çözümüne Yönelik Kaydedilen Gelişmeler” hakkında bir açıklama yayımladı. 

“Bu gelişme Körfez bölgesinde Haziran 2017’den bu yana devam eden ihtilafın çözüme kavuşturulmasına yönelik önemli bir adımı teşkil etmektedir..

Başta Kuveyt olmak üzere, yürüttükleri arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleriyle söz konusu kararın alınmasına katkı sağlayan uluslararası aktörlerin çabaları takdire şayandır. Temennimiz bu ihtilafın ülkelerin egemenliklerine karşılıklı saygı temelinde kapsamlı ve kalıcı çözüme kavuşturulması ve Katar halkına yönelik diğer müeyyidelerin de bir an önce kaldırılmasıdır. Körfez İşbirliği Konseyi’nin stratejik ortağı olan ve Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarına büyük önem atfeden ülkemiz, bu istikametteki tüm çabaları desteklemeyi sürdürecektir.”

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör gruplarını desteklediği” suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Katar, söz konusu ülkelerin tüm suçlamalarını reddederken, bu durum Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Kuveyt ise krizin başından bu yana çözüm için taraflar arasında ara buluculuk çabaları yürüttü.

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top