Kuzey Kıbrıs'ın yerli otomobili 'Günsel', seri üretim çalışmalarına devam ediyor. Türk mühendis ve tasarımcılarca geliştirilen yüzde 100 elektrikli otomobil Günsel, yetiştirmek üzere üretim personeli alacağını duyurdu.

KUZEY KIBRIS’IN İLK YERLİ OTOMOBİLİ GÜNSEL’İN KAPASİTESİ 2025’e KADAR 30 BİNE ÇIKACAK

Kuzey Kıbrıs’ın ilk yerli otomobili Günsel için çalışmalar sürüyor.

2025’e kadar üretim kapasitesini 30 bin araca, çıkarmayı planlayan şirket ilk etapta 1000 araç üretileceğine işaret ediyor.

Yerli araba için çalışacak kişi sayısı, planlanan 100 yeni alımla birlikte, 275’e yükselecek.

Kuzey Kıbrıs’ın yerli otomobili ‘Günsel‘, seri üretim çalışmalarına devam ediyor. Türk mühendis ve tasarımcılarca geliştirilen yüzde 100 elektrikli otomobil Günsel, yetiştirmek üzere üretim personeli alacağını duyurdu.

Şirketin açtığı ilanlar arasında teknik personelden, mühendis ve tasarımcıya kadar çok sayıda pozisyon mevcut. Şirket, toplam çalışan sayısını 275‘e çıkarmayı planlıyor. 

PROF. DR. GÜNSEL: “EKİBİN YAŞ ORTALAMASI 35’in ALTINDA

GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, seri üretime geçmek için çalışmaya devam ettiklerini ifade ediyor.

Kuzey Kıbrıs’ın ‘ilk yerli otomobili’ olan Günsel için hedef 2025’e kadar üretim kapasitesini 30 bin araca çıkarmak. Kuzey Kıbrıslı şirket ilk aşamada üretilecek araç sayısının ise 1000 olacağına işaret ediyor. 

KUZEY KIBRIS’IN YERLİ OTOMOBİLİ GÜNSEL TEST SÜRÜŞÜNE ÇIKTI: “TEK ŞARJLA 350 KİLOMETRE YOL KAT EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yerli otomobil GÜNSEL’in test sürüşünü yaptı.

Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen GÜNSEL B9, toplamda 10 bin 936 parçanın bir araya gelmesiyle üretildi.

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1.2 milyon saat emekle geliştirdiği, Kuzey Kıbrıs’ın ilk yerli otomobili GÜNSEL’in ilk modeli B9‘un test sürüşünü Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gerçekleştirdi.

Yüzde 100 elektrikli aracın test sürüşünde Tatar’a, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel eşlik etti.

Test sürüşünün ardından açıklamalarda bulunan Tatar, bu başarıya imza atan Günsel Ailesi’ni tebrik etti. Tatar yerli otomobil GÜNSEL’in ülke tanıtımına, ekonomisine, ihracatına, istihdamına ve kalkınmasına büyük bir katkı yapacağını söyledi.

“Ülkem adına mutlu ve sevinçliyim” ifadesini kullanan Tatar, gerekli test süreçlerinin ardından GÜNSEL’i yollarda görmenin mutluluğunu yaşayacaklarını belirtti. Tatar, şunları kaydetti:

“Dünya artık değişmekte. Havayı, emisyonu ve çevreyi korumak gerekiyor. GÜNSEL piyasaya çıktığı zaman bu özellikleriyle dünyada ilkler arasında yer alacak. Hem yerli üretim hem de konforu bakımından ilgi göreceğine inanıyorum.

LEFKE’DEN KARPAZ’A İKİ KEZ GİDEBİLİYOR

Test sürüşünün ardından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel de Tatar’a ziyareti nedeniyle teşekkür etti. 

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, yüzde 100 elektrikli otomobil GÜNSEL’i tasarımdan Ar-Ge’ye teknolojiden mühendisliğe tek vücut, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdüklerini söyledi.

Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen GÜNSEL B9, toplamda 10 bin 936 parçanın bir araya gelmesiyle üretildi. Aracın motoru 140 kW gücünde. Saate 100 km hıza 8 saniyede ulaşabilen Günsel B9’un hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı.

GÜNSEL’in bataryası yüksek hızlı şarjla sadece 20 dakikada doldurulabiliyor. GÜNSEL’in ilk modeli B9 Sarı, Kırmızı ve Mavi renklerinde üretildi. Sarı, Kıbrıs’ın toprağını, mavi de mavi vatan Akdeniz’i simgeliyor. Kırmızı ise Kuzey Kıbrıs bayrağındaki kırmızı yıldız ve hilalden ilham alıyor.

KIBRIS YERLİ OTOMOBİLİNİ SERİ ÜRETİME SOKUYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilk yerli otomobilini tanıttı 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, yerli otomobil “GÜNSEL”in tanıtımında konuştu

KKTC’nin yerli ve elektrikli otomobili “GÜNSEL”in ilk modeli “B9” ile ikinci modeli SUV tipi “J9″un tanıtımı yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Ar-Ge ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği Bölümü tarafından uzun yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan, 2016’de prototip üretimi tamamlanan KKTC’nin yerli ve elektrikli otomobili “GÜNSEL”in ilk modeli “B9” ile ikinci modeli SUV tipi “J9″un tanıtımı yapıldı.

Başbakan Ersin Tatar:

“KKTC adına sevindirici bir olaya tanıklık ediyoruz ve bu güzelliği ortaya koyanları tebrik etmek istiyorum..

YDÜ ailesi başarılı, çalışkan ve yetenekli. Hep birlikte KKTC’nin başarılarına imza attık..

Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da KKTC ile çok olumsuzluklar konuşulmaktadır. Bu başarı öyküsü, bütün konuşanları mahcup etmektedir. Çünkü biz başarılıyız, devletimize sahip çıkan ve devletimizi yücelten, başarılı bir milletin evlatlarıyız.”

https://www.cafemedyam.com/2020/02/12/jet-fadil-ve-togg/

ORTAYA KONULAN ÇABAYI GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYUYORUZ

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri:

”YDÜ ve Günsel ailesinin KKTC’ye kazandırdığı başarı hikayesinde emeği geçen herkesi kutlarım..

Dünya otomotiv sanayisi büyük bir yol ayrımında. Erdoğan’ın 27 Aralık 2019’da Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun üzerinde çalıştığı, yerli otomobilin (TOGG) tanıtımında da yaptığı konuşmada ifade ettiği gibi, şu an bu yarışta herkes eşit şartlarda..

Elektrikli otonom ve ağ bağlantılı teknolojilerin liderliğinde yeni üretilen modelleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bu anlamda aynı çabanın GÜNSEL markası çerçevesinde ortaya konulduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz..

Söz konusu marka için gösterilen kararlılık, KKTC’de Ar-Ge ekosisteminin nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesinde bir fırsat olacak. Bu çoğu firmaya da ilham verecek..

Teknoparklarda Ar-Ge ve inovasyon alanında yapılacak çalışmalarla üretim, KKTC’nin geleceğinin temel taşlarını oluşturacak. Bu çaba her türlü politik engellere rağmen tüm kısıtlamaraları ortadan kaldıracak.”

BU GURUR, BU ARABA BİZİM

YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı İrfan Günsel:

”Yerli otomobil ülke için büyük bir dönüm noktası olacak. Söz konusu markanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz..

‘GÜNSEL’ KKTC’nin her bir bireyinin gurur duyması gereken bir proje. Bu gurur, bu araba bizim. Bu gurur, bu araba sizin.”

Konuşmaların ardından görücüye çıkan “GÜNSEL”in seri üretimi ise 2021’de başlayacak.

TAM ŞARJLA 350 KİLOMETRE YOL

Kıbrıs’ın simgesi Muflon’dan esinlenilen GÜNSEL B9, oldukça güçlü ve modern bir tasarıma sahip. Alüminyum şasi ve kompozit gövde üzerine inşa edilen elektrikli otomobil, tam şarjla 350 kilometre yol kat edebiliyor.

Rejeneratif Fren sistemi sayesinde 300.000 kilometreden sonra bile pil kapasitesinin yüzde 90’dan fazlasını koruyan GÜNSEL B9, aynı anda dört kişiye ev sahipliği yapabiliyor. Üretilecek Günsel Süper Şarj istasyonlarında sadece yarım saatte şarj edilebilecek olan araç, az enerjiyle çok daha fazla mesafe kat etmeyi hedefliyor.

Sessiz ve aerodinamik yapısı ile muazzam bir sürüş deneyimi vadeden araç, 0’dan 100 kilometreye 8 saniyede çıkıyor. Yenilikçi, verimli ve aynı zamanda zarif bir otomobil olarak karşımıza çıkan GÜNSEL B9, küresel elektrikli araç sektöründe ses getirecek bir potansiyele sahip.

28 ÜLKEDEN 800 FİRMA İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

GÜNSEL B9’un seri üretimi, 2021’de yıllık 2 bin araçla başlayacak. Bu sayının 2025’te yıllık 20 bin araca ulaşması hedefleniyor. Günsel’in AR-Ge süreçlerini de yöneten Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, geçen hafta yaptığı açıklamada, şimdiden araç için 28 ülkeden 800 firma ile iş birliği protokolü imzalandığını söylemişti.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet – odatv


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: