DÜNYA

TÜRKİYE’NİN AKDENİZ’DE FAALİYETLERİNDEN VAZGEÇECEĞİNE DAİR GÜVENCELER VERDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Avrupa Konseyi’nin Türkiye’ye olası yaptırım kararlarını öncelikli gündem maddesi olarak ele alacağı mart zirvesi nedeniyle…

“TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DEKİ FAALİYETLERİNDEN VAZGEÇECEK.”

Yunan gazetesi Kathimerini, Ocak 2021’de Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde önemli gelişmeler beklendiğini yazdı.

Yunanistan’da yayımlanan Kathimerini gazetesi:

“Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Yunanistan tarafından ‘egemenlik ihlali’ olarak değerlendirilen faaliyetlerinden vazgeçeceğine dair güvenceler verildi. İstikşafi görüşmeler yeniden başlayabilir..

Atina’ya ‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz ve petrol arama faaliyetlerinden vazgeçeceğine dair güvence verildi’..

Ocak ayında Yunan-Türk ilişkilerinde gelişmeler yaşanması bekleniyor; Atina’nın gözü, Ankara’yla istikşafi görüşmelerin yeni başlaması olasılığına çevrildi..

Atina şu an, görüşmelerin yeniden başlamasına dair ilk toplantı Türkiye’de yapılacağı için Ankara’nın ilk adımı atmasını bekliyor.”

Kathimerini, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin önümüzdeki haftalarda Türkiye sularında kalacağına dair verildiği belirtilen güvencelere rağmen ‘Türkiye’den bazı üst düzey hükümet yetkililerinin tartışmalı açıklamalar yaptığı’ ve Atina’nın bu nedenle ‘tedbirli davranmaya devam ettiği’ belirtildi.

Gazete, söz konusu açıklamalara Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in Lozan Barış Anlaşması’nın yeniden müzakere edilmesi çağrısını ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bazı Yunan adalarının silahsızlandırılması yönündeki sözlerini örnek gösterdi. Rodos’ta Türkiye için casusluk yaptığı iddiasıyla bir diplomatın gözaltına alınması da Atina’nın ‘tedbirli’ tavrına gerekçe gösterildi.  

Haberde, “Bununla birlikte Atina, Erdoğan’ın öncelikle Joe Biden’ın 20 Ocak’ta ABD başkanı olarak yemin edecek olması, ikinci olarak da Avrupa Konseyi’nin Türkiye’ye olası yaptırım kararlarını öncelikli gündem maddesi olarak ele alacağı mart zirvesi nedeniyle diplomasi yolunu seçeceğine inanıyor” ifadeleri kullanıldı.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top