DÜNYA

DUBAİ’DE YAŞAMAK

Birleşik Arap Emirlikleri’nde, bireylerden gelir vergisi alınmıyor, bu da emekliler için cazip hale geliyor.

DUBAİ’DE YAŞAMAK İÇİN YENİLENEBİLİR 5 YILLIK EMEKLİ VİZESİ İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKİYOR?

Dubai uzun zamandır dünyanın dört bir yanından gelen insanlar için iş olanakları sağlayan önemli bir kent oldu.

Ancak son yıllarda buraya gelenlerin daha uzun süre kalmayı tercih ettikleri görülüyor. Buna karşı, 2018’de Birleşik Arap Emirlikleri, yenilenebilir beş yıllık emekli vizesi uygulamasını onayladı, söz konusu yasa da bir yıl sonra yürürlüğe girdi.

Target on euronews’de yeni vize uygulamasının yerel ekonomi için nasıl bir fayda sağlayacağını göreceğiz, şehirde uzun süre kalmayı düşünen insanlarla tanışacağız .

Dubai’nin artık insanların gelip geçtiği bir kent olmadığını vurgulayan avukat Michael Kortbawi:

“Burada da yatırım yapabilirsiniz, emekli olabiliriz, yani uzun vadeli planlarınız olabilir. Yani Dubai’ye gelme nedenlerinizin arkasındaki felsefe artık değişiyor.”

EMEKLİ VİZESİNİ ALMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR…

Birleşmiş Milletler’in verilerine göre, geçen yıl Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa veya Kanada’dan daha fazla göçmene ev sahipliği yaptı.

Vize almak isteyenler, 4 kriterden en azından birini karşılamalı:

  • Aylık yaklaşık 4.600 euro gelire sahip olmalısınız
  • veya 230 bin euro üzerinde tasarrufunuz olması lazım,
  • bunun yerine 460 bin euro değerinde mülk sahibi de olabilirsiniz.
  • 460 bin euro değerinde bir tasarruf ve mülk kombinasyonu da olabilir.

Bu vize sayesinde, artık Dubai’de çalışan Harsha Varyani uygulamadan çok memnun:

“Emekli vizesine sahip olmak, her zaman düşünmek zorunda olduğum oturum izni yükünü omzumdan kaldırdı. Daha önce 1 veya 2 yıl gibi kısa vadede birçok kez taşınmam gerekiyordu. Artık gönül rahatlığıyla burada kalabilir ve zamanım yüzde yüzünü Dubai’deki işlerime ayırabilirim.”

VERGİLENDİRME SİSTEMİ, EMEKLİLER İÇİN OLDUKÇA CAZİP

Birleşik Arap Emirlikleri’nde, bireylerden gelir vergisi alınmıyor, bu da emekliler için cazip hale geliyor.

Ancak insanların geldiği, yani emekli oldukları ülkelere göre bazı farklılıklar var. Örneğin İsveçli emeklilerin maaşları, yurt dışında yaşayanlar için, kişisel ödeneğin üzerindeki gelirinizin yüzde 0 ila 25 oranında belirlenen SINK vergisine tabi.

Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri, burada hiçbir verginin ödenmemesini sağlayacak bir çifte vergi anlaşması imzaladı.

İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında da bir çifte vergilendirme anlaşması var.

Beş yıllık emekli vizesi, daha fazla insanı burada kalmaya ve bu şehri yerleşmeye teşvik etmeyi hedefliyor.

DUBAİ’DEKİ EMLAK PİYASASI COVİD-19 SONRASI NASIL TOPARLANDI? EV ALMAK İSTEYENLER NEDEN ARTTI?

Emlak endüstrisini konu alan Netflix dizisi Selling Sunset, bu yaza damgasını vuran yapımlardan biri.

Hiç şüphesiz emlak sektörü oldukça geniş bir alan. Covid-19 salgını sebebiyle büyük yara alan Dubai’deki emlak piyasası hala inişli çıkışlı seyrini devam ettiriyor.

Dubai’de 2020’nin ilk yarısında 16.3 milyar euro değerinde gayrimenkul el değiştirdi. Bu süre zarfında Dubai Marina’da tam tamına 770 milyon euroluk emlak satışı gerçekleşti. Apartman daireleri ortalama 250 bin, villa tipi evlerse 550 bin eurodan alıcı buldu. Bu dönemde özellikle kadın yatırımcıların 1.5 milyar euroluk gayrimenkul alması dikkat çeken ayrıntılar arasındaydı.

Michael Waters, Heriot-Watt Üniversitesi Emlak Uzmanı, Dubai:

“2012’den günümüze Dubai’ye yatırım yapan herhangi biri, yıllık ortalama yüzde sekiz buçuk kazanç sağladı. Dolayısıyla küresel şehirleri ve çekiciliğini belirleyen Küresel Rekabet Endeksi’nde Dubai, son birkaç yıl içinde yirmi dokuzuncu sıradan altıncı sıraya yükseldi”.

Dubai’de her bütçe seviyesinde gayrimenkul değer kazandı, şehirdeki pahalı evler de buna dahil. Kısaca Dubai’de bu milyon euro değerindeki evler harici başka gayrimenkullere de talep var.

Dubai’nin merkezinde inşa edilen bu siteye benzer yeni yerleşimler de yatırımcıların ilgisini çeken diğer gayrimenkuller arasında.

Fred Durie, Nshama Garimenkul CEO’su, Dubai: 

“Biz müşterilerimize uygun fiyata emlak almaları için fırsatlar sunuyoruz. Bu sayede kira ödemekten kurtulup ev sahibi oluyorlar. Sattığımız evler oldukça revaçta. Kiraya çıkarlarsa parayı kaybederler, ancak ev alanlar Dubai’den taşınsa dahi gayrimenkullerini rahatlıkla satabilirler.”

Eskiden Dubai’de kiraya çıkanlar şimdi ev almanın mükemmel bir zaman olduğunu düşünüyor. İlk evini almak isteyen müşteriler arasında bir hareketlilik var.

Rick Waind, Better Homes Direktörü: 

“Sanırım karantina bunda etkili oldu. Hepimiz beş-altı hafta kadar evlerimizde kısıtlı kaldık. İnsanlar onlara sunduğumuz geniş ve ferah evlerimiz hakkında düşünmeye başladı. Ve müşteriler bu evleri incelemeye aldı. Piyasaya kıyasla oldukça makul fiyatlara evler sattığımızı keşfettiler.”

Koronavirüsün etkileri 2020’nin üçüncü çeyreğinde de piyasalarda hissediliyor. Peki ama şu anda Dubai’de emlak piyasası ne durumda?

Fibha Ahmed, Bayut ve Dubizzle Emlak Satış Danışmanı: 

“Önümüzdeki 6-8 aylık dönemde kiracıların ev satın aldığını göreceğiz. Piyasa bu yönde ilerliyor. Burada yaşayanlar ilk evlerini almaya devam edecekler.

Koronavirüs sebebiyle birçok kişi işini kaybetti, gelirler düştü ve mali bir istikrarsızlık ortaya çıktı. Ancak ellerinde nakit bulunduranlar şimdi ev almaya yöneliyor.

Maya Wimbury, Dubai’de ilk evini almak isteyen müşteri: 

“Eşim ve ben ev almayı düşünüyorduk ve Covid-19 salgını başladı. Sonra hesapladık ki eğer ev alırsak masraflarımız her ay yüzde 40-50 oranında düşüyor.”

2020 küresel açıdan her sektör için zorlu geçti. Dubai’deki uzmanlar gelecek dönemlerde yapılacak fuarların şehirdeki piyasayı toparlayacağını umuyor.

Chris Speller, CityScape Emlak Satış Müdürü: 

“Yakın zamanda piyasadaki güven ortamının yeniden oluşacağını düşünüyorum. Belki de düşündüğümüzden çok daha hızlı. Bence 2021’in ilk çeyreğinde emlak piyasası hızlı bir şekilde kendini toparlayacaktır.”

Yatırımcılar her zaman güvenli bir ortam arar. Covid 19’un küresel ekonomi üzerindeki uzun vadeli etkisi belirsizliğini koruyor. Ancak önümüzdeki aylarda tüm gözler emlak sektöründe olacak.

İSLAM EKONOMİSİNİN GELECEĞİNE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ’NDEN BAKIŞ

Global İslami Ekonomi Raporu’na göre, 2020’de Birleşik Arap Emirlikleri, İslam ülkeleri içinde dünyanın en iyi üç ekonomisi arasında yer aldı. Malezya liderliğini sürdürürken, onu Suudi Arabistan izledi. Basitçe ifade etmek gerekirse, İslami ekonomi, İslami ilkeler ve değerlerle uyumlu işletmeler, finans ve yatırımlar için bir kategori.

Dubai Uluslararası Finans Merkezi’ne hoş geldiniz. Burası bölgenin iş merkezi ve dayanağı. İki ekonominin yan yana oturduğu yer. Üç temel alana sahip olan İslami ekonomiye odaklanıyoruz. Biri İslami finans. Sanatı, turizmi ve modayı kapsayan helal ürünler ve İslami faaliyetler de var.

2019’da İslami finans varlıklarına 2,4 trilyon Euro yatırım yapıldı. Dünyanın dört bir yanında 1.9 milyar Müslüman, İslam ekonomisinde 1,7 trilyon Euro’nun biraz üzerinde harcadı. Helal gıda, mütevazı moda ve medya ile tatil sektörleri en önemli üç kaynaktı. Dubai İslami Ekonomi Geliştirme Merkezi (DIEDC), Dubai’yi İslami ekonominin başkentine dönüştürmek için 2013 yılında kuruldu.

DIEDC yöneticisi Abdulla Muhammed Al Awar, raporu olumlu değerlendiriyor:

“Bu raporun sağladığı şey aslında bir kaynak. Ve İslam ekonomisinin çeşitli sektörlerindeki kilit yatırımlar nelerdir, tüketiciler İslami ekonomiyi oluşturan ürün ve hizmetlere gerçekte ne kadar harcadı? Bu nedenle, trendin nerede olduğunu öğrenmek için şirketler ve hükümetler için çok iyi bir kaynak.”

2018 Techsci araştırma raporu, Birleşik Arap Emirlikleri helal yiyecek ve içecek pazarının 2022 yılına kadar 4.6 milyar Euro’yu geçeceğini tahmin ediyor. Artan Müslüman nüfus, artan kişi başına gelir ve artan e-ticaret, talebi yükselten ana faktörler arasında yer alıyor. Bir diğer etken de Prarie Foods’ta gayrimüslimlerin helal gıda kabulünün artması. Onlar helal yiyecek ve içeceklerle ilgili katı yönetmelik ve politikaları takip ediyor.

Prairie Halal Foods Genel Müdürü Wahid Kandil, yatırım alanlarının büyüdüğünü söylüyor:

“Farklı restoranlara gideceğiz, tabii ki çok kaliteli restoranlara. Tüketiciler, çoğu ya da bazıları Müslüman değiller, gerçekten onlar için bir gereklilik değil. Ama buna hizmet edebiliyoruz.”

Dubai’de hızla büyüyen, nispeten genç bir Müslüman nüfus, pazardaki İslami hassasiyetlerini gıda, bankacılık ve finans gibi çeşitli ürünlerin ötesinde kozmetik, seyahat ve sağlık hizmetlerine kadar yaydı. Giyim endüstrisi bölgede ve ötesinde popülaritesini artırdı.

Moda tasarımcısı Amal Murad, İslami kıyafetlerin Avrupa’da da ilgi gördüğünü söylüyor:

“Avrupa’da farklı dinlere mensup kişilerden ve Müslümanlardan çok sayıda soru alıyorum. Müslüman olmayan arkadaşlarım da sadece buraya gelip bizi ziyaret ettiklerinde değil, ülkelerine döndüklerinde bile benim giysilerimi giymekten hoşlanıyor.”

İslam ekonomisi, Covid 19’dan sonra 2021’e kadar Global İslami Ekonomi raporu tahminlerinin durumuna göre nasıl davranacaklarına odaklanıyor. Sadece Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ve istihdam eski haline dönmeyecek, aynı zamanda büyümenin pandemi öncesi seviyelerde olacağını göreceğiz. Rapor, en çok etkilenen gelişmiş ekonomilerin hızla toparlanacağını ve gelişmekte olan pazarları ve genel olarak küresel büyümeyi geride bırakacağını tahmin ediyor.

Küresel İslami ekonominin değeri iki trilyon doların üzerinde olduğu dönemde Dubai, bu çok kazançlı pastanın dilimini talep etmek için burada.

DUBAİ, KÜRESEL SALGINDA BANKA VE İŞLETMELERİNİ NASIL DESTEKLİYOR?

Hükümetler, Covid-19 salgınının yol açtığı halk sağlığı kriziyle boğuşmanın ötesinde, kısıtlamalar ve sosyal mesafeden doğan ekonomik çöküşü hafifletmek için ellerinden geleni yapıyor.

Borsalar, halihazırda, bir nesil boyunca görülmemiş türden bir gerilemeye tanık oldu.

Orta Doğu da bir istisna değildi. Körfez’in varlıklı ülkeleri bile, düşen petrol fiyatlarından oldukça etkilendi. Mevcut ekonomik eğilimlere ilişkin Satınalma Yöneticileri Endeksi, rekor düşüşlere ulaştı.

Dubai’de çeşitli ekonomi politikaları ve bankalardan gelen teşvik paketleri, işletmelerin şoktan korunmasına yardımcı olmak için dolaşıma sokuluyor.

BANKA VE İŞLETMELERE 65 MİLYAR EUROLUK DESTEK PAKETİ

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, mart ayı ortalarından itibaren ekonomiyi korumak için harekete geçti, bankaları ve işletmeleri 65 milyar euro değerinde bir ekonomik destek planıyla tamponladı. Bu, kredileri teşvik etmek amacıyla, bankalara sıfır maliyetle teminatlı krediler şeklini aldı. Bankaların zorunlu ihtiyat akçeleri olan “sermaye tamponları”ndan nakit tahsis edildi.

Finansal borç mekanizmalarıyla ilgili güncel bir araştırmaya göre, bu destek önlemleri ülkede önemli bir güven ortamı yarattı. Birleşik Arap Emirlikleri’nden katılımcıların yüzde 42’si, şirketlerinde işlerin 3 ila 6 içinde normale döneceğine inandıklarını söyledi.

Benzer şekilde buradaki katılımcıların yüzde 64’ü şirketlerinin geleceğe yönelik yetenek geliştirme becerisine “çok güvendiğini” söyledi. Dünya genelindeki katılımcılarınsa yüzde 48’i bu cevabı verdi.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ İŞLERİ ÇEVRİM İÇİ ALANA TAŞIMAK ZORUNDA KALDI

Her yerde olduğu gibi Birleşik Arap Emirlikleri’nde de bazı sektörlerde talepte benzeri görüşmemiş bir düşüş yaşandı. Ancak diğerleri, büyük bir artış gördü.

Tüm sektörler işlerini çevrim içi alana taşımak ve uyarlamak zorunda kaldı. En son teknolojilerin harekete geçirilmesi, hem halk sağlığı hem de ekonomi için risk değerlendirmesi yapmada hayati önem taşıyor.

Covid-19 salgını ayrıca, küresel ekonominin üzerine inşa edildiği altyapının doğasına ilişkin yaygın tartışmalara yol açtı.

Dubai Future Foundation’ın CEO’su Khalfan Belhoul konuya ilişkin şöyle konuşuyor:

“Petrol dışı ticarette en önemli ortağımız Çin. Ticaretimiz, küresel lojistik zorlukları gibi zorluklardan etkilendi. Bu da tedarik zinciri çeşitliliğini ve ülke içi üretimi dikkate almamız gerektiğini gösteriyor. Bu ikisinin kombinasyonu, daha başarılı bir formül oluşturacak. Ancak küresel salgından öğrendiğimiz en büyük şey, insanlık olarak nasıl koordine olabileceğimiz ve büyük kararlar alabileceğimiz oldu.”

Bu, test sürecinde yolumuza devam ederken hem insanlık hem de ekonomi adına yararlı olacak bir gelişme.

İLGİLİ HABER

euronews / Natalie Lindo / Kerem Congar / Gizem Sade

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top