GÜNDEM

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KAFALARI KARIŞTIRDI

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU, 2020 YILINA İLİŞKİN DIŞ POLİTİKA DEĞERLENDİRME TOPLANTISINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

2020 YILINA İLİŞKİN DIŞ POLİTİKA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI …

“ABD ile S-400’ler konusunda ortak çalışma grubu teklifi geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

“ABD ile S-400’ler konusunda ortak çalışma grubu teklifi geldi, kabul ettik!”

AB ile ilişkilere değinen Mevlüt Çavuşoğlu:

“İlişkilerimizin daha pozitif ortamda yürümesi için biz hazırız. Avrupa Birliği’nin de hazır olmasını bekliyoruz.”

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU, 2020 YILINA İLİŞKİN DIŞ POLİTİKA DEĞERLENDİRME TOPLANTISINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

Çavuşoğlu, 2020’de Türkiye’nin girişimci ve insani dış politikasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Suriye,Libya, Doğu Akdeniz ve Karabağ gibi bölgesel konularda Türkiye’nin önemli kazanımlar elde ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, Türk dış politikasının önceliğinin ülkenin çıkarlarını korumak olduğunu kaydetti.

Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ne teklif ettiği çok taraflı konferans için çalışmaların AB tarafıyla birlikte sürdüğünü belirten Çavuşoğlu şunları kaydetti: 

“2020’de Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde inişler çıkışlar oldu. Özellikle Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve daha sonra Fransa’nın ikili meseleleri AB gündemine taşıması nedeniyle gergin geçti. Buna rağmen aralık ayındaki AB Liderler Zirvesi’nden sağduyulu bir sonuç çıktı.Türkiye ile ilişkilerin önemini anlayan, Türkiye ile gerginlik yerine daha iyi diyalog kurmamız gerekir diyen ülkelerin görüşleri hakim oldu. Elbette sonuç bildirgesinde memnun olmadığımız hususlar var. Bunu da karşı açıklamamızda dile getirdik. Seneye ilişkilerimizin daha pozitif ortamda yürümesi için biz hazırız. Avrupa Birliği’nin de hazır olmasını bekliyoruz.”

“ABD İLE S-400’LER KONUSUNDA ORTAK ÇALIŞMA GRUBU TEKLİFİ GELDİ”

Diğer taraftan, ABD’nin CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası) yaptırımlarının hafif ya da ağır olmasının önemli olmadığını, siyasi olarak yanlış bir karar olduğunu belirten Çavuşoğlu, bunun Türkiye’nin egemenlik haklarına saldırı olduğunu ifade etti. 

ABD’nin Türkiye’ye yönelik CAATSA yaptırımları konusunda bir ortak çalışma grubu kurulması teklifinde bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin her zaman diyalogdan yana olduğu için söz konusu teklife evet dediğini bildirdi.

ABD’DEN S-400 AÇIKLAMASI: “TÜRKİYE’YLE ORTAK ÇALIŞMA GRUBU YOK”

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili sürdürülen görüşmelerin son yaptırımların etkisiyle ilgili olduğunu belirtti

ABD Dışişleri Bakanlığı:

“Türkiye ile henüz Rusya’dan alınan S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili ortak çalışma grubu kurulmadı. Görüşmelerimiz, yaptırımların mevcut askeri iş birliği üzerindeki etkisiyle ilgili..

CAATSA yaptırımları veya S-400 sisteminin F-35 için arz ettiği tehdidin ‘incelenmesi’ ile ilgili bir çalışma grubu yok..

Yaptırımların mevcut askeri iş birliği üzerindeki etkisiyle ilgili çalışma düzeyinde rutin istişareler yapılıyor.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün yaptığı açıklamada ABD’nin Türkiye’ye yönelik CAATSA yaptırımları konusunda bir ortak çalışma grubu kurulması teklifinde bulunduğunu söylemişti.

Çavuşoğlu, “Daha önce ‘Gelin bir ortak çalışma grubu kuralım’ teklifinde bulunmuştuk. Şimdi o teklif ABD tarafından geldi, biz tabiatıyla her zaman diyalogdan yana olduğumuz için bu teklife de evet dedik. Uzmanlar düzeyinde görüşmeler başladı” ifadelerini kullanmıştı. 

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top