EKONOMİ

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İMZALANDI

” Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile Gümrük Birliği’nin 25 yıl boyunca getirdiği kazanımları korurken, Birleşik Krallık ile ilişkileri daha da derinleştirme yönünde ilk adımı attık.”

TÜRKİYE İLE BİRLEŞİK KRALLIK ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI İMZALANDI

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması dolayısıyla düzenlenen tören,  Bakan Pekcan ile Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Liz Truss‘ın video konferans yöntemiyle katılımıyla gerçekleştirildi. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:

” Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile Gümrük Birliği’nin 25 yıl boyunca getirdiği kazanımları korurken, Birleşik Krallık ile ilişkileri daha da derinleştirme yönünde ilk adımı attık.”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:

“Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasıyla iki ülke arasındaki ticaret rejiminin yeniden belirlenmesi ihtiyacı doğdu..

İmzalanan anlaşmayla ülkeler arasında ikili bazda bir tercihli ticaret rejimi tesis edilecek.”

​Türkiye ve Birleşik Krallık arasında imzalanan STA sayesinde, ikili ticaretin etkin ve sorunsuz bir şekilde devam edeceğini söyleyen Pekcan:

 “Bu anlaşma, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak. Firmalarımızın rekabetçi olduğumuz sektörlerde İngiltere’ye kolay ve sorunsuz bir biçimde ihracat yapabilmelerini garanti altına alacaktır” diye konuştu. 

Pekcan, Birleşik Krallık’ın, 31 Ocak 2020 tarihi itibarıyla Avrupa Birliği’nden resmen ayrıldığını ve bu yıl sonuna kadar bir geçiş süreci öngörüldüğünü hatırlatarak, Türkiye olarak bu süreci yakından takip ettiklerini, oldukça yoğun bir mesai harcadıklarını ifade etti. 

“BUGÜN İTİBARIYLA AMACIMIZA ULAŞMIŞ BULUNUYORUZ”

Yıl boyunca hem AB hem de Birleşik Krallık makamlarıyla yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüklerini dile getiren PEKCAN, şöyle konuştu:

“Türkiye olarak temel amacımız, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’nden kaynaklı ticari ilişkilerimize de halel getirmeden, Birleşik Krallık ile arzu ettiğimiz bir ticaret anlaşmasını imzalamak idi. Bugün itibarıyla amacımıza ulaşmış bulunuyoruz. Anlaşmanın az sonra imzalanmasıyla birlikte, Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacaktır. Ticaretimiz her zamanki etkinliğiyle sürecek ve inanıyorum daha da gelişecektir. Gümrük Birliği’nin 25 yıl boyunca getirdiği kazanımları korurken, Birleşik Krallık ile ilişkilerimizi imzalayacağımız Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında daha da derinleştirme yönünde ilk adımı atıyoruz.”

“TÜM BELİRSİZLİKLER, HUKUKİ VE TEKNİK HANDİKAPLAR ORTADAN KALKTI”

Bakan Pekcan, bu noktaya gelmenin kolay olmadığını vurgulayarak:

“AB ve Birleşik Krallık arasında yürütülen müzakerelerdeki belirsizliklere rağmen Türkiye olarak uzun süredir Birleşik Krallık ile teknik düzeydeki müzakereleri sürdürdük ve üst düzeyde pek çok temas gerçekleştirdik.”

Bir taraftan da AB makamlarıyla süreçle ilgili istişarelere davam ettiklerini anlatan Pekcan, Türkiye açısından çok yönlü bir ticaret diplomasisi süreci yaşandığını söyledi. 

Pekcan, nihayetinde Türkiye olarak Birleşik Krallık ile taslak anlaşmayı imzaya hazır hale getirdiklerini belirterek:

 “Artık yıl tamamlanmak üzereyken ve geçiş süreci dolmak üzereyken, Birleşik Krallık ve AB arasında anlaşma sağlanmasıyla ülkemiz ile Birleşik Krallık arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalanması noktasında tüm belirsizlikler ve tüm hukuki ve teknik engeller de ortadan kalkmış oldu. Biz de bu çerçevede bugün itibarıyla Birleşik Krallık ile anlaşmamızı imzalayacak olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz” dedi. 

“ANLAŞMA 1 OCAK 2021 TARİHİNDE DEVREYE GİRECEK”

Pekcan, Serbest Ticaret Anlaşması’nın 1 Ocak 2021 tarihinde devreye gireceğini ve hiçbir süre kaybının olmayacağını belirterek, şunları söyledi:

“Anlaşma olmasaydı, Birleşik Krallık’a yaptığımız ihracatın yaklaşık yüzde 75’i vergi yüküyle karşı karşıya kalacak, yaklaşık 2.4 milyar dolara varan bir zararımız olacaktı. Bu risk an itibarıyla ortadan kalkmıştır. STA, Türkiye ve Birleşik Krallık ilişkileri bakımından yeni ve çok özel bir kilometre taşı. Anlaşma, mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerimizin çerçevesinin korunması ve geliştirilmesi konusunda hükümetlerimiz arasındaki ortak anlayış ve iradenin bir sonucudur.”

Uzun müzakereler sonucunda Avrupa Birliği ile ticaret anlaşmasına varan İngiltere, bu anlaşmanın tamamlanmasının ardından ilk serbest ticaret anlaşmasını Türkiye ile imzaladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:

“Bugün, Türkiye-Birleşik Krallık ilişkileri bakımından önemli ve tarihi bir günü yaşıyoruz..

Serbest Ticaret Anlaşması, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak.” diyen Pekcan, “STA ile Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacak. Ticaretimiz inanıyorum daha da gelişecek.”

Bloomberg HT ve Habertürk’ün ortak yayınında anlaşmayla ilgili soruları yanıtlayan Pekcan:

“İlk aşamada ihracatçılarımızın 1 Ocak itibariyle 25 yıllık Gümrük Birliği kazanımlarının etkilenmemesine ve gümrük vermemelerine odaklanmıştık. Menşei koşullarına bakıldığında ise AB ile İngiltere arasındaki anlaşmaya göre revize edilmesini gündeme aldık. Ama prensipte İngiltere ile anlaştık, şu an ihracatçılarımız menşei koşullarından etkilenmeyecek.”

AB ile yapılan Gümrük Birliği anlaşmasında hizmetler ve yatırımlar sektörlerinin dahil olmadığını hatırlatan Pekcan:

“Biz prensip olarak İngiltere ile bu yönde anlaştık. Hizmetler ve yatırımları kapsama dahil edeceğiz. Hatta bazı ürünleri karşılıklı olarak tanıma ve tarım ürünlerinde de karşılıklı iyileştirmeler yapacağız. Buna da en kısa zamanda başlayacağız.”

TÜRKİYE, İNGİLTERE’YE TİCARETİNDE FAZLA VERİYOR

Türkiye ile İngiltere arasında 2019 yılında 17,1 milyar dolarlık ticaret gerçekleşirken bunun 11,5 milyar dolarını Türkiye’nin ihracatı, 5,6 milyar dolarını ise Türkiye’nin ithalatı oluşturuyor.

2020 yılının Ekim ayına kadar ise Türkiye İngiltere’ye 9,01 milyar dolarlık ihracat yaparken İngiltere’den 4,5 milyar dolarlık ithalat yaptı.

Türkiye’nin en büyük altıncı ticaret ortağı olan İngiltere, Türkiye’ye karşı net ithalatçı konumunda.

Türkiye, İngiltere’ye en çok ana metal sanayi ürün grubunda ihraç yaparken İngiltere’den en çok motorlu kara taşıtı ve römork ithal ediyor.

İngiltere Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılmadan önce, Türkiye ve İngiltere arasındaki ticaret ilişkileri 1995 yılında AB ile Türkiye arasında kabul edilen ve 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği Kararı ile düzenleniyordu.

GEÇEN HAFTA UZLAŞILMIŞTI

Anlaşmanın Arçelik ve Ford Otosan gibi İngiltere’de yüksek satış hacmine sahip Türk şirketler için de olumsuz rekabet koşulları risklerini ortadan kaldıracağı belirtiliyor.

Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere’nin Brexit sonrası birlik ile ticaret ilişkilerini düzenleyecek anlaşmada uzlaşıya geçen hafta varılmıştı.

İngiltere’nin Türkiye’nin çok önemli bir ticaret ortağı ve ikinci büyük ihracat pazarı olduğunu belirten İktisadi Kalkınma Vakfı Başkan Zeytinoğlu:

“Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticaret geçtiğimiz yıl 25.25 milyar dolar oldu. Bu senenin ilk on bir ayında ise Covid-19 koşullarına rağmen İngiltere’ye 10 milyar dolar civarında ihracat yapıldı. Bugün imzalanacak olan serbest ticaret anlaşması bu ticaretin devamlılığını sağlayacak..

Bunun için anlaşmanın hemen yılbaşında yürürlüğe girmesi gerekecek. Birleşik Krallık’a en fazla ihracat yapan altın, tekstil, hazır giyim, otomotiv, ev aletleri, makine ve demir çelik gibi sektörler ve Birleşik Karalık’tan ithalat yapan sektörler bir süredir anlaşmasız Brexit ihtimali sebebiyle endişeli idi. Bu anlaşma ile rahat bir nefes alındı.”

Zeytinoğlu, bugünkü anlaşmanın Türkiye ve Birleşik Krallık arasında sanayi ürünlerinde serbest ticareti devam ettirdiğini belirterek, iki ülke arasında ticari ilişkinin hizmetler ve tarım gibi diğer sektörlere de genişletilmesi için ticaret anlaşması müzakerelerinin yeni dönemde devam edebileceğini söyledi.

Garanti Yatırım notunda ise ocak-ekim döneminde Birleşik Krallık ile 9 milyar dolar ihracat, 4.5 milyar dolar ithalat ilişkisi bulunan Türkiye’nin nette 4.5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğine dikkat çekildi.

ARÇELİK, FORD OTOSAN GİBİ ŞİRKETLER İÇİN RİSK ORTADAN KALKTI

Garanti Yatırım halka açık şirketlere etkisine ilişkin analizinde ise Arçelik’in beyaz eşya sektöründe Beko markasıyla İngiltere’de toplam beyaz eşya pazarının lideri olduğuna dikkat çekilerek:

“Serbest Ticaret Anlaşması olmasaydı Arçelik’in vergi avantajını dolayısıyla rekabet gücünü ve güçlü konumunu kaybetme riski vardı. Serbest Ticaret Anlaşması ile Arçelik bu vergi avantajını devam ettirecek olup ve İngiltere’de güçlü konumunu sürdüreceğini düşünüyoruz” denildi.

Raporda İngiltere’nin Ford Otosan’ın en yüksek satış hacmini yaptığı pazar olduğuna da dikkat çekilerek:

“Anlaşmanın bugün imzalanması sevkiyatlarda herhangi bir gecikme yaşanmamasına işaret ettiği için olumludur” denildi.

Türkiye geçen yıl İngiltere’ye 11.3 milyar dolar ihracat yaptı. İngiltere’ye yapılan ihracat toplam ihracatın %6.2’sini oluşturdu.

İngiltere, Türkiye’nin en büyük ikinci ihracat pazarı konumunda bulunuyor.

İLGİLİ HABER

sputnik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top