Avrupa’daki gurbetçilerden 1990 ile 2000 yılı arasında milyarlarca Avro para toplayan...

İNSAN HAKLARI TAZMİNAT KOMİSYONU BAŞKANLIĞI EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR ALDI

İnsan Hakları Tazminat Komisyonu, eski ismi Kombassan olan Bera Holding mağduru M.Y’ye 12 bin 500 TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Avukat Papakçı:

“Yeşil sermayenin yasayla korunduğunu anımsatmalıyım. Milyarlarca Avro tazminat devletin üstüne kalacak.”

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Tazminat Komisyonu Başkanlığı, M.Y’nin eski ismi Kombassan olan Bera Holding hakkında 2006 yılında açtığı davanın 14 yıl boyunca sonuçlanmaması üzerine “hak ihlali” gerekçesiyle başvurucuya 12 bin 500 TL tazminat ödenmesine karar verdi. 

M.Y’nin avukatı Acun Papakçı:

“Karar Kombassan, Yimpaş gibi şirketlerce yürütülen faaliyetlerin insan hakları açısından incelendiği ve mağdurların davalarına yönelik yakınmalarında haklı bulunduğu ilk karardır.”

Papakçı, devletin milyarlık tazminatlar ödemek zorunda kalacağına dikkat çekti..

Yurtdışında yaşayan Türklerden kâr payı ortaklığı vaadiyle en çok para toplayan holdinglerin başında gelen eski ismi Kombassan olan Bera Holding’in binlerce mağdurundan sadece birisi olan M.Y’nin 2006 yılında açtığı dava 14 yıl boyunca sonuçlanmadı. 

Dosya sürekli ilk derece mahkemesi ile Yargıtay arasında mekik dokudu. “Hak ihlalinin tespiti ve tazmin edilmesi” talebiyle 2016 yılında M.Y., Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. AYM ise topu İnsan Hakları Tazminat Komisyonu Başkanlığı’na attı. İnsan Hakları Tazminat Komisyonu ise 10 Aralık 2020 tarihli kararı ile “makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğini” tespit etti ve başvurucuya 12 bin 500 TL tazminat ödenmesine karar verdi.

‘GÖRÜLMEMİŞ KANUN’

M.Y’nin avukatı Acun Papakçı mağdurlar adına 2000’li yılların başında açılan davaların aynı şekilde Konya Mahkemeleri ve Yargıtay arasında gidip geldiğini belirterek:

“Davalar Yargıtay’ın emsal kararları uyarınca kabul edilmeye ve alacaklar 2018 yılından itibaren tahsil edilmeye başlandığında eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve 2016 yılında Kombassan’ın yönetim kurulu başkanlığına getirilen Ali Rıza Alaboyun’un girişimleri ile Kombassan’a dava açılamayacağı, süren davalarda da karar verilemeyeceği yönünde, bugüne kadar hiçbir devlete eşi benzeri olmayan bir düzenleme kanunlaştırılmıştır. 

Yargıtay’ın emsal kararları ile kazanılan davalara ve ödenen tazminatlara son verilmek istenmiştir. Her ne kadar TBMM’de grubu bulunan bazı partiler tarafından AYM’ye kanunun iptali için başvurmuş olsa da bugüne kadar bu başvuru görüşülmemiş ve AYM karar vermemiştir.”

İnsan Hakları Tazminat Komisyonu’nun müvekkili hakkında verilen kararın dikkat çekici olduğunu dile getiren Papakçı:

“Türkiye yakın gelecekte ekonomik anlamda en fazla sıkıntıya sokacak olan, Kombassan’ı korumak için çıkarılan kanundur. Anılan kanun ile Kombassan korunmaya çalışılırken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, haksız fiil ile para toplayan Kombassan’ın yerine mağdurların muhatabı haline getirilmiştir. Sayıları yüzbinleri bulan mağdurların döviz bazındaki yatırımlarının 20 yıla yakın faizi ile birlikte milyarlarca Avro tutacak tazminatını Türkiye Cumhuriyeti Devleti ödemek zorunda kalacaktır.”

NE OLMUŞTU?

140 MİLYONLUK VURGUN

Eski adıyla Kombassan Holding yeni adıyla Bera Holding,

‘TORBA YASA’

Kombassan Holding yeni adıyla Bera Holding, İttifak Holding gibi Borsa İstanbul’da işlem gören şirketleri kurtarmayı amaçlayan düzenleme, 7 Aralık’ta yayımlanan ‘torba yasa’da yer aldı ve yürürlüğe girdi.

Avrupa’daki gurbetçilerden 1990 ile 2000 yılı arasında milyarlarca Avro para toplayan, ancak yarattıkları sorunlar sonrası hissedarlar tarafından açılan davalarda Yargıtay kararlarıyla mahkûm olan şirketler..

KREDİ YÜKÜ AZALIR

Bu kapsamda Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) dün açıklama yapan Bera Holding:

”Davaların sona ermesi ile birlikte süreç içerisinde, görülmekte olan davalara ilişkin olarak Holdingimiz tarafından mahkemelere depo edilen 155 milyon Türk Lirası düzeyindeki nakit paranın iade edilmesi ve kanun hükmüne göre bu davalara ilişkinolarak davacılara ödenmesi gereken yargılama giderleri ile maktu vekâlet ücreti nedeniyle 15 milyon TL düzeyinde bir nakit çıkışı ile birlikte Holdingimize 140 milyon TL düzeyinde net nakit girişinin olacağı hesaplanmaktadır. Bu kaynak Grup yatırımlarının finansmanında ve işletme sermayesi ihtiyacının giderilmesinde kullanılacak olup, kredi yükünün azalmasına önemli katkı sağlayacaktır.”

MİLYARLAR TOPLANDI

Kombassan mağdurlarının avukatı Acun Papakçı:

”Kombassan’a yatırım yapan mağdurlar davalar açtı ve ortaklığı kabuletmediler, mahkemeler de ortaklık oluşmadığı gerekçesiyle tazminat taleplerini kabul etti..

Avrupa’ya çalışmaya giden yaklaşık 250 bin Türk asıllı işçinin dini ve milli duyguları sömürülerek Türkiye’ye dönme hayaliyle biriktirdikleri yaklaşık 25 milyar Avro’nun ellerinden alındı, sadece Kombassan 1 milyar 750 milyon Avro topladı.”

ORTAKLIK YAPISI BELİRSİZLEŞECEK

Avukatı Acun Papakçı:

”Yaşanabilecek sorunlar..Kanun geçtiğinde şirketin ödenmiş sermayesinin en az 30 katı yatırım yapmış yüz binlerce ortak daha şirkete katılacak. Bu durumda ortaklar doğal olarak paylarının oranını belirlemek isteyecek..

Şirketin tuttuğu ikincil kayıtlar ile ellerinde olan makbuzlar arasında uyum yok. Bu da Kombassan’a karşı zorunlu olarak on binlerce ortak tarafından dava açılması anlamına geliyor..

Tüm bu süreçte Kombassan şirketinin ortaklık durumu iyice belirsizleşecek, eski ve yeni genel kurul toplantılarının geçersizliği gündeme gelecek.”

KOMBASSAN’A 140 MİLYONLUK KIYAK!

Binlerce kişiyi dolandıran Kombassan Holding’e açılan davalar, AKP’nin Meclis’ten geçirdiği düzenlemeyle birlikte düştü. Bu hamlenin ardından ismini Bera Holding olarak değiştiren Kombassan’ın kasasına 140 milyon TL girecek.

AKP’nin Meclis’ten geçirdiği düzenlemeyle birlikte Kombassan Holding hakkında açılan davalar düştü. Vatandaşlardan ‘kâr payı verilecek’ denilerek topladığı milyonlarca lirayla büyük bir vurgun yapan şirket, daha sonra imaj düzeltme faaliyeti kapsamında ismini Bera Holding olarak değiştirdi.

AKP döneminde Enerji Bakanlığı yapmış olan Ali Rıza Alaboyun’un başında olduğu Bera Holding, davaların düşmesiyle birlikte borsada yükselişe geçerken, KAP’a yaptığı açıklamada kasasına 140 milyon lira girdiğini duyurdu:

Yerel mahkemelerde veya Yargıtay aşamasında devam eden  yaklaşık 3000 dolayında davanın, anılan madde hükmü gereğince hüküm kurulmaksızın sona ermesi beklenmektir.

https://www.cafemedyam.com/2020/05/07/tarikat-holding/

İLGİLİ HABER

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: