DÜNYA

AİHM’DEN ‘HAK İHLALİ’ KARARI

“Ben, halkı aptal yerine koyanlara büyük bir ders verileceğini, hepsinin tarihin tozlu raflarına kaldırılacağını biliyorum. Az kaldı. Üzülün, öfkelenin ama çalışın, çabalayın, mücadele de edin ve umudunuzu asla yitirmeyin. Unutmayın, mutlaka kazanacağız!”

AİHM’DEN SELAHATTİN DEMİRTAŞ İÇİN “HAK İHLALİ” KARARI: DERHAL TAHLİYE EDİLSİN!

AİHM Büyük Dairesi 15’e karşı iki oyla Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine karar verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Türkiye’de cezaevinde bulunan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) eski Eş-Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili 2018 yılında verilen ‘Serbest bırakılmalı’ kararına ilişkin yapılan temyiz başvurusunu karara bağladı.

17 yargıçtan oluşan büyük daire mahkemesi 15’e karşı iki oyla Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine karar verdi.

AİHM ayrıca, Türkiye hükümetinin birçok itirazını oybirliği ile bazılarını da çoğunluk kararı ile reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili kararının tam metni Özgür Hukukçular Derneği tarafından Türkçe’ye çevrildi.

KARARIN TAM METNİNİ YAYINLIYORUZ

 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 22 Aralık’ta eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın derhal tahliye edilmesi yönünde karar verdi..

2017 yılında gündemine taşınan Selahattin Demirtaş davasıyla ilgili nihai kararını açıklayan Mahkeme, davayla ilgili 20 Kasım 2018’de açıkladığı ilk kararı sertleştirerek, Ankara’ya AİHM kararlarını yerine getirme yükümlülüğünü hatırlattı.   

Mahkemenin 17 yargıçlı Büyük Dairesi tarafından alınan kararda hükümetin Demirtaş’ın suç işlediğini kanıtlayamadığı belirtilerek Demirtaş’ın tutukluluğu için öne sürülen gerekçelerin yetersiz olduğuna hükmedildi..

Kararda Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamının “hukuki değil, gizli siyasi amaçlardan kaynaklandığı” yeniden vurgulandı.

Kararın ardından Demirtaş’ın avukatları yeniden tahliye talebinde bulundu. Başvuruyu değerlendiren Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği, kararın Türkçe çevirisinin gelmemesini de gerekçe göstererek talebi reddetti. 

Özgür Hukukçular Derneği AİHM kararının tam metnini Türkçe’ye çevirdi. 115 sayfalık metinde karara karşı çıkan hakimlerin şerhleri de yer aldı.

“KARARIN TAM METNİ”   aşağıdaki linkte tıklayın…

》》》》》KARARIN TAM METNİ   《《《《《《《

DEMİRTAŞ’IN AVUKATLARINDAN AÇIKLAMA

Demirtaş’ın avukatları Mahsuni Karaman ve Benan Molu karara ilişkin açıklama yaptı.

Mahsuni Karaman:

“AİHM Büyük Dairesi, olması gerektiği gibi, Sn Demirtaş ile ilgili ağır ve tarihi bir karar ile derhal tahliye kararı vermiştir. Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki tüm suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu gerçeği tescil edilmiştir..

AİHM Daire kararından sonra “karar kesin değil” bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar kesin ve emredicidir. Türkiye yargısının, “karşı hamle yapar işi bitiririz” anlayışına prim vermeden Sn. Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir.”

“KARAR KESİN VE BAĞLAYICI”

Benan Molu:

“İHAM Büyük Dairesi, Selahattin Demirtaş ile ilgili tarihi bir kararla Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına vermiştir. Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki bütün suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu tescil edilmiştir..İHAM’ın 2018 tarihli ilk kararından sonra ileri sürülen ‘karar kesin değil’ bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar, kesin ve bağlayıcıdır. Türkiye yargısının, ‘karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz’ anlayışına kapılmadan Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir.”

HDP’DEN AÇIKLAMA

Halkların Demokratik Partisi (HDP):

“AİHM Büyük Daire, Demirtaş’la ilgili geçen yıl yaptığı duruşmaya yönelik verdiği kararı açıkladı. Bu kararın gereği olarak Demirtaş ve tüm seçilmiş siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır. Seçilmişleri rehin tutma suçu daha fazla sürdürülemez.”

Fotoğraf: HDP Basın / cafemedyam

“4 YILDIR HUKUK DIŞI BİR ŞEKİLDE SİYASİ REHİNE OLARAK İÇERİDE TUTULMAMA RAĞMEN BU KARAR BENİ SEVİNDİRMEDİ”

Demirtaş, AİHM Büyük Dairesi’nin kararını değerlendirdi…

4 yıldır cezaevinde bulunan eski Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin kendisi hakkında verdiği kararı değerlendirdi.

Eski Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş:

“15 ay önce Strasbourg’da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairede 17 farklı ülkenin yargıçları önünde yapılan açık duruşmada, AKP hükümeti ve benim yasal temsilcilerim tüm iddia, delil ve savunmalarını ortaya koydular..

AKP hükümetini Almanya’dan bir hukukçu temsil ederken, beni tümüyle Türkiyeli bir heyet savundu.”

Demirtaş yazılı açıklamasında, kararın kendisini hakkında yürütülen yargı faaliyetlerinin siyasi amaçlı olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Bu duruşmanın kararı nihayet bugün açıklandı. Kararın teknik, hukuki detaylarını avukatlarım daha sonra tek tek izah edeceklerdir. Ancak kesin olan şudur ki, altı yıldır benim ve arkadaşlarım hakkında yürütülen sözde yargı faaliyetlerinin tamamının siyasi amaçlı olduğu, hukuki olmadığı, bizim suçsuz olduğumuz, bizi içeri atanların ise bize karşı siyasi kumpas kuracak kadar ağır suçlar işledikleri kesinleşmiş oldu.”

“ÜZGÜNÜM ”

Kararın Türkiye’de hukuk ve adalet sisteminin bizzat hükümet eliyle çökertildiğinin de tescili olduğunu belirten Demirtaş:

 “Dört yıldır hukuk dışı bir şekilde siyasi rehine olarak içeride tutulmama rağmen bu karar beni sevindirmemiş, mutlu etmemiştir. Aksine üzgünüm. Bu karardan dolayı gerçekten üzgünüm..

Çünkü ortadan kaldırılan demokrasinin, yok edilen hukukun ve adaletin faturasını sadece ben ödemiyorum, 83 milyon yurttaşımız en ağır şekilde ödüyor. (Zevk, sefa ve şatafatla yaşamaya devam eden bir milyon kişiyi bilerek saymıyorum.)  

İşsizlik, açlık, yoksulluk nedeniyle canlarına kıyan insanlar adına üzgünüm..

Çöpten veya pazar artıklarından beslenmek zorunda kalan yüz binlerce kardeşim adına üzgünüm..

Üzgünüm çünkü milyonlarca çiftçi, esnaf, sanayici iflas etmiş durumda. On milyonlarca işsiz adına, açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verenler adına üzgünüm..

Demokrasi ve barışın yokluğundan nefessiz kalanlar adına, ülkesini terk etmek zorunda bırakılanlar adına çok üzgünüm..

 Seçimi kazanıp koltuklarını korumak için bizleri cezaevinde tutarak hukuku ayaklar altına alıp ekonomiyi çökertenler keyiflerinden taviz vermezken, açlıktan kendini yakanlar adına üzgünüm..

Keşke bedeli sadece ben ve arkadaşlarım ödeyebilseydik. Keşke bu ağır faturayı, tüm toplumun geleceğini karartacak şekilde herkese ödetmeselerdi. Kendimden çok halkım için, sizler için üzgünüm.”

Üzgün olduğu kadar umutlu olduğunu da ifade eden Demirtaş:

“Çünkü ben halka güveniyorum. Demokrasi için el ele veren ve her geçen gün sayısı katlanan on milyonların gücüne güveniyorum..

Madem bu ülke hepimizin, madem bu Cumhuriyet hepimizin, o halde Türk, Kürt demeden, Alevi, Sünni demeden, el ele, bu toprakları cennet yapacağız” diyenlere inanıyorum. İktidar ve ortaklarının akılalmaz korkunçluktaki nefret dillerine kulaklarını tıkayıp, onlara gözlerini kapayıp barışın, sevginin ve kardeşliğin dilini konuşanların o güzel yüreklerine güveniyorum. Umutluyum. Çünkü ben, halkı aptal yerine koyanlara büyük bir ders verileceğini, hepsinin tarihin tozlu raflarına kaldırılacağını biliyorum. Az kaldı. Üzülün, öfkelenin ama çalışın, çabalayın, mücadele de edin ve umudunuzu asla yitirmeyin. Unutmayın, mutlaka kazanacağız!”

Fotoğraf: AA / cafemedyam

AKP SÖZCÜSÜ ÇELİK’TEN AİHM’İN DEMİRTAŞ KARARI HAKKINDA AÇIKLAMA GELDİ!

“Gerekçeli kararı hukuk sistemimiz değerlendirecektir!”

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin kararını:

“Yaklaşık 100-150 sayfalık bir gerekçeli kararı var. Tabii ki gerekçeli kararı hukuk sistemimiz değerlendirecektir” ifadeleriyle değerlendirdi.

“CUMHUR İTTİFAKI İÇERİSİNDE FARKLI BİR YAKLAŞIM YOK!”

MHP Genel Başkanı DEVLET BAHÇELİ’NİN ‘HDP kapatılsın’ ve AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un ‘Parti kapatmalar çözüm değil’ şeklindeki açıklamaları sorulan AKP SÖZCÜSÜ ÇELİK, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cumhur İttifakı içerisinde farklı bir yaklaşım yok. Burada geçmiş yıllarda siyaseti yok etmek için, siyaseti ortadan kaldırmak için vesayet kurumları partilerin üzerine usulü olmayan yollarla gidiyorlardı ve dolayısıyla parti kapatmaların zorlaştırılması sivil siyaseti güçlendirmek bakımından ve sivil siyasetin birtakım vesayet kurumları karşısında gücünün korunması bakımından aslında bizim getirdiğimiz bir düzenlemedir, bunun zorlaştırılmasıyla ilgili mesele. Fakat burada esas olan nedir? Vatandaş iradesinin siyasal katılım yollarına tam olarak yansımasıdır. Buradan baktığınızda netice itibarıyla siyasi partiler ne için var? Vatandaşın iradesini hukuk devleti ve demokrasinin kuralları içinde o toplumsal talebi siyasi temsile dönüştürmekle ilgili var. Peki bir parti siyasi olarak terör örgütünün propagandasını yapıyorsa, bir parti hukukun dışına çıkıyorsa, bir parti hukuk devletini ve demokrasiyi yok etmek için bir performans gösteriyorsa ve bunu açıkça söylüyorsa, bu durumda hukuk devleti ve demokratik sistem çaresiz değildir.”

“MYK’da HERHANGİ BİR DEĞERLENDİRME YAPILMADI!”

İspanya’da terör örgütü ETA’nın siyasi kolu olduğu gerekçesiyle siyasi partiler yasası çerçevesinde yasa dışı ilan edilerek kapatılan Batasuna Partisini örnek gösteren ve söz konusu kararın da AİHM tarafından onaylandığını hatırlatan ÇELİK, şunları söyledi:

“Numan Bey’in söylediği esasında bizim daha önce parti kapatmaların siyasi hayatta sonuç doğurmaması ve bunların sürekli olarak kendini yenileyerek lağvedilmesiyle ilgili. Zaten Numan Bey konuşmasının devamında da terör propagandasının engellenmesi gerektiğini, terörle ilgili olarak siyasetçilerin kendisini ayrıştırması gerektiğini, bu ayrıştırma söz konusu olmadığında bunun meşru kabul edilmemesi gerektiğini söylüyor. Sayın Bahçeli’nin de zaten söylediği bunlara müsaade edilmemesi gerektiği şeklinde. Dünyada mesela farklı modeller de var. Mesela bu tip terör örgütü propagandası yapanların milletin vergilerinden hazine yardımı almasının engellenmesi gibi. Size bu genel çerçeveyi çiziyorum. MYK’da herhangi bir değerlendirme yapılmadı. Geçmişte sivil siyaset alanının vesayet kurumlarından korunsun diye parti kapatmayı zorlaştıran biziz. Bunu ortadan kaldıran biziz. Çünkü önüne gelen Yargıtay Başsavcısı istemediği partiye kapatma davası açıyordu. Sonuçta aslında sivil siyaseti yok etmek için yapıyordu.”

Demokrasi ve hukukun en büyük düşmanının terör olduğu vurgulayan ÖMER ÇELİK:

“Demokrasi ve hukuk devletinin terör karşısında asla çaresiz olmadığını, terörün propagandası, kutsanması ve meşrulaştırılması konusunda da hukuk devletinin mekanizmaları içerisinde gereken tedbirleri alacağını, bunun modeli ve şeklinin nasıl olacağı MYK’da tartışılmadığı için bir şey söylemeyeceğimi de sözlerime eklemek isterim.”

ÇELİK, muhalefetin “Osman Öcalan’ın Erdoğan’ın bir danışmanı ile görüştüğü” iddiasının sorulması üzerine şunları söyledi:

“Muhalefet kim bu danışman demiyor. Muhalefet diyor ki, ‘Böyle bir görüşme olmuş, işte bunun neticesi şudur’. Sözünün yorumlanmasını istedikleri kişi kim? Sözüne itibar ettikleri kişi kim? Oradan çıkarılan, böyle bir görüşme olmuş, belli ki bunun arkasından erken seçim gelecek. Yine kimi referans alıyorlar? Baştan beni söylüyorum. Hiçbir zaman Türkiye’nin resmi kurumlarını referans almıyorlar, dışarıdan kim ne derse desin onu referans alıyorlar. Böyle bir şeyi yorumlamaya ne gerek var? Kesinlikle yorum dışı bir konu.”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin kararının hatırlatılması üzerine de ÇELİK:

“Ben buraya gelirken gerçekleşen sıcak bir karar. Yaklaşık 100-150 sayfalık bir gerekçeli kararı var. Tabii ki gerekçeli kararı hukuk sistemimiz değerlendirecektir. Hukuk sistemimizin değerlendirmesine göre bir yaklaşım getirilecektir.” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe / Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top