EKONOMİ

MERKEZ BANKASI FAİZİ 200 BAZ PUAN ARTIRMIŞ OLDU

Dolar/TL karar sonrasında 7.5618’e kadar çekilmesinin ardından TSİ 14.05’te yüzde 1 düşüşle 7.5663 ve Euro/TL yüzde 0.96 ekside 9.2353 seviyesinden işlem gördü. Kur sepeti 8.4015’e geriledi.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın son Para Politikası Kurulu toplantısını bugün gerçekleştirdi.

Merkez Bankası faiz artışı yönünde karar aldı.

Politika faizi yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseldi. Merkez Bankası faizi böylece 200 baz puan artırmış oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık gösterge repo  faizinde 200 baz puan artışa gitti.

TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan  açıklamaya göre, haftalık repo faizi %15,00’ten %17,00’ye çıkarıldı.

TCMB önceki iki toplantısında faizi 675 baz puan artırmıştı. Böylece bugünkü toplantıyla birlikte 3 toplantıda artırım toplam 875 baz puana  ulaştı.

Merkez Bankası Beklenti Anketinde enflasyon beklentisi:

  • Yıl sonu için %14,18,
  • 12 ay sonrası için %10,84 ve
  • 24 ay sonrası için %9,24 seviyesinde bulunuyor.

TCMB’nin enflasyon beklentisi 2021 yıl sonu için %9,4 seviyesinde bulunuyor.

TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık %14,03 olarak açıkladı.

TCMB’nin bir sonraki toplantısı 21 Ocak’ta gerçekleştirilecek.

KARAR METNİNDE ŞU İFADELER KULLANILDI:

Küresel ekonomiye dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.

Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Ancak, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır..

Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir..

Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, Döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

AĞBAL SIKILAŞMA VURGUSU YAPMIŞTI..

TCMB Başkanı Naci Ağbal, geçen hafta yaptığı ‘Para ve Kur Politikası’ metni sunumunda:

“Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler 2021 yılında para politikasının sıkı ve kararlı bir duruş sergilemesini zorunlu kılmaktadır. Gerekirse parasal duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız” ifadelerini kullanmıştı.

CHP’DEN FAİZ ARTIRIMINA İLK TEPKİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), para politika faizini yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltme kararına CHP’lilerden tepki geldi.

Faiz açıklamasının ardından CHP Sözcüsü Faik Öztraf ve CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğandu’dan peş peşe açıklamalar geldi.

‘ÇÜNKÜ GÜVEN YOK!’

Erdoğan’ın sık sık dile getirdiği “Faiz enflasyonun sebebidir” sözlerini hatırlatan CHP’li Erdoğdu, ‘milli servet’in eritildiğini ifade ederek, faiz artırımının devam edeceğini ileri sürdü.

Erdoğdu:

 ‘Faiz enflasyonun sebebidir’ diye milli servetimizi eritenler faiz artırmaya devam ediyor… Daha da artacak… Çünkü memleketi 70 sente muhtaç bıraktılar… Bütün Milleti batıracak kadar faiz artırsalar da işe yaramaz… Çünkü adalet ve demokrasi yok… Çünkü güven yok.”

“SICAK PARACILAR…”

CHP Sözcüsü Öztrak:

 “TCMB, faizi 2 puan artırarak, yüzde 17’ye yükseltti. Hukukun ve Anayasa’nın askıda olduğu bir ekonomide, yatırım olmaz, iş olmaz. Olsa olsa ‘askıda ekmek’ olur. Bu duruma düşürülmüş bir ekonomide, sıcak paracılar daha çok istediği faizi alır.”

TCMB’NİN FAİZ KARARI HAKKINDA İLK YORUMLAR

Ekonomistlerin beklentisi politika faizinin 150 baz puan artışla yüzde 16,50 seviyesine çıkarılacağı yönündeydi.

Piyasanın beklentisinin üzerinde gelen faiz ile ilgili yorumlar dikkat çekti.

EKONOMİSTLERİN TWİTTER HESAPLARINDAN YAPTIĞI BAZI YORUMLAR: 

FAİZ ARTIRIMI SONRASI DOLAR/TL’de SON DURUM

İstanbul serbest piyasada dolar 7,6450 liradan, Avro 9,3400 liradan güne başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Aralık ayı politika toplantısında 200 baz puan faiz artırdı. Karar öncesinde sakin bir seyir izleyen dolar/TL, faiz artırımının ardından düşüşe geçti.

Serbest piyasada 7,6430 liradan alınan dolar, 7,6450 liradan satılıyor. 9,3380 liradan alınan Avro’nun satış fiyatı ise 9,3400 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 7,6290 lira, Avro’nun satış fiyatı ise 9,3060 lira olmuştu.

DOLAR/TL FAİZ ARTIRIMININ ARDINDAN DÜŞÜŞTE

Uzmanların medyan beklentisi politika faizinde 150 baz puanlık artırıma gidileceği yönündeydi.

Dün fazla değişmeyerek 7.6428 seviyesinden kapatan Dolar/TL kuru bugün sabah saatlerinde yatay bir seyir izlemesinin ardından TCMB’nin faiz kararı sonrasında düşüşe geçti.

Dolar/TL karar sonrasında 7.5618’e kadar çekilmesinin ardından TSİ 14.05’te yüzde 1 düşüşle 7.5663 ve Euro/TL yüzde 0.96 ekside 9.2353 seviyesinden işlem gördü. Kur sepeti 8.4015’e geriledi.

Borsa İstanbul’da Çarşamba gününü yüzde 0.90 yükselerek 1,417.66 puan ile rekor seviyeden tamamlayan BIST 100 Endeksi bugüne yükselişle başladı. Endeks, faiz artırımının ardından yükselişini hızlandırdı.

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Naci Ağbal’ın ilk toplantısında 2 yılın en sert faiz artışı yapılmış ve politika faizi 475 baz puan artışla yüzde 15’e çıkarılmıştı. Tüm fonlamanın haftalık repodan yapılmasına karar verilmişti.

“DIŞ MİHRAK CUMHURBAŞKANI’NIN EVİNDEYEMİŞ”

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu:

” Nerede kaldı ‘faiz lobisi’, ‘dış mihraklar’ diyerek dikkatleri dışarıya çekme. Demek ki dış mihrakın hası en yakınındaymış, kabinesindeymiş, evindeymiş Cumhurbaşkanı’nın; ama bunu fark etmemiş..

Bu faiz yükünün altında fakir halk ezilecek, bu mudur adalet? Yüreğimiz yanıyor Anadolu’da insanlarımız feryat ediyor. Ama takip edilen politika daha önce söylenenlerin tam aksinde yine Türkiye’yi felakete götüren bir politikadır..

Sayın Cumhurbaşkanı bugünlerde hiç ağzını açmıyor faiz konusunda. Ama geçmişte bizim Başbakan olduğumuz dönemde faizler 7 civarındayken yeri göğü inletiyordu. Şimdi Dünya’da faizler yerde sürünürken Sayın Cumhurbaşkanı’nın atadığı Merkez Bankası Başkanı faizi 675 baz puan artırıyor ve Sayın Cumhurbaşkanı sessiz..

Peki nerede kaldı halka dönüp faizle ilgili ayet hadis okumalar. Nerede kaldı faiz lobisi dış mihraklar diyerek dikkatleri hep dışarıya çekme. Demek ki dış mihrakın hası en yakınındaymış, kabinesindeymiş, evindeymiş Cumhurbaşkanının; ama Cumhurbaşkanı bunu fark etmemiş..


 1 yıl önce dış mihrak, faiz lobileri diyerek dikkatleri Türkiye’nin yaşadığı bütün bunalımların sebebi olarak onu göstermişse Sayın Erdoğan şimdi bu kadar faiz arttırdığına göre ya bu dış mihrak bizatihi kendisidir. Ya da Türkiye’yi bu duruma getiren damadı hazine ve Maliye eski Bakanıdır..

Sebep açık kimse bunu pandemi ile izah etmesin. Kimse Dünya’da kriz var demesin. Dünya’da şu anda yüzde 5’e kadar çıkan faiz yok. Peki Türk halkı niye bu faizi ödemek zorunda. Bu faiz yükünün altında fakir halk ezilecek, bu mudur adalet? Yüreğimiz yanıyor Anadolu’da insanlarımız feryat ediyor. Ama takip edilen politika daha önce söylenenlerin tam aksinde yine Türkiye’yi felakete götüren bir politikadır.”

cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top