GÜNDEM

‘AVRUPALI MÜSLÜMANLAR GİRİŞİMİ’ SÖZCÜSÜ 100 KİLO EROİNLE YAKALANDI!

Sınır kapısında uyuşturucu yakalandığında bunu basına açıklayan gümrük yetkilileri, bu kez farklı bir uygulama yaptı. Uyuşturucu olayının duyulmaması ve basına bu konuda kesinlikle bilgi sızmaması talimatı verildi.

OLAYIN BİR KOMPLO OLDUĞU ÖNE SÜRÜLDÜ

Sosyal Uyum İçin Avrupalı Müslümanlar Girişimi Sözcüsü, eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri V. F.’in otomobilinde yaklaşık 100 kilo eroin maddesi bulundu.

Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan ailesiyle birlikte yurtdışına çıkış yapmak isteyen Sosyal Uyum İçin Avrupalı Müslümanlar Girişimi Sözcüsü, eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri V. F’in otomobilinde uyuşturucu madde bulunduğu ihbarı yapıldı.

İhbar üzerine V. F’in otomobili gümrükte ince aramaya tabi tutuldu. Aracın gizli bölmesinde piyasa değeri yaklaşık 5 milyon avro olan 100 kilo eroin ele geçirildi.

F’in, Yozgat’ta bulunan yakınları, olayın bir komplo olduğunu öne sürdüler.

Sınır kapısında uyuşturucu yakalandığında bunu basına açıklayan gümrük yetkilileri, bu kez farklı bir uygulama yaptı. Uyuşturucu olayının duyulmaması ve basına bu konuda kesinlikle bilgi sızmaması talimatı verildi. Talimat gereği olayla ilgili basına bilgi sızmamasına özen gösterildi. Yaklaşık 15 gün önce meydana gelen kaçakçılık olayı da bu yüzden şimdiye  kadar gizli kaldı.

V. F., UYUŞTURUCU KAÇAKÇILIĞINDAN TUTUKLANDI.

F.’in, kısa süre önce de Yozgat’ta yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, kendisinin Fetullahçı olmadığını, ancak Fetullahçıların komplosu sonucu meslekten ihraç edildiğini söyledi. F., yakında görevine döneceğini de belirtti.

TUTANAKLAR ORTAYA ÇIKTI !

Bagajında uyuşturucu bulunan AKP’linin yakalanma tutanakları ortaya çıktı

Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği eski Basın Müşaviri, Sosyal Uyum İçin Avrupalı Müslümanlar Girişimi (EMİSCO) sözcüsü, kağıt üstünde kurulu görülen Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Başkanı V. F.’in, 100 kilo uyuşturucu madde ile Hamzabeyli sınır Kapısında yakalanması tartışma yaratmıştı. Olayın basına yansımaması için iktidardan baskı geldiği de haberlere yansıdı.

V. F’in aramadan kurtulmak için kendisinin diplomatik pasaportunun bulunduğunu, bunu ibraz edemeyince diplomatik kimlik kartı gösterdiği ortaya çıktı. Ancak, kartın geçerlilik süresinin de 15 Mayıs 2018’de dolduğu belirlendi.

İHBAR ÜZERİNE

Yurt dışına sıkça gidip gelen, televizyonlarda kendisini Türkolog olarak tanıtan ve diğer kimliklerini kullanan, özellikle Yozgatlı siyasetçi ve bürokratlara yakınlığıyla bilinen V. F’in, 8 Aralık’ta yurt dışına çıkmak isterken, aracında uyuşturucu madde bulunduğu ihbarı yapıldı.

Gümrük görevlilerinin aramasından sonuç elde edilemeyince dedektör köpek “Maske”ya arama yaptırıldı. Yaklaşık 100 kilo uyuşturucu aracın özel bölmesinde ele geçirildi.

Olayın basın tarafından duyulmaması için bakanlıktan talimat üzerine talimat gelmesi ise gümrük görevlilerini de şaşkına çevirdi.

İşte olayla ilgili yakalama tutanağı:

‘DİPLOMATİK KİŞİYİM

“8.12.2020 günü saat 20:25’de Türkiye’den çıkış yapmak üzere Hamzabeyli Gümrük Sahasına gelen, P FRA 17FV13298 seri numaralı Fransız pasaportu hamili, 1974/Boğazlıyan doğumlu V. F’in sürücülüğünü yaptığı, R.F ve H.F.A’nın da yolcu olarak bulunduğu 34 FLZ 46 plakalı araç, polis pasaport çıkış ve tescil işlemlerine müteakip Kara Kapıları Taşıt Takip Sistemi tarafından X-Ray taramasına sevk edildi.

Araç şoförü V. F., ‘Diplomatik kişiliğe sahip olduğunu, aracının X-Ray taramasına girmesini istemediğini’ söyledi.

V. F.’den diplomatik pasaportunu ibraz etmesi istendi. Ancak, diplomatik pasaportunun olmadığını, diplomatik kimlik kartına sahip olduğunu söyledi ve kimlik kartını ibraz etti. Kimlik üzerinde yapılan kontrollerde V.’in ibraz ettiği Belçika Makamlarınca verilen Diplomatik Kimlik Kartının 15.05.2018 tarihi itibariyle süresinin bitmiş olduğu görüldü.

Filiz’in otomobili X-Ray taramasına sevk edildi. Araçta şüpheli yoğunluk tespit edildi ve detaylı aranması için araç hangara çekildi.

Araç sürücüsü V. F.’in huzurunda Bölge Amirliğimiz personelleri ve Narkotik Detektör Köpeği ‘MASKE’ marifetiyle yapılan arama ve kontrollerde; ‘Maske’, otomobilin arka bagaj kısmına aşırı tepki verdi.

Aracın bagaj kısmında 88_cm boyunda 80_cm eninde ‘menteşeli piston’ marifetiyle hareket eden dikdörtgen, orijinalinde bulunmayan, metal kapak tespit edildi.

Metal kapak açıldığında 87 cm uzunluğunda, 67 cm eninde, 26 cm derinliğinde, etrafı alüminyum folyo ile kaplı ‘zula’ olarak değerlendirilen alanda gizlenmiş vaziyette kahverengi bant ile kaplanmış ve şeffaf görünümlü çok sayıda paket olduğu görüldü.

Maddelerin eroin olduğu görüldü. Söz konusu paketlerden, usulüne uygun olarak alınan numuneleri Multi-Drug marka Uyuşturucu Madde Test Kiti ile yapılan ön analizlerinde uyuşturucu maddelerden “OPF'(Eroin) ikazı alındı.

DEĞERİ 49 MİLYON TL

Kimyasal madde tespit cihazıyla yapılan analizde de eroin uyarısı alındı. Uyuşturucu maddelerin hassas tartım ve tespitinde; toplam 182 paket içerisinde daralı ağırlığı 98 kilo 740 gram eroin ele geçirildi.

Ele geçirilen uyuşturucu maddelerin piyasa değeri yaklaşık olarak 49 milyon 372 bin Türk Lirası olarak hesaplandı.

Şüpheli V. F.’e yasal hakları hatırlatıldı ve gözaltına alındı. Olayla ilgili adli soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde gizlilik içinde devam ediyor.

V. F., Savcılıkta verdiği ifadede uyuşturucunun kendisine ait olmadığını, nasıl aracına konulduğunu bilmediğini ve bunun bir komplo olduğunu öne sürdü.

Tutuklanan V. F.’in daha önce meslekten çıkarıldığı, Brüksel Büyükelçiliği’ndeki görevi sırasında da zimmetle ilgili soruşturma geçirdiği öğrenildi.”

SOYLU YİNE ‘OHHH OHHH’ DER Mİ?

100 kilo eroinle yakalanan V. F. kimdir?

AKP siyaset akademisinde ders veren, yandaş kanallara konuk olan, köşe yazarları tarafından savunulan Filiz, 100 kilo eroinle yakalanınca tutuklandı. Bu karar, akıllara Soylu’nun şovunu getirdi.

Van’ın İpekyolu ilçesinde otomobilde 30 kilo 750 gram eroin ele geçiren polis ekipleri, uyuşturucu paketleriyle “ohh ohh” yazmış, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Meclis’teki konuşmasına destek vermişti.

Sadece birkaç gün önce gerçekleşen bu olayın ardından, AKP’nin polisinin “ohh ohh” yazarak şov yapmadığı, hatta aksine gizlediği bir uyuşturucu operasyonu daha gerçekleştiği ortaya çıktı.

Üstelik bu kez operasyonda ele geçen uyuşturucu miktarı 30 kilo da değil, tam 100 kiloydu…

Ancak söz konusu isim AKP’ye yakınlığıyla bilinen eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri V. F. olunca, haber yapıl(a)madı, olay iki hafta boyunca saklandı. Bugün basına yansıyan olayın ardından tutuklandığı ortaya çıkan F.’e ilişkin birçok soru işareti gündeme geldi.

V. F. KİMDİR?

Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı, Sosyal Uyum İçin Avrupalı Müslümanlar Girişimi Sözcüsü ve eski Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşaviri olan V. F., kendisini “Türkolog” ve “Dış Politika uzmanı” olarak tanımlıyor.

Bu sıfatla da AKP’ye yakın Akit TV, Ülke TV ve TGRT’nin konukları arasında yer alan bir isim.

AKP SİYASET AKADEMİSİ’NİN KONUĞU OLDU: “GAZETECİMİZ YOKSA DİASPORAMIZ OLMAZ”

Üç yıl boyunca ”Brüksel Büyükelçiliği Basın Müşavirliği” görevinde bulunan F., bu sıfatıyla Brüksel Temsilciliği’ndeki Siyaset Akademisi’ne konuk olmuştu.

Söz konusu etkinlikte diaspora için gazetecilerimiz olmalı diyen F.:

“Eğer biz öğrencilerimizi gazetecilik okumaya yönlendirmezsek yarın diasporamız olmaz ve kendi aramızda yaptığımız işlerin hiçbir faydası olmayacak. Bence siyaset alanında katılım kadar bunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şunu iyi bilmemiz lazım. Gazetecilerimiz olmadan diasporamız olmaz” ifadesini kullanıyordu.

‘GİZLİ HESAPTAN YAPTIĞI PAYLAŞIMLAR NEDENİYLE GÖREVDEN ALINDI’ İDDİASI

Cemaat’in haber sitelerinde yer alan haberlere göre F., bu görevi yaptığı sırada büyükelçilik binasında, sahte hesaplardan  cemaatçileri hedef alan paylaşımlar yaptı ve bu nedenle ifadeye çağrıldı.

Yine iddiaya göre F., bunun ardından söz konusu görevden alındı.

Bu gelişmeye ilişkin bir yazı yazan AKP’li Fuat Uğur:

“Belçika ve FETÖ kelle istiyor, biz veriyoruz.. F.’in çalışmaları dolayısıyla cemaat tarafından hedef alındığını söylemeliyim..

V. F. bu saldırıların hedefi olduğu sırada o kadar yalnız bırakıldı ki önemsiz bir bürokratik hata yaptı. O bürokratik ayrıntıda kendisini ispat etmesine rağmen V. F.’i harcamak isteyen lobi durmadı ve konuyu abartarak kelle istemeye vardırdı işi. Aslında kararlı duruşu ve FETÖ’ye karşı amansız tutumu, korkmaması, onu hedefe oturtan en büyük etkendi.”

‘ANAVATANINA BAĞLI, ASİMİLE OLMAMIŞ BİR İSİM

Uğur’un yazısında:

“V. F. yıllardır yurt dışındaki Türk sivil toplum kuruluşlarında görev alan, yetiştiği Fransa’nın dilini ve birkaç dili daha mükemmel konuşan ama bir o kadar da anavatanına bağlı, asimile olmamış bir isim. Belçika’da Brüksel Büyükelçiliği’nde basın müşaviri olarak göreve başladığında da çok sevindim. Çünkü o proaktif, kararlı vatansever duruşu ve tavrıyla bir farklılık ortaya koyacaktı” diye övdüğü F.’in gündeme geldiği son olay ise aracında bulunan 100 kilo eroin oldu.

‘MEDYADA BİR İNFİAL YARATMAMASI İÇİN BU YÖNDE BİR TEDBİRE BAŞVURULDU’

Konuya ilişkin Belemtürk adlı haber sitesine konuşan V. F.’in oğlu F. F., 9 Aralık tarihinde uyuşturucuyla yakalanan babasına ilişkin:

 “Şu an da bir soruşturma yürütüldüğü doğrudur. Fakat dosyada gizlilik kararı olduğu için süreçle ilgili olarak size fazla detaylı bilgi veremeyeceğim.?

Olayda ele geçirilen maddelerle babamın herhangi bir şekilde alakası ve bilgisi yoktur. Bu durumun aksini gösterir somut bir delil de dosyada bulunmamaktadır. Ele geçirilen madde miktarı yüksek olduğu için, babam şu an tedbiren tutuluyor..

Zira geçmiş dönemlerde babamın çok ön plana çıkması sebebiyle medyada bir infial yaratmaması için bu yönde bir tedbire başvuruldu. Kısa süre içerisinde olayların iç yüzü ortaya çıkacak ve babamın suçsuzluğu anlaşılacaktır” dedi.

Murat Yetkin:

Haberlere göre V. F. 9 Aralık günü aracıyla Türkiye’den Bulgaristan’a giderken Hamzaköy sınır kapısında durdurulmuş. Gümrük Muhafaza ekipleri aracındaki gizli bölmelerde piyasa değeri 5 milyon avro (yaklaşık 46 milyon 500 bin lira) olan 100 kilo kadar eroin bulmuşlar..

V. F., aracından çıkan 100 kilo eroinle bir bağlantısı olmadığını söylemiş ama tutuklanmış.

Babasına ‘komplo kurulduğunu’ söyleyen oğlu F. F. de:

“Şu anda bir soruşturma yürütüldüğü doğrudur. Fakat dosyada gizlilik kararı olmasına rağmen bu olayın basına sızdırılmış olmasını da anlamış değilim. Kısa süre içerisinde olayın iç yüzü ortaya çıkacak ve babamın suçsuzluğu anlaşılacaktır” demiş.


‘Basına sızdırılma’ dediği tutuklanmadan on gün sonra  www.halkweb.com.tr sitesinde yayınlanan bir haber. Çünkü öncesinde ne gümrüklerin bağlı olduğu Ticaret Bakanlığı ne de İçişleri Bakanlığı, ele geçen bu önemli miktarda eroin konusunda kamuoyuna bir duyuru yapmış..

Bakanlığın bu arada Van’da 30 kilo 750 gram eroin yakalanmasını kamuoyuna duyurduğunu hatırlatalım..


100 kilo eroin yakalanmasının duyurulmaması V. F’in kim olduğu konusunda merak uyandırmış.

MALUM MEDYANIN YÜKSELEN YILDIZIYDI

V. F. aslında son zamanlarda AKP çizgisindeki medya kuruluşlarının gedikli konuğu olmaya başlamış bir isim..

Son dönemlerden örnek vermek gerekirse 11 Eylül’de Akit TV’de katıldığı programda, eleştiriler karşısında ‘Tarikatlarda asli olan ahlaki değerlerdir’ çıkışını yapmış. Bunu da kendisini ‘Türkolog ve Dış Politika Uzmanı’ olarak tanıttığı internet sitesine koymuş..

19 Eylül’de Yozgat Çamlık TV ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden canlı yayın yapmış, kendi ifadesine göre..

2018’de Almanya’nın Stuttgart şehrinde kuruluşuna önayak olduğu Avrupa Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı olarak zaten Çamlık TV’de sık sık görünüyor..

Ama ulusal televizyonlarda da aranır olmuş..

21 Ekim’de 24TV’de ‘Dış Politika Uzmanı’ sıfatıyla Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “İslam düşmanı” olduğunu söylemiş..

28 Ekim’de hem Akit TV hem TGRT’de “Dış İlişkiler Uzmanı” olarak aynı konularda yorum yapmış..

23 Kasım’de Bengütürk TV, 24 ve 25 Kasım’da Ülke TV’de konul olmuş..

Sonra 9 Aralık’ta aracı Bulgaristan sınırında durdurulmuş.

Hükümet yanlısı medyada V. F.’e gösterilen bu ilginin sebebi, Avrupa’daki İslam karşıtlığı, İslamofobi’ye karşı sesini yükselten biri isim olmasıydı. “Dış politika uzmanlığı” da buradan kaynaklanıyordu.

BRÜKSEL BÜYÜKELÇİLİĞİ BASIN MÜŞAVİRİ

Haberi ilk yapan Halkweb sitesi, V. F.’in Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği eski basın müşaviri olduğunu yazmıştı. Dışişleri Bakanlığı, V. F.’in hiçbir zaman mensupları olmadığını söylüyor. 2018’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı içine alınan Basın Yayın Genel Müdürlüğü (BYGM) personeli olarak çalışmış Brüksel Büyükelçiliğinde. Çalıştığı dönemlerde Basın Yayın Genel Müdürü önce Cemalettin Haşimi, sonra Ahmet Göktürk İnan olmuş. İnan’ın 15 Temmuz 2016 askeri darbe girişimi sonrası görevden alınmasından bir süre sonra V. F. de görevinden olmuş..


Saygı Öztürk, Sözcü’de V. F.’in 2010’da Hollanda’da, La Hay’de dinler ve kültürler arası diyalog amacıyla kurulan Sosyal Uyum İçin Avrupalı Müslümanlar Girişimi’nin (EMISCO) sözcülüğü de yaptığını yazdı..

F., tutuklandığı sırada sözcü değildi ama EMISCO yönetiminde Fransa’daki Müslümanları temsilen soyadı F. olan iki kişi bulunuyordu. Bunlar Gençlik Koordinatörü F. F. ve para işlerine bakan Sayman H. F. V. F.’in 8 Ağustos’ta Kayseri’de evlenen kızının adı da Hümeyra.

AVRUPA KONSEYİ GÜNLERİ

Fransız Le Monde gazetesinin eski İstanbul muhabiri Guillaume Perrier, V. F.’in merkezi Fransa’nın Strazburg şehri olan Uluslararası Çokkültürlü Gençlik Konseyinin (COJEP) kurucu üyesi olduğunu yazdı. Bunun üzerine COJEP kurucusu Ali Gedikoğlu Twitter üzerinden Filiz’in kurucuları olmadığını, ama 2005’te COJEP üyesi olup 2011’de ayrıldığını söyledi.
COJEP şimdi F. ile ilişkisini önemsiz göstermeye çalışsa da o sırada COJEP Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Direktörü idi. Ayrılma nedeniyse Avrupa Konseyi’nin Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı Yönetim Kurulu üyeliği ve raportörlüğüne aday olmasıydı..

Kasım 2011’de yapılan toplantıların alt yapısı büyük ölçüde COJEP tarafından üstlenilmişti. O dönem Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu idi ve Türkiye’nin itibarı yüksekti. (Nitekim, şimdi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasını geri çekmesi bazı AKP destekçilerince de istenen Kadına Şiddete Karşı İstanbul Sözleşmesi 2011’de Çavuşoğlu’nun da katkılarıyla çıkarılabilmişti.) Filiz, 27 Ocak 2012’de bu göreve “tek Müslüman aday” olarak ama Fransa’yı temsilen seçilmişti. F. internet sayfasının açılışında halen bu fotoğrafı kullanıyor.

KOMPLOYSA ARKASINDA KİM VAR?

Avrupalı Müslümanlar Girişimi EMISCO’nun Fransa’yı temsilen Gençlik Koordinatörü F. F., babasının aracında bulunan 100 kilo eroinin ona ait olmadığını, komplo kurulduğunu öne sürüyor..

Ayrıca soruşturmanın gizli olduğu halde basına sızdırılmasına da anlam veremediğini söylüyor. Yani, eğer söyledikleri doğruysa, ortada basından gizlenmesi kararı alınmış bir eroin operasyonu var..


Bu mümkün olabilir; narkotikçiler bazen işin devamını, bağlantılarını çözmek için yakalanan miktar ve kişileri gizli tutabilirler. Ancak oğlu, komplo ile babasının medyada öne çıkması arasında bağlantı kuruyor..

V. F.’in Avrupa’daki AKP çevrelerinde kendisini olduğundan önemli göstermeye çalışan orta düzeyde bir operatif olduğu izlenimi veriyor. Ama ondan habersiz aracının çeşitli yerlerine ne zaman kimler tarafından eroin yerleştirilmiş ve ihbar edilmiş olabileceği gibi önemli sorular var ortada..

V. F.’in Fransa karşıtı faaliyetinden rahatsız olan Fransız istihbaratı DGSE mi?

F.’in AKP medyasındaki yükselişinin milletvekilliğine ya da kim bilir bir büyükelçiliğe doğru gitmesini istemeyen iç rakipleri mi?

Yeniden hararetlenen Fethullah Gülen operasyonlarıyla ilgili birileri mi? Kim?


Eğer siyasi nedenlerle örtbas edilmezse, bu gelişme buzdağının su üzerinde görünen kısmı gibi duruyor.

İLGİLİ HABER

soL – Murat Yetkin

1 Comment

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top