GÜNDEM

“İLAN EDİYORUZ: BU ADAMI ÜNİVERSİTEDEN ATACAKSINIZ!”

“Google’ı Abdülhamid buldu”, “İstanbul Sözleşmesi çok kan dökecek” ve Ayasofya’ya ilişkin “Camide fahişe olur mu” sözleriyle hatırlanan Sofuoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız da vurguladı. Neredeyse fuhuş evleri” ifadelerini kullandı.

EBUBEKİR SOFUOĞLU’NUN YANINDAYIZ’ AÇIKLAMASI YAPTILAR

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih ve Felsefe bölümlerinden profesörlerin yönetiminde bulunduğu İSEDER isimli dernek, ‘fuhuş evleri’ çıkışı yapan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na destek açıklamasında bulundu.

İSTANBUL EDEBİYAT DERNEĞİ (İSEDER)…

Çirkin sözleriyle büyük tepki çeken Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, üniversite öğrencilerini apart daireler üzerinden hedef alıp ‘fuhuş’ ithamında bulunmuştu..

Sofuoğlu hakkında Sakarya Üniversitesi inceleme, savcılık da soruşturma başlattı. Ancak Hükümet’in ve AKP’nin dahi kayıtsız kalamayıp tepki gösterdiği Sofuoğlu’nu “yalnız bırakmayanlar” da oldu.

Cemaat ve tarikatlar ile kimi dinci çevrelerin açıkça yanında olduğunu ilan ettiği Sofuoğlu’na destek verenler arasında bir dernek ise dikkat çekti.

İstanbul Edebiyat Derneği (İSEDER) adı altında faaliyet gösteren sözkonusu grup, “kamuoyuna duyuru” başlığıyla açıklama yaparak Sofuoğlu’na sahip çıktı.

Profesör Sofuoğlu’nun “çıplak bir gerçeğe” işaret ettiği öne sürülen açıklamada:

“Sofuoğlu’nu, meseleyi ifade etme uslubundan dolayı eleştirenler, amacı bağcıyı dövmek olan, değerlerimizin düşmanı çevrelerin değirmenine su taşıdıklarının farkında değildirler. Bu çevrelere yaranma sevdalıları, her dönemin şakşakçıları, kraldan fazla kralcı olanlar, bu çirkin oyunun değirmenine su taşımakla, her fırsatta toplumumuzun ahlâkî değerlerine karşı savaş açanlara yeni bir imkân sağlamışlardır..

İstanbul Edebiyat Derneği (İSEDER) olarak, bir televizyon programında dile getirdiği hususlar bahanesiyle, kendisine karşı girişilen linç kampanyasında Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun ve hakikatin yanında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.”

Ebubekir Sofuoğlu’na arka çıkan İSEDER isimli kuruluşun yöneticilerine bakıldığında, Sofuoğlu zihniyetinin ülkenin en köklü akademik kurumu olan İstanbul Üniversitesitesi’nde temsil edildiği görülüyor. Zira derneğin genel sekreterliğinde İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Felsefe Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Günenç bulunuyor. Yine İ.Ü Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan da derneğin Haysiyet Kurulu Asıl Üyesi olarak görev yapıyor.

2. SELİM’DEN KALMA YAPIDA BELEDİYEYLE ‘FAALİYET’

İSEDER’in “faaliyetlerini” yürütmek üzere bulunduğu merkezi de derneğe yönelik AKP desteğinin açık işaretini gösteriyor. İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre 2005 yılında kurulmuş bu dernek, yapılışı 2. Selim dönemine uzanan bir tarihi esere konuşlanmış durumda. Dernek, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün AKP’li Fatih Belediyesi’ne tahsis ettiği, 1571 yılında inşa edilmiş tarihi Ataullah Efendi Sıbyan Mektebi’nde belediye ile birlikte “eğitim ve kültür faaliyetleri” adı altında çalışmalar yapıyor.

Kalender Mektebi Sokak, Kirazlı Mescit Sokak ve Cemal Yener Tosyalı Caddesi’nin birleştiği köşede, İstanbul Üniversitesi’nin merkez kampüsüne de çok yakın bir noktada bulunan tarihi yapının Sofuoğlu zihniyeti için kullanıma açılması, üniversite çevrelerinde asıl hangi tehlikeye göz yumulduğunu göstermesi açısından da çarpıcı bir örnek oluşturuyor. 

NE OLMUŞTU?

TÜRKİYE KOMÜNİST GENÇLİĞİ: BU ADAMI ÜNİVERSİTEDEN ATACAKSINIZ!

Türkiye Komünist Gençliği, üniversiteler hakkında ‘fuhuş evi’ diyen Ebubekir Sofuoğlu hakkında açıklama yaptı.

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), “İstanbul Sözleşmesi çok kan dökecek” açıklamasıyla tanınan Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde görevli Ebubekir Sofuoğlu’nun üniversiteleri “fuhuş evi” olarak nitelendirdiği sözlerine ilişkin kısa bir açıklama yayımladı.

TKG, açıklamasında “İlan ediyoruz: Bu adamı üniversiteden atacaksınız!” dedi.

PROF. EBUBEKİR SOFUOĞLU’NA SORUŞTURMA…

Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü, Tarih bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na soruşturma açılacağını açıkladı.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan:

“Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun ulusal bir kanalda yapmış olduğu açıklamaların kabul edilmesi ve hoş görülmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemler yapılacaktır.”

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz:

“Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sofuoğlu’nun, hem Sakarya’yı ve hem de Sakarya Üniversitesini zan altında bırakan “Fuhuş Evleri” söylemini tasvip etmemiz mümkün değildir. Derhal Sakarya’mızdan, Sakarya Üniversitemizden ve tüm öğrenci kardeşlerimizden özür dilemelidir..

Sn.Sofuoğlu’nun, Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan’ı da söylemine alet etmesi ayrı bir talihsizliktir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bahsedildiği şekliyle bir söylemi söz konusu değildir.Olmayan bir söylemi varmış gibi kendi söylemine dayanak yapmak çok büyük bir sorumsuzluktur.”

Eski Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Davut Kavranoğlu:

“Üniversiteler bilim yuvalarıdır. Bir ülkenin ve toplumun cehaletten kurtulması, refah ve mutluluğu eğitim ve bilim ile mümkündür. Üniversiteler, bilginin, bilim insanlarının, öğretmenlerin, toplum liderlerinin yetiştiği yuvalardır. Aksini savunmak cehaleti savunmaktır.” 

Türkiye Komünist Gençliği: Bu adamı üniversiteden atacaksınız!

Türkiye Komünist Gençliği, üniversiteler hakkında ‘fuhuş evi’ diyen Ebubekir Sofuoğlu hakkında açıklama yaptı.

TKG, açıklamasında “İlan ediyoruz: Bu adamı üniversiteden atacaksınız!” dedi.

Sofuoğlu’nun Akit TV’de katıldığı programda söylediği ifadelere ilişkin TKG’nin açıklaması şöyle:

Bu Adamı Üniversiteden Atacaksınız!

“Ekranlarda profesör sıfatıyla barınan medya maymunlarından biri, Ebubekir Sofuoğlu isimli şahıs üniversitelerin “fuhuş evi” olduğunu söyledi ve “Sayın cumhurbaşkanımız da vurguladı” diye ekledi..

Ebubekir ve benzerlerinin bulunduğu, iktidar eliyle çürütülen yapılara üniversite demekten utanıyoruz. Ancak ne bu sözleri söylemekten utanmayan bu şahıs türünün tek örneği ne de bu açıklaması kendisinin ilk marifeti..

Eminiz kendisi “İstanbul Sözleşmesi çok kan dökecek” açıklamasını yaptığı ağustos ayından beri katledilen her kadın haberinden keyif almakta, binlerce yıl geriden gelen zihniyetini dışa vurabileceği her fırsatı takip ederek iktidar dalkavukluğunda el yükseltmeye çalışmaktadır..

AKP’nin “eğitimcileri” bunlardır: “Google’ı Abdülhamid buldu” diyen Ebubekirler, “Allah’ın helal kıldığı yaştaki” çocuklarla evlenmek isteyen Bedriler, “Kameradan kızların resimlerini görüyoruz çaktırma” diyen dekanlar..

Yobazlar ağızlarını her açtığında üzerimize çamur sıçrıyor!.

Ebubekir ve saydığımız saz arkadaşlarını tanıyoruz. Geleceğimize göz diken, ağızlarından irin saçılan bu güruhun memleketimizde de üniversitelerimizde de yerleri yok..

İlan ediyoruz: Bu adamı üniversiteden atacaksınız!”

Atın bu adamı üniversiteden: Üniversiteler fuhuş eviymiş!

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde profesör olarak görev yapan Ebubekir Sofuoğlu, üniversitelerin “fuhuş evi” olduğunu söyledi.

Akit TV’de yayınlanan Sabri Balaman’ın sunduğu “Derin Kutu” adlı programına katılan Sofuoğlu, öğrencilerin kendi derslerine girmediğinden şikayet ettiği konuşmasında öğrencileri “hedonist” olmakla suçladı.

“Google’ı Abdülhamid buldu”, “İstanbul Sözleşmesi çok kan dökecek” ve Ayasofya’ya ilişkin “Camide fahişe olur mu” sözleriyle hatırlanan Sofuoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız da vurguladı. Neredeyse fuhuş evleri” ifadelerini kullandı. Stüdyodaki konuklar Sofuoğlu’na sözlerine “Hocam yapmayın. Biraz ağır oldu” diye tepki gösterdi. Sofuoğlu ise “Gördüğüm var. İstisna değil. Gelin ben sizi gezdireyim. Komşular size söyleyecek, emlakçılar size söyleyecek. Siz nerede yaşıyorsunuz?” dedi.

soL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top