GÜNDEM

MARDİN’DE YOLSUZLUK!

Kürt personele yaklaşımı, “Gerekirse hiçbir Kürt bırakmam”, “Belediyede kuşdili konuştururum, Kürtçe konuşturmam”, “Mardin’de adam olsaydı, özel kalem müdürü olmazdım” sözleriyle raporda yer aldı.

KAYYIM YÖNETİMİNDEKİ MARDİN’DE BİR İHALEDE 2 MİLYON TL UÇMUŞ!

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi

Müfettiş raporu:

“Pazarlık usulüyle yapılan ihale nedeniyle belediyenin 2 milyon lira zarara uğratildığı tespit edildi.”

Mardin Büyükşehir Belediyesi’de 6 birimden sorumluluk yapan Zeyni Teker’in kira sözleşmesiyle ihale ettiği Kamor Millet Bahçesi’ndeki usulsüzlüğü gidermek için bu kez kurumu 2 Milyon TL zarara uğratarak “pazarlık usulü”yle aynı şirkete verdiği belirlendi.

Kayyım döneminde MARSU Yönetim Kurulu Üyesi, Kent AŞ. Yönetim Kurulu Üyesi, İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Maarif Müfettişliği ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevleri verilmesinden dolayı “Kayyım Mustafa Yaman’ın kilit ismi” olarak adını duyuran ve hâlâ tutuklu bulunan Teker’in yıldızı belediyeye atandıktan kısa süre sonra parlamıştı.

“MUSTAFA YAMAN’IN YEĞENİ BASKI YAPTI”

Müfettişlerin hazırladığı raporda “rüşvet” ve “ihaleye fesat karıştırma” suçlamaları ile gündemde olan Kamor Millet Bahçesi’nin önce kira sözleşmesiyle ardından “pazarlık usulü” verilmesinin usulsüz olduğu tespit edilip, ihalenin “kapalı teklif usulü” ile yapılması gerektiğine yer verildi..

Raporda, “pazarlık usulü” ihale yapılmak suretiyle ihaleye başkalarının katılmasının engellenmesine dönük olduğu kaydedildi..

İhale ile ilgili tespit edilen bedelin yasada yer alan usul ve esaslara ilişkin yapılmadığı belirtilen raporda:

“Tahmini bedel cetvelindeki firmalara ait olan tekliflerin Nasıroğlu Şirketi yetkilileri tarafından getirilip, yaklaşık maliyet komisyonuna verildiği ve ihalenin Nasıroğlu şirketine verilmesi yönünde Mardin Büyükşehir Belediyesi eski personeli Yunus Emre Akça (Kayyım Mustafa Yaman’ın yeğeni) tarafından ihale komisyonuna baskı yapıldığı” ifade edildi.

2 MİLYON SÖZLEŞMEDEN ÇIKARILDI!

Kamor Millet Bahçesi’nin işletmesinin bahsi geçen firmaya verilmesine rağmen birçok belgenin imzasız olduğu tespit edilen raporda, şirketin işletmeye 1 milyon 945 bin TL değerinde malzeme koyacağı ve işletmeden ayrıldıktan sonra malzemenin belediyede kalacağı yönünde bir sözleşme imzalandığı ancak sonrasında söz konusu sözleşmenin imzalanarak, bu maddenin gerekçesiz çıkarıldığı belirtildi..

Bu şekilde belediyenin 1 milyon 945 bin TL kamu zararına uğratıldığı belirtilen raporda, işletmenin söz konusu firmaya 8 yıl 10 aylığına kiraya verildiğine dikkati çekildi. Sürenin çok uzun olmasına karşın belirlenen kira bedelinin de çok düşük olduğu vurgulanan raporda, belediyenin “8 ayrı emlakçıdan fiyat aldığı, piyasa araştırmasında işletmenin ortalama yıllık kira bedelinin 385 bin TL olarak belirlendiği” ifadelerine yer verildi.

Buna rağmen işletmenin şirkete 90 bin TL bedelle kiraya verilerek, belediyenin yıllık 295 bin TL zarara uğratıldığı kaydedildi. Raporda söz konusu işletmenin kiralama bedelinin Bütçe Kanununda gösterilmemesi için de kira bedelinin Bütçe Kanununda bulunan 104 bin TL’lik parasal sınırın altında tutulduğu belirtildi.

“ÖDEMEYİ BELEDİYE PERSONELİ YAPTI!”

Raporda aynı zamanda söz konusu işletmenin kiraya verilmesinin ardından 2019 ile 2020 yılları arasında 90 bin TL olarak belirlenen kirayı dahi ödemediği, yapmış olduğu ödemenin sadece 19 bin 350 TL’den ibaret olduğu tespit edildi. Raporun devamında ödenen 19 bin 350 TL’nin 10 bin 450 TL’lik kısmının ise, belediye personeli olan M.İ.D. tarafından Kent AŞ.’nin hesabına yatırıldığına dikkati çekildi.

‘TÜM İŞLEMLER KAYYIMIN TALİMATIYLA’

Tüm suçlamalar karşısında Teker, Savcılık aşamasında verdiği ifadesinde kendisinin bilgisi olmadığını savunarak, yaptığı tüm işlemleri kayyım Mustafa Yaman’ın talimatıyla yaptığını söyledi.

Zeyni Teker, 15 Temmuz askeri kalkışmanın ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) sırasında Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kamu görevlerinden ihraç edilen yüzlerce kamu emekçisinin listelerini hazırlayan isim olarak biliniyor..

Ayrıca Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyım döneminde Kadın Politikaları Daire Başkanı Gülizar İpek’in “memuriyetten men” edilmesini sağlayan Teker, Genel Sekreter Mustafa Yıldız hakkında da kayyım protestolarına katılması gerekçesiyle “memuriyetten men” edilmesi yönünde soruşturma açtırmıştı..

Teker’in, kendi aile bireylerini belediyede işe yerleştirdiği, YÖK’ün denklik vermediği oğlu Muhammet Sefa Teker’i belediyede Hukuk Biriminde işe aldığı da ortaya çıkmıştı. 

MARDİN’DE TEFTİŞ RAPORU: “KAYYIMIN MANEVİ KIZININ DÜĞÜN MASRAFLARI BELEDİYEDEN KARŞILANMIŞ”

Mardin’de Vali Mustafa Yaman’ın kayyım olduğu döneme ilişkin müfettiş incelemelerinde yeni yolsuzluk iddiaları ortaya çıktı.

Raporda kayyımının “manevi kızı” Merve Erciyas Çatal’ın doğum gününden düğün masraflarına kadar yaptığı harcamalarda belediye imkanlarını kullandığı anlatıldı.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı mülkiye müfettişlerinin Mardin Büyükşehir Belediyesi’ndeki incelemelerine ilişkin raporlarında, merkeze alınan eski kayyım Mustafa Yaman’ın “manevi kızı” olarak tanınan Merve Erciyas Çatal’a dair çok sayıda suç iddiası yer aldı.

Raporda Sosyal Hizmetler ile Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın yanı sıra Özel Kalem Müdürlüğü görevlerini yürüten Çatal hakkında şu suçlamalar yer alıyor:

Belediyenin imkanlarını şahsi amaçla kullandığı, harcama yetkilisi olarak bulunduğu ihale iş ve işlemlerinde mevzuata açıkça aykırı işlemlerinin olduğu, kurumun zimmetinde olan malların muhafaza ve tesliminde önemli ölçüde eksiklerin bulunduğu, Daire Başkanlığı tarafından yapılan yardım malzemelerinin yerine ulaşmadığı veya yardımların yalnızca kağıt üzerinde yapıldığı, personeline usule aykırı olarak zorla imza attırdığı, kurumun kayıtlarında mevzuata aykırı işlemler yaparak kamunun zarara uğratıldığı…

“10 MİLYON LİRAYI AŞAN EN AZ 8 İHALEDE USÜLSÜZ İŞLEM

Müfettişlerin raporunda, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım atanmasının ardından gerçekleştirilen ve değeri 10 milyonu aşan en az en az 8 ihaleyle ilgili :

“(…) gerekçe raporunun dahi olmadığı, davetiye listesi hazırlanıp İhale Onay Belgesine eklenmediği, ihaleye iştirakin sınırlı tutulduğu, şeffaflığın ve rekabet ortamının sağlanmadığı” ifadeleri yer aldı.

Çatal’ın Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen “öğrencilere dağıtılmak üzere” 27 bin ayakkabı alımına ilişkin yapılan ihalede:

“(…) yaklaşık maliyet hesaplanırken Gıda, Otomotiv ve Turizm şirketlerinden fiyat alındığı” kaydedilerek, fiyat alınan firmanın ayrıca ihaleye davet edilen tek firma olduğu, aynı zamanda ihalenin de aynı firmaya verildiği ve usulsüz işlem yapıldığı belirtildi.

“KAĞIT ÜZERİNDE YARDIM”

Müfettiş İnceleme Raporunda, Çatal ile ilgili alımların neredeyse tamamının aynı firma veya kişilerden yapıldığı görülürken, kimi ihalelerin 3 kez iptal edilmiş olmasına rağmen sonradan ihalesiz alım yapıldığı ve dağıtılmak üzere alınan malzemelerin dağıtılmadığı belirtildi.

Raporda, Çatal’ın başında olduğu Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere satın alındığı iddia edilen 15 bin kolilik yardım malzemelerinin de “evrak üzerinde teslim edilmiş gibi gösterildiği” ortaya çıktı.

Raporun devamında şunlara yer verildi:

“…teknik personel tarafından, yardım yapıldığı iddia edilen ve kurum tarafından sunulan listedeki vatandaşlardan örnek usulü seçilen 0482 312 ****, 0541 216 ****, 0537 765 ****, 0542 215 **** ve 0539 353 *** no’lu telefon hatları aranarak yardım alıp almadıklarının sorulduğu, ancak iki numaranın kayıt dışı olduğu, iki numaranın yanlış olduğu ve bir numaraya cevap verildiği fakat şahsın ifadesinde yardım almadığını ifade ettiği, tutulan teslim tutanaklarının aynı kişi veya kişilerce düzenlenerek yine aynı kişilerce imza altına alındığının değerlendirildiği, Müfettişliğimizce görevlendirilen teknik personel tarafından tutulan tutanak ile Lojistik Merkezinde görevli personele 15.000 adet kolinin fiziki olarak teslim edilmediği halde, evrak üzerinde teslim edilmiş gibi gösterildiği, yardım alan vatandaşlar listesinin ve teslim tutanaklarının aynı kişi veya kişilerce hazırlanarak imzalandığı, ödeme işlemlerinde, süresine veya miktarına bakılmaksızın keyfi muamelenin yapıldığı, alınan mallara ilişkin personele mobbing uygulanarak ve baskı yapılarak teslim alınmış gibi gösterilip belgeler imzalattırıldığı…”

“DAĞITILMAYAN KOLİLER”

İddia edilen 15 bin yardım kolisinden ayrı olarak 8 bin 900 yardım kolisinin daha alındığı ancak sadece 5 bin kolinin depoya girdiği belirtilen raporda, geriye kalan 3 bin 900 kolinin hiç teslim alınmamasına rağmen dağıtıldığının iddia edildiği belirtildi.

Raporda, “Mardin Masa” ekibi tarafından dağıtıldığı iddia edilen 3 bin 900 yardım kolisinin dağıtılmasının mümkün olmadığına dikkat çekilirken, kolilerin dağıtılmadığının tespit edildiğine yer verildi.

Yine farklı bir tarihte 15 bin adet daha yardım kolisinin alımının yapıldığı ve harcama kalemlerinde gösterildiği belirtilen raporda, kolilerden sadece bin 500 adedinin teslim alındığı, geriye kalanının alınmadığı ifade edildi. Alınmayan kolilerin dağıtıldığının iddia edildiğine yer verilirken, teslim alınmayan kolilerle ilgili müfettişlerin incelemeye başlamasının ardından teslim evraklarının zorla personele imzalattırıldığı kaydedildi. 
 
Raporda, 8 bin koli temizlik malzemesinin 735 bin TL’ye ihale edildiği ancak hiçbir zaman teslim alınmadığına da değinilerek, yapılan ödemelerle kamunun zarara uğratıldığı ifade edildi.   

“KUŞDİLİ KONUŞTURURUM, KÜRTÇE KONUŞTURMAM”

Raporda, Çatal hakkında ırkçılık iddiaları da yer aldı.

Çatal’ın Kürt personele yaklaşımı,  “Gerekirse hiçbir Kürt bırakmam”, “Belediyede kuşdili konuştururum, Kürtçe konuşturmam”, “Mardin’de adam olsaydı, özel kalem müdürü olmazdım” sözleriyle raporda yer aldı.

DOĞUM GÜNÜ, KINA GECESİ, DÜĞÜN…

Çatal’ın polis olan eşini, polis okulunu kazandığı sırada belediye araçlarıyla konvoy şeklinde okula götürdüğü, eşine aldığı hediyeleri belediye hesabından ödediği, doğum günü ve kına gecesini de belediye imkanlarıyla gerçekleştirdiği de öne sürüldü. Raporda, Çatal’ın kendi düğün masraflarına kadar varan tüm harcamalarda belediye imkanlarını kullandığı, düğüne katılan misafirlerin konaklama masraflarının da “bir sponsor” tarafından karşılandığı belirtildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesindeki teftişler kapsamında, merkeze alınan Vali Mustafa Yaman’ın manevi kızı Merve Erciyas ile Fen İşleri Daire Başkanı ve Bülent Erdolu görevden alınanlar arasında yer almıştı. 

NE OLMUŞTU?

MARDİN’DE YOLSUZLUK SORUŞTURMASINDA SEKİZ TUTUKLAMA

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan dokuz kişiden sekizi tutuklandı.

Kayyımın yeğeni ve cinsel saldırı suçlusu Ercan Uysaler’in de tutuklandığı öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde, yolsuzluk, rüşvet, usulsüzlük, kayırma, ihaleye fesat karıştırma, zimmet ve benzeri çok sayıda suça karışan ve 28 Temmuz’da yapılan operasyonda gözaltına alınan 9 kişi hakkındaki işlemler tamamlandı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan eski kayyım Mustafa Yaman’ın yeğeni Yunus Emre Akça ile daha önce kadın bir belediye personelini fuhuşa zorladığı için cinsel saldırı suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve buna rağmen 7 aydır tutuklanmayan polis memuru Ercan Uysaler’in de tutuklandığı öğrenildi. Uysaler’in, Çorum’da kaldığı evde gözaltına alındıktan sonra Mardin’e getirilerek, cinsel saldırı ve zimmet suçlaması ile tutuklandığı belirtildi.  Yine, ismi öğrenilemeyen bir kişinin daha tutuklandığı ve bir kişinin ise serbest bırakıldığı belirtildi.

5 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Operasyon kapsamında gözaltına alınan isimlerden Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) İl Müdürü ve belediye iştiraki Kent A.Ş.’nin önceki kayyım döneminde Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Bulut, kayyım tarafından Kırsal Yollar Daire Başkanı yapılan ve hakkında 352 milyon TL değerinde usulsüzlük yaptığı tespit edilen Sinan Yıldırım ile belediye ile iş yapan 3 farklı firmanın birer yöneticisi de daha önce tutuklanmıştı.

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top