GENEL

AYM SEÇİMİNDE BEKLENEN SON!

“Yargı içerisinde bir “İstanbul Grubu” egemenliğinden söz edildiğini anımsatarak “Yargıda tayin ve terfileri İstanbul Grubu’nun yaptığı iddia ediliyordu. Bu grubun en önemli ismi Yargıtay’a giden İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’dı.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN İRFAN FİDAN’IN AYM ÜYELİĞİNE İTİRAZ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Yargıtay üyeliğine seçilmesinin ardından Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine aday olduğunu açıklayan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’a oy veren hâkimlere tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu:

“Arkasında kirli ilişkiler var ama 107 üyenin oyunu alıyorlar. Saray’dan alınan talimatlarla. Bilgi hırsızlığı yapan bir insanın Anayasa Mahkemesi’nde ne işi var. Anayasa Mahkemesi gibi Yargıtay gibi bir yere üye atıyorsanız, atadığınız kişin hukuku yüceltmesi lazım”

İRFAN FİDAN TEPKİSİ

Kemal Kılıçdaroğlu:

“İrfan Fidan vakasına gelmek istiyorum. Yargıtay üyesi. Yargıtay kanunun 25. Maddesi diyor ki, kendilerine önerecek dosyaları gerektiği zamanda inceleyecek ve kararları yazacaklar. Üyesi bulundukları kurumlarda görüşmelere katılmak, dairenin işleyişini sağlama konusunda başkana yardım etmek. Bu üç maddenin dahi tamamını yerine getirmiş, atandım daha ayakkabısının tozunu silemedim. 107 üyenin oyunu aldı. Arkasında kirli ilişkiler var ama 107 üyenin oyunu alıyorlar. Saray’dan alınan talimatlarla. Değerli arkadaşlar şu soruyu sormak lazım, daha dün geldi. Anayasa Mahkemesi üyeliğine liyakatin yetiyor mu? Tam bir utanç tablosu.

Yargıtay’ın birisi çıkıp da ya burada bir haksızlık var diyemiyor. Nasıl oluyor da geliyor daha koltuğu ısınmadan Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday gösteriliyor? Normalde 2 Aralık’ta yapılması gereken seçimleri korona nedeniyle ertelediler. Şu anda korona yok mu? Adaleti dağıtması gereken kurumun adaletsizliği dağıtması gibi bir şey olabilir mi? 100 yıllık tarihi olan bir mahkeme. Anayasa Mahkemesi’ne bir kişinin talimatı ile yön vermek için eğilip bir mahkeme tablosunu dünyaya sergileyemezsiniz. Yargıtay bir de kendi internet sitesinde misyonunu belirlemiş.  Bilgi hırsızlığı yapan bir insanın Anayasa Mahkemesi’nde ne işi var. Anayasa Mahkemesi gibi Yargıtay gibi bir yere üye atıyorsanız, atadığınız kişinin hukuku yüceltmesi lazım.”  

NE OLMUŞTU?

EN ÇOK OYU İRFAN FİDAN ALDI

5 adayın yarıştığı seçimde en çok oyu İstanbul’un eski Başsavcısı İrfan Fidan aldı

Yargıtay kontenjanından Anayasa Mahkemesi üyesi olan Burhan Üstün’ün emekliye ayrılmasının ardından bugün yeni üyenin belirlenmesi için seçim yapıldı.

Beş adayın yarıştığı seçimde en çok oyu geçtiğimiz ay Yargıtay üyesi olarak atanan eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan aldı.

340 Yargıtay üyesinin oy kullandığı seçimde İrfan Fidan 107 oya ulaştı.

Diğer adaylar Nevzat Özsoy 65, Mustafa Erol 52, Nazmiye Beyazıoğlu Kuşçuoğlu 45, Mahmut Coşkun ise 45 Yargıtay üyesinin oyunu aldı.

Seçimlerde 21 boş, 15 de geçersiz oy vardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimden en çok oy alan 3 aday olan İrfan Fidan, Nevzat Özsoy ya da Mustafa Erol’dan birini AYM’nin yeni üyesi olarak seçecek.

Seçimden önce iddialı adaylardan İsa Çelik, Yusuf Kuzu ve Şaban Kazdal ile aday olacakları beliritlen Halit Dönmez ve Nevzat Karababa adaylıktan çekilmişti.

En çok oyu alan İrfan Fidan 2016’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak görevlendirildi. 4 yl boyunca bu görevi sürdüren Fidan, 27 Kasım’da Yargıtay üyesi olarak atandı.

VİCDANINIZ SIZLAMADAN NASIL OY VEREBİLDİNİZ?: 

CHP Sözcüsü Faik Öztrak:

“Görevi sırasında Kavala davasından, MİT TIR’ları davasına kadar pek çok adrese teslim soruşturmayı yürüten eski bir başsavcı, mükâfat olarak, Yargıtay’da tek bir dosyaya bakmadan, Yargıtay üyelerinin üçte birinin oyunu aldı. Ve Anayasa Mahkemesi’ne ışınlanmasının önü açıldı. Bu, FETÖ taktiklerinin yeniden devrede olduğunu gösteriyor..

Anayasa Mahkemesi’ne ışınlanacak bu başsavcı, nerenin başsavcısı? Kavala, Berberoğlu, Cumhuriyet gazetesi davalarının görüldüğü mahkemelerin, Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayan mahkemelerin olduğu bir adliyenin başsavcısının, Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday olması için talimatın kimden, nereden geldiği belli..

Yoksa bu, sarayın Anayasa Mahkemesi’ne yeni bir meydan okuması mı?..

Tabii bir sorum da; bu isme oy veren 107 yargıca… Aranızdan seçebileceğiniz hiç mi tecrübeli bir hâkim yoktu? Gökten zembille inen, bir tek Yargıtay dosyasına bakmayan, hukuk devletini, acınacak duruma düşürenlerin başında gelen bir isme, vicdanınız sızlamadan nasıl oy verebildiniz?

O cübbelerinizden nasıl utanmadınız?”

“TARİHE NOT DÜŞMEK İÇİN SÖYLÜYORUM: YARGIÇ OLARAK KENDİ ADIMA UTANÇ DUYUYORUM ”

Hakim Yücesoy AYM sonuçlarını değerlendirdi: “Yargıç olarak kendi adıma utanıyorum!”

Hâkim Ali Haydar Yücesoy:

” ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasında yargılama aşamalarını bildirme talimatı veren Adalet Bakanlığı’na ret yanıtı verince hakkımda soruşturma başlatılıp, kendi isteğim dışında İstanbul’dan Afyonkarahisar’a ‘atandım’..

Protokol makamı başsavcılıktan gelmiş, bir gün bile fiilen Yargıtay üyeliği yapmamış biri, Anayasa Mahkemesi’ne atanacak üye adayları seçiminde, Yargıtay üyelerinden en çok oyu almış. Oysa, yargıçlık deneyim ve liyakâtinden yararlanılsın diye Yargıtay’dan AYM’ye üye gider..

Hiç kuşkum yok ki, gün gelecek bu olanlar yargımız adına ibretle anılacak… O gün geldiğinde herkes söyleyecek, ama bugün söyleme sorumluluğunu yerine getirmezsem, dilim lâl olsun, kalbim kurusun. Tarihe not düşmek için söylüyorum: Yargıç olarak kendi adıma utanç duyuyorum.”

MUHALEFETTEN AYM ÜYE SEÇİMİ TEPKİSİ: “SARAYIN YARGIYA MÜDAHALESİNİN İSPATI”

Yargıtay’a atanmasının hemen ardından Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday olan eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan seçimden birinci çıktı.

Muhalefet temsilcileri bu durumu “Sarayın yargıya müdahalesi” olarak nitelendirirken önümüzdeki dönem çıkacak kararlara dikkat çekti, “içtihatlar değişecek” uyarıları yaptı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’yken 27 Kasım tarihinde Yargıtay üyeliğine seçilen İrfan Fidan’ın, Yargıtay’da henüz hiçbir dosya hakkında karar vermeden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne giden üç isimden biri olmasına tepki gösteren muhalefet partisi temsilcilerine göre bu seçim süreci “yargıya doğrudan müdahale” anlamı taşıyor.

“SARAYIN YARGIYA MÜDAHALESİNİN BİR İSPATI”

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan:

“İrfan Fidan’ın atama süreci tamamlansın diye seçimlerin pandemi bahane edilerek ertelenmiş olması sarayın yargıya doğrudan müdahalesinin bir ispatı. Suçüstü yakalandılar..

Cumhurbaşkanının Anayasa Mahkemesi’ndeki görev alacak isimleri belirleyebilme imkanına ‘Yargı tek kişinin kontrolüne giriyor’ ifadeleriyle geçmişte karşı çıktık..

İrfan Fidan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı döneminde sarayın talimatı neyse ona göre hareket eden başsavcıydı..

Fidan sonrasında Yargıtay’a getirildi. Sırf oradan Anayasa Mahkemesi’ne geçirebilmek için iki hafta önce yapılması gereken seçimi ertelediler. Erteleme gerekçeleri de pandemiydi. O günden bugüne pandemi ortadan mı kalktı? Şimdi pandemi yok mu? Anayasa Mahkemesi için Yargıtay’da yapılacak bir seçimi bile pandemiyi bahane eden, alet eden, yargıyı dizayn etmeye çalışan bir adım bu. Yargı bağımsızlığına sarayın bir kere daha müdahalesidir ve suçüstü yakalanmışlardır. Önümüzde bir atama süreci var. Erdoğan bu üç isimden birisini atayacak. Şimdi göreceğiz. İrfan Fidan’ı atadığı anda bu suçüstü yakalanma açıkça tescil edilmiş olacak. Biz yargının bu şekliyle dizayn edilmesinin Türkiye’de hukuk devleti ve hukukun üstünlüğünü ortadan kaldırdığını düşünüyoruz.”

“NE YAZIK Kİ BU TÜR GELİŞMELERE ŞAŞIRMIYORUZ”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş:

“Yargıtay üyeliğine 27 Kasım’da seçilen ve seçildikten hemen sonra Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday olduğunu açıklayan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, yapılan seçimde henüz hiçbir faaliyette bulunmadığı Yargıtay’dan en yüksek oyu almış olması da izahtan vareste..

340 Yargıtay üyesinin oy kullandığı seçimde Fidan 107, Nevzat Özsoy 65, Mustafa Erol 52, Nazmiye Beyazıtoğlu Kuşçuoğlu 45, Mahmut Coşkun 35 oy aldı. Fidan’ın bu kadar kısa süre zarfında bu kadar oyu hangi gerekçe ile aldığını tüm kamuoyu merak ediyor.”

Seçimlerin ertelenmesinin ve bazı isimlerin adaylıktan çekilmesinin “organik ilişkiyi” teyit ettiğini belirten Beştaş şöyle devam etti:

“Seçimlerin ay başında yapılacak olmasına rağmen ertelenmesi ile diğer adayların adaylıktan Fidan lehine çekilmesi de organik ilişkiyi teyit diyor. Yargı mensuplarının neye göre nerelere seçildiği artık Türkiye’nin ne yazık ki malumu ve ne yazık ki bu tür gelişmelere şaşırmıyoruz. Fidan’ın AYM üyeliğine neden seçildiği, sanıyorum önümüzdeki AYM kararları ile anlaşılacaktır. Elbette temennimiz bağımsız yargı ve tarafsız objektif kararların verilmesinin sağlanmasıdır.”

ÖZGÜR ÖZEL: “İRFAN BEY İKİ HAFTADA KENDİNİ SEVDİRMİŞ!”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel:

“Yargıtay’da yapılan seçimde Anayasa Mahkemesi üyeliği için İrfan Fidan en çok oyu aldı..

2 Aralık günü kürsüdeydim. ‘İrfan Fidan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı…

28 Kasım günü Yargıtay üyesi seçildi, İstanbul’dan geldi, koltuğu daha sıcak. O gün Yargıtay’da seçim var, ‘korona dolayısıyla ileri tarihe bırakıyoruz.’ Bu sarayın makbul savcısı, bunun için erteleme olmasın sakın’ dedim.

Bugün Yargıtay’da AYM seçimi yapıldı. En yüksek oyu İrfan Fidan aldı. Yargıtay’ın çok saygın, oy verirken vicdanıyla karar veren, hiçbir yerden tavsiye almayan çok değerli mensupları, 28 Kasım günü İstanbul’dan ayrılan, 2 Aralık’ta korona korkusundan Ankara’ya intikal edememiş olan 14 günlük arkadaşlarına en yüksek oyu vermişler. İrfan Bey, sempatik, insan ilişkileri kuvvetli, mesleğinde başarılı, iki haftada kendisini sevdirmiş. 2 Aralık günü korona var diye ertelediler. 193 vefatın olduğu gün seçimi yaptırmayanlar, 240 vefatın olduğu gün ‘korona hafifledi, yapabiliriz seçimleri’ demişler. AKP’nin çok vicdanlı seçmenleri, yalandan korkan erdemliler hareketinden seçmenlerine, ‘Biz koronadan dolayı seçimleri erteledik, nasıl sizin düğünleri ertelediysek, kahvehaneni kapattıysak’ demişlerdi, 14 gün sonra tedbirleri hafifletmişlerdi. Yutarsan yut, yutmazsan gargara yaparsın.”

“AYM SEÇİMİNİN 17 ARALIK’A ERTELENMESİNİN SEBEBİ FİDAN’IN ADAYLIĞI”

” ‘ANKARA’DA HALA YARGIÇLAR VAR’ DİYEBİLMEK İÇİN ONURLU, VİCDANLI VE ANAYASAYA SADIK HAKİMLERİN MÜCADELESİNE YÜREKTEN İHTİYAÇ DUYUYORUZ.”

Hukukçular Fidan ve Kocaman’ın atanmasını yorumladı: Terfi değil tasfiye edildiler

Hâkim ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) kararıyla İstanbul ve Ankara cumhuriyet başsavcıları İrfan Fidan ve Yüksel Kocaman’ın Yargıtay’a üye yapılmaları tartışmalara neden oldu.

Hukukçular bu atamanın şekil olarak terfi gibi gözüktüğünü ancak Fidan ve Kocaman’ın tasfiye edilmesi olarak yorumladı.

Hukukçu Aslı Kazan:

“Yaşanan bu süreci 2011’de Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararıyla firari eski savcı Zekeriya Öz’ün özel yetkilerinin elinden alınarak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili yapıldığı döneme benzettiğimi belirtmeliyim..

Bir siyasi davalar döneminin daha sonuna gelindi..

Bir devir kapanıyor. 2016 yılında başlayan bir süreç vardı. Bu isimler çok ciddi hak ihlallerine imza attılar. Sadece darbe soruşturmalarından bahsetmiyorum. İş insanı Osman Kavala’dan tutun da birçok hukuksuz iddianameye imza attılar. Tamamı siyasiydi bu davaların. O devir kapanıyor artık. İstanbul ya da Ankara başsavcısı olan insanların Yargıtay’a üye olarak atanması kesinlikle terfi olamaz. Bu bir tasfiye”

“SEÇİLMEDİLER, ATANDILAR”

Hukukçu Celal Ülgen, İstanbul ve Ankara başsavcılarının Yargıtay’a üye olarak atanmasını şekli olarak terfi gözüktüğünü ancak bu durumun bir terfi olmadığına dikkat çekti.

Ülgen yargı içerisinde bir “İstanbul Grubu” egemenliğinden söz edildiğini anımsatarak:

“Yargıda tayin ve terfileri İstanbul Grubu’nun yaptığı iddia ediliyordu. Bu grubun en önemli ismi Yargıtay’a giden İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’dı. O açıdan baktığımız zaman bu etki reform hikâyeleri altında bu grubun etkisi kırılarak pasif bir köşeye çekildiği düşünülebilir. Bunun haricinde her yargıcın, her cumhuriyet başsavcısının hedefi Yargıtay’a üye seçilmektir. Ama dikkat edin bu isimler seçilmedi, atandılar.”

“İRFAN FİDAN’IN AYM ÜYESİ OLMASI İÇİN YARGITAY SEÇİMLERİ ERTELENDİ” İDDİASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Yargıtay Üyesi seçilen eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın, Erdoğan tarafından Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyeliğine seçileceğini söyledi.

Celal Çelik, İrfan Fidan’ın yetişebilmesi için Yargıtay’daki AYM seçimlerinin 17 Aralık’a ertelendiğini savunarak, “Alın size “Yargı Reformu”! Böylesi rezalet Yargıtay tarihinde görülmedi” dedi.

Avukat Celal Çelik, İrfan Fidan ile ilgili iddiayı gündeme getirdi.

“İrfan Fidan, Erdoğan’ın her dediğini yaptığı için ödüllendirilerek Yargıtay Üyesi yapıldı. Ancak henüz göreve bile başlamadan AYM üyeliğine aday oldu. Yargıtay Başkanlığı da bu amaçla seçim tarihini 17 Aralık’a erteledi. Muhafazakar kökenli 8 Yargıtay üyesi de AYM adaylıklarından çekilecekleri.”

Avukat Celal Çelik’in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar şöyle:

“ALIN SİZE YARGI REFORMU”

Celal Çelik:

“Alın size “Yargı Reformu”!

“Böylesi rezalet Yargıtay tarihinde görülmedi! Yapmış olduğu hukuksuzluklar nedeniyle ödüllendirilip (geçen hafta) Yargıtay’a üye seçilen İstanbul Eski Başsavcısı İrfan Fidan, Yargıtay’daki görevine bile başlamadan Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday oldu!”

“KOŞULLU OLARAK YARGITAY ÜYESİ SEÇİLDİ”

Celal Çelik:

“Kulislerdeki bilgiye göre; Erdoğan’ın (Adalet Bakanına verdiği) talimatı üzerine, Anayasa Mahkemesi Üyesi yapılmak üzere, (bir anlamda koşullu olarak, adrese teslim!) Yargıtay üyesi seçildi!”

PLAN TIKIR TIKIR İŞLİYOR

Celal Çelik:

“Asıl rezalet de Yargıtay’da Anayasa Mahkemesi üyeliği için bugün yapılması gereken seçim, İrfan Fidanın seçilmesi sağlanmak (talimat gereği yerine getirilmek) üzere (Yargıtay Başkanı tarafından) ayın 17’sine ertelenmiş! Plan tıkır tıkır işliyor!”

GÖRECEKSİNİZ ADAYLAR ÇEKİLECEK

Celal Çelik:

Şimdi sıra, Anayasa Mahkemesi üyeliği için önceden adaylığını açıklamış 8 (muhafazakar) üyenin adaylıktan vazgeçmesini sağlamak! Göreceksiniz adaylar çekilecek ve İrfan Fidan Anayasa Mahkemesine seçilecek! Zira Erdoğan’ın talimatının önünde durulamaz! Böylesi bir Yargı!..”

ERDOĞAN, FİDAN’I ÖDÜLLENDİRMİŞ OLACAK

Celal Çelik:

“Sonuçta Erdoğan; bugüne değin tüm istediklerini kendisine vermiş İrfan Fidan’ı ödüllendirmiş olacak! Ayrıca Anayasa Mahkemesine de mesaj vermiş olacak! “Siz misiniz İstanbul Adliyesindeki hukuksuzlukları durdurmaya çalışan Yüksek Mahkeme üyeleri!” Alın şimdi! İşte Yargı Reformu!”

İRFAN FİDAN’IN ADAYLIK MESAJI

İrfan Fidan, AYM üyeliği için oy kullanacak Yargıtay Genel Kurulunu oluşturan daire başkan ve üyelerine de mesaj göndererek aday olduğunu şu şekilde duyurdu:

“Sayın Başkanlarım, saygıdeğer üyelerim;

27.10.2020 tarihinde HSK Genel Kurulu tarafından Yargıtay üyeliğine seçildim.

1999 yılının Ağustos ayında Akkışla Cumhuriyet Savcısı olarak başladığım meslek hayatıma sırasıyla;

Aşkale, Çaycuma, Dörtyol, Şişli ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak devam ettim.

2015 yılı Şubat ayında İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili,

26.07.2016 tarihinde de İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak atandım.

2021 yılının Ocak ayında boşalacak olan Anayasa Mahkemesi Üyeliği için Yargıtay Genel Kurulunca yapılacak seçimde aday olduğum hususunu;

Genel Kurulun takdirlerine saygılarımla arz ederim.”

ÜSTÜN’ÜN YERİNE SEÇİM YAPILACAK

Uyuşmazlık Mahkemesi ve AYM Üyesi olan Yargıtay kökenli Burhan Üstün 10 Ocak 2021 tarihinde yaş haddinden emekli olacak.

Üstün’ün yerine gelecek ismi belirlemek için Yargıtay Genel Kurulu’nda 17 Aralık’ta seçim yapılacak. Bu seçimde en çok oyu alan 3 aday Cumhurbaşkanlığı’na bildirilecek.

Erdoğan da bu 3 isimden birisini Anayasa Mahkemesi’ne üyesi olarak atayacak. Daha önce 1 Aralık’ta yapılması planlanan seçimler, “salgın gerekçesiyle” 17 Aralık’a ertelenmişti.

SEÇİMDE ADAY OLAN İSİMLER

Yargıtay’da şu ana kadar AYM üyeliği için aday olduğu öğrenilen isimler şöyle:

-Eski HSK Üyesi ve Yargıtay 5. Ceza Daire Üyesi İsa Çelik

-Eski İstanbul Başsavcısı ve 12. Ceza Dairesi Üyesi İrfan Fidan

-Eski Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve 17. Hukuk Üyesi Mustafa Erol

-11. Hukuk Üyesi Mikail Özdemir

-11. Hukuk Dairesi Üyesi Şaban Kazdal

-8. Ceza Dairesi Üyesi Nevzat Özsoy

-Yargıtay Üyesi Nazmiye Beyazıtoğlu Kuşçuoğlu

İRFAN FİDAN’DAN, “EŞİNE ŞİDDET UYGULADIĞI” YÖNÜNDEKİ İDDİALARA, ‘FETÖ’LÜ YANIT…

Fidan, eşini darp ettiği iddialarına ilişkin:

“Anayasa Mahkemesi adaylığım öncesi FETÖ’nün itibarsızlaştırma operasyonu” dedi.

HSK ise kendilerine şikâyet dilekçesi gelmediğini açıkladı.

Yargıtay’a atanan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, eşini darp ettiği ve adının bazı rüşvet olaylarına karıştığı iddialarını, “FETÖ’nün itibarsızlaştırma operasyonu” olarak niteledi. Fidan, iddialar için suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Hâkimler Savcılar Kurulu’na (HSK) Fidan’ın eşinden herhangi bir şikâyet dilekçesi gelmediğini açıklandı.

HSK’DEN AÇIKLAMA:

Sosyal medyada yer alan iddiaya göre Fidan’ın öğretmen olan eşinin, Fidan’ın özel hayatıyla ilgili “bir sırrı öğrendiği”, ikili arasında çıkan kavgada Fidan’ın eşini darp ettiği iddia edildi.

Darp edilen eşin, İrfan Fidan’ı HSK’ye şikâyet ettiği öne sürüldü. Söz konusu şikâyetin sadece darp ile ilgili olmadığı, yolsuzluk ve rüşvet iddialarını da içerdiği öne sürüldü. 

Fidan, iddiaları yalanlayarak ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Fidan:

“Yalan, ortaya atanlar hakkında suç duyuru yapılıyor. Tazminat davası açacağım” dedi. Fidan, böyle bir iddianın neden ortaya atıldığı sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Anayasa Mahkemesi (AYM) adaylığım öncesi FETÖ’nün itibarsızlaştırma operasyonu.” 

Fidan, “Kim ya da kimler hakkında suç duyurusunda bulunacaksınız” sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

İddiaların ardından HSK’den yapılan yazılı açıklamada:

“Sosyal medyada, üst düzey bir yargı mensubu hakkında birtakım iddialar içeren şikâyet dilekçesinin kurulumuza iletildiği belirtilmiş ise de bahsedilen iddiaları içeren bir şikâyet dilekçesinin kurulumuza başsavcılıklar aracılığı ile veya başka bir yolla gönderilmediği, kurulumuz sekreteryasında bu içerikte bir dilekçenin bulunmadığı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

YARGIDA İRFAN FİDAN ‘OPERASYONU’: TALİMATLA OY VERECEKLER !

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Yargıtay’daki AYM seçimlerinin 17 Aralık’a ertelenmesinin arkasındaki isim olduğu öne sürülen Yargıtay üyesi İrfan Fidan’la ilgili, yüksek yargı üyelerine baskı yapılarak adaylıktan çekilmeleri sağlandığı iddiasında bulundu.

Erdoğan tarafından geçen ay Yargıtay Üyesi seçilen ve Anayasa Mahkemesi (AYM) Üyeliğine seçileceği iddia edilen eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’la ilgili tartışmalar sürüyor.

Yargıtay’daki AYM üyeliği seçiminde en güçlü adaylar olan eski HSK üyelerinden ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi İsa Çelik, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Üyesi Mikail Özdemir, Yargıtay üyesi Yusuf Kuzu’nun İrfan Fidan’ın adaylığını koymasının ardından AYM üyeliği adaylıklarından çekilmesi, yargıda Fidan için yürütülen “seferberliği” ortaya koymuştu.

‘TALİMAT’LA OY VERECEKLER!

Yaşananlarla ilgili DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’ndan da bir açıklama geldi.

Yargıtay’daki üç adayın baskı uygulanarak adaylıktan çekildiği iddiasının yargı camiasında yaygın olarak dile getirildiğine dikkat çeken Yeneroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Anayasa’ya göre; Yargıtay Genel Kurulu’nda yapılacak seçimde en çok oy alan 3 aday Cumhurbaşkanı’na sunulur, Cumhurbaşkanı bu 3 kişi arasından birisini Anayasa Mahkemesi üyesi olarak seçer. Demokratik bir ülkede bir adayın ilk üçe girebilmesi için uzun yıllar Yargıtay’da görev yapması yahut da nitelikleri ve erdemleriyle ön plana çıkması gerekir..

Bizde ise, gözümüzün önünde yapılan operasyonla, Yargıtay üyelerinin çoğunluğunun hiç tanımadıkları bir adaya talimatla oy vermeleri beklenmektedir. Talimatla oy kullanan Yargıtay üyelerinin birçok davada da talimatla oy kullanmış olabilecekleri açıktır..

Yargıtay üyelerinin kendilerine dayatılan bir adaya oy vermelerinin beklenmesi öncelikle itibarlarına yapılan en büyük hakarettir. ‘Ankara’da hala yargıçlar var’ diyebilmek için onurlu, vicdanlı ve anayasaya sadık hakimlerin mücadelesine yürekten ihtiyaç duyuyoruz.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet/ Seyhan Avşar – Duvar/ Cihat Arpacık / Serkan Alan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top