SPOR

‘TFF, UEFA ve FIFA’nın FUTBOLCU SENDİKASI GİBİ DAVRANDI!’

“TRABZONSPOR’DA HOCALIK YAPARKEN BEŞİKTAŞ’TAN MAAŞ ALMAYI ONUN TAKDİRİNE BIRAKACAĞIZ”

“YAYINCI KURULUŞLA UYUMLU OLMAYI İSTİYORUZ AMA MAALESEF ANLAYIŞLI OLMADIKLARINI GÖRÜYORUZ.”

“TFF’nin yanımızda olması gerekirdi, zerre kadar yanımızda olmamışlardır”

Süper Lig ekiplerinden Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çevrim içi yapılan “2020 Yılı 3. Olağan Divan Kurulu Toplantısı”nda gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Ahmet Nur Çebi / Fotoğraf: AA / cafemedyam

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) pandemi sürecinde kulüplere sağladığı bir şey olmadığını belirten Çebi, ihtiyacımız olduğu bu dönemde TFF’nin yanlarında olmadığı söyledi.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi:

 “UEFA, FIFA nezdinde yaptığımız girişimler, oradan haksız fesihle giden futbolcularımızın yarattığı duruma UEFA ve FIFA’nın kayıtsız kalması, hatta futbolcudan yana tavır alması karşısında TFF’nin girişimleri olmalıydı, maalesef bu girişimler olmamıştır, olmuşsa sönük kalmıştır. Türk futbolu için bir zayiat söz konusudur” diye konuştu. 

TFF’nin UEFA ile olan ilişkilerde haklarını yeteri kadar koruyamadığını dile getiren Çebi, UEFA ve FIFA’nın da futbolcu sendikası gibi davrandığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“UEFA ve FIFA’nın bu davranışlarından rahatsız oluyoruz. Pandemi başladığında UEFA yetkililerinin mali konularda kulüplerimize süre tanınması, anlayışlı davranması konusunda açıklamaları olmasına rağmen verdikleri kararın arkasında olmadıklarını gördük. Pandeminin mücbir bir sebep olmadığını yazarak mahkeme kararını göndermişlerdir. Gelirlerimizden yüzde 15 kısacakları yönünde yazı gönderiyor.”

Kulüpler Birliği Vakfı üyelerinin de ilginç şekilde birbirleriyle mücadele halinde olduğunu belirten Çebi:

“Kulüpler Birliği sanki kulüplerin sahada değil de birbirleriyle mücadele ettiği yer haline gelmiş. Umarım bu da kısa sürede değişir. Sanıyorum oradaki hava, içinde bulunduğumuz zor durumdaki yılgınlığın yorgunluğun nedenidir. Birliği ve beraberliğin oluştuğu, haklarımızı ve hukuklarımızı beraberce koruduğumuz yapıyla orada yürümeyi inşallah Allah nasip eder” şeklinde görüş belirtti.

“YAYINCI KURULUŞLA UYUMLU OLMAYI İSTİYORUZ AMA MAALESEF ONLAR ANLAYIŞLI OLMADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Yayıncı kuruluşla ödemeler konusunda yaşananlara değinen Çebi, şu ifadeleri kullandı:

“Yayıncı kuruluş açıklama yaptı. Kulüpler Birliği ve TFF de açıklama yaptı. Anlaşmalarımız var. İçinde olduğumuz durumdan dolayı fedakarlığı kulüplerin yapması gerektiği yönünde görüş var. Futbolcuya pandemi yok. Yayıncı kuruluş pandemiden dolayı indirim talep ediyor, kulüpler olarak bunu doğru bulmuyoruz. Uyumlu olmayı istiyoruz ama maalesef onların da yeteri kadar anlayışlı olmadığını görüyoruz. Umarım kısa sürede sürtüşme biter. Aramızda olan tartışmaların bize de fayda getirmeyeceğini biz de biliyoruz.”

“YÜRÜRLÜKTE OLAN KREDİ SÖZLEŞMESİNİN BEŞİKTAŞ’A NEFES ALDIRMAYACAĞINI İFADE ETTİM”

Bankalar Birliği ile yeniden yapılandırma konusunda varılan anlaşmaya değinen Çebi, şunları söyledi:

“Geldiğimizden beri yürürlükte olan kredi sözleşmesinin Beşiktaş’a nefes aldırmayacağını ifade ettim ama değişmesiyle ilgili yapılan çalışmalar devam ediyor. Bugüne kadar Bankalar Birliği ile yaptığımız sözleşmenin aşırı yükünü kendi imkanlarımızla, becerilerimizle aştığımızı biliyoruz. Bunun sürekli olamayacağını herkesin kabul etmesi gerekir. Bazı arkadaşlar, malum kişiler ‘güçlü başkan, güçlü yönetim’ versin diyorlar. Bırakın kökten çözmeye çalışalım. Kötü niyetli davranmayı bırakın, seçim zamanı ne haliniz varsa görün. Eski başkanın dediği gibi ‘hodri meydan’ sandık orada.”

“TRABZONSPOR’DA HOCALIK YAPARKEN BEŞİKTAŞ’TAN MAAŞ ALMAYI ONUN TAKDİRİNE BIRAKACAĞIZ”

Futbol takımının eski teknik direktörü Abdullah Avcı ile 12 milyon liralık ve 3 yıllık olmak üzere toplam 36 milyon liralık sözleşme imzalandığına dikkati çeken Çebi, şu görüşleri paylaştı:

“Kendisiyle görüşeceğiz. Dava açtı, uzlaşı içinde olacağımızı ümit ediyorum. Kendisinden agresif tavır görmediğim için teşekkür ediyorum. Trabzonspor’da hocalık yaparken Beşiktaş’tan maaş almayı onun takdirine bırakacağız. Orada 5-6 milyon liraya hocalık yapıyorsunuz. Burada 12 milyonluk kontratınız var. Hocamızın hak ettiği bir şey varsa verelim ama yakışan bir şey olsun.”


“MAÇI DOĞRU YÖNETEN HAKEME HATALI KARARLAR VERDİREN VAR’a ‘HAYIR’ DİYORUZ”

Başkan Çebi, Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin faydalı olduğunu ama maçları yöneten hakemleri hataya sürüklediğini söyledi.

Kendisinin VAR sistemini ve genç hakemleri desteklediğini kaydeden Çebi:

“VAR faydalı. Doğru kullanmak arzusuyla yapıyorsanız Türk futboluna adalet getireceğinden, az hata getireceğinden şüphem yok. Hakemlerimizin hata yapmadığı yerde VAR’ın çağırıp ona hata yaptırdığı yerde soru işaretiyle kafamız meşgul. TFF’den ve Merkez Hakem Kurulundan ricam VAR’a yakışır, ihtiyaç nedenlerine uygun yönetilmesini sağlamalarıdır. VAR işe yarasın diye oraya konuldu. Maçı doğru yöneten hakeme hatalı kararlar verdiren VAR’a ‘hayır’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

“ALANLAR VE VERENLER KAVGASI BAŞLAMIŞTIR”

Kendi yönetiminde eskiden de görev almış isimlerin olduğunu hatırlatan siyah-beyazlı kulübün başkanı, şunları kaydetti:

“Bu arkadaşlara Beşiktaş’a katkı vermemesini söyleyenler var. Bu nasıl hırs, sana ne. Artık Beşiktaş camiasının alanlarla verenleri birbirinden ayırt etmesi gerektiği zamanı geldi. Şu an yaşadığımız kavganın alanlarla verenler arasında olduğu net ortaya çıkmıştır. Alanlar ve verenler kavgası başlamıştır. Kimlerin kazanacağı malum, gerçek Beşiktaşlılar kazanacak. Beşiktaş’a yardım edenler, maddi ve manevi verenler kazanacak. “

“ESKİ BAŞKANLAR, YÖNETİCİLER BAŞKALARININ YERİNE AİDAT YATIRMAYI BIRAKSIN”

Zamanın birlik ve beraberlik zamanı olduğunu anlatan Çebi:

“Art niyetleri bir kenara bırakalım. Seçim zamanı yapanla yapmayanı ayırt edecek genel kurul üyelerimizin olduğunu biliyoruz. Bindirilmiş kıtalarla işimiz yok. Bindirilmiş kıtaların bu işe yetmeyeceğini değerli genel kurul üyeleri zaten gösterdi” şeklinde konuştu.

Toplu aidat yatırılmasına da değinen Çebi, şu yorumu yaptı:

“Aidatları, başkaları tarafından yatırılmış genel kurul üyelerinin kendilerine mesaj yoluyla bunun tüzük gereği doğru olmadığı vurgulandı. Bu iyi niyetimizi gösteriyor. Başkalarının haberi bile olmadan paralarının yatırıldığını görüyoruz. Bu kaos artık bitsin. Eski yöneticiler, eski başkanlar kim varsa lütfen başkalarının yerine aidat yatırmayı sonlandırsın.”

Pandeminin kendilerine çok sıkıntı yaşattığını kaydeden Çebi, şunları söyledi:

“Yönetim kurulu üyelerimiz çalışıyor, emek veriyor. Bana eşlik ettiler, maçlara gittiler. Şu an hastanede bile olan var. Bizler mücadele ederken, insanlar evde kalıp korunurken ne kadar risk altında olduğumuzu göz önünde bulundurmalarını istiyorum. “

“KİMSE BEŞİKTAŞ HOCASINA ‘x’ DİYE HİTAP EDEMEZ”

Futbol takımı teknik direktörü Sergen Yalçın’a yayıncı kuruluşta “x” diye hitap edilmesine tepki gösteren Çebi, şu eleştiriyi yaptı:

“Hocamızla ilgili ‘x’ şeklinde ifadeyi kullanan kişiyi kınıyorum. beIN Sports’un da bu hususta hata yapanları dikkate davet etmesini önemle rica ediyorum. O kişinin dikkatinin çekildiğini duymak ve görmek istiyoruz. Kimse Beşiktaş’ın hocasına ‘x’ diye hitap edemez, burası Beşiktaş… Hocama ‘x’ diyecek hiçbir kurum ve kuruluş söz konusu olamadı.”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe, AA

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top