GÜNDEM

500 KEZ ‘BEN SALAĞIM…’ CEZASI GÖREVDEN ETTİ. BAŞHEKİM GÖREVDEN ALINDI!

“Artan iş yükü, sürekli değişen uygulamalar haksız ve usulsüz denetimler, her gün karşılaşılan sözel, fiziksel ve psikolojik şiddet ile sağlık emekçilerinin motivasyonu bozmaktadır.. “

KUMLUCA DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİM GÖREVDEN ALINDI

Kumluca Devlet Hastanesi’nde görevli bir hemşireye 500 kez ceza olarak “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazdıran Başhekim Ayşegül Alkan görevden alındı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Kimsenin yargılamayı kendisi yaparak kendi belirlediği bir cezayı uygulamaya hakkı yoktur.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya’daki Kumluca Devlet Hastanesinde görevli hemşireye 500 kere “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazma cezası veren Başhekim Ayşegül Alkan’ın görevden alındığını duyurdu.

“PERSONELİ İNCİTECEK FİİLE TAHAMMÜL ETMEYİZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Antalya Kumluca Devlet Hastanesinde yaşanan müessif olayla ilgili Bakanlığımız derhal harekete geçerek duruma el koymuştur. Görev yerinden ayrıldığı gerekçesiyle iki hemşiremize başhekim tarafından verildiği ileri sürülen cezai uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir..

Her türlü görev ihmali ve hatalı davranış karşısında ne tür bir işlem yapılacağı ilgili mevzuatımızda belirtilmiştir. Kimsenin bunun dışında bir işlem yapma, yargılamayı kendisi yaparak kendi belirlediği bir cezayı uygulamaya hakkı yoktur. Özellikle bütün sağlık çalışanlarımızın özveri ile mücadele yürüttüğü bu dönemde Bakanlığımızın herhangi bir sağlık personelimizi incitecek bir fiile bile tahammül etmeyeceği bilinmelidir. Söz konusu olay duyulur duyulmaz, Antalya İl Sağlık Müdürlüğümüz ve hemen ardından Bakanlığımız tarafından soruşturma başlatılarak Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ayşegül Alkan başhekimlik görevinden uzaklaştırılmıştır. Yürütülen disiplin soruşturmasının sonucu beklenmeksizin Alkan’ın başhekimlik sözleşmesi feshedilerek görevine son verilmiştir.”

NE OLMUŞTU?

BAŞHEKİMDEN HEMŞİREYE ‘BEN SALAĞIM GÖREV YERİMİ TERK ETTİM’ CEZASI

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Ayşegül Alkan’ın hastanede görevli bir hemşireye 500 kez “Ben salağım servisimden başka servise gittim” yazdırdığı iddia edildi.

Antalya Tabip Odası:

“İnsana öz saygısını kaybettirecek ve onu zorlayacak bu tür uygulamaları akıl almaz olarak değerlendiriyoruz. Başhekimin bu tutumunu şiddetle kınıyoruz..

Mağdur hemşire hukuki yollara başvuracak.”

Antalya’da geçen günlerde meydana gelen aşırı yağışlardan dolayı Kumluca Devlet Hastanesi’nde fiziksel sıkıntılar yaşandı. Bunun üzerine Antalya Sağlık Müdürlüğü’nden yetkililer hastaneye ziyaret etti.


İddiaya göre Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Ayşegül Alkan, Sağlık Müdürlüğü yetkililerine hastaneyi gezdirirken bir serviste nöbetçi hemşirenin yerinde olmadığını fark etti.

Yetkililer gittikten sonra hemşireyi yanına çağıran başhekim, hemşirenin neden serviste olmadığını sordu. Hemşire ise başka servisteki bir hastaya yardıma gittiğini söyledi ancak başhekim Alkan’ı ikna edemedi.

Sağlık personelinin görev yerini terk etmesine sinirlenen başhekim hemşireden kâğıda 500 kez, ‘Ben salağım servisimden başka servise gittim’ yazmasını istedi.

A4 kâğıdına istenilen cümleyi yazan hemşirenin, başhekimin talimatıyla evrakı kayıttan geçiremediği de iddia edildi.

Ayşegül Alkan


ANTALYA TABİP ODASI: “HEMŞİRE ARKADAŞIMIZ HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAK!”

Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin, söz konusu olayın doğru olduğunu, başhekim tarafından gerçekleştirilen bu davranışın meslek onuruna aykırı olduğunu kaydetti.

Antalya Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin:

“Sağlık personelinin görev ve yetkileri yasalar çerçevesinde belirlenir. Eğer bunun dışında bir davranış varsa hukuk kurulları uygulanır. Ama insana öz saygısını kaybettirecek ve onu zorlayacak bu tür uygulamaları akıl almaz olarak değerlendiriyoruz. Başhekimin bu tutumunu şiddetle kınıyoruz..


Mağdur hemşirenin hukuki yollara başvuracağını ifade etmeliyim..

Biz her türlü hukuki yardımda bulunacağımızı, yanında olacağımızı kendisine ilettik. Hemşire arkadaşımız olayın şokuyla çok kötü hissediyor kendini, çok ciddi bir baskı altında kalmış. Bir insana 500 kere böyle bir şey yazdırmak inanılmaz ve kabul edilemez.”

“İNSAN ONURUNA YAKIŞMAYAN BU TUTUMU ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi ise insan onuruna yakışmayan bu tutumu şiddetle kınadıklarını belirterek:

“Yasaları sağlık emekçilerine karşı baskı unsuru olarak kullanmak ve onları sürekli baskı altında tutmak kabul edilemez. Sağlık emekçileri ağır çalışma koşullarında çalışırken aynı zamanda hastane yönetimlerinin uyguladığı mobbing ile de yüz yüze kalmaktadır..

Artan iş yükü, sürekli değişen uygulamalar haksız ve usulsüz denetimler, her gün karşılaşılan sözel, fiziksel ve psikolojik şiddet ile sağlık emekçilerinin motivasyonu bozmaktadır..

Kumluca Devlet Hastanesi’nde yaşanan, yıllarca iş yerlerimizde uygulanan mobbinglerin bir başka versiyonudur. Sağlık emekçilerinin onurunu hiçe sayanlar hakkında gereken neyse derhal yapılmalıdır. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şube olarak sürecin takipçisi olacağız.”

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top