SAĞLIK

HAREKETSİZ KALMAK, KAS KAYIPLARINA NEDEN OLUYOR!

“İyi havalandırılmış bir odada, günde 2 ya da 3 kere yapılabilecek, yaklaşık yarımşar saatlik egzersizlerle kas kitlesi korunabilir.”

UZMANLAR UYARDI: “SALGINDA YAŞANAN HAREKETSİZLİK KAS KAYBINA NEDEN OLUYOR!”

Koronavirüs salgını nedeniyle hareketsizliğin artması, kas kaybı ve vücudun kuvvetinin azalması gibi fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik ve metabolik hastalıklara da neden olabiliyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hareketin kısıtlanması, pek çok sağlık problemini beraberinde getiriyor.

Pandemi sürecinde evlere kapanılmasıyla fiziksel sorunların yanı sıra psikolojik ve metabolik hastalıkların ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlara göre, en sık karşılaşılan durumlardan biri kas kaybı.

Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Kaya Turan ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Öğretim Üyesi Dr. Nedim Malkoç, eve kapanılan günlerde bazı egzersizler yoluyla kas dokusu kaybının önüne geçmenin gerekliliğine vurgu yaptı. 

“AĞIR EGZERSİZLERDEN ZİYADE BİREYLERİN KENDİ VÜCUT AĞIRLIKLARI İLE DİRENÇ EGZERSİZLERİ YAPMASI DAHA UYGUN”

Salgın nedeniyle alınan yeni önlemler doğrultusunda hareketliliğin son dönemde daha da azaldığını belirten Turan, bu süreçte oluşabilecek ortopedik sorunların önüne geçmek adına günlük egzersizlerle kas kaybını en aza indirmeye çalışılması gerektiğini dile getirdi.

Turan, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“İyi havalandırılmış bir odada, günde 2 ya da 3 kere yapılabilecek, yaklaşık yarımşar saatlik egzersizlerle kas kitlesi korunabilir. Ağır egzersizlerden ziyade bireylerin kendi vücut ağırlıkları ile direnç egzersizleri yapması daha uygun olur. Kemik sağılığını korumak için ağırlık egzersizleri uygulamakta da fayda var.”

“AKTİF PNÖMANİ OLAN HASTALAR, İYİLEŞME BAŞLADIKTAN SONRA EGZERSİZLERE DÖNMELİ”

Pandemi sürecinde pek çok kişinin Kovid pnömanisine (zatürre) bağlı akciğer sorunu yaşadığına değinen Kaya Turan:

 “Hastalığın aktif evresi geriledikten sonra, solunum kapasitesini geri kazanmaya yönelik solunum egzersizleri de hayati önem taşımakta. Erken (akut alevli) evre atlatıldıktan sonra BT bulgularında iyileşme görülmesiyle solunum egzersizlerine başlanması öneriliyor..

Virüsün oluşturduğu damarların endoter adı verilen tabakasında hasara bağlı birtakım damar problemleri ve buna bağlı akciğer, kalp gibi sorunların da öne çıktığını belirtmeliyim..

Özellikle aktif pnömani olan hastaların aşırı egzersizden kaçınması, iyileşme başladıktan sonra direnci artıracak şekilde egzersizlere dönülmesi daha uygun görülmekte.”

“HAREKETSİZ KALMAK, KAS KAYIPLARINA NEDEN OLUYOR”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Hamidiye Yaşam Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri ve Egzersiz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Nedim Malkoç:

“Özellikle kas kayıpları nedeniyle vücudun kuvveti düşer..

Yürüyüş süresi azaldı. Diğer taraftan spor salonları kapalı, bireyler tedirgin, pek çok kişi gitmiyor. Hareketsizliğin bilek eklemi, bel, boyun, omurga ve diz rahatsızlıklarının yanı sıra kas zorlamaları ve fıtığa, hatta vücudun diğer bölgelerine de olumsuz etkileri var. Sürekli yatakta yatmak, belli süre tedavi görmek ya da bir şekilde hareketsiz kalmak, kas kayıplarına neden oluyor. İskelet kas sistemini taşıyan kaslar zayıflıyor, kas kaybı artıyor..

Bireylerin spor salonlarına gitmeden, evlerinde vücutlarını hareketli tutabileceği egzersizlerin bulunduğunu belirtmeliyim..

Çeşitli televizyon programlarının yanı sıra bazı belediyeler ve spor firmalarının telefonlara indirilebilecek çeşitli aplikasyonlarından da faydalanılabilinir..

Özellikle genç ve orta yaş grubuna büyük iş düştüğünü belirtmeliyim..

Her yaşlının bir çocuğu, torunu, bir yakını var. Bu konuda genç ve orta yaş grubundakilere büyük iş düşüyor. Bizlerin o konuları takip edip onlara rehberlik etmemiz gerekiyor. Nasıl ki onları hastalıktan korumak için dikkat ediyorsak, bu konuda da sağlıklarını korumaları için çaba sarf etmeliyiz. Salgında önlem alırken hareketsiz kalmalarının da önüne geçmeliyiz.”

“HAREKETSİZLİK FİZİKSEL, METABOLİK VE PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARA NEDEN OLABİLİYOR” 

Hareketsizliğin fiziksel etkilerinin yanı sıra metabolik etkilere de değinen Nedim Malkoç:

“Hareketin azalmasıyla tüketilen gıdaların yakılamadığını, bu durumun da özellikle şeker, kardiyovasküler sistem (kan dolaşım sistemi), kolestrol, tansiyon gibi problemlere neden olduğunu söylemeliyim..

YYediğinizi yakmadığınız müddetçe o besinler depolanıyor. Beslenme alışkanlıkları düzensiz olduğunda, doğal olmadığında vücuda zarar veriyor..

Hareketin azalmasının psikolojik olarak da vücudu baskı altına alarak, stres, anksiyete, kaygı bozukluğu gibi problemlere neden olduğunu biliyoruz..

Bana ne olacak? Oğluma, torunuma, kızıma ne olacak? Sağlığımıza ne olacak? diye soruluyor. Kaygı seviyesi yükseliyor. Gelecek kaygısı da oluşuyor ve tüm bunlar, kişilerin psikolojik olarak da etkilenmelerine neden oluyor.”

SPORU HASTALIKTAN KURTULMAK, KİLO VERMEK İÇİN YAPMAKTAN ZİYADE BİR YAŞAM FELSEFESİ HALİNE GETİRMELİ”

Sporun faydalarına değinen Malkoç, vücudun, kaslar kuvvetlenip rahatladığını, bu durumun kişinin genel sağlığını iyileştirdiğini söyledi.

Yaş grubuna göre yapılan hareketlerde vücutta seratonin salgılanması gibi hormonal değişikliklerin oluştuğunu belirten Nedim Malkoç:

“Terlenince toksin maddeler dışarı çıkıyor, rahatlama gevşeme oluyor. Psikolojik olarak iyileşme, güç kuvvet artışı oluyor. Hareketlilik genel sağlığı da etkiliyor. Toplumsal olarak baktığınızda sporu hastalıktan kurtulmak, kilo vermek için yapmaktan ziyade, sporu bir yaşam felsefesi haline getirmek önemlidir. Sporu, hareketi, egzersizi her yaş grubunda yaşam felsefesi haline getirirsek, toplumda hareketsizlikten dolayı oluşan rahatsızlıkların önüne geçmiş oluruz.”

EVDE YAPILABİLECEK EGZERSİZLER

Açık havada yürüyüşün en güzel spor aktivitelerinden olduğuna değinen Malkoç, evde yapılabilecek hareketlere ilişkin:

“Öncelikle ısınma hareketlerini yapmak gerekli. Bunu yapmadan spora başlamamalı. Evde kendi vücut ağırlığınızla yaptğınız çömelme kalkma hareketleri, kollardan çekilerek yapılan direnç egzersizleri, bacakların indirilip kaldırılması, mekik, şınav gibi pek çok egzersiz var..

Çok zorlayıcı, şiddeti yüksek olan egzersizlerden bahsetmiyoruz. Ancak ortopedik rahatsızlıkları olanlar yapmamalı. Mutlaka uzman kişilere sorulmalı. 18 yaşındaki kişinin yaptığı spor ve hareket şiddeti ile ileri yaşlardaki kişinin sporu bir değil. Bilinçli bir şekilde, bir uzmana sorarak hareketler yapılmalı.”

İLGİLİ HABER

© The Independentturkish / Lale Elmacıoğlu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top