DÜNYA

ÇAVUŞOĞLU: “ERDOĞAN KONUŞMASINDA İRAN’I İMA DAHİ ETMEDİ”

“Aras’ı ayırdılar,
Kum ile doldurdular;
Ben senden ayrılmazdım;
Zor ile ayırdılar.”

ERDOĞAN, AZERBAYCAN’DAKİ “ZAFER” TÖRENİNE KATILDI

“Mücadele çok daha farklı alanlarda devam edecek.”

Erdoğan:

“Ermeni politikacıların da barış ve istikrar konusunda cesur adımlar atmalarını temenni ediyoruz.”

Erdoğan,Bakü’deki programı kapsamında ilk olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Haydar Aliyev’in kabrinin bulunduğu Fahri Hıyaban’a geçti.

Haydar Aliyev’in anıt mezarına çelenk bırakan Erdoğan ve Aliyev, daha sonra Bakü Şehitler Hıyabanı’nda Türk ve Azerbaycan şehitliklerine ziyarette bulundu.

İki Cumhurbaşkanı, buradaki anıta çelenk koydu ve anıt defterini imzaladı.

Erdoğan, anıt şeref defterine şunları yazdı:

“Aziz Şehitlerimiz, bugün, ebedi istirahatgahınızda aziz hatıralarınızı rahmetle yad ederken, can Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının azatlığının bizlere yaşattığı gururu ve sevinci yüreklerimizin en derininde hissediyoruz. 27 Eylül 2020 sabahı başlayan Vatan Muharebesini 44 gün içinde şerefli bir zaferle taçlandıran Azerbaycan ile kardeşliğimiz, bıraktığınız mirastan güç alarak ilelebet payidar kalacaktır. Ruhunuz şad olsun.”

Erdoğan daha sonra, Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla düzenlenen Zafer Geçidi Töreni’ne katıldı.
 

20201210_2_45786354_60497375.jpg
Fotoğraf: AA / cafemedyam


“BU ŞANLI ZAFERİ BİRLİKTE KUTLAMAK İÇİN ARANIZDAYIZ”

Erdoğan, tören alanında katılımcılara ve askerlere hitap etti.

Azerbaycan ordusu tebrik eden Erdoğan:

“Bu zafer gününüzde sizlerle birlikte olmaktan büyük bahtiyarlık duyuyoruz. Azerbaycan inşallah destan yazmaya devam edecektir.”

Erdoğan, Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanında olduğunu ve tüm imkanlarıyla desteklediğini vurguladı.

Erdoğan:

“Kendimize her zaman Haydar Aliyev’in ‘2 devlet tek millet’ şiarını rehber aldık. Karabağ’ı 30 yıl boyunca sinemize yara eyledik. Bu yaranın kapanmasının sevincini paylaşmak, bu şanlı zaferi birlikte kutlamak için aranızdayız.”
 

20201210_2_45785762_60496499.jpg
Fotoğraf: AA / cafemedyam


“MÜCADELE ÇOK DAHA FARKLI ALANLARDA DEVAM EDECEK”

Azerbaycan’ın Karabağ konusunda mücadelesini takdir ettiğini söyleyen Erdoğan:

“Mücadele çok daha farklı alanlarda devam edecek.”

İşgalden kurtarılan bölgelerin yeniden yapılandırılmasının önemine vurgu yapan Erdoğan şunları kaydetti:

“Mezarlıklar bile tahrip edilmiş, camiler yıkılmıştı. Ermenilerin bazıları tarihi ve kültürel varlıkları da yağmaladılar. 100 masum sivil şehit edilmiş, anneler yavrusuz, çocuklar anasız-babasız bırakılmış, 416 kardeşimiz de yaralanmıştır. Yıllardır doğdukları yerlerden uzak kalarak memleket hasretiyle yanıp tutuşan 1 milyon kaçkın göçkün kardeşlerimiz toprakları için sabırsızlanıyor. Bu kardeşlerimizin hasretinin en kısa sürede sona ereceğine inanıyorum. Savaş hukuku ağır biçimde ihlal edilmiş, insanlık onuru ayaklar altına alınmıştır. Her mecrada bunun hesabını sormak boynumuzun borcudur. Ermeni politikacıların da barış ve istikrar konusunda cesur adımlar atmalarını temenni ediyoruz..

Türkiye ve Azerbaycan sırt sırta verdiği müddetçe, Allah’ın izniyle başarıdan başarıya koşmaya devam edecektir.”
 

20201210_2_45787137_60498665.jpg
Fotoğraf: AA / cafemedyam


“BİZ BU ZAMANA KADAR GÜÇ TOPLUYORDUK”

Törende konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev,  Türkiye’nin her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğuna vurgu yaptı.

Aliyev:

“44 gün süren çatışmada sonucunda galibiyetle işgale son verdik. 44 günün her günün bizim şanlı tarihimizdir..

Biz uzun yıllar bu sorunu dile getirdik. Savaş meydanında bu çatışmayı kazardık. Siyasi ve diplomatik zaferler meyvesini verdi. Dağlık Karabağ Azerbaycan’ın ayrılmaz parçasıdır. Biz bu zamana kadar güç topluyorduk. Siyasi ve ülke dahilinde güçleniyorduk. Ordumuzu güçlendiriyorduk.  Yıldan yıla bizim üstünlüğümüz daha da ortaya çıktı. Ermenistan bizimle rekabet edemedi.”

Ermenistan’ın, Azerbaycan halkına karşı savaş suçu işlediğini söyleyen Aliyev:

“Toprak bütünlüğümüzü savaş meydanında tekrar kazandık.”

İşgal edilen toprakların Ermenistan tarafından tahrip edildiğini de belirten Aliyev:

“Tüm binalar dağıtılmış, tarihi binalar, mezarlar dağıtılmış durumda. Biz onların hepsini toparlayacağız. İşgal edilmiş topraklarımızı hep birlikte ihya edeceğiz.”

ERDOĞAN VE ALİYEV’DEN ORTAK BASIN TOPLANTISI

Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü’de işbirliği anlaşmaları kapsamında düzenlenen imza töreni sonrası ortak basın açıklaması yaptı.

Aliyev:

“Tarihi topraklarımızı işgalden kurtardık. Biz tarihi adaleti sağladık, işgale son verdik.”

Türkiye’nin verdiği destekten dolayı teşekkürlerini ileten Aliyev, Türk SİHA’larından da bahsederek:

“Vatan muharebesinde meşhur Bayraktar, büyük değişikliğe sebep oldu. Bütün dünya Türk halkının zekasını bir daha gördü. Türk sanayisinin ne kadar geliştiğini dünya bir daha gördü” dedi.

Aliyev, bölgede işbirliği ve barışın önemine vurgu yaparak şunları kaydetti:

“Bu işbirliği platformunda yer alan tüm ülkeler bundan faydalanabilir. Geleneksel, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliği var. Azerbaycan-İran-Rusya iş birliği var. Türkiye-Rusya-İran iş birliği var.  Tüm bu iş birliği platformlarını birleştirip yeni bir iş birliği platformu oluşturacağız. Yeni bir iş birliği platformuyla gelecekte bölgemizde muharebe riskini sıfıra indirebilelim. Ermenistan yönetimi asılsız iddialarından vazgeçerse, onlar da bölgede kurulacak çeşitli iş birliği platformlarında yer alabilir.”

“ERMENİSTAN’A KAPILARIMIZI KAPATMAK GİBİ BİR DERDİMİZ YOK”

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Erdoğan, Karabağ’deki gelişmlerin Azerbaycan gibi Türkiye’yi de sevindirdiğini söyledi.

Karabağ konusunun 30 sene boyunca çözüme kavuşturulmadığını belirten Erdoğan:

“MİNSK üçlüsü denilen bu üçlünün işi neydi? Bunlar dünyanın en güçlü ülkeleriydi. Neden bu oyalandı? Neden neticelendirilmedi? Neticiye kavuşturamazlar mıydı acaba? Kavuşturabilirlerdi..

Fakat daha sonra çok daha olumlu mesajlar gelmeye başladı. Bunların başında da Fransa. Devamlı gardaşımı arııyordu, ondan neticeler elde etmeye çalışıyordu. Zaman zaman bize de ulaşmak istiyordu ama doğrusu dönmedik. Biliyordu ki dert başkaydı. Bunu da özellikle kardeşlerimiz ‘göbeğimizi keseceğiz’ dediler, adımı attılar. Adımı attıktan sonra da iş yürümeye başladı..

Platform konusunu ben de önemsiyorum. Gerekirse 6’lı bir platform da oluşturabiliriz dedi. Sayın Putin de bunu kabullendi. Rusya-Türkiye-Azerbaycan-İran-Gürcistan eğer kabullenir uyarlarsa, Ermenistan da bu platformda yer alabilir. 6’lı platform ile ‘bölgesel barışı tesis edelim’ dediler.”

Erdoğan, Ermenistan’dan olumlu bir adım atılırsa Türkiye’nin ve Azerbaycan’ın da destek verebileceğini vurgulayarak:

“Bugün de kardeşime (Aliyev) söyledim. Eğer bu konuda olumlu adım atılırsa biz de kapalı kapılarımızı açarız. “Kapılarımızı Ermenistan’a kapatalım” diye bir derdimiz yok. Ermenistan halkına da bir kinimiz yok. Sıkıntımız Ermenistan yönetimiyledir. Benim ülkemde yüz bin Ermeni vatandaşımız var.” diye konuştu.

“MACRON SİYASETİ ÖĞRENEMEMİŞ”

Fransa Ulusal Meclisi’nin Karabağ’ı bir cumhuriyet olarak tanıması kararını da eleştiren Erdoğan :

“Liderlikler çok önemli burada. Kalkıp da Karabağ’ı kendi meclisinden geçirdiğin bir kararla ‘Burası artık devlettir. Ve biz burayı tanıdık’ deme hakkına sahip değilsin. Bunu Paşinyan bile kabul etmiyor. Sen Macron olarak böyle bir şey getirip Meclis’inden geçirmeye çalışıyorsun. Demek ki daha siyaseti öğrenememiş. Devlet yönetimini de öğrenememiş. Nerede ne nasıl olur bunu da bilmiyor. Yarın bana kızacak, belki bu akşam kızacak. Öyle de olsa biz hakkı söylemek zorundayız.”

ERDOĞAN’IN OKUDUĞU ŞİİRE İRAN’DAN TEPKİ

Tahran Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün açıklaması:

“İran’ın konuyla ilgili acil izahat beklediği kendisine bildirildi.”

Erdoğan’ın Azerbaycan’ın Azadlık Meydanı’nda düzenlenen Zafer Geçidi Töreni’nde okuduğu şiir İran’ın tepkisini çekti.

Erdoğan Bakü’de yaptığı konuşmada Şair Bahtiyar Vahapzade’nin “Topraktan pay olmaz” şiirinden bir parça okumuş ardından “Karabağ’ı 30 yıllık hasretin ardından ana vatanla buluşturan Azerbaycan ordusunun neferlerini tebrik ederek, onları dualarla cepheye gönderen anaların ellerinden öptüğünü” ifade etmişti.

Erdoğan, “Aras, türküsünü daha güçlü çığıracak. Karabağ şikestesini okuyan nefesler daha yüksek daha güçlü çıkacaktır” ifadelerini kullanarak, Aras türküsünün şu sözlerini de okumuştu:

Aras’ı ayırdılar

Kum ile doldurdular;

Ben senden ayrılmazdım

Zor ile ayırdılar,

Ay Lâçin, can Lâçin,

Men sene kurban Lâçin

İran Erdoğan’ın okuduğu şiire tepki göstererek Tahran Büyükleçisi Derya Örs’ü İran Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, yaptığı yazılı açıklamada, Büyükelçi Örs’ün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okuduğu şiir nedeniyle çağrıldığını belirtti.

Hatibzade, açıklamasında:

“Türkiye Büyükelçisi, Dışişleri Bakan Yardımcısı tarafından çağrıldı ve sert kınama kendisine iletildi. İran’ın konuyla ilgili acil izahat beklediği kendisine bildirildi” ifadelerini kullandı.

DIŞİŞLERİ BAKANI DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif da Erdoğan’ın okuduğu şiire:

“Kimse Erdoğan’a, Bakü’de yanlışlıkla okuduğu şiirin, Aras Nehri’nin kuzey bölgelerinin İran’ın ana topraklarından zorla ayrılmasıyla ilgili olduğunu söylememiş! O, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliğine karşı konuştuğunu fark etmedi mi acaba? Kimse Aziz Azerbaycan’ımız hakkında konuşamaz” ifadeleriyle tepki göstermişti.

ARAS ŞİİRİ SONRASI İRAN’DAN ERDOĞAN’A TEPKİLER

Saddam hatırlatması, Neo-osmanlıcılık ve 15 Temmuz vurgusu

Erdoğan’ın Bakü’de, Aras Nehri ile ilgili okuduğu şiir tepkilere neden oldu.

İranlı siyasilerden Erdoğan’a Saddam Hüseyin hatırlatması dikkat çekerken, İran medyasında 15 Temmuz vurgusu da yapıldı

Fotoğraf: Twitter / cafemedyam

Erdoğan’ın 10 Aralık Perşembe günü Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Dağlık Karabağ’daki askeri kazanımlar için düzenlenen Zafer Geçit Töreni’nde Aras Nehri ile ilgili okuduğu şiir, İran’ın tepkisine neden oldu. 

İran’dan gelen sert eleştirilerin temelinde, Erdoğan’ın okuduğu şiirde geçen mısralar yer alıyor:

Aras’ı ayırdılar,
Kum ile doldurdular;
Ben senden ayrılmazdım;
Zor ile ayırdılar.


İran ve Azerbaycan arasındaki doğal sınır olan Aras Nehri’nin iki yakasında Türkler yaşamakta. Şiir, nehrin ayırdığı Türklerin hasretini dile getirdiği için on yıllardır kuşaktan kuşağa aktarılan bir ağıt niteliğinde.

Erdoğan, bu şiiri okuyarak, başkenti Bakü olan Azerbaycan ülkesi ile İran’ın kuzeybatısındaki Azerbaycan vilayetlerinin birleşmesine işaret etmek ve İran’ın toprak bütünlüğünü hedef almakla suçlanıyor. 


İRAN HARİCİYESİNDEN TEPKİLER

Erdoğan’ın okuduğu şiire yönelik ilk resmi tepki İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’ten geldi. Twitter hesabından İngilizce ve Farsça paylaşımlarda bulunan Zarif, şu ifadeleri kullandı:

Kimse Erdoğan’a, Bakü’de yanlışlıkla okuduğu şiirin, Aras Nehri’nin kuzey bölgelerinin İran’ın ana topraklarından zorla ayrılmasıyla ilgili olduğunu söylememiş. Acaba bu şiirle Azerbaycan’ın egemenliğine zarar verdiğini bilmiyor muydu? Kimse sevgili Azerbaycan’ımız hakkında konuşamaz.

  
Zarif’in, İngilizce paylaşımında “Cumhurbaşkanı Erdoğan” hitabında bulunurken, Farsça paylaşımda sadece “Erdoğan” hitabında bulunması da dikkat çekti.

İran’da Zarif’in vermiş olduğu tepki sonrası, Tahran’daki Türkiye Büyükelçisi Derya Örs, İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Bu konuyla alakalı sosyal medyadan açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, şu ifadeleri kullandı:

Türk büyükelçisine dış politikayı fantezilere dayandırmanın akıllıca olmadığı söylendi. Türkiye’de tarihi iyi bilenler çok. Şiirleri okumadan önce, hükümet yetkililerine onu bestelerin ana kökenlerini hatırlatmaları gerekir. Gayretli Azerbaycan; İran’ın teninden bir parça ve daima vatanın sağlam bir kalesi olmuştur.
 

İranlı siyasilerden Erdoğan’a Saddam Hüseyin hatırlatması

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur, sosyal medya paylaşımında şu ifadeler yer verdi:

Eğer Erdoğan tarih, edebiyat ve coğrafyada sınıfta kalmamış olsaydı, bu şiirin, Azerbaycan’ın ana vatanı İran’dan ayrılışının yasını tutarken yazıldığını bilirdi. Saddam’ın kaderinden ibret dersi almalı, birleşik ve çalışkan İran milletinden özür dilemelidir.
 

Bir diğer İranlı vekil Ali Asghar Khanii de benzer şekilde paylaşımda bulundu. Khanii, Saddam Hüseyin’in idam edildiği anlara ait görselleri paylaşıp, “Sayın Erdoğan, bu Büyük İran topraklarına göz diken son şahsın akıbeti” ifadelerini kullandı.

Twitter kurallarını ihlal sebebiyle paylaşımı kaldırılan Khanii, Twitter’ın Erdoğan’ı desteklediğini ve ifade özgürlüğünden yoksun olduğunu söyledi.

Ahvaz milletvekili Mücteba Yusufi, Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:

İran’ın bir bölümünü topraklarına katmak isteyen ve 80’den fazla ülke tarafından desteklenen son hükümdar, sıçan yuvasından çıkarıldı. Sayın Erdoğan şiir yerine biraz tarih okumalı.
 

NEO-OSMANLICILIK VURGUSU

İranlı milletvekili Seyyid Ghani Nazari de, “Neo-osmanlıcılık dış politikası Erdoğan’ın kafasını öylesine karıştırmış ki bölge tarihini unuttu. Türkiye’deki tarih profesörleri ve siyaset bilimi kürsüleri ona Büyük Azerbaycan’ın nereye ait olduğunu hatırlatmalıdır. Toprak bütünlüğü kırmızı çizgimizdir” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı eski sözcüsü Abdullah Ramazanzade ise, şu paylaşımda bulundu:

Osmanlı halifesi, ‘Aras’ı ayırdılar, bizi zorla ayırdılar’ diyor. Bundan daha doğrusunun ‘Bakü ve çevresindeki birçok bölgeyi zorla İran’dan ayırdılar’ denmeli. Azerbaycan yani İran’ın canı.
 

İranlı siyasetçi Mansur Hakikatpur da, “Erdoğan’ın ‘şeytani Osmanlı İmparatorluğu’nu canlandırma arzusunun onu deliliğin eşiğine getirdiği açıktır” şeklinde konuştu.

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Merkezi Başkanı Kiyanuş Cihanpur, İdlib’e ait görselle birlikte Arapça yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Recep Paşa” şeklinde hitap etti.

Cihanpur, Türkiye’nin komşu ülkelerde sorunlar yarattığını, başkalarının işlerine apaçık müdahale etiğini, birçok ülkede kaos, kargaşa ve istikrarsızlığa yol açtığını, Suriye ve Irak’taki terörizme destek verdiğini iddia etti.


İran İletişim ve Enformasyon Bakanı Azari Cahromi, Twitter hesabının hikâye bölümünde Safevi Devleti haritası paylaşarak, “yorumsuz” ifadesini kullandı.

Cuma imamlarından açıklama

İran lideri Ayetullah Hamaney’in Türk yoğunluklu vilayetler Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, Zencan ve Erdebil’deki temsilcileri, Erdoğan’ın Bakü’de okuduğu şiir hakkında ortak açıklama yaptı

İnsanlık tarihinde birçok hasret şiiri yazılmıştır. Bunlar içerisinde iki tanesi en yürek burkanıdır. Birisi Gülistan ve Türkmençay antlaşmalarıyla Sovyetler tarafından anavatanlarından koparılan İranlıların yas şiirleri diğeri de Şah İsmail Hatayî’nin firakı sebebiyle bestelenen 25 milyon Anadolu Alevi’nin yas şiirleridir.

Şah İsmail’in dünyadan ayrılışının üzerinden 450 yıl geçmesine rağmen, yas şiirlerinin hala Türk cem evlerinde okunması hayrete şayandır. Başta İran, Azerbaycan ve Türkiye olmak üzere tüm Müslümanları bölgenin hassas durumu konusunda çok dikkatli olmaya, düşmanın karmaşık bölücü komplolarına alet olmamaya çağırıyoruz.


“Ermenistan’ı desteklemeyerek hata yaptık”

İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Dairesi Başkanı Hosseini, Karabağ savaşında Ermenistan’ı tam manası ile desteklemeyerek yanlık yaptıklarını, bu hatanın neticesinde Erdoğan ve Aliyev’in İran toprak bütünlüğüne göz diktiğini söyledi.

“15 Temmuz vurgusu”

Tebriz milletvekili Seyyid Muhammed Rıza Mirtacudini, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Erdoğan ayağını kiliminin ötesine uzatmış. Ve görünüşe göre 2016 darbesi gecesinde nereye sığındığını unutmuş. Komşuların topraklarında herhangi bir iddiamız yok. Eğer tarihi sınırlar kalkacaksa Aras’ın öte tarafındaki topraklar ana vatanın kucağına dönmeli” ifadelerini kullandı.

İran medyasında da 15 Temmuz’a işaret eden haberler yaygın. 15 Temmuz darbesini İran’ın önlediğinin iddia edildiği bu haberlerde Erdoğan’ın okuduğu şiirle vefasızlık yaptığı öne sürüldü.

Vatan-ı Emruz gazetesi, Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi CNN Türk‘e FaceTime üzerinden bağlandığı anın görselini manşetten vererek “Sultanbul” başlığına ve “Erdoğan’ın şeytanca küstahlığı” ifadelerine yer verdi.  

Aynı görseli paylaşan Risalet gazetesi de Türkçe “Hatırla” manşetini kullandı.

İran’da tüm manşetler Erdoğan

İran’da bugün yayımlanan tüm gazetelerde manşetler Erdoğan’a ayrıldı. Sazendegi gazetesi Erdoğan’ı Don Kişot tarzında resmederek, “Osmanlı sultanının kuruntuları” başlığını kullandı. 

Etemad gazetesi ise, Erdoğan’ın 15 Temmuz sonrası katıldığı cenaze töreninde gözyaşı döktüğü ana ait görseli paylaşarak, “Erdoğan’ın ayağı kırmızı çizgide” başlığına yer verdi. 

Merdom Salari gazetesi, “Erdoğan’ın şiir okuması: küstahlık mı cehalet mi?”Eskenaz gazetesi, “Erdoğan Osmanlı İmparatorluğu’nu ihya etme hayalinde”Keyhan gazetesi, “Sayın Erdoğan! Tarih mi bilmezsin yoksa İsrail için iyi dans mı etmektesin?” ve Şark gazetesi ise, “Erdoğan’ın dağınık Aras rüyası” manşetlerine yer verdi. 

ÇAVUŞOĞLU VE ZARİF TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

İran’dan yapılan ağır açıklamalar, duyulan hayal kırıklığının boyutunu artırmıştır

Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan mesnetsiz ve ağır açıklamalar yapılmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi

Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve  İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif akşam saatlerinde telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

AA’nın haberine göre, Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakü’deki konuşmasında okuduğu şiir sonrasında İran’dan yapılan açıklamalar ele alındı.

Çavuşoğlu, Zarif’e, söz konusu şiirin Karabağ ile ilgili olduğuna ve Erdoğan’ın konuşmasında İran’ı ima dahi etmediğine dikkati çekti. 

Çavuşoğlu, buna rağmen böyle bir konuşma bahane edilerek, bu konuyla ilgili düşüncelerin Türkiye’ye iletebileceği kanallar da açıkken İran tarafından Erdoğan’ı hedef alan mesnetsiz ve ağır açıklamalar yapılmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. 

Türkiye’nin, en zor dönemlerinde İran’a herkes sırtını dönmüşken bu ülkenin yanında olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, bu gerçeğin unutulmasının İran’dan yapılan ağır açıklamalardan duyulan hayal kırıklığının boyutunu artırdığını belirtti.

İran Büyükelçiliği’nden açıklama

İran Büyükelçiliği de Çavuşoğlu ile Zarif arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin açıklama yaptı.

Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada:

“Türkiye Dışişleri Bakanı @MevlutCavusoglu ile İran Dışişleri Bakanı @JZarif arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, son zamanlarda yaşanan yanlış anlaşılma giderildi ve taraflar, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve genişletilmesinin önemini vurguladı. #kardeşlik” denildi.


 İLGİLİ HABER

Independent Türkçe, AA / Adem Yılmaz 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top