GÜNDEM

UEFA’NIN IRKÇILIK SORUŞTURMASINDA BAŞAKŞEHİR DE SUÇLANIYOR!

Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, “Hakem herkesin gözü önünde negro dedi. Eğer 4. hakem saha dışına çıkarılsa sahaya döneriz. Yoksa Başakşehir maça çıkmayacak”

BİR BAŞAKŞEHİR LİNİN ‘ÇİNGENE’ İFADESİNİ KULLANDIĞI BELİRTİLDİ.

Şampiyonlar Ligi’nde Paris Saint-Germain maçında Webo’ya ırkçı ifadelerde bulunan 4. hakem Coltescu hakkında açılan soruşturma sürerken, Başakşehir kulübenden de bir kişi hakkında suçlamada bulunuldu.

Şampiyonlar Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) Başakşehir karşılaşmasının 4’üncü hakemi Coltescu’nun Başakşehir Yardımcı Antrenör Pierre Webo’ya ırkçı ifade kullanmasıyla ilgili soruşturma sürerken, Türkiye kulübünden de bir kişi hakkında suçlama gündeme alındı.

UEFA, ırkçılık tartışmasının yaşandığı sırada, “Çingene” sözünü kullanan bir kişi yüzünden Başakşehir’e de soruşturma açtı.

ROMANYALI GAZETECİ OKAN BURUK’U İŞARET ETTİ

Saha kenarında tartışmaların yaşandığı anlardaki sözleri inceleyen Romanyalı Gazeteci Emanuel Roşu, sosyal medya hesabındaki paylaşımında Başakşehir Teknik Direktörü Okan Buruk’un “Benim ülkemde Romanyalılar çingenedir. Ama ben çingene lafını kullanamam” dediğinin duyulduğunu iddia etti.

Orta hakem Ovidiu Hategan’ı futbolcular ile konuştuğu sırada sarf edilen sözleri kimin kullandığı anlaşılamıyor.

UEFA’nın bu ifadeler nedeniyle Başakşehir’i ırkçılık soruşturmasına dahil ettiğini Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi de doğruladı. 

UEFA, karşılaşma hakkında soruşturma başlatıldığını:

“UEFA, Paris Saint-Germain ile İstanbul Başakşehir arasında Şampiyonlar Ligi maçındaki olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma yürütüyor. Irkçılığın ve tüm biçimleriyle ayrımcılığın futbolun içinde yeri yoktur” ifadeleriyle duyurmuştu

NE OLMUŞTU?

“HAKEM HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE ‘NEGRO’ DEDİ”

GÜMÜŞDAĞ: “HAKEMLERE ÖMÜR BOYU MEN VERİLMESİNİ TALEP ETTİK”

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, UEFA’dan yardımcı antrenörleri Pierre Webo’ya ırkçı söylemde bulunan hakemlerin futboldan ömür boyu men edilmesini talep ettiklerini söyledi.

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, İstanbul Havalimanı’nda UEFA Şampiyonlar Ligi ve yardımcı antrenörleri Pierre Webo’nun dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun ırkçı söylemine maruz kalmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Gümüşdağ:

“Şampiyonlar Ligi’nin son maçını bitirmiş bulunmaktayız. Bizim ilk deneyimimizdi. Başta teknik direktörümüz Okan Buruk, Webo ile birlikte tüm yardımcı antrenörlerimize ve oyuncularımıza teşekkür ediyorum” dedi.

‘IRKÇILIĞA KARŞI DİRENİŞ GECESİ’

Paris Saint-Germain’e (PSG) karşı oynadıkları maçın skorunun konuşulmasına gerek olmadığını belirten Gümüşdağ:

“Çünkü karşılaşmanın anlamı ve önemi çok başka. 8 Aralık gecesi, artık dünya literatürüne giren ırkçılığa karşı bir direniş gecesi gibi adeta tarihe notunu düştü. Dolayısıyla 8 Aralık sadece Başakşehir için bir sembol olmayacak, tüm dünya sporu için çok önemli ve tarihe not düşülen bir gün olarak anılacak. Dolayısıyla ben bu takımın başkanı olmaktan onur duyuyorum. Gerek yönetim kurulu, asbaşkanlarım, teknik direktörüm, oyuncularımız ki Webo bizim hem oyuncumuzdu hem yardımcı antrenörümüz, hepsiyle gurur duyuyorum. Çünkü uzun süren müzakereler sonrası biz İstanbul’a dönme kararı almıştık. Ama UEFA yetkilileri ile yaptığımız müzakereler sonucunda, kalmak kaydını, otele dönmek kaydını ancak ‘4 hakem değişirse bu kararı değiştiririz’ dedik.”

‘TÜM DÜNYAYA DURUŞUMUZU GÖSTERDİK’

UEFA yetkilileri ile 1 saat süren müzakerelerin güzel yürütüldüğünü söyleyen Gümüşdağ, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla UEFA’ya bu yüzden teşekkür edebilirim. Bugün UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’e bir mektup hazırladık. Yarın mektubu göndereceğim. Hem UEFA’nın bu maç süresindeki ilişkilerdeki hızlılığı ve bizle yaptığı müzakereden dolayı teşekkür edip, aynı zamanda da artık bu insanlık suçu olan bizler için ‘yaradılanı yaradandan ötürü severiz’ bakışıyla ırkçılığın artık dünya suçu olduğunu ve insanlık suçu olduğunu, bunun sadece lafta değil artık radikal kararlarla neticeye gitmesi gerektiğini belirttim. Bu hakemlerin kendi ülkelerindeki disiplin kurulunda daha önceki faaliyetleri, UEFA Disiplin Kurulu’nda daha önce bunlarla ilgili bir savunma var mı, bunların da bizim tarafımızdan bilinmesini talep ettim. Aynı zamanda da bu hakemlerle ilgili biz Başakşehir ailesi olarak tüm dünyaya duruşumuzu gösterdik. Şimdi sıra UEFA’da. Bu hakemlere ömür boyu men verilmesi gerekir. Bu bizim talebimiz. Tabii ki soruşturma başladı, çalışmalar yapılacaktır ama bunu çok haklı olarak talep ediyoruz..

Webo’nun üzülecek hiçbir yanı yok, onun yerine hepimiz üzülmeliyiz. Tüm dünya, Avrupa düşünmeli. Elimize başımızı yaslayıp derin derin düşünmeliyiz. Din, dil, ırk ve mezhep bunların hepsini geçtik. Dolayısıyla öyle bir ceza çıkmalı ki kimse buna bir daha cesaret edememeli. Onun için 8 Aralık’ın bizim için, Türkiye için, Avrupa için ve dünya için bir direniş gecesi olarak anılacağına inanıyorum.”

“MAÇIN BAŞINDAN BERİ AGRESİFTİ”

Medipol Başakşehir Yardımcı Antrenörü Pierre Webo ise hakemin limitleri aştığını söyledi.

Fransa’dan dönüşte İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Webo, kendisine verilen destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kulüp olarak birlik olduklarını aktaran Webo:

“Zaten hakem herkesin duyduğu şeyleri söyledi. UEFA lisansı sahibi olan bir hakemin bu sözleri sarf etmesi benim çok garibime gitti ve limitleri çok fazlasıyla geçtiğini düşündüm. Bu durumda Erdoğan’a ve başkanımız Göksel Gümüşdağ’a teşekkür ediyorum. Burada verilen destek gerçekten çok önemliydi. 8 Aralık gecesi dediğimiz gibi ırkçılığa karşı farklı bir boyut oldu. Bir duruş sergilendi..

Hakem ekibinin maçın başından beri agresif olduğunu vurgulamaliyim..

İki takım hakkında adil kararlar da verilmiyordu. Bizim de tabii ki buna karşı tepki vermemiz gerekiyordu ama olanlardan sonra da gereksiz bir durum ortaya çıktı. Ondan sonra söylenmemesi gereken sözü sarf etti. Gerçekten söylenmemesi, ağza alınmaması gereken bir kelimeydi. O kelimeden sonra zaten her şey kötü bir şekilde ilerledi. Kötü görüntüler çıktı ortaya.”

Başakşehir dün kaldığı yerden yeniden oynanan karşılaşmada Fransız ekibi Paris Saint-Germain’e 5-1 yenilerek UEFA Şampiyonlar Ligi’ne veda etmişti. 

BAŞAKŞEHİR MAÇI: HAKEMLER VE FUTBOLCULAR IRKÇILIĞA KARŞI DİZ ÇÖKTÜ

Medipol Başakşehir-PSG maçı, kaldığı yerden yeniden başladı. Maç öncesinde hakemler ve futbolcular orta sahada diz çökerek Şampiyonlar Ligi müziği eşliğinde ırkçılığı protesto etti. Karşılaşmayı Fransız ekibi 5-1 kazandı.

UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu altıncı haftasında, dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun yardımcı antrenör Pierre Webo’ya yönelik ırkçı söylemde bulunması nedeniyle Medipol Başakşehir’in sahadan çekildiği Paris Saint-Germain (PSG) maçı, kaldığı yerden başladı. 

İki takımın oyuncuları da maç öncesi ısınma hareketlerine çıkarken, ırkçı söylemlere maruz kalan Webo ile dayanışma içinde olmak için önlerinde takımların logoların yer aldığı ve “Irkçılığa Hayır” yazan beyaz renkte tişörtler giydi. 

HAKEMLER VE FUTBOLCULAR DİZ ÇÖKTÜ”

Maç öncesinde hakemler ve iki takımın futbolcuları orta sahada diz çökerek Şampiyonlar Ligi müziği eşliğinde ırkçılığı protesto etti.

Protestonun ardından maç 14. dakikadan itibaren oynanmaya başladı. 

IRKÇILIĞA KARŞI PANKART

Maçın oynandığı Parc des Princes Stadı’nın tribünlerinde ırkçılık karşıtı pankartlar yer aldı.

Tribünlerde, PSG ve Medipol Başakşehir’in logolarının bulunduğu pankartlarda İngilizce ve Fransızca olarak “Irkçılığa Hayır” yazısı yer aldı. Kale arkasındaki tribünde de “Webo’ya destek. Oyuncularla gurur duyuyoruz. Irkçılığa karşıyız” pankartı asıldı.
PIERRE WEBO YEDEK KULÜBESİNDEN

Gördüğü kırmızı kart dondurulan Pierre Webo, sahaya çıktı.

Dün oynanan karşılaşmada kırmızı kart gören yardımcı antrenör Webo, kırmızı kartının dondurulmasının ardından yedek kulübesine girebildi.

“HAKEMLER DEĞİŞTİ”

Dün karşılaşmaya başlayan Rumen hakem ekibi, dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun ırkçı söylemi sebebiyle değiştirildi.

Bir gün sonra kaldığı yerden devam eden maça Hollandalı hakem Danny Makkelie atandı.  

Makkelie’nin yardımcılıklarını Hollanda’dan Mario Diks ve Polonya’dan Marcin Boniek yapıyor. Karşılaşmanın dördüncü hakemi ise Polonya’dan Bartosz Frankowski oldu.

“FRANSA İLK YARIYI 3-0 ÖNDE KAPATTI”

Maçın ilk yarısını Fransız ekibi 3-0 önde tamamladı.

21. dakikada ev sahibi takım öne geçti. Ceza sahası dışı hafif sol çaprazda Ponck’tan sıyrılan Neymar’ın uzak köşeye gönderdiği top, ağlarla buluştu.

38. dakikada ev sahibi takım 2. golü buldu. Hızlı gelişen PSG atağında ceza sahası içi sağ çaprazda topla buluşan Neymar, şutunu çekti. Meşin yuvarlak, kaleci Mert’in müdahalesine rağmen ağlara gitti.

39. dakikada Fransız ekibi farkı 3’e çıkardı. Ceza sahası içinde kaleci Mert Günok ile ikili mücadeleye giren Neymar yerde kalırken top Bakker’e geldi. Bu oyuncunun vuruşunda meşin yuvarlak filelerle buluştu. Ancak pozisyon Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasıyla yeniden incelendi. Bakker’in ofsaytta olduğu gerekçesiyle gol geçersiz sayılırken, Mert’in Neymar’a yaptığı hareket penaltı olarak değerlendirildi. 

42. dakikada kullanılan penaltı vuruşunda topun başına geçen Mbappe, farkı 3’e çıkaran golü kaydetti: 3-0.

Medipol Başakşehir karşılaşma sonunda Fransa temsilcisi Paris Saint-Germain’e 5-1 yenildi. 

FRANSA FEDERASYONU: “SAHAYI TERK ETMEK GÜÇLÜ BİR DURUŞ”

Fransa Futbol Federasyonu, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) – Medipol Başakşehir karşılaşmasında dördüncü hakemin Medipol Başakşehir yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya ırkçı söylemde bulunmasının kabul edilemez olduğunu, bunların statta yeri bulunmadığını belirtti.

Fransa Futbol Federasyonu (FFF) Başkanı Noel Le Graet:

“PSG-Medipol Başakşehir maçında Rumen dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun yardımcı antrenör Webo’ya ırkçı söylemde bulunmasının ardından her iki takım sahayı terk ederek güçlü ve örnek karar aldı. Futbolcuların bu tutumunu selamlıyorum..

PSG-Medipol Başakşehir maçında Rumen dördüncü hakem Sebastian Coltescu’nun yardımcı antrenör Webo’ya ırkçı söylemde bulunmasının ardından her iki takım sahayı terk ederek güçlü ve örnek karar aldı. Futbolcuların bu tutumunu selamlıyorum.”

Bu olayın kabul edilemez olduğunu ve bunları statta yeri bulunmadığını ifade eden Le Graet, UEFA’nın yürüteceği soruşturmanın olayı aydınlatacağını aktardı.

MOURİNHO’DAN PSG- BAŞAKŞEHİR MAÇI İÇİN MÜTHİŞ İDDİA

Mourinho, PSG-Medipol Başakşehir maçının simgeleşeceğine inanıyor.

Tottenham Teknik Direktörü Jose Mourinho, Medipol Başakşehir Yardımcı Antrenörü Pierre Webo’nun, dördüncü hakemin ırkçı söylemine maruz kaldığı UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki Paris Saint-Germain (PSG) – Medipol Başakşehir maçının simgeleşeceğini söyledi.

Mourinho, UEFA Avrupa Ligi J Grubu’nun son haftasında oynayacakları LASK karşılaşması öncesi düzenlenen basın toplantısında, dün PSG ve Medipol Başakşehirli futbolcuların sahayı terk etmesine yol açan olayı değerlendirdi.

Irkçılığın her şekliyle savaşılması gerektiğini vurgulayan Portekizli çalıştırıcı:

“Bunu asla kabul edemeyiz. Orta hakem Ovidiu Hategan’ı tanırım. İyi bir insan ve iyi bir hakemdir ancak 4. hakemi tanımıyorum. İleride simgeleşecek bir olaya dolaylı da olsa dahil olmak hiç de hoş değil. 4. hakeme gelince kabul edilemeyecek bir hata yaptı, şu an sadece kalpten bir özür dileyebilir. Hepimizin sorumlulukları var ve hata yaparsak bunu kabullenmeliyiz..

Bu maç simgeleşecek. Bir Şampiyonlar Ligi karşılaşması, üzücü bir sebeple 15 dakika sonra durdu. Bir futbol adamı olarak çok üzgünüm.”

PSG-BAŞAKŞEHİR IRKÇILIĞA KARŞI OMUZ OMUZA!

Paris Saint Germain ile Başakşehir sahaya el-ele, omuz-omuza çıkacak.

Irkçı söylemlerin gölge düşürdüğü ve 14. dakikada tatil olan PSG-BAşakşehir maçı için sürpriz bir karar alındı. Paris Saint Germain ile Başakşehir sahaya el-ele, omuz-omuza çıkacak. İki takım futbolcuları ırkçılığa hayır tişörtleri de giyecek. Kırmızı kartı dondurulan Webo da kulübede yerini alacak ve alkışlarla desteklenecek.

UEFA’DAN PSG – BAŞAKŞEHİR MAÇINA MÜFETTİŞ!

UEFA, PSG – Başakşehir mücadelesinin yaşanan ırkçılık olayı nedeniyle yarıda kalması üzerine olay ile ilgili disiplin soruşturması yürütmek üzere müfettiş atadığını açıkladı.


Fransa’da dün Paris Saint-Germain ile Medipol Başakşehir arasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi maçında yaşanan ırkçılık olayları ile ilgili UEFA gerekli adımları attı.

UEFA, dün gece yaşanan olayların soruşturulması için bir disiplin soruşturması açıldığını ve bir müfettişin konu hakkında görevlendirildiğini açıkladı.


Soruşturma ile ilgili zaman içinde kamuoyuna bilgilerin de paylaşılacağı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

IRKÇILIK NEDENİYLE DURAN PSG-BAŞAKŞEHİR MAÇINDA SON GELİŞME!

PSG-Başakşehir maçında temsilcimiz, ırkçılık iddiası ile maçın ilk yarısında sahadan çekildi ve soyunma odasına gitti.

UEFA Rumen hakemin VAR odasına gönderilip maçın oynanmasını önerdi.

PSG-Başakşehir maçında temsilcimiz, ırkçılık iddiası ile maçın ilk yarısında sahadan çekildi ve soyunma odasına gitti. PSG’li oyuncular da soyunma odasına yöneldi. UEFA Rumen hakemin VAR odasına gönderilip maçın oynanmasını önerdi.

Olaylar  Başakşehir antrenörü Webo’nun, 4. hakemin uyarısıyla kırmızı kart görmesiyle başladı.

Webo, ırkçı ifade olan “negro” kelimesi kullanıldığını iddia etti ve 4. hakemin üzerine yürüdü! Maç yaklaşık 5 dakika durdu.  UEFA delegesi maçın orta hakemi ve 4. hakemiyle görüştü.

Demba Ba da olaya tepki verdi ve ırkçı ifade kullanan hakemin sahadan çıkması istendi.

Teknik direktör Okan Buruk,  4. hakem Rumen Coltrenu’ya “Sen ırkçı mısın?” sorusunu da yöneltti. 4. hakem sahadan çıkmayınca Başakşehir takımı soyunma odasına gitti.

Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ, “Hakem herkesin gözü önünde negro dedi. Eğer 4. hakem saha dışına çıkarılsa sahaya döneriz. Yoksa Başakşehir maça çıkmayacak” dedi.

KADROLAR

PSG: Navas, Kimpembe, Marquinhos, Danilo, Florenzi, Bakker, Veratti, Paredes, Rafinha, Neymar, Mbappe

Başakşehir: Mert, Rafael, Ponck, Mehmet Topal, Hasan Ali, Berkay, Mahmut, İrfan Can, Deniz, Gulbrandsen, Crivelli

TÜRKİYE IRKÇILIĞA KARŞI BAŞAKŞEHİR’İN YANINDA

Irkçılık olayı sonrası Başakşehir’e büyük destek geldi.

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, İBBSK gibi kulüpler ve futbolcular, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Başakşehir’in yanında olduklarını ifade eden tweetler attılar.

UEFA Şampiyonlar Ligi H Grubu’ndaki son maçında temsilcimiz Başakşehir, PSG deplasmanına konuk oldu. Maçın hemen başında, temsilcimizde Webo’nun kırmızı kart gördüğü pozisyon sonrası 4. hakemin ırkçı ifadeler kullanması nedeniyle maç durdu. 

Irkçılık olayı sonrası Başakşehir’e büyük destek geldi. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, İBBSK gibi kulüpler ve futbolcular, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Başakşehir’in yanında olduklarını ifade eden tweetler attılar.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top