DÜNYA

AB ZİRVESİ SONRASI TÜRKİYE AÇIKLAMASI

AB Türkiye’nin araştırma yaptığı sularda Kıbrıs ve Yunanistan’ın da hak iddia etmesi nedeniyle bu aramaların sonlandırılmasını ve konu hakkında müzakere yürütülmesini talep ediyor.

MERKEL VE MACRON’DAN AB ZİRVESİ SONRASI TÜRKİYE AÇIKLAMASI

AB liderleri gerçekleştirdikleri zirvesi sonrası açıklamalarda bulundu.

Merkel:

“Bir sonraki zirveye kadar AB Yüksek Temsilcisi’nden Türkiye ile işbirliğimiz hakkında rapor hazırlamasını istedik.”

Brüksel’de gerçekleşen AB Zirvesi’nin ardından liderler Türkiye gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Merkel, Yunanistan ve GKRY’nin silah ambargosu talebine değinerek, “Türkiye’ye silah ihracatının NATO bağlamında mutlaka görüşülmesi gerektiğini” belirtti.

Türkiye ile daha fazla pozitif ilişki geliştirmeyi umduklarını vurgulayan Merkel ayrıca:

“Bir sonraki zirveye kadar AB Yüksek Temsilcisi’nden Türkiye ile işbirliğimiz hakkında rapor hazırlanmasını istedik” ifadesini kullandı. Hazırlanacak raporda Libya ve Dağlık Karabağ konuları da yer alacak” dedi.

Angela Merkel, konuşulanlar ışığında, bir yandan stratejik bağlılıklarla diğer yandan gerginliklerle ilerleyen Türkiye ile ilişkilerimizden daha fazla bahsedeceğiz dedi. Konuşmasında birer NATO üyesi ülkeleri olduklarını da vurguladı.

“AB, TÜRKİYE İLE DİYALOĞA AÇIK OLMALI”

AB’nin Türkiye’ye karşı aldığı yeni yaptırım kararlarıyla, Türkiye’nin istikrarsızlaştırıcı eylemlerini AB’nin kabul etmediğini gösterdiğini belirtti. Macron konuşmasının devamında, “Avrupa Birliği Türkiye ile diyalog kapısını açık tutuyor” ifadesini kullandı. 

AB Konseyi Başkanı Michel ise Türkiye ile işbirliğinin altını çizerek, “Göçle mücadele için Türkiye ile daha fazla işbirliği yapmaya hazır olduklarını” söyledi.

ERDOĞAN’DAN AB YORUMU: “MARTTA DA BİR ŞEY ÇIKMAZ!”

AB liderler zirvesinden Türkiye’ye yönelik bir yaptırımın mart ayına ötelenmesi yönünde çıkan karar için.:

Erdoğan:

“Aklıselim ülkeler olumlu tavrı ortaya koyarak bu oyunu boşa çıkardılar.”

10-11 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen AB liderler zirvesinde Yunanistan, Fransa ve Avusturya gibi ülkelerin karşı çıkmasına rağmen Türkiye’ye yaptırım kararı açıklanmaması..

Erdoğan:

“AB’nin dün yapmış olduğu zirve birkaç ülkenin beklentilerinin cevabını vermedi. Çünkü talepleri haklı değildi. Talepleri Türkiye’nin haklılığını ortaya koyan sürecin aksiydi. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, bizim olumlu tavırlarımız beklentilerini boşa çıkardı.

AB üyesi ülkeler arasında aklıselim ülkeler olumlu tavrı ortaya koyarak bu oyunu boşa çıkardılar. Mart zirvesinde yeni bir hazırlığın yapılması gibi bir beklenti var. Oradan da bir şey çıkması mümkün değil. AB’nin Türkiye’ye vermesi gereken birçok hak var.”

AB’NİN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM TASLAĞI ORTAYA ÇIKTI

TASLAK METNİNİN GÜNCELLENMİŞ HALİ ORTAYA ÇIKTI

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin toplatısında Türkiye’ye yaptırım uygulamasının mart ayına bırakıldığı bildirildi.

AB Liderler Zirvesi’nde ele alınması beklenen Türkiye’ye dönük yaptırım uygulamasının yeni çıkan taslak metin ile mart ayına bırakıldığı ortaya çıktı.

AB Zirvesi’nde Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile sondaj çalışmaları nedeniyle yaşanan gerginlik dolasıyla şahıs ve kurumlara yönelik yaptırım kararının alındığı belirtildi.

Taslak metine göre AB liderleri, Kıbrıs bölgesinde Türkiye’nin ‘izinsiz sondaj’ faaliyetinde bulunduğunu gerekçe göstererek suçlanan kişilere yaptırım uygulamayı kabul edecek. Metinde ayrıca Joe Biden vurgusu yapılarak, ABD başkanının ilave tedbirleri koordine edeceği belirtildi.

“AB’YE KARŞI RETORİĞİ TIRMANDIRDI”

Bu gece ki görüşmede gündeme gelmesi beklenen taslak metinde, “Türkiye tek taraflı olarak hamleler ve provokasyonlar yaptı ve Avrupa Birliği’ne karşı retoriği tırmandırdı” ifadesi yer aldı. Üst düzey AB diplomatları tarafından ise yaptırımlar sembolik olarak yorumlandı. Diplomatlar sebebin, “NATO müttefiki ve ekonomisi ve para birimi zaten zayıf olan AB üyeliğine aday olan Türkiye’yi ağır şekilde cezalandırmaya isteksiz” olduğunu açıkladı.

ANAHTAR AB KONSEYİ DÖNEM BAŞKANI ALMANYA’NIN ELİNDE

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Türkiye’ye yaptırımı görüşmek üzere toplandı

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları bugünkü toplantılarında Türkiye’ye yönelik yaptırımları ve bunların yasal zeminini tartışmak üzere toplandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas:

“Son aylarda Türkiye ile bir diyalog kurabilmek için çok çalıştık. Fakat çok fazla provokasyon oldu ve Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs ile yaşadığı gerilimler doğrudan görüşmeleri engelledi..

Bu yüzden bunun sonuçlarının neler olabileceğini konuşacağız ve görüşümüzü liderler zirvesine ileteceğiz.”

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları bugünkü toplantılarında Türkiye’ye yönelik yaptırımları ve bunların yasal zeminini tartışacak.

Bakanların görüşü yaptırım uygulanması yönünde olursa AB liderler zirvesinde bu konu tekrar gündeme gelecek ve nihai kararı AB liderleri alacak.

Liderler Ekim ayındaki zirvede Türkiye’den, Doğu Akdeniz’deki tartışmalı sularda sondaj faaliyetlerine son vermesini talep etmiş, aksi takdirde bunun sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

Zirve öncesinde Oruç Reis’i bakım için limana çeken Türkiye, zirvenin ardından bakımın tamamlandığını açıklayarak sondaj faaliyetlerine tekrar başlamıştı.

Konuyla ilgili konuşan AB yetkilileri Libya, Suriye ve Rusya hakkındaki fikir ayrılıkları ile Türkiye’deki otoriter yönetimin AB’nin Türkiye’ye karşı tutumunu daha sert bir hale getirdiğini söyledi.

Üst düzey bir AB yöneticisi “Durumun Ekim ayından daha iyi olduğunu iddia eden tek bir AB yöneticisi bile tanımıyorum” dedi ve ekledi:

“Liderler artık gerekeni yapmalı. Bu konudaki taleplerimiz henüz yerine getirilmedi.”

AB Türkiye’nin araştırma yaptığı sularda Kıbrıs ve Yunanistan’ın da hak iddia etmesi nedeniyle bu aramaların sonlandırılmasını ve konu hakkında müzakere yürütülmesini talep ediyor.

Yunanistan ise Türkiye’nin devam eden sondaj faaliyetleri nedeniyle bunun imkansız olduğunu söylüyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, geçen hafta Türkiye’ye yaptığı çağrıda Türkiye’nin geri adım atıp ardından bundan vazgeçtiği “kedi-fare” oyunlarına son vermesi gerektiğini söylemişti.

ANAHTAR AB KONSEYİ DÖNEM BAŞKANI ALMANYA’NIN ELİNDE

Türkiye’ye yönelik yaptırımların anahtarı ise AB Konseyi’ne altı aylığına başkanlık yapan Almanya’nın elinde.

Almanya Ekim ayındaki yaptırım çağrılarının ardından yaptırım yerine arabuluculuk yapılmasına yönelik politika izlemişti.

Diplomatik bir kaynak: “Oruç Reis’i Ekim zirvesinden hemen sonra tekrar göreve başlatmak Türkiye ve Yunanistan için ciddi mesai harcayan üye ülkeler tarafından hoş karşılanmadı” dedi ve ekledi:

“Almanya’nın sabrının bile bir sınırı vardır.”

Fransa ve AB Parlamentosu da gaz tartışmasını iç siyaset için kullandığını düşündükleri Türkiye’ye yönelik yaptırım içi bastırıyor.

Bir diğer AB diplomatı ise “Yaptırımlar masada ama bu otomatik bir süreç değil” diyor.

Erdoğan ise Kasım ayında yaptığı bir açıklamada “Kendimizi başka yerlerde değil, Avrupa’da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz” demiş ve yaptırımların tartışılmasının kendilerini üzdüğünü söylemişti.

“AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI TÜRKİYE’YE YAPTIRIM ZEMİNİNİ DEĞERLENDİRECEK.”

Avrupa Birliği zirvesinde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle yaptırımın gündemi görüşülecek.

ABD Kongresi ve Temsilciler Meclisi’nin kanatlarının Türkiye’ye yaptırım gündeminin önünü açan tasarıyı kararlaştırılmasının ardından, AB Dışişleri Bakanları bugün gerçekleşecek toplantısında Türkiye’ye olası yaptırımlar için zemin aranmayacak..

Dışişleri Bakanları’nın toplantısında kararın alınmayacak, AB liderlerinin toplantısında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları dolasıyla yaptırım masada olacak..

DURUM DEĞİŞMEDİ

Bir üst düzey AB yetkilisi:

“AB içinde durumun Ekim ayından kötü olduğu ve liderlere sonuç yaşatılması gerektiği görüşüne karşı çıkan bir ülke olduğunu duymadım. Değişim istedik ve bu değişim yaşanmadı.”

Almanların bile sabrının sınırı olduğunu vurgulayan AB diplomatı ise:

“Oruç Reis’in Ekim ayındaki zirveden hemen sonra denize açılması Türkiye ve Yunanistan’ın barışması için çok çaba sarf eden üye ülkeler tarafından hoş karşılanmadı” ifadelerini kullandı.

“YAPTIRIMLAR MASADA AMA BUNLAR OTOMATİK OLMUYOR”

AB diplomatı: “Yaptırımlar masada, ancak otomatik değiller. Almanya Türkiye’ye yaptırım uygulanmasında kilit öneme sahip.”

AB’NİN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM TASLAĞI ORTAYA ÇIKTI !

AB Liderler Zirvesi öncesinde taslak metine ilişkin detaylar Reuters tarafından ortaya çıkarıldı.

Taslakta, AB liderlerinin Türkiye’ye yaptırımlar uygulanması konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi.

Metinde: ‘Türkiye ile ilişkilerde düzelme görülmezse, mart ayındaki zirvede yeni adımlar atılacağı’ belirtildi.

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde karara bağlanacak Türkiye’ye yaptırım gündemine ilişkin taslak metin, Reuters ajansı tarafından ortaya çıkarıldı. Taslakta, AB liderlerinin Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapan şahıs ve şirketlere yaptırım uygulayabileceği maddesi yer aldı.

Reuters’ın aktardığına göre ‘kararda mutabık kalınması halinde AB’nin 2019’dan beri halihazırda yürürlükte olan bir yaptırım listesine ekleme yapılarak liste genişletilebilecek’.

İç tartışmalara dönük bilgi veren diplomatlar, Yunanistan ve Kıbrıs’ın Türkiye’nin gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarına dönük yaptırımları yetersiz bulduğunu aktardı. Şimdiye kadar Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) yalnızca iki üst düzey yetkilisi yaptırım listesine alındı.

REUTERS KARAR İÇİN PERŞEMBEYİ İŞARET ETMİŞTİ

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları dolasıyla yaptırımın masada olacağı belirtmiş, ancak kararların perşembe günü alınacağını aktarmıştı. E8kim ayında AB üyesi ülkelerin Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hareketlerini durdurması gerektiğini hatırlatan Reuters, Libya, Suriye ve Rusya gibi konular dolayısıyla AB’nin duruşunun sertleştiğini vurgulamıştı.

Reuters’a konuşan bir üst düzey AB yetkilisi, “AB içinde durumun Ekim ayından kötü olduğu ve liderlere sonuç yaşatılması gerektiği görüşüne karşı çıkan bir ülke olduğunu duymadım. Değişim istedik ve bu değişim yaşanmadı” ifadelerini kullanmıştı.

Reuters, AB diplomatının “Yaptırımlar masada, ancak otomatik değiller” dediğini aktardı. Haberde, Almanya’nın Türkiye’ye yaptırım uygulanmasında kilit öneme sahip olduğu belirtilmişti.

AB’NİN TÜRKİYE’YE UYGULAYACAĞI İDDİA EDİLEN YAPTIRIMA SARAYDAN İLK TEPKİ GELDİ

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde karara bağlanacak Türkiye’ye yaptırım gündemine ilişkin taslak metini, Reuters’in ortaya çıkartmasının ardından saraydan ilk tepki geldi.

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde karara bağlanacak Türkiye’ye yaptırım gündemine ilişkin taslak metin, Reuters ajansı tarafından ortaya çıkarıldı. Taslakta, AB liderlerinin Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapan şahıs ve şirketlere yaptırım uygulayabileceği maddesi yer aldı. Gelişmenin ardından saraydan ilk tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, AB Konseyinin Türkiye’ye yaptırım düşüncesinin hayal kırıklığı olduğunu belirterek liderlere bundan kaçınma çağrısı yaptı.

NE OLMUŞTU?

Reuters’ın aktardığına göre, ‘kararda mutabık kalınması halinde AB’nin 2019’dan beri halihazırda yürürlükte olan bir yaptırım listesine ekleme yapılarak liste genişletilebilecek’. İç tartışmalara dönük bilgi veren diplomatlar, Yunanistan ve Kıbrıs’ın Türkiye’nin gerçekleştirdiği sondaj çalışmalarına dönük yaptırımları yetersiz bulduğunu aktardı. Şimdiye kadar Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) yalnızca iki üst düzey yetkilisi yaptırım listesine alındı.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top