GÜNDEM

SKANDALIN ARKASINDAN ERDOĞAN’IN KÖYLÜSÜ “Rayların Fatih’i” ÇIKTI!

“Fatih Erdoğan, Ankara’daki Next Level gökdeleninin borçlarını Ziraat Bankası’na devretmiş, Melih Gökçek döneminde yoksullar üzerinden 300 milyon lirayı aşan ihaleler almıştı.”

ÇİN’E GÖNDERİLİRKEN HALKALI’DA BULUNAN TRENİN ARKASINDAN TANIDIK İSİM ÇIKTI: ‘FATİH ERDOĞAN’

İhracat treninin, AKP Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi ve Erdoğan’ın köylüsü Fatih Erdoğan’a ait Pasifik Eurasia Lojistik’nin TCDD ile ortak projesi olduğu öğrenildi.

Erdoğan, Ankara’daki Next Level gökdeleninin borçlarını Ziraat Bankası’na devretmiş, Melih Gökçek döneminde yoksullar üzerinden 300 milyon lirayı aşan ihaleler almıştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun “Çin’e tren gönderiyoruz” diyerek törenine katıldığı, İstanbul’dan yola çıkan “İlk ihracat treninin” Çin’e aslında gitmediği, Halkalı Garı’na geri çekildiği ortaya çıkmıştı.

Yine aynı gün, Erdoğan’ın katıldığı ilk milli helikopter motoru TEİ-TS1400’ün teslimi ve tasarım merkezi açılış töreninde, TEİ Genel Müdürü Mahmut Akşit’in “Töreni sabote etmek isteyenlere hakkımızı helal etmiyoruz” sözleri gündem olmuştu.

Deniz Zeyrek:

“Son zamanlarda kabine revizyonu söylentileri arttıkça bakanların kendilerini gösterme çabaları arttı. Garip durumların yaşandığı törenlerin birbirini izlemesi, açılmış fabrikaların yeniden açılması, çivi çakılmayan tesislere tekrar tekrar temel atılması, bir yıldır çalışan hatta gidecek bir tren için bir kez daha tören yapılması, yolunda giden bir törende sabotaj paniği yaşanması başka nasıl izah edilebilir ki?”

AKP’Lİ VEKİLİN EŞİNE AİT

Öte yandan tren Çin’e “Pasifik Eurasia” isimli firmanın iş birliğiyle ilerletilecek. 

Firma ise, Next Level gökdelenini borçlarını ödemediği için Ziraat Bankası’na devreden, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde yoksullara yardım dağıtım işi için 300 milyon lirayı aşan ihaleler alan AKP Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’a ait.

Next Level gökdelenini borçlarını ödemediği için Ziraat Bankası’na devreden, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde yoksullara yardım dağıtım işi için 300 milyon lirayı aşan ihaleler alan AKP Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan,  Bakû-Tiflis-Kars demiryolunda lojistik işine de el atmıştı. Kazakistan resmi taşımacılık şirketi, üstü kapalı TCDD’yi uyararak Fatih Erdoğan’a ait şirketin daha önce onaylanmış olan tarifeleri önemli ölçüde aştığını bildirmişti.

Deniz Zeyrek:

“Aklıma, önce İstanbul’dan Çin’e tren gönderme töreni geldi. 42 konteynerle buzdolabı taşıyan tren, süslenip, pankartlar ve bayraklar asılarak Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katıldığı törenle uğurlanmıştı. Tören nedeniyle Marmaray 90 dakika kapatılmış, İstanbul’un toplu taşım trafiği zor anlar yaşamıştı.?

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) açıklamasa biz fark etmeyip, trenin Çin’e gittiğini sanacaktık ama meğerse o tren Maltepe’den geri Halkalı’ya dönmüş..

Biraz araştırınca öğrendim. Tren demiryolları taşımacılığı özelleştirilince kurulan Pasifik Eurasia isimli firmaya aitmiş..

Çin gümrük işlemlerini eksik bulduğunu bildirince tren yük aldığı yere geri dönerek talep edilenleri yapmak zorunda kalmış. Pasifik’i duyunca kaynağıma ‘Hani şu Ankara’daki devasa rezidans, ofis projeleri yapan şirket mi’ diye sordum.?

Muhatabım ‘Evet evet, AKP Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi, Cumhurbaşkanımızın köylüsü Fatih Erdoğan’ın şirketi’ dedi..

‘Demiryolu taşımacılığı işine de mi girmişler’ diye sordum gayri ihtiyari. Yanıtı kendim buldum.

Pasifik Eurasia şirketinin internet sitesine bakınca gördüm ki Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun inşasından sonra hem de 2019 Kasım’ında bu şirket zaten Çin’den yük getirmiş, boğazdan geçerek Prag’a ulaştırmış.

‘Madem ilk değil, niye tören yapıyorlar ki’ diyecek oldum ama aklıma Mahsuni türküsü geldi:

“Han sarhoş hancı sarhoş… Hayalin düğünü töresi bir hoş”

Muhteşem nakaratı tekrarlarken bu kez Milli Helikopter Motoru törenine gitti aklım. Türkiye, Savunma Sanayi Müsteşarlığı bir süredir önemli başarılara imza atıyordu. Kendi motorunu yapan, kendi helikopterini üreten ülke olmak, takdir edilmesi gereken çok önemli bir gelişme.

Tören Erdoğan’ın himayesinde yapılıyordu. Erdoğan’ın ‘Ateşleyelim’ talimatı vermesiyle mühendislerin kontrolleri tamamlayıp ateşleme düğmesine basması arasında sadece dört dakika geçti. Her şey yolunda görünüyordu süre uzayıp organizasyon şirketi ekrana, motor yerine salonun görüntüsünü yansıtınca TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit’ten tuhaf bir tepki geldi:

“Motor çalışıyor efendim. Töreni sabote etmek isteyenlere hakkımızı helal etmiyoruz.”

Bu cümleden sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar devreye girdi. Ortamı yumuşattı, konuşurken mühendislere biraz zaman kazandırdı.

Ancak Akşit paniklemiş olacak ki sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanım motor test ekibini tekrar canlı yayında görmek istiyoruz, lütfen. Bu şirketi Cumhurbaşkanlığı önerdi bize, işinizi düzgün yapın.”

Orada olsam herhalde “Durun sayın Akşit, paniğe gerek yok motor çalışıyor” diye seslenirdim.

Kim sabote ediyor?

Cumhurbaşkanı’nın katıldığı bütün törenleri organize eden Altus şirketi mi?

Bu panik niye?

Son zamanlarda kabine revizyonu söylentileri arttıkça bakanların kendilerini gösterme çabaları arttı. Garip durumların yaşandığı törenlerin birbirini izlemesi, açılmış fabrikaların yeniden açılması, çivi çakılmayan tesislere tekrar tekrar temel atılması, bir yıldır çalışan hatta gidecek bir tren için bir kez daha tören yapılması, yolunda giden bir törende sabotaj paniği yaşanması başka nasıl izah edilebilir ki?

Mahsuni bugünleri görse herhalde şunu da eklerdi mısralarına:

“Hayalin töreni bir hoş…”

NE OLMUŞTU?

RAYLARIN FATİH’İ

AKP milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan, Ankara’daki Next Level gökdeleninin borçlarını Ziraat Bankası’na devretti.

İnşaattan hayvancılığa, ağaçtan ticarete pek çok alanda iş yapan Erdoğan, Melih Gökçek döneminde yoksullar üzerinden 300 milyon lirayı aşan ihaleler aldı. Erdoğan, son olarak sahneye Bakû-Tiflis-Kars demiryolunda çıktı.

Next Level gökdelenini borçlarını ödemediği için Ziraat Bankası’na devreden, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde yoksullara yardım dağıtım işi için 300 milyon lirayı aşan ihaleler alan AKP Milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan, bu kez Bakû-Tiflis-Kars demiryolunda lojistik işine el attı.

Kazakistan resmi taşımacılık şirketi, üstü kapalı TCDD’yi uyararak Fatih Erdoğan’a ait şirketin daha önce onaylanmış olan tarifeleri önemli ölçüde aştığını bildirdi. CHP Milletvekili Mahmut Tanal, verdiği soru önergesi ile demiryolu hattını kullanan diğer lojistik firmalarını iş yapamaz konuma getiren bir tekel kurulup kurulmadığını gündeme getirdi.

Bakû-Tiflis-Kars demiryolunun açılması ile birlikte Rusya ve Orta Asya’ya ulaşımın 4-5 güne inmesi üzerine Türkiye’den bölgeye ihracat hacmi çok büyüyünce, Fatih Erdoğan, daha önce alışveriş, ağaç ve hayvancılık alanında iş yapan şirketlerini, Mart 2019’da “Pasifik Eurasia Lojistik Dış Ticaret AŞ” adlı taşımacılık ve lojistik şirketine dönüştürdü..

Merkezi Next Level gökdeleninde olan şirket yetkililerinin, Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi Başkanı İslam Şahbandarov ile yakın temas içinde oldukları, TCDD’nin vagon kiraladığı sözleşmeli firmalar ile bağlantı kurarak  onlara kendilerinin altında taşeronluk işi önerdikleri ifade ediliyor..

Konuya ilişkin kimi yakınma mektuplarının devletin ilgili makamlarına da iletildiği, ancak şimdiye dek olumlu bir yanıt alınamadığı belirtiliyor.

KAZAKİSTAN UYARDI!

Fatih Erdoğan’ın şirketinin bu tür uygulamalarının Kazakistan resmi taşımacılık şirketinde (KTZ Express AŞ) rahatsızlık yarattığı, KTZ’nin, TCDD Taşımacılık AŞ’ye yönelik rahatsızlığını 7 Kasım 2019’da gönderdiği yazıda ortaya konduğu belirlendi..

Yazıda KTZ Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak Genel Müdür Sh. Tuleushin, TCDD’nin forwarder (nakliyeci) şirket olarak Pasifik Eurasia Lojistik Dış Ticaret A.Ş’yi önerdiğine değinerek şirketin belirlenen tarifelere uymadığı konusunda uyarılarda bulundu:

“Forwarder ile yapılan görüşmelerde, Türkiye parkuru yük taşımaları için daha önce onaylanmış tarifeleri önemli ölçüde aşan tarifeler alınmıştır. KTZ Express A.Ş olarak, tarafınıza Türkiye parkuru için dışarıdan bir forwarder belirlemeniz halinde, uygulanan tarifelerin daha önce onaylanmış tarifelere uygun olması gerektiği kanaatindeyiz. … Karşılıklı yarar sağlayacak işbirliğimizin devamını temenni eder, şirketiniz kararlaştırılan tarifelerin uygulanması sorununun hızlı çözümü için minettar oluruz.”

TANAL’IN SORU ÖNERGESİ

CHP milletvekili Mahmut Tanal, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, konuyu gündeme getirerek TCDD’deki bazı üst düzey yetkililerin, yıllardır TCDD’den yük vagonu kiralayarak demiryolu taşımacılık sisteminden yararlanan firmalara, inşaat sektöründen sonra lojistik sektörüne giren bir firma ile ortak çalışmaları yönünde baskı kurdukları savının doğru olup olmadığını sordu.

Tanal ayrıca; Azerbaycan, Gürcistan, Rusya, Kazakistan, Özbekistan ve Çin’e taşımacılık yapan deneyimli lojistik firmalarının, hiçbir sektör deneyimi bulunmayan yeni kurulmuş aynı lojistik firmasıyla ortaklık yapmadıkları ve müşterilerini yönlendirmedikleri için TCDD’nin üst düzey bazı bürokratları tarafından cezalandırıldıklarına ya da kendilerine uzun zamandır kiralık yük vagonu verilmediğine ilişkin bir ihbar ya da şikâyetin olup olmadığını da öğrenmek istedi. Tanal’ın soru önergesinde, bu firmanın hattı kullanan diğer lojistik firmalarını iş yapamaz hale getiren tekel olma girişimine ilişkin de bir soru yer aldı.

KAMUDAN İHALE ALAN ŞİRKETLER NEXT LEVEL’DA BULUŞTU

Pasifik İnşaat ile birlikte Orpaş ve Pasifik Eurasia Lojistik şirketlerinin yetkililerinin, Erdoğan, onun yakın çevresi ve kimi bürokatlarla yakın ilişkileri olduğu kamuoyunda biliniyor.

Pasifik Şirketi’nin Next Level gökdeleninde devletten ve kamudan iş alan birçok şirketin işyeri edindiği saptandı.

Pasifik İnşaat’ın sahibi, AKP Ankara milletvekili Asuman Erdoğan’ın eşi Fatih Erdoğan’ın dava dilekçesinde, CHP milletvekili Mahmut Tanal’ın, devletten ihale vb almak isteyen şirketlerin Next Level alışveriş ve iş merkezinden ofis satın alınmaya zorlandıklarına ilişkin gazetemizde yayımlanan iddiasının herhangi bir dayanağı bulunmadığı ifade edilmişti.

İŞTE O ŞİRKETLER…

Next Level gökdeleninde ofisleri bulunan, devletle ya da kamu kurumları ile doğrudan ve dolaylı ilişkileri bulunan kimi şirketler ve yaptıkları işler şöyle:

Genel Energy: Kuzey Irak’ta petrol üretiyor, ayrıca Kerkük-Yumurtalık boru hattına bağlanacak boru hattı tasarımının yürütücüsü.

Vakıfyatırım: Bir kamu bankası olan ve geçen günlerde Hazine’ye devredilen Türkiye Vakıflar Bankası’nın iştiraki.

SUMİTOMO: Kocaeli-İzmit Barajı, Birecik Baraj ve Hidrolik Santralı ile Kızıldere II. Jeotermal Enerji Santralı’nın yürütümcüsü.

SBİ Bilişim AŞ: Kamu kurumlarının gereksimleri başta olmak üzere teknoloji üreten bir şirket. Şirketin referansları arasında; Savunma Sanayii Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi, HAVELSAN, TUSAŞ, TÜRKSAT, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, TİKA, PTT, ÇASGEM, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kamu Denetçiliği Kurumu bulunuyor.

Reis Grubu: 2015 yılında enerji üretimine başladı. Kamuda daha çok HES tasarımları gerçekleştiriyor. Çayaltı, Dereköy, Yenilik, Çekerek, Karapınar, Şemdinli , Kayacık, Meşetepe, Pülümür, Balaban, Camili hidroelektrik santrallarının yapımcısı.

Ekstrem Organizasyon: Organizasyon şirketi. İş yaptığı kamu kuruluşları arasında Cumhurbaşkanlığı, toplum destekli polis, çeşitli belediyeler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı müdürlükler ve okullar bulunuyor.

ICC GRUP: Geçmişte de DSİ, TCK, TKİ ve KMH gibi kamu kurumlarıyla çalıştı. Enerji ve madencilik sektörü ile ilgileniyor. Yürüttüğü tasarımlar arasında Söylemez Barajı, Mersin Erdemli Karacaoğlan Göleti, Balıkesir Marmara Topağaç Göleti, İstanbul Çatalca Ayvalı Göleti, Değirmençay Barajı, Salıpazarı Barajı, Gemlik Kumla Barajı, Şeydişehir Taşkın Koruma, Dazkırı Çiflik Göleti, Denizli Bozkurt, Emirçay, İncelek Göleti, Boğalar Seki Barajı, Tokat-Turhal Barajı, Girme Barajı, Küçük Aksu Barajı, Yeşildere Barajı, Sakarya Beşevler Göleti, İnegöl Hocaköy Barajı, Kıbrıs Barajı, Muğla Kavaklıdere Menteşe Göleti inşaatları bulunuyor.

KAZ DAĞLARI’NDA…

Sarıcılar İnşaat AŞ: Daha çok Karayolları’na iş yapan bir şirket.

Ana-Kent Planlama Yapı Yatırım: Şehircilik, mühendislik, mimarlık ve müşavirlik şirketi. İş yaptığı yerler arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Körfez Belediyesi, Hatay Antakya Belediyesi, Kızılcahamam Belediyesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi yer alıyor. Ayrıca, Beşikdüzü OSB; Espiye ve Bulancak doğalgaz boru hattı yapım işlerini de üstlendi.

Çiftay AŞ: Pasifik İnşaat ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hemen yanındaki EGO otobüs garajının bulunduğu arsayı, konut ve alışveriş merkezi yapmak üzere Emlak Konut GYO’dan alan şirket. Devletten alınan ruhsat ile Kaz Dağları’nda, Kirazlı’da yürütülen altın madeni sahasında altyapı inşaat ve toprak işlerini üstlenmiş durumda.

Next Level gökdeleninde ayrıca, Erdoğan’ın üç çocuğunun yurtdışındaki eğitim harcamalarını karşılayan Remzi Gür’e ait Ramsey giyim mağazası da yer aldı. 

BÜROKRASİ İLE DİRSEK DİRSEĞE

Pasifik İnşaat ile birlikte Orpaş ve Pasifik Eurasia Lojistik şirketlerinin yetkililerinin Erdoğan, onun yakın çevresi ve kimi bürokatlarla yakın ilişkileri olduğu kamuoyunda biliniyor.

Dava dilekçesinde, Cumhuriyet’in “şirketin siyasi ortakları ve destekçileri olduğu iması yaptığı” ileri sürülerek bunun bir karalama çalışması olduğu iddia edilmişti.

ÜÇÜZ DOĞUM…

Pasifik İnşaat Şirketi’nin sahibi Fatih Erdoğan’ın eşi, AKP Ankara milletvekili Asuman Erdoğan’ın AKP MKYK üyesiyken Ocak 2012’de üçüz doğum yapması üzerine, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısını yarıda keserek çifti kutlamaya gitmişti. Konuya ilişkin fotoğraf ve haber, o günlerde AKP’nin resmi internet sitesinde yayımlanmıştı.

Üzerinde yükseldiği AVM kısmı devlet bankası Ziraat Bankası’na devredilmiş bulunan Next Level gökdeleninin Ekim 2013’teki açılışını da bizzat Erdoğan’ın kendisi yapmıştı.

Shakhbandarov ile Fatih Erdoğan, Pasifik Eurasia Lojistik şirketi olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile birlikte…

BİLAL ERDOĞAN İLE BİRLİKTE

Devletin resmi ajansı AA’nın 12 Temmuz 2019 tarihli “Rusya ile ticarette ‘demir yolu’ atağı” başlıklı haberinde kendisini “Pasifik Avrasya Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi” olarak tanımlayan İslam Shakhbandarov, Türkiye, Rusya ve Azerbaycan demir yolu kuruluşları arasında Bakû – Tiflis – Kars demiryolu güzergâhında işbirliği yapılmasına ilişkin mutabakatın 6 Mayıs 2019’da imzalandığını belirterek “Hedefimiz Rusya’dan gelen demiryolu yüklerinin hiçbir kesinti olmadan Mersin’e kadar varması” açıklamasını yapmıştı.

İslam Shakhbandarov’un, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile geçen Ekim ayında İstanbul Atatürk Havalimanı’da yapılan 4. Etnospor Kültür Festivali’nde birlikte çekilmiş fotoğrafları medyada yer almıştı.

Ayrıca, Shakhbandarov ile Fatih Erdoğan’ın, Pasifik Eurasia Lojistik şirketi olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı ziyaretlerine ilişkin fotoğraf da twitter’de paylaşılmıştı.

Etnospor Kültür Festivali; sağ başta Bilal Erdoğan, sol başta kendisini Pasifik Avrasya Lojistik Yönetim Kurulu Üyesi olarak tanıtan İslam Shakhbandarov, yanında (yemek yiyen) TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun.

DAVA DİLEKÇESİNDEKİ İFADE

Fatih Erdoğan’ın Cumhuriyet’e açtığı davanın dilekçesinde, Cumhuriyet’in haberlerinde “Başka ortak var mı?” sorusu ile Fatih Erdoğan’ın eşinin milletvekili olduğu belirtilerek, şirketin siyasi ortakları ve destekçileri olduğu iması yapılmaya çalışıldığı ileri sürülmüş, “İlgili haberin amacı, müvekkilin siyasi kişilerin desteği ile haksız kazanç elde edildiğini ileri sürerek müvekkil hakkında karalama çalışması yapmaktır” iddiasında bulunulmuştu. 

Ocak 2012. Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nu yarıda bırakıp Asuman-Fatih Erdoğan’ın yeni doğan çocuklarını ziyaret ediyor.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top