GÜNDEM

HIZIR’IN DAVARI!

“Ama şöyle bir kafa karışıklığına gidiliyor. Dün Doğa Koruma Milli Parklar İl Müdürlüğü’nün açıklamasında, Salördek bölgesinde bir avlanma ihalesi yoktur diyor. Doğru yoktur. Ama özel çıkarılmış bir izin var. “

“DAĞ KEÇİSİ AVLAMA İZNİ İPTAL EDİLMEDİ”

ABD’li iş insanına Pülümür ilçesinde dağ keçisi avlayabilmesi için verilen izne ilişkin açıklama

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu:

” Avlama izninin iptal edilmediğini söylemeliyim. Bu özel izin iptal edilsin. Biz o tarihlerde burada olacağız. Biz günah keçisi aramıyoruz. Keçi burada günahkarların kim olduğunu da biliyoruz.”

“IZIN İPTAL EDİLMEDİ KAFA KARIŞIKLIĞI YARATILDI”

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Pülümür’de ABD’li bir iş insanına verilen “dağ keçisi avlanma” izninin iptal edilmediğini, kafa karışıklığı yaratıldığını söyledi. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü Tunceli Şubesi tarafından ABD’li iş insanı Bradley Garrett Van Hoose’ye, 7-13 Aralık tarihleri arasında 50 mermi ile Dersim’de yaban keçisi avlanma izni verilmişti. Bölgede kutsal kabul edilen dağ keçilerinin avlanması için verilen izin büyük tepki çekmişti.

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, ABD’li iş insanına verilen avlama izin belgesinin gelen tepkiler üzerine iptal edildiğini duyurmuştu. 

Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu, avlanma izninin verildiği Salördek köyünde yaptığı açıklamada, kafa karışıklığı yaratıldığını, ABD’li avcının izninin iptal edilmediğini belirtti.

‘YABAN YAŞAMI BİZLERİN KUTSADIĞI BİR ALANDIR’

Maçoğlu:

“2 Aralık’tan beri özel izinle Amerika’da bir vatandaşın başvurusu özelinde Antalya’dan bir acente şirketi aracılığıyla Pülümür Salördek köyünde yaban yaşamını sonlandırmak adına çıkarılan özel bir izne karşı dünden beri tüm kamuoyu bunu takip etmekte. Yaban yaşamı bizlerin kutsadığı bir alandır. Dersim halkı da böyle bir halk. Dersim halkının ‘Hızırın Davarı’ ya da Yaban Keçisi dediği bu şeyi sahiplenen onu kutsayan bir halk. Biz 3 gündür bunu takip ediyorduk. Elimize somut bilgiler gelince harekete geçtik.”

‘İHALE YOKTUR, ÖZEL İZİN VARDIR’

Maçoğlu:

“Ama şöyle bir kafa karışıklığına gidiliyor. Dün Doğa Koruma Milli Parklar İl Müdürlüğü’nün açıklamasında, Salördek bölgesinde bir avlanma ihalesi yoktur diyor. Doğru yoktur. Ama özel çıkarılmış bir izin var. Buradan bir tane hayvanı 50 tane mermi kullanılarak öldürme kararı var. 50 mermiyle buradaki yaşamı yok ederek bunun üzerinden keyif alan Amerikalı paralı bir insana ihale çıkarılıyor.

Özellikle çengel boynuzlu keçilerin korunmasını istiyoruz. Burada çıkarılan özel izin sonrasında 7-13 Aralık tarihinde burada olacağız. Bu özel izin iptal edilsin. İptal edildikten sonra kamuoyuna duyurulsun. Kafa karıştırıcı açıklamalarla bu olmaz. Biz günah keçisi aramıyoruz. Keçi burada günahkarların kim olduğunu da biliyoruz.” 

‘KİŞİYE ÖZEL KATLİAM ’ İZNİ İPTAL

Tunceli’de Alevi toplumu için kutsal atfedilen ve “Hızır’ın davarı” olarak kabul edilen dağkeçilerinin avlanması için Amerikalı bir iş insanına izin verilmesi büyük tepki çekti.

Tepkilerin ardından CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan ile yaptığı görüşme neticesinde söz konusu izin belgesinin iptal edildiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü, Tunceli’de 17 dağkeçisinin katledilmesi için geçen temmuz ayında ihale açmıştı.

13 Temmuz’da yapılması planlanan ihale gelen tepkiler üzerine iptal edilmişti..

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün bu kez de ABD’li iş insanı Bradley Garrett Van Hoose’a dağkeçisi avlamak için izin verdi..

Antalya merkezli Caprinae Travel isimli firmanın başvurusu üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan izin belgesinde söz konusu kişiye Salördek bölgesinde 1 dağkeçisi vurma izni verildi. 7-13 Aralık tarihleri arasında yapılması planlanan av izni kamuoyunun büyük tepkisini çekti..

Köylüler köy girişinde avın yapılmaması için nöbet tutacaklarını dile getirirken, yurttaşlar da sosyal medya hesaplarından #DağKaçilerineDokunma başlığıyla paylaşımlar yaptı.

‘KATİLLİKTİR’

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu:

“Kendisini savunamayan, mücadele edemeyen hayvanların av ve spor meselesiyle hayatlarını satın almak gerçekten çok vicdansızlıktır. Çok kötü bir durum. Şimdi kendi keyfikleri, zevkleri için gelip burada veya dünyanın herhangi bir yerinde o bölgeye ait olan bir cana kıymak bizce katilliktir.”

‘ABD’LİYİ BEKLİYORUZ’

Uzun süreden beri bu tür girişimlere karşı her zaman tepkilerini gösterdiklerini kaydeden Maçoğlu:

“Bu kapsamnda 7 ile 13 Aralık arasında Pülümür Belediye Başkanımız, İl Genel Meclisi üyelerimiz, buradaki yoldaşlarımızla ve halkımızla oraya gideceğiz. Hep birlikte ABD’liyi bekliyoruz. Yani karşı karşıya gelip birbirimizin gözlerine bakmak istiyoruz. O gözlerimizdeki cana, yaşama değer veren bakışımızı hissetirmek istiyoruz. Dağ keçilerimiz bizim kutsalımız. Biz canlarımızı, kutsallarımızı her zaman savunmaya devam deceğiz.”

AV İZNİ İPTAL

Antalya’da bulunan Caprinae Travel Seyahat Acentesi’nin başvurusu üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi tarafından Amerikalı iş insanı Bradley Garrett Van Hoose için “Yabancı Turist Avcılar İçin Geçici Avcılık Belgesi” düzenlendi.

Bu belgeyi alan iş insanı, 7 ile 13 Aralık 2020 tarihleri arasında 50 adet mermi kullanarak bir yaban keçisi vurabilecek.

Akşam saatlerinde ise CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu Tunceli Valisi  Mehmet Ali Özkan ile yaptığı görüşme neticesinde söz konusu izin belgesinin iptal edildiğini ve avlanmanın yapılmayacağı bilgisini aldığını söyledi. Şaroğlu haberi, “Tunceli’deki ‘Kişiye özel katliam’ iptal edildi!” ifadeleriyle duyurdu.

Cumhuriyet/ Kayhan Ayhan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top