BİLİM & TEKNOLOJİ

“ERKEN DÖNEMDE 50 MİLYON KİŞİYİ AŞILAMAMIZ GEREKİYOR”

Erdoğan 30 Kasım’daki konuşmasında bu aşıların Aralık’ta sağlık çalışanlarına yapılabileceğini söyledi.

KORONAVİRÜS SALGINI VE AŞI ÇALIŞMALARIYLA İLGİLİ SON BİLGİLERİ AKTARAN SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA…

“Aşıların koruyuculuğu konusunda bu aşamada hiçbir aşı için net süre verilemediğini belirtmeliyim.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

“Nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması gerekiyor. Bu durumda 50 milyon kişiyi en erken dönemde aşılamamız lazım. Erken dönemde dünyayla birlikte en yaygın aşılamayı yapan ülkelerden biri olacağız..

Mart ayından bu yana hastalığı atlatanlar da hesaba katıldığında aşılama ve bağışıklık kazananlarla birlikte çok ciddi yol almış olacağız..

Geleneksel yöntemlerle üretilen yani virüsün izole edildiği, inaktif hale getirildiği aşıların 6-8 ay, duruma göre bir yıl koruyucu olduğunu biliyoruz.”

‘NEDEN İNAKTİF AŞI TERCİH ETTİK?’

Türkiye’nin Çin’den aşı almasıyla ilgili soru işaretlerine değinen Koca, aşıların menşeinden ziyade üretim yöntemi, güvenlik ve etkinliğine bakılması gerektiğini savundu:

Fahrettin Koca:

“En güvenilir olan geleneksel yöntemle geliştirilen inaktif aşı türü. Bu, üretimi kolay olmayan, maliyeti yüksek bir aşıdır. İnaktif aşılar, farklı hastalıklar için uzun yıllardır ülkemizde uygulanmakta olan ve uzun dönem güvenlilikleri bilinen aşılardır..

Diğer aşı, yani mRNA aşısı genetik yoldan etki eden ve daha kısa sürede üretilebilen bir aşıdır. İnsanlarda yeni uygulanan bir teknolojiyle hazırlanmaktadır. Çalışmalarda kısa dönem sonuçları başarılı olmuştur, orta ve uzun vadede sonuçları bilinmemektedir..

Yurtdışından inaktif aşıyı özellikle tercih ettik.”

“VATANDAŞ AŞIYI ECZANEDEN DE ALABİLİR

“Çin aşısı dışındaki aşılardan da getirilecek.”

Bakan Koca:

“Ruhsatını almış bir aşı, başvuru sonrası Türkiye’de de test ve onaydan geçerse, eczaneden satışına izin verebiliriz. İnaktif aşı dışında uluslararası süreçlerden geçmiş diğer aşılara da erişim sağlanacak.”

“6 İLDE SORUN YAŞIYORUZ”

“Dünyada birinci dalganın henüz bitmedi!”

Fahrettin Koca:

“Bu durum zirve süreçlerle yaşanıyor. İstanbul 3. zirveyi, Anadolu 2. zirveyi gördü. Son alınan tedbirlerin etkisinin iki hafta sonra görüleceğini düşünüyoruz. Yoğun bakım doluluğu konusunda Adana, İzmir, Samsun, Hatay, Antalya, Ordu gibi illerde sorun yaşıyoruz. İstanbul ve Ankara daha kontrol altında.”

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de son 24 saatte koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 196 kişi daha artarak toplamda 14.705’e çıktı, yeni vaka sayısı da 31.896 olarak belirlendi.

Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac’ın üçüncü faz testleri devam ederken Türkiye, bu şirketle 50 milyon doz için sözleşme imzaladığını açıklamıştı.

Erdoğan 30 Kasım’daki konuşmasında bu aşıların Aralık’ta sağlık çalışanlarına yapılabileceğini söyledi.

Eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğine göre hazırlanan bu aşıda, enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor.

İNAKTİF AŞI NEDİR?

Koronavirüs aşıları geliştirilirken iki farklı yöntem kullanıldı.

  • Birincisi inaktif virüs,
  • ikincisi ise mRNA yöntemiyle üretilen aşılar…

Çin’in aşısı, diğerlerinin aksine inaktif yöntemle üretildi. Eski bir yöntem olarak bilinen bu yöntemde kimyasal veya fiziksel bir yol kullanılarak inaktif virüs tekniğiyle geliştiriliyor. Moderna ve BioNTech aşıları ise yeni bir yöntem olan mRNA tekniğiyle üretiliyor.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top