SAĞLIK

“BU DURUMDAN HABERDAR DEĞİLDİK, SAĞLIK SİSTEMİNDE ÇÖKÜŞ YAŞANABİLİR”

Türkiye’de 11 Mart’ta tespit edilen ilk vakanın üzerinden yaklaşık 9 ay geçti. Bugüne kadar açıklanan resmi verilere göre 520 binin üzerindeki kişide koronavirüs tespit edildi.

DSÖ TÜRKİYE OFİSİNDEN DR. IRSHAD ALİ SHAİKH, TÜRKİYE’DEKİ COVİD-19 VERİLERİNDEN HABERDAR OLMADIKLARINI AÇIKLADI.

Artan vaka sayısına dikkat çeken Shaikh sağlık sistemi için “çöküş yaşanabilir” uyarısında bulundu.

Türkiye’de 11 Mart’ta tespit edilen ilk vakanın üzerinden yaklaşık 9 ay geçti. Bugüne kadar açıklanan resmi verilere göre 520 binin üzerindeki kişide koronavirüs tespit edildi.

Koronavirüs testi (PCR) pozitif çıkan, fakat semptom göstermeyenlerin sayısının açıklanmaması, sağlık örgütlerinin “turkuaz tablo ile saha ciddi biçimde çelişmekte” olduğu eleştirisini yöneltmesine neden oldu.

Dr. Irshad Ali Shaikh
Dr. Irshad Ali Shaikh

‘TÜM POZİTİFLERİN RAPOR EDİLMESİNİ İSTİYORUZ’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ülke ve Avrupa Merkez İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Ofisi Geçiçi Başkanı Dr. Irshad Ali Shaikh, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Halkımızla ilk olarak paylaşmadıklarımızı DSÖ ile paylaşmıyoruz” dediğini hatırlatarak “Biz bu verilerin farkında değildik” dedi.

‘SEMPTOM GÖSTERMEYENLER SESSİZCE YAYIYOR’

Shaikh: “Tüm dünyada semptom göstermeyenler, ‘sessizce virüsün yayılmasına neden oldu’..

DSÖ’nün her ülkeden semptom göstersin göstermesin pozitif çıkan herkesin rapor edilmesini istediğini vurgulamak isterim..

Türkiye için asemptomatik kişi sayılarının paylaşılması rahatlatıcı, çünkü gerçekten salgının yayılımını engellemekte önemli.”

Türkiye, 29 Temmuz’dan itibaren PCR testi pozitif çıkan ancak semptom göstermeyen kişilerin verilerini açıklamama kararı almıştı.

Bakan Koca:

“Semptomatik vaka hasta, asemptomatik vaka ise vakadır. Bizim verdiğimiz günlük hasta sayısı. 29 Temmuz’dan itibaren günlük hasta sayısı olarak verdik.”

Sağlık Bakanlığı 25 Kasım tarihinden itibaren ise tekrar tüm pozitif vakaların sayısını açıklamaya başladı.

“ENDİŞE VERİCİ SEVİYEDE YÜKSEK SAYILAR”

DSÖ Türkiye ofisinden Dr. Shaikh:

“Türkiye’deki durum da diğer ülkeler gibi. Endişe verici seviyede yüksek sayılarla karşı karşıyayız..

Daha fazla test yapmanın sadece pozitif vakaları değil, aynı zamanda yüksek oranda salgını yayma riski olanların ortaya çıkmasını da sağladığını vurgulamak isterim..

Türkiye, tıpki diğer ülkeler gibi sokağa çıkma yasağıyla birlikte harekete geçiyor..

Türkiye’de alışveriş merkezlerine HES kodu olmaksızın girilemiyor. Bu açıdan bakıldığında tedbirler daha güçlü bir biçimde uygulanıyor. Umarız ki önemli oranda virüsün yayılmasının önüne geçer ve vaka sayıları düşer.”

DSÖ’DEN “ÇÖKÜŞ YAŞANABİLİR” ENDİŞESİ

Türkiye’deki sağlık sistemi üzerinde gün geçtikçe artan yüke de değinen Shaikh:

“Her ne kadar Türkiye’deki hastanelerde durum diğer ülkeler, Avrupa ya da Amerika’daki kadar kötü durumda olmasa da, bu şekilde devam ederse o zaman biz de, sağlık sisteminin, hastane sisteminin çöküşünü yaşayabiliriz.”

Hem Sağlık Bakanlığı hem de uzmanlar, vaka artışlarıyla birlikte hastanelerdeki doluluk oranlarının da alarm verici seviyelere ulaştığını belirtiyor..

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nden yapılan açıklamada:

“Birçok büyükşehirde artan hasta sayıları nedeniyle kamuda hastane servislerinin dolduğu, yoğun bakımlarda ise yer kalmadığına dair hastane yöneticilerinden, yerel yöneticilerden, tabip odalarından, sağlık ve emek-meslek örgütlerinden bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaktadır.”

“SEVİNDİRİCİ BİR HABER VAR: AŞI”

Dünyadaki aşı çalışmalarında üç aşı ön plana çıkıyor.

Yüzde 90’ın üzerinde etkinlik sağlayan aşılar arasında Alman-ABD ortaklığında üretilen Pfizer ve BioNTech’in aşısı da bulunuyor.

Şirket, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde aşının kullanım için izin talebinde bulundu. Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) en geç 29 Aralık’a kadar BioNTech ve Pfizer’in aşısına onay konusundaki kararını vermesi bekleniyor.

İngiltere ise BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği korona aşısına acil kullanım izni veren ilk ülke oldu.

Irshad Ali Shaikh, aşıyla ilgili haberlerin “sevindirici” olduğunu, ancak “herkesi aşılamanın aylar sürebileceğine” vurgu yaptı. Shaikh, aşı uygulanmasında yüksek bir seviyeye ulaşılsa bile “belli bir süreye kadar maske, sosyal mesafe, el yıkama ve evde kalmaya kati bir şekilde uymaya devam edilmesi” gerektiğini de söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çinli Sinovac şirketinin geliştirdiği ve Türkiye’de Faz-3 çalışmaları devam eden aşıdan 50 milyon doz temini için sözleşmenin imzalandığını ve ilk aşılamalara bu ay başlanacağını açıkladı. Koca, aşının ilk kısmının Türkiye’ye 11 Aralık’tan sonra gelmesinin beklendiğini de belirtti.

Çin’in geliştirdiği aşıyla ilgili de sorulara yanıt veren DSÖ Türkiye ofisinden Shaikh, DSÖ’nün Çin aşısıyla ilgili sadece Çinli yetkililerin paylaştığı bilgilere sahip olduğunu, üçüncü aşamaya dair henüz bilgilerinin olmadığını söyledi.

İNAKTİF AŞI NEDİR?

Koronavirüs aşıları geliştirilirken iki farklı yöntem kullanıldı. Birincisi inaktif virüs, ikincisi ise mRNA yöntemiyle üretilen aşılar…

Çin’in aşısı, diğerlerinin aksine inaktif yöntemle üretildi. Eski bir yöntem olarak bilinen bu yöntemde kimyasal veya fiziksel bir yol kullanılarak inaktif virüs tekniğiyle geliştiriliyor. Moderna ve BioNTech aşıları ise yeni bir yöntem olan mRNA tekniğiyle üretiliyor.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI HÂLÂ AYNI ÇALIŞANLAR”

Sağlık çalışanlarının bu süreçte yıprandığına değinen DSÖ Türkiye Ülke ve Avrupa Merkez İnsani ve Sağlık Acil Durumlarına Hazırlıklılık Ofisi Geçiçi Başkanı Dr. IRSHAD ALİ SHAİKH:

“Aklımızdan çıkarmamamız gereken aynı zamanda bir şey de var, o da sağlık çalışanlarımızın bahardan bu yana dinlenmeksizin savaş halinde olması..

Sağlık çalışanları ‘gerçek kahramanlar’. Sağlık çalışanlarımız aynı kapasiteyle hastanelerde çalışmaya devam ediyor. Aşının geliyor olması durumu değiştirmiyor çünkü sağlık çalışanları hâlâ aynı çalışanlar. Bunu gerçekten aklımızdan çıkarmamamız ve onları düşünmemiz lazım..

Duyarlılık çağrısı yapıyorum..Rolümüzü oynamalı ve gereksiz yere sağlık çalışanlarının yükünün arttırılmaması gerekiyor..

Türk Tabipleri Birliği’nin verilerine göre Türkiye’de 200’ün üzerinde sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Koronavirüs sürecinde en yüksek risk grubunda bulunan sağlık çalışanları, “Covid-19 sağlık çalışanları meslek hastalığı yasası”nın çıkarılmasını ve Covid-19’un meslek hastalığı olarak tanınmasını talep ediyor.

Duvar – Adnan Ağaç / © Deutsche Welle Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top