GENEL

“ALTAY TANKI PROJESİ DEVLET PROJESİDİR!”

“Hava savunma sistemleri ordunun kuvvet çarpanıdır. Tank ihtiyacını azaltmaz, tankların gücünü ve etkinliğini artırır..”

“RANT DEĞİL, DEVLET PROJESİDİR”

Tank Palet tartışmasının gölgesinde kalan Altay projesinin tüm süreçlerini emekli General Er anlattı

Emekli General Ali Er:

“İktidar ve muhalefet arasında uzun süredir en tartışmalı konu olan Tank Palet Fabrikası ve Altay tankı konusunda, diğer ülkeler gibi Türkiye’nin de sonuna kadar kıskanç davranması gerektiğini vurgulamak istiyorum..

Tank, bir ülkenin savunma sistemlerinde geldiği en ileri noktalardan biri olarak görülür. Bu anlamda bir ortaklık kurulacaksa, ‘İki devlet tek millet’ anlayışının hâkim olduğu Azerbaycan’dan başka bir ortak düşünemiyorum..

Altay tankı üretim takviminde çok geç kalındı..

Sağlanan birikimiyle, altyapıya her kurumdan verilen destekle tam bir devlet projesidir. Rant projesi gibi görülmesinden büyük üzüntü duyuyorum.”

Aynı zamanda tankçı bir subay olan emekli General Er, Tank Palet’in durumu nedeniyle en çok üzülenlerden biri.

Altay projesinin geçmişini sorduğumuzda kendi mesleki geçmişine de dalıyor.

Milli tank fikrinin Atatürk’e dayandığını, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’nin Türkiye ile İsrail’in ortak girişimini engellediğini, 1973’te Arifiye Tank Palet Fabrikası’nın kuruluşunu anlatıyor.

“BU FABRİKANIN BİZ TANKÇILARIN GÖNLÜNDE ÖZEL BİR YERİ VARDIR ”

– AKP iktidarının Altay projesindeki rolü nedir?

Emekli General Ali Er:

“Bugün gündemde olan Altay Tankı Projesi tanıtılırken AKP’nin projesi olduğu iddia edilerek TSK’nin 1995’lerde başlayan ve ilk resmi adı ‘TANK-2000’ projesi olan ‘Milli Tank Projesini’ AKP fiilen sahiplenmiştir..

Aslında bu projenin taktik ve teknik ihtiyaçlarının tanımlandığı ve sonuçlandırıldığı yani ihale için hazır olduğu safhada AKP iktidara gelmiştir..

Bu konuda AKP iktidarının takdir edilecek tarafı yok mudur? Tabii ki vardır; Milli Tank projesinin ihaleye çıkılmasında siyasi irade AKP iktidarıdır.”

– Türkiye’nin tank ihtiyacı günümüzde nedir?

Emekli General Ali Er:

“Biz tankçılar bu sorulardan hoşlanmayız, kafa da yormayız. Önemli olan birbiri ile uyumlu zırhlı muharebe platformları ailesi içinde nasıl teşkilatlandırıldıklarıdır..

Ancak sizin sorunuza cevap vermem gerekirse, açık kaynaklara göre bugün TSK’nin envanterindeki en modern tankları bir kenara koyarsak, ilk etapta 1000-1500 civarında eski nesil tankların envanterden çıkarılmasının zamanı geldi geçiyor..

Altay tankları ile uyumlu zırhlı muharebe araçları da projeye dahil edilmelidir ki söz konusu tank sayısının en az iki katı zırhlı muharebe platformu ihtiyacı ortaya çıkar.”

“ÇOK GECİKTİ

– Altay üretiminde geç mi kalındı?

Emekli General Ali Er:

“Bence çok gecikti. Mevcut proje yönetim anlayışı içinde yakın bir gelecekte bu gecikmenin giderilebileceğini düşünmüyorum. Çünkü TSK’nin proje yönetim sistemi 5 ve 10 yıllık stratejik hedef planları içinde çok yönlü koordinasyon ile yürütülür..

Asıl hedef, projeden kimin ne kazanacağı değil, sürdürülebilir üretim süreci ve envantere girişi ile ömür boyu lojistik akışın planlamasıdır..

Ancak bugün öncelikle üretimi hangi şirketin yapacağı ve dolayısıyla kimlerin ne kazanacağı gibi dar bir perspektife sıkışmış görünüyor.”

– Üretimin geç kalması yanlış sistem uygulamaktan mı kaynaklanıyor?

Emekli General Ali Er:

“Bakın TSK’nin ihtiyaçlarının alışveriş kataloglarından seçilmediği, her türlü kısır siyasi ve ticari ‘kâr saikinden’ uzak, sadece ülke güvenliği ve savunmasının ön planda tutulduğu bir süreç içinde sonuçlandırılması gerektiği bilinmelidir..

Savunma projelerinde Silahlı Kuvvetler’in kendi kaynakları kullanıldığı gibi bütün bakanlıkların olanakları ve üniversitelerin bilimsel, teknolojik altyapıları ve katkılarından da bu sistemin bir parçası olarak yararlanılır..

Bu sistematik yapı içinde 1990’ların ortalarında başlatılan proje TSK’nin uzun erimli stratejik projesidir. Ancak bugün Altay tankı projesinin bir ‘rant projesi’ gibi görülmesinden büyük üzüntü duyduğumu vurgulamak isterim.”

“KISKANÇ OLUNMALI

– Yabancı ortaklığı nasıl değerlendirmeliyiz?

Emekli General Ali Er:

“Hani son günlerde moda olan ‘devlet projesi’ diyorsanız işte Altay tankı bir devlet projesidir..

Tank modernizasyonlarından sağlanan kazanımlar önemlidir. Projenin her safhasında hiçbir karşılık beklemeden bilimsel katkıda bulunan üniversitelerimiz ve çok değerli bilim adamlarının yıllara sâri alın teri döktüğü unutulmamalıdır..

Bu milletin ve devletin olanakları ile ortaya çıkmış milli bir projedir. Dolayısıyla bu projede öncelik kimin kâr edeceği değil, sürdürülebilir bir yönetimle Altay tankının envantere alınması ve uzun yıllar harekât etkin kullanılmasını sağlayacak lojistik sistemin kurulması olmalıdır..

Tank üretimi ülkelerin savunma teknolojisindeki seviyesinin göstergesidir. Ülkeler bu teknolojilerinde kıskançtırlar, parayla satmazlar..

Bu birikimin yabancı ortaklı bir şirketle paylaşılması ne denli kabul edilebilir? Bence bu sorgulanmalıdır ve geç değildir. Ortaklığın temeli de ticari ya da kâr odaklı olmamalıdır. İki ülke arasında stratejik ortaklık temelinde teknoloji işbirliği sağlanabilir. Bu çerçevede ‘Türkiye kiminle yapabilir’ sorusuna, bölgemizde ‘Tek Millet iki Devlet’ anlayışına sahip olduğumuz Azerbaycan dışında işbirliği yapabileceğimiz bir ülke aklıma gelmiyor.” 

UĞUR MUMCU’NUN SÖZÜYLE YANIT

– Gelişen ve etkinleşen hava savunma sistemleri, örneğin İHA/SİHA’lar tank ihtiyacını ortadan kaldırır mı?

Emekli General Ali Er:

“Hava savunma sistemlerindeki gelişmeler nedeniyle tank ihtiyacının kalktığı fikrini ileri sürmek rahmetli Uğur Mumcu’nun sözleriyle ‘bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır’. Hava savunma sistemleri ordunun kuvvet çarpanıdır. Tank ihtiyacını azaltmaz, tankların gücünü ve etkinliğini artırır..

Tank ihtiyacını ülkenin arazi yapısı başta olmak üzere savunma konsepti ve milli stratejik askeri hedefleri belirler. Türkiye’nin de konvansiyonel bir harp ortamında Zırhlı Birlik ihtiyacı vardır, öngörülebilir orta vadede artarak devam edecektir. Hava savunma sistemlerinin gelişmesine bağlı olarak tank ihtiyacı tartışılabilir bir konu değildir. Tartışılması gereken Altay tankının modern tankın gerektirdiği teknik yeterliliği ve yetenekleri olmalıdır.”

‘ALTAY TANKI’ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

İlk ‘yerli ve milli’ tank projesi Altay Tankı ile ilgili çalışmalarda yaklaşık 2 yıldır somut bir gelişme görülemedi.

‘milli tank’ projesi Altay’ın akıbeti de merak konusu oldu.

2018 yılında dönemin Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Altay’ın üretimiyle ilgili açıklamalar yapmıştı.

Nurettin Canikli şöyle demişti;

 “Milli Tank Altay’ın motorunun da yerli olmasını planladık. Tank seri üretimine 2019 sonu 2020 başında başlayacağız.” 

Aynı şekilde Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir de Kasım 2018’de projeye ilişkin sosyal medya hesabından:

 “SSB ile BMC arasında ALTAY Seri Üretim Projesi Sözleşmesi imzalandı. Proje, 250 adet ALTAY ana muharebe tankının seri üretimi ile birlikte ömür devri lojistik desteği ile TSTM kurulumu ve işletilmesini kapsıyor. İlk ALTAY tankı 18 ay sonra KKK’ya teslim edilecek. Hayırlı olsun” diye yazmıştı.

Canikli ve Demir’in sözlerinin üzerinden neredeyse 2 yıl geçti. Ancak bırakalım Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen bir tankı, üretimde kullanılacak motor, şanzıman ve zırh gibi en önemli bileşenlerin temini konusunda dahi bir adım atılamadı.

ALMAN FİRMALARI BEKLENİYOR

Defence News’e konuyla ilgili açıklama yapan bir yetkili:

 “Bu program, motor, şanzıman ve zırh gibi önemli bileşenlere erişimin başarısız olması nedeniyle büyük gecikmelerle karşılaştı. Seri üretime başlama tarihi verebilecek durumda değilim. Tek bildiğim, onu ilerletmek için çok uğraştığımız.” 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Altay Tankı’nın henüz seri üretime geçmemesiyle ilgili verdiği cevapta, seri üretime geçilmesi için Alman makamlarının BMC ile Alman firmalarının yaptığı alt anlaşmalara onay vermesi için beklendiğini söylediği öğrenilmişti.

“ERDOĞAN İTİRAF EDEMİYOR”

İktisatçı yazar Mustaf Sönmez:

“İşin özü şu: Tank projesi tam bir fiyasko.

Koç yerine yandaş BMC’ye iş verilmeye kalkılmış ama BMC ,ehil olmadığı için 2 yıldır çivi bile çakılmamış,

Sakarya’ya adımını bile atmamış. Sözleşme,işletme hakkı devri falan hepsi kağıt üstünde.

Erdoğan fiyaskoyu tabi ki itiraf edemiyor”

“TANK PALET FABRİKASINA 20 MİLYAR DOLAR DİYEN FABRİKA GÖRMEMİŞTİR

Erdoğan:

”Arifiye’deki fabrika arazisi binası dahil her şeyi ile bedeli 250 milyon doları ancak bulan tesistir. Bu fabrikaya 20 milyar dolar diyen ömründe fabrika görmemiştir ne anlama geldiğini bilmiyordur. Neresinden tutsanız elinizde kalacak bir iftira ile karşı karşıyayız. Yapılan işin adı satış değil işletme devridir.”

Erdoğan, “İlk Milli Helikopter Motorumuz TEİ-TS1400’ün Teslimi ve Tasarım Merkezi Açılış Töreni”ne İstanbul’daki Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı. Konuşmasında muhalefetin Tank Palet Fabrikası’nın Katar’a devri ile ilgili eleştirilerini gündeme getiren Erdoğan, “Bir iftira ile karşı karşıyayız” dedi.  

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

TÜRKİYE’Yİ HAVACILIKTA ADRES ÜLKE YAPIYORUZ!”

Erdoğan:

 “Bu projeler ile savunma sanayinde yeni bir döneme giriyoruz. Motor geliştirme projesi kapsamında yapılacak yatırımlar ve kazanılacak kabiliyetlerle TEİ kendi alanında ülkemizde rol model haline dönüşecektir. Türkiye’yi havacılık başta olmak üzere, her türlü motor tasarımı ve üretimi alanında adres ülke yapma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz.”

“ANCAK 250 MİLYON DOLARI BULUR

Erdoğan:

“Arifiye’deki Tank-Palet Fabrikası meselesini bir kez daha anlatmak istiyorum. Arifiye’deki fabrika arazisi binası dahil her şeyi ile bedeli 250 milyon doları ancak bulan tesistir. Bu fabrikaya 20 milyar dolar diyen ömründe fabrika görmemiştir ne anlama geldiğini bilmiyordur. Neresinden tutsanız elinizde kalacak bir iftira ile karşı karşıyayız. Yapılan işlemin adı satış değil işletme devridir. Katarlı yatırımcılara satışı söz konusu değildir. Bu işletme devri yargıya taşınmış ve Yargıtay’da ortada bir hukuksuzluk olmadığı anlaşılmıştır. TSK’nın sınır ötesindeki harekatlardan rahatsızlıklarını dışa vuranları milletimize havale ediyoruz.”

50 MİLYON DOLARLIK YATIRIM ŞARTI

Erdoğan:

 “BMC bazı projelerinde Katarlı yatırımcılarla ortaklık ilişkisi kurmaktadır. ABD’lilerle, Almanlarla, İngilizlerle ortaklık yaptığımızda ne oluyorsa, ne bir eksiği ne bir fazlasıyla Katarlı yatırımcılarla da aynısı olmaktadır. Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hisse devrinde sergilenen yatırım düşmanlığı ve yatırımcıları menşeiine göre ayrımcılığa tabi tutma zihniyeti burada da kendini göstermiştir. Arifiye’deki fabrika işletme devrinin içinde 50 milyon dolarlık yatırım şartı vardır. Yıllarca TSK’yı tek parti faşizmini sürdürme kalkanı olarak kullananların artık sadece ülke ve milletin ordusu haline gelen bu kuruma tahammülsüzlüklerin sebebini de gayet iyi biliyoruz. Vesayetçilerden, darbecilerden, FETÖ’cülerden arınan TSK’nın vatan sınırlarını korumadaki ve sınır ötesi harekattaki başarılarından duydukları rahatsızlıkları bu tür bahanelerle dışa vuranları milletimize havale ediyoruz. Yatırımlarımız ve teşviklerimizle sanayimize yön verdik.”

“ÖZELLEŞTİRME YOK” DİYENLERE ERDOĞAN’IN İMZASIYLA VERİLMİŞ KARARNAMEYİ GÖSTERDİ

CHP’nin 24 ve 26’ncı dönem Milletvekili İlhan Cihaner, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesine yönelik kararnameyi paylaşarak:

“Şu kararnameye rağmen ‘Özelleştirmedik’ demek halkı ahmak yerine koymak değilse nedir?” tepkisinde bulundu.

Katar ile yapılan 10 anlaşmanın ardından 2018’de özelleştirilen Tank Palet Fabrikası da gündeme geldi. CHP’li Cihaner, sosyal medya hesabından televizyon kanallarındaki fabrikanın “özelleştirilmedi” yönündeki açıklamalara AKP’li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasının bulunduğu kararnameyi paylaşarak tepki gösterdi.

“Tüm kanallarda, ‘Tank Palet Fabrikası özelleştirilmedi’  propagandası var” diyen İlhan Cihaner:

“Şu kararnameye rağmen “Özelleştirmedik” demek halkı ahmak yerine koymak değilse nedir?” tepkisinde bulundu.

Tank Palet Fabrikası’nın 25 yıl boyunca özelleştirilmesi yönündeki kararname şöyle:

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top