GENEL

ENGELLİLER GÜNÜ

“Engelli bireyler toplum hayatında, sosyalleşmekte zorluk çekmekte, dışlanmaya maruz kalabilmekte, yeterli eğitim imkanlarına kavuşmakta, çalışma hayatına, üretime dahil olmakta güçlükler yaşamaktadır.”

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Sayıları 10 milyonu bulan engelli yurttaşlar, erişilebilirlik, eğitim, sağlık, sosyal ve çalışma yaşamına dahil olma konularındaki eksikliklerin bir an önce giderilmesini istiyor.

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Genel Başkanı Şükrü Boyraz:

“Yeni düzenlemeler öncekileri aratır oldu”

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Genel Başkanı Şükrü Boyraz, toplu taşıma araçlarının engellilere göre uyarlanması için 2005’te çıkarılan yasanın hâlâ uygulamaya geçmediğini belirterek:

“Tekerlekli sandalye kullanan ya da koltuk değneyi olan engelliler günümüz şartlarında hayatı boyunca her zaman pandemi koşullarını yaşıyor. Evlerinden çıkma şansları olmuyor.” dedi. 

Boyraz, Dünya Engelliler Günü’nde engelli yurttaşların yaşadığı sıkıntıları anlattı:

“Yapılan her yeni düzenleme, bir öncekini aratır boyutlarda. Rapor Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik mağduriyet yaratıyor..

Yeni bir rapora gereksinim duyamayacak engellilerden yeniden rapor istediler. Kolum yoksa yeni bir kolum çıkmadı ki? Neden yeniden rapor istiyorlar? Şu an 80 bin kişinin bu gerekçeyle emekliliğini iptal ettiler.”

Milli Eğitim Bakanlığı:

“Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin çalışmalar yürütülmüştür. Bu kapsamda engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir..

Ülkemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenerek eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi, mekânsal erişim yanında teknoloji ve bilgiye erişimin bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır..

Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışalım..

Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.”

” ‘ENGELLENEN BİREYLER’ OLMALARININ ÖNÜNE GEÇECEĞİZ”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Partinin Sosyal Politikalar Başkanı Elif Esen:

“Engelli birey yoktur, bütün bunları yapması engellenen bireyler vardır..

Türkiye’de Ulusal Engelli Veri Tabanı’na göre engelli birey sayısının yaklaşık 1 milyon 600 bin olduğu, ancak resmi olmayan rakamlara göre Türkiye’de engelli oranının yüzde 13 ve engelli sayısının 9 milyon olduğunun düşünüldüğü anımsatıldı..

Engelli çocukların sayısı yaklaşık 3 milyon..

Engelli bireyler toplum hayatında, sosyalleşmekte zorluk çekmekte, dışlanmaya maruz kalabilmekte, yeterli eğitim imkanlarına kavuşmakta, çalışma hayatına, üretime dahil olmakta güçlükler yaşamaktadır.”

” ‘ENGELLENEN BİREYLER ’ OLMALARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK”

“Engelli birey yoktur, bütün bunları yapması engellenen bireyler vardır” denilen açıklamada, DEVA Partisi’nin, engelli bireyleri kısıtlayan yaşam şartlarını iyileştirileceğini ve onların ‘Engellenen Bireyler’ olmalarının önüne geçileceği vurgulandı.

Engelli çocukların eğitiminin önemine vurgul yapılan açıklamada, “Sürdürülebilir ve nitelikli eğitim, rehabilitasyon, sosyal hizmet ve desteklerle çocuklarımızın ‘toplumsal uyum kapasitelerini’ arttıracağı” denildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ekonomik şartları yetersiz aileler için şartları çok zor olan özel gereksinimleri lütuf olarak görmeyecek, akranları ile fırsat eşitsizliği yaşayan çocuklarımızın haklarına erişimlerini sağlayacağız..

Engelli çocuğu olan ve aynı zamanda çalışmak zorunda olan tek ebeveynlere özel destek ve izinler sağlayacağız..

Rehabilitasyon kurumlarından yetersiz maaşları sebebiyle ayrılan uzman kayıplarının önüne geçecek, eğitimcilerin kapasitelerini arttıracağız..

Alanda hâkim olan siyasi kayırmacılık, torpil ve haksızlıkların önüne geçecek, gerçek teşhis ve muayeneye dayanmayan engelli raporlarını ve beraberinde alınan haksız devlet desteklerini durduracağız. Şeffaf ve adil bir raporlama sistemi uygulayacağız..

Üniversiteye giriş sınavlarında engelliler ve otizmli çocuklarla, sağlıklı çocukların aynı sınava tabi tutulmasıyla yaşanan hak kayıplarının önüne geçeceğiz..

Yapacağımız düzenlemelerle özel yeteneklerini ön plana çıkaracak, mesleklenmelerini destekleyecek bir seçme sistemi uygulayacak, eğitime erişimlerini sağlayacağız.”

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe – cumhuriyet/ Sarp Sağkal

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top