GÜNDEM

SOYLU’DAN ‘İMAMOĞLU’NA SUİKAST GİRİŞİMİ’ AÇIKLAMASI

“Zira, IŞİD’in Türkiye’deki militanlarına örgüt emri verilmişti…”

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU’NA SUİKAST DÜZENLENECEĞİ İDDİASIYLA İLGİLİ

“Böyle bir suikast girişimi ve suikast girişiminden yakalanan kişi söz konusu değildir.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast hazırlığı içinde olan IŞİD’lilerin yakalandığı iddiasıyla ilgili… Böyle bir suikast girişimi ve suikast girişiminden yakalanan kişi söz konusu değildir.”

Bakan Soylu:

“Biz haftada ortalama 65 ile 80 arası eyleme yakın, eyleme yönelik duyum alırız. Toplam duyum miktarımız da yurt içi 1300- 1350’dir… Yani Türkiye’de böyle bir bizim yıllardan beri karşılaştığımız durum söz konusu. Dün de Emniyet Genel Müdürlüğü’müz açıkladı. Bir kamu görevlilerine, görevleri nedeniyle terör örgütlerini hedefleri olabilecek kişilere, üç sansasyonel sonuçları oluşturabilecek kişiler, kurumlar, yerler bütün terör örgütleri kendilerine ait hedef belirler..

Biz bir kıraathanede konuşulan sözü de değerlendirmek zorundayız. Hiçbir şeyi azımsamayız, küçümsemeyiz. Hepsini tek tek değerlendiririz. Türkiye’de devlet büyüklerimize terör örgütlerinin yaptıkları tehditleri elbette ki bu konudaki meselelerin takibi açısından değerlendiririz… Bu konuda da tüm tedbirleri alırız. Ama burada hassasiyet vardır. Gönderdiğimiz bilgi notlarında da kişilere de iletiriz, altına da bir şey söyleriz. Bunun basınla paylaşılmamasını rica ederiz. Bunların kendilerine ait dereceleri vardır. Bu derecelere göre de üstüne düşeriz. Burada hafifseyeceğimiz tehditler söz konusu olmaz, ilgileniriz..

Son zamanlarda özellikle PKK terör örgütünden çok sayıda tehdit alanlar da var. Bunların kamuoyuyla paylaşılmasını şundan dolayı istemeyiz. Terör örgütleri eylem hedeflerini başarmak kadar, bir hedefleri de kendilerinden mümkün olduğunca söz ettirmektir..

Böyle bir suikast girişimi ve suikast girişiminden yakalanan kişi söz konusu değildir. Bugün telefonda söyledim, bizim Orhan Miroğlu Türkiye’de en çok tehdit alan kişilerden bir tanesi. Hiç duydunuz mu? Ama ben şimdi söyledim. PKK’nın sürekli tehdidindedir.”

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU’NA SUİKAST GİRİŞİMİ PLANLANDIĞI ORTAYA ÇIKTI

EKREM İMAMOĞLU’NA SUİKAST SON ANDA ÖNLENDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast hazırlığında olan terör örgütü IŞİD militanları son anda yakalandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na terör örgütü IŞİD suikast emri verdi. Koruma sayısı arttırılan İmamoğlu’na yapılacak suikast son anda önlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendisine yönelik olarak IŞİD tarafından suikast düzenleneceği haberlerinin ardından ilk kez gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun AFAD’da düzenlenen pandemi konulu toplantısına katılan İmamoğlu, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, suikast iddialarının ardından hayatında bir değişiklik olmadığını, sadece güvenliğin kısmi olarak artırıldığını kaydetti.

İBB Başkanı, “Benim gündemimde pandemi var. Bu iddialar yeni değil. Gereken açıklamayı sözcüm Murat Ongun yaptı” diye konuştu

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Ekrem İmamoğlu’na ‘suikast’ açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğü, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast yapılacağı haberlerine ilişkin açıklama yayımladı.

‼️Yapılan açıklama şöyle:

”Bazı basın yayın organlarında yer alan “İmamoğlu’na yönelik suikast emri verilen DEAŞ Militanları yakalandı” haberi ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun bulunmuştur.

Dönem dönem kamu görevlilerine, devlet büyüklerine, korumaya tabi şahıslara, görevleri nedeniyle veya kamunun gündeminde olan sansasyon yaratabilecek kişi, kurum ve yerlere yönelik bu tür duyumlar ve ihbarlar gelmektedir.Bu duyumlar veya ihbarlar ilgili kişiler ile paylaşılır ve bunların her biri bilgilendirilir. Bu konuda birimlerimiz tarafından gerekli tedbirler alınır.Haberde yer aldığı şekilde bir suikast girişimi veya bir suikastçının yakalanması söz konusu değildir.”

Oda TV’nin haberine göre, ”İmamoğlu’na suikat girişiminde bulunmak için görevlendirilen IŞİD militanları son anda yakalandı” denildi.

Oda TV’de yer alan haber şöyle:

”Önce Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur dedi:

“Kılıçdaroğlu’na tetik doğrultulacak ve suikast yapılacak!”

Sonra yine aynı gazete kökenli, Hürriyet yazarı Fuat Bol tekrarladı:

“İran’da olduğu gibi, bizde de önemli şahsiyetlere karşı suikast düzenleyebilirler.”

Daha dün…

Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde linç etmek isteyenlerin ifadesi alındı:

“Öldürmek isteseydik, zaten sağ çıkamazdı!”

CHP liderinin avukatı konuştu; “Madımak’taki gibi yakacaklardı” dedi.

Şimdi…

Aslında bu haberi yazmayacaktık, kimse galeyana gelsin istemedik.

Ama o kadar olgu üst üste geldi ki; artık kamuoyunun bilmesi gerektiğine inandık.

Tarih: 23 Kasım 2020.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koruma polislerine, “artık daha dikkatli ve duyarlı olun” denildi.

Zira, IŞİD’in Türkiye’deki militanlarına örgüt emri verilmişti:

Ekrem İmamoğlu öldürülsün!

Suikat emri veren, IŞİD’in sorumlu düzeyde faaliyet gösteren yöneticileriydi.

İmamoğlu’nun tüm koruma ekibi uyarıldı. Herhangi bir şüpheli durumla karşılaşılırsa veya tedbir alınabilmesi için takviye kuvvete ihtaç olunursa acilen bilgilendirilmesi istenildi.

Haliyle, İmamoğlu’na da bilgi verildi. İçişleri Bakanlığı ve Valilikle koordine olunarak güvenlik çemberi yeniden ele alındı.

Tüm güvenlik kurumları uyarıldı.

Eski bir İçişleri Bakanı da tüm bu bilgileri bize doğruladı.

Ve sonuç ne mi oldu:

İstanbul Valiliği emriyle Ekrem İmamoğlu’nun koruma sayısı artırıldı.

(Tam da burada yazmasak olmaz; aynı Valilik, arkadaşlarımız Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu hakkındaki koruma kararını kaldırdı!)

Duyduk ki:

İmamoğlu’na suikat girişiminde bulunmak için görevlendirilen IŞİD militanları son anda, evet son anda yakalandı.

Sözün özü…

Türkiye maalesef yeniden karanlık bir sürece sokulmak isteniyor, bunu görüyoruz. Umarız, hukuk ve sağduyu ağır basar.

Ve dedik ya; haber yapmak istemezdik ama kamuoyunu da bu tür provokasyonlara karşı uyarmak lazımdı; yazdık.”

Halk TV’de Gürkan Hacır ile Şimdiki Zaman Siyaset programına bağlanan gazeteci Ayşenur Arslan, saat 20.30 itibarıyla İmamoğlu ve kurmaylarının toplantıda olduklarını söyledi.

Toplantı suikast girişimiyle ilgili değil ancak haberin çıkması üzerine toplantıda tartışılacağı tahmin ediliyor. Arslan, İBB’nin suikast girişiminden bir haftadır haberdar olduğunu ancak kaos yaratmamak adına açıklamadıklarını söyledi.

İsmail Saymaz: İçişleri Bakanlığı yetkilileri istihbari bir duyum olduğunu söyledi

İsmail Saymaz İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşmenin detaylarını paylaştı. Saymaz, “İstihbari duyum alındığını söyledi. Uyarı yapıldığını söyledi. Ani bir şey değil. Genel bir duyum olarak ilettiler”  dedi.

Halk TV Haber Koordinatörü Bengü Şap da, canlı yayında Ekrem İmamoğlu’na suikast alarmı verildiğini ve İmamoğlu’nun koruma çemberinin genişletildiğini ancak militanların henüz yakalanmadığını ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından olayı doğrulayan Bengü Şap, İmamoğlu’nun koruma çemberinin genişletildiğini ve korumaların teyakkuzda olduğunu ifade etti.

Bengü Şap, olayı henüz İçişleri Bakanlığı’na doğrulatamadığını ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaynaklarına doğrulattığını ifade etti.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top