EKONOMİ

Menzil’i sevmek suç mu?

.

TEST İHALESİNİN DETAYLARI ORTAYA ÇIKTI..!
“Menzilci şirketin yöneticisinden çarpıcı açıklamalar..!”

Sağlık Bakanlığı’nın İstanbul’daki yedi büyük hastanenin Covid-19 testlerinin yapımı işini verdiği Menzilci şirketin yöneticisi Mehmet Rüştü Kaya, çarpıcı açıklamalarda bulunda..

  • Mehmet Rüştü Kaya:

“‘Menzili sevmek suç mu?’, kamu hastanelerinde 6 ayda 5 milyon adet koronavirüs testi yapacağız ve bir test için de Sağlık Bakanlığı’ndan 29 TL alacağız. ”

İstanbul’daki yedi büyük kamu hastanesinin koronavirüs testlerini 144 milyon TL karşılığında biri Menzil Cemaati üyesi olan Ferhat Danışman’a ait iki şirkete yaptırılması kararı tartışılmaya devam ediyor..

‘MENZİL’İ SEVMEK SUÇ MU..!?’

Sağlık Bakanlığı’nın milyonlarca liralık sözleşme imzaladığı iki şirketten biri olan Techno Health Laboratuar Şirketi’nin yöneticisi Mehmet Rüştü Kaya, milyonlarca liralık sözleşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Menzil Cemaati’nden misiniz?”

  • Mehmet Rüştü Kaya:

“Ferhat Danışman da şirketimizin ortağıdır. Ferhat Bey Emsey Hastanesi’nde çalışıyor olabilir, Menzil’i seviyor olabilir, Menzil’e gidiyor olabilir. Ne var yani bunda? Menzil’e gitmek, Menzil’i sevmek suç mu?”

https://www.cafemedyam.com/2020/10/16/nedir-bu-menzil-tarikati/

TEST BAŞINA 29 TL ÖDENECEK..!”
  • Techno Health Laboratuar Şirketi’nin yöneticisi Mehmet Rüştü Kaya:

“Biz test başına 29 TL gibi bir teklif verdik. Altı boyunca yedi hastanede toplam 5 milyon adet Covid-19 testi yapacağız ve test başına yaklaşık 29 TL gibi bir ücret alacağız. Yedi hastanede toplam 149 personel çalıştıracağız. 50 Adet PCR test kabini ve cihazı kuracağız. Cihazlarımızı da hastane içerisinde bize verilen alanlara kuracağız ve beş saatte sonuç vereceğiz. Yani laboratuvarı komple biz çalıştıracağız sadece sürüntü alma işlemi tıbbi bir operasyon olduğu için sürüntüyü Sağlık Bakanlığı personeli alacak.”

“İHALEYE DAVET EDİLMEMİZİ SAĞLADIM..!”

“Başka kentlerde de buna benzer ihaleler aldınız mı?”

  • Mehmet Rüştü Kaya:

“Daha önce İzmir’de de buna benzer bir ihale olmuş ve test başına 124 TL gibi fiyatlar verilmişti. İstanbul’da da böyle bir ihale olunca açıkçası katılmak istedim. İzmir’de 124 TL fiyatı görünce ‘Bu çok pahalı” dedim ve bunun üzerine çalışmak istedim. Hatta İstanbul’da ihaleye ben davet edilmemiştim ve özellikle arayarak firmamın davet edilmesini sağladım.”

NE OLMUŞTU?

Covid-19 testlerini Menzil yapıyor..!
İstanbul’daki yedi büyük hastanenin koronavirüs testlerinin milyonlarca lira karşılığı şirketlere yaptırılacağı ortaya çıktı. .”

Bakanlığın pazarlık yoluyla yaptığı ihalelerden biri Menzil Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman’ın şirketine verildi.

Sağlık Bakanlığı, İstanbul’daki yedi büyük kamu hastanesinde altı ay boyunca Covid-19 PCR testi yapılması için milyonlarca lira karşılığı iki şirketle anlaştı.

 Bakanlığın anlaştığı şirketlerden birinin sahibi ise Menzil Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Ferhat Danışman.

Danışman aynı zamanda Menzil Cemaati’ne ait olduğu bilinen Emsey Hastanesi’nin üst düzey yöneticiliğini yapıyor.

“144 MİLYON TL ÖDENECEK..!”

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 5 Kasım tarihinde ‘sağlık tesisleri için 6 aylık sonuç karşılığı Covid-19 PCR testi hizmeti alımı’ adı altında bir ihale düzenledi.

Kamu İhale Kununu’nun ‘pazarlık’ usulüne izin veren 21/b maddesi uyarınca yapılan ihale sonucunda, yedi büyük kamu hastanesinde testlerin 1 Ocak-30 Haziran tarihlerini kapsayan altı ay boyunca 144 milyon TL’ye Techno Health Laboratuar ile Gen Era Diagnostik Sağlık Hizmetleri Şirketi’ne yaptırılması yönünde sözleşme imzalandı.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, milyonlarca liralık ihalenin verildiği iki şirketten biri olan Techno Health Laboratuar Şirketi’nin sahibi Ferhat Danışman.

“MENZİL’E YAKINLIĞINI GİZLEMEMİŞTİ..!”

Danışman, Menzil’e ait olduğu bilinen Emsey Hastanesi’nde de Mali Hizmetler Koordinatörü olarak görev yapıyor. Ayrıca Danışman, yolsuzluk ve israf iddiaları ile tartışmaların odağında yer alan Kızılay’dan da 2019 yılında 713 milyon 520 bin TL’lik ihale almasıyla gündeme geldi..

Kızılay’dan aldığı milyonlarca liralık ihaleyi BirGün’ün gündeme getirmesinin ardından kapattığı sosyal medya hesabında, Menzil Cemaati’ne olan yakınlığını gizlemeyen Danışman, “Menzil’de içilen çorba kişinin midesinden 100 yıl çıkmaz” ifadelerinin yer aldığı bir fotoğraf paylaşmıştı..

Adıyaman’daki Menzil köyünde bulunan Seyyid Abdullhakim Elhûseyni Külliyesi’nden “Güller diyarı ve ilim irfan merkezi” olarak da söz eden Danışman, Menzil’in yayın organı Semerkand Dergisi’nden de alıntılar paylaşmayı da ihmal etmiyor. Danışman, Menzil’in önde gelen isimlerinden olan Seyda Muhammed Raşid’in resimlerini de sosyal medya hesabından paylaşıyordu..

Şirketlerin altı ay boyunca Covid-19 testlerini yapacağı hastanelerin listesi ise şöyle..!”

 Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi

 Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi

 Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 Kanuni Sultan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İLGİLİ HABER

cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top