SAĞLIK

KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE TÜTÜNÜN YERİ

BİLİM İNSANLARI AŞI ÇALIŞMALARINDA DOĞANIN GÜCÜNÜ KULLANMAK İSTİYOR

TÜTÜN, KORONAVİRÜSLE MÜCADELEDE YARDIMCI OLABİLİR Mİ?

Tüm dünyada araştırmacılar Covid-19’un tedavisi için bir aşı geliştirmeye çalışıyor.

İspanya’daki bilim insanları ise aşı çalışmalarında özellikle doğanın gücünü kullanmak istiyor.

Valencia’daki bitki moleküler ve hücresel Biyoloji Enstitüsü’ndeki bilim insanları:

”Bugün kullandığımız birçok ilaç bitkilerden elde ediliyor. Ancak şimdi biyoteknoloji sayesinde doğal olarak üretilenlerden farklı olarak bitkilerden başka maddeler üretebiliyoruz. Bunu genomlarına genetik materyal getirerek yapıyoruz. Bu, antikorlar, aşılar ve diğer ürünler gibi ilaçların üretimini sağlayan bilgileri kapsıyor.”

Kişiye özel aşılar ve antikorlar oluşturmaya yardımcı olmak için moleküler tarımı kullanıyorlar.

Avrupa tarafından finanse edilen Newcotiana projesine katılan araştırmacılar, tütün bitkisinin yakın bir akrabası olan Nicotiana Benthamiana’nın genomunu yetiştirmek ve sıralamak için en son teknikleri kullanarak, hastalıkla savaşmak için kişiye özel moleküller üretebildiklerini söylüyor.

Diego Orzáez Newcotiana Projesi Kordinatörü:

”Avustralya’ya özgü olan Nicotiana Benthamiana bitkisi, Ebola gibi virüsler için aşı ve antikor üretmeye yardımcı olmak için kullanılmış..

Diğer DNA’yı yapraklarına enjekte ederek, genleri çok büyük miktarlarda spesifik farmasötik ürünler oluşturmak için değiştirilebiliyor.”

Biyoteknoloji araştırma üyesi Marta Vázquez:

“Bitkilere, onları iyileştirmek, belirli genleri değiştirmek için talimatlar veriyoruz. Daha fazla biyokütle üreten bitkiler yetiştirmek istiyoruz, çünkü bunlar bitkinin yapmasını istediğimiz şeyler.”

UMUTLAR YÜKSEK

Bitkinin hücrelerini ve özsuyu kullanan teknik, sonunda bir Covid-19 aşısı üretmenin yolunu açmaya yardımcı olabilir. Uzmanlar, yaklaşımın birkaç avantajı olduğunu söylüyor. Gerekli protein büyük miktarlarda üretebilir ayrıca maliyeti de düşük.

TÜTÜN KULLANILARAK ÜRETİLEN KORONAVİRÜS AŞISI İLK TESTLERİ BAŞARIYLA GEÇTİ

Potansiyel aşı, FDA’dan onay alırsa klinik deneylere geçecek

British American Tobacco’nun (BAT) ABD’li iştiraki de koronavirüs aşısı yarışına katıldı.

Üstelik hızlı büyüyen tütün bitkisinin kullanıldığı aşı çalışmasında ilk testlerin başarıyla tamamlandığı açıklandı. Potansiyel aşı, insanlar üzerinde denenmek için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayını bekliyor.

BAT, ABD merkezli biyoteknoloji ortağı Kentucky BioProcessing’in (KBP) aşı geliştirme çalışmalarına Nisan ayında başladığını duyurmuştu.

Ünlü tütün şirketinin internet sitesinde yayımladığı duyuruda konuyla ilgili şu ifadelere yer verilmişti:

“KBP ticari bir operasyon olsa da amaç, Kovid-19 aşı çalışmalarının kâr amacı gütmeden yapılmasıdır. Geliştirilen aşı, geleneksel aşı üretim teknolojisine göre çeşitli avantajlara sahip olan BAT’ın tescilli, hızlı büyüyen tütün bitkisi teknolojisini kullanmaktadır.”

Klinik öncesi testleri başarıyla tamamladığı açıklanan aşı çalışmasının, koronavirüse karşı pozitif bağışıklık yanıtı ürettiği ifade edildi.

İHA’nın haberine göre potansiyel aşı, FDA onayının alınmasıyla insanlar üzerinde gerçekleştirilecek klinik deneylere geçmek için hazır durumda. Klinik deneylerin Haziran ayının sonlarında başlaması planlanıyor.

Ayrıca söz konusu aşının genellikle soğuk ortam gerektiren geleneksel aşıların aksine oda sıcaklığında stabil kaldığı aktarıldı. Bunun yanında tek bir dozda etkili bir bağışıklık yanıtı sağlayabileceği de ifade edildi

KORONAVİRÜS İLE SİGARA İLİŞKİSİ

Sağlık otoriteleri ne diyor?

Her yıl ortalama sekiz milyon kişinin sigaradan hayatını kaybettiği düşünüldüğünde, geçtiğimiz günlerde yapılan ve sigara içenlerin Covid-19 hastalığına yakalanma oranının daha az olduğu sonucunu ortaya koyan araştırma şaşkınlık yarattı.

Paris’teki Pitié-Salpêtrière Hastanesinde yapılan araştırma:

”İçme statüsünün SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı koruyucu bir faktör olarak göründüğü ve nikotinin Covid-19’a karşı potansiyel bir önleyici etken olabileceği…”

Aynı araştırmada nikotinin sigara bağımlılığına neden olduğunu ve sigara içmenin sağlık için ciddi bir tehlike olduğu da belirtildi.

Ancak söz konusu araştırma Covid-19 ile nikotin tüketimi ilişkisi konusunda kafa karışıklığına neden oldu.

SAĞLIK UZMANLARI NE DİYOR?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre sigara içenlerin enfeksiyon kapma riski daha yüksek.

Dünya Sağlık Örgütü:

“Sigara içme eylemi, ellerin (enfekte olmuş eller) dudaklar ile temasta olması demek bu da virüsün elden ağza taşınması ihtimalini yükseltiyor.”

Örgütün açıklamasında ayrıca şu noktalara dikkat çekiliyor:

“Nargile gibi birçok kişi tarafından paylaşılan içme alışkanlıkları Covid-19 hastalığının yayılmasını kolaylaştırır..

Özellikle akciğer rahatsızlığı olanlar için sigara alışkanlığı ciddi hastalığa neden olabilir..

Oksijen ihtiyacını artıran ya da vücudun oksijeni uygun bir şekilde kullanım kapasitesini düşüren durumlar kişinin sağlığını ciddi riske atmakta ve zatürre gibi hastalıklara sebep olmaktadır..

Araştırmalar aynı zamanda 2012 yılında baş gösteren MERS salgını sırasında sigara içenlerde, içmeyenlere oranla ölme riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Dünya Sağlık Örgütü uzmanları:

”Covid-19 ile nikotin ilişkisini inceleyen araştırmaları gözden geçiriyoruz..

Sigara içenlerde Covid-19 vakaları daha ağır seyrediyor..

Nikotin bandına ihtiyacı olan kişiler, sadece sigarayı terk etmek isteyen kişilerdir.”

Avrupa Hastalıkları Kontrol Merkezi (ECDC):

”Sigara içenlerin Covid-19’a karşı ‘riskli gruptan’ oldukları uyarısı yapıyoruz…”

İngiltere’den Ulusal Sağlık Sistemi Vakfı:

”Sigara içenler, Covid-19 hastalığına karşı risk grubu içinde. Eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız, bu çok iyi bir fırsat.”

Fransa Sağlık Bakanlığı:

”Sigara içenlerin virüse yakalanma oranının daha yüksek olmadığı, ancak bu kişilerde sigaradan kaynaklı ciddi sağlık sorunlarının baş gösterebileceği uyarısı yapıyoruz.”

Fransa, söz konusu araştırma sonrası nikotin satışına sınırlama getirmişti.

İLGİLİ HABER

tr.euronews – Kamuran Samar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: