GENEL

SARAY’DAKİ SETA’CILAR

”AB ve ABD, İdlib’de devreye girmeli”

‘ABD VE AB’NİN DEVREYE GİRMESİ GEREKİR

‘ANKARA’NIN SABRI TAŞIYOR YENİ BİR POLİTİKA ARAYIŞI DEVREDE

SETA

‘AB ve ABD, İDLİB’DE DEVREYE GİRMELİ

 “İdlib krizinin üç düzlemi”

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi, SETA Genel Koordinatörü Burhanettin Duran:

“İdlib krizini yönetmek için Ankara üç düzlemde seferberlik halinde. Bunlar, askeri operasyon, diplomasi ve uluslararası kamuoyu..

Askeri operasyon:

“Gözlem noktalarını tahkim eden Ankara alan kontrolüne geçiş için birlikler sevk etmeye devam ediyor. Başkan Erdoğan, Esad güçlerinin Soçi mutabakatına göre tüm İdlib’den çekilmesi için şubat sonuna kadar süre vermişti. Ve aynı Erdoğan; ‘bugünden itibaren, İdlib’le ve Soçi Muhtırası sınırlarıyla bağlı kalmadan, rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum’ dedi..

“Bu cümleden anlaşılan operasyonun alanı tüm İdlib, ancak saldırının bedeli Esad güçlerine tüm Suriye’de de ödetilebilir..

Bedelin ödetildiği yerin Kamışlı, Halep ya da Şam olması Ankara’nın teknik tercihine ve imkanına bağlı..

Diplomasi:

”Rusya ile görüşmeler devam ediyor..

Uluslararası kamuoyu:

“Washington’ın isterse yapabileceği çok şey var. Kamuoyu desteğinden muhaliflere silah yardımına, rejimin kritik üslerini vurmadan Türkiye’nin güvenliği için yeni öneriler getirmeye kadar..

Unutmayalım, Obama döneminden itibaren Rusya’nın Ortadoğu- Kuzey Afrika’da nüfuzunu genişletmesine fırsat veren ABD politikalarıdır. Türkiye’yi gittikçe Rusya ile çalışmaya yönelten de aynı hatalı Suriye politikasıdır. Washington şimdi inisiyatif alırsa Suriye masasında etkisini genişletir. Aksi durumda Türk-Amerikan ilişkilerinde toparlanmaya katkı sağlayacak bir imkan daha heba edilir.’

Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından ABD safında yer tutan Burhanettin Duran, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı ‘İsrail-Filistin barış planına’ Türkiye’nin tepki gösterdiği günlerde, ABD’nin Suriye’de daha çok rol alması gerektiğini söyledi.

‘ANKARA’NIN SABRI TAŞIYOR YENİ BİR POLİTİKA ARAYIŞI DEVREDE

Burhanettin Duran:

”Gün geçmiyor ki Esad rejimi İdlib’de bir hastaneyi, okulu ya da fırını bombalamasın. Sadece 12 Ocak’taki İdlib ateşkesinden bu yana 130’dan fazla sivil öldürüldü. Açıktır ki, Astana ve Soçi süreçlerinin aleyhine bir gidişat hızlandı..

Bu durumun mesajı net: Rusya ve Esad rejimi parça parça İdlib’i ele geçirmekte kararlı..

Son çatışmasızlık bölgesi İdlib’i, sivilleri öldürmek ve Türkiye sınırına yığmak pahasına tümüyle kontrol altına alma niyetindeler. Ankara ise gözlem noktalarını tutmada ve yeni göç dalgasını engellemede kararlı..

Başkan Erdoğan, Rusya’nın sürekli ateşkesi bozmasından rahatsız. İdlib’in en büyük ilçesi Maarat el Numan’ın Esad’ın eline geçmesinden sonra bu rahatsızlığını ifade etmeye başladı..”

YENİ GÖÇ DALGASI’

Burhanettin Duran:

”Erdoğan, önce Afrika seyahati dönüşü ‘Astana süreci diye bir şey kalmadı. Rusya, Astana ve Soçi’ye sadık değil’ cümlesini kurdu; sonra MGK basın açıklamasında ‘İdlib başta olmak üzere Suriye’nin çeşitli bölgelerinde güvenlik güçlerimizi ve sivil halkı hedef almaya devam eden terör saldırılarına karşı gereken ilave tedbirleri alma konusundaki kararlılık’ vurgulandı..

Erdoğan, ‘Türkiye’nin Rusya ile imzaladığı mutabakatın adım adım ihlal edildiğini’ ve ülkemizin ‘yeni göç dalgasına tahammülü’ olmadığını tekrarladı. Bunun için askeri güç kullanmaktan çekinilmeyeceğini ‘Yeni tehditlerin sınırlarımıza dayanmasına seyirci kalamayız. Bu bakımdan Suriye’nin ne diğer bölgelerindeki ne İdlib’deki duruma seyirci kalamayız’ cümleleriyle vurguladı..

Erdoğan’ın açıklamaları Ankara ve Moskova’nın İdlib konusunda ciddi bir ayrışma içerisinde olduğunu gösteriyor. Bu ayrışma Ankara-Moskova hattında son dönemde hayata geçirilen iş birliğini tehdit ediyor.”

RUSYA İLE AYRIŞMAK!

Burhanettin Duran:

”Moskova, Ankara’nın HTŞ’yi engelleyemediğini ileri sürüyor. Ankara ise Rusya ve Esad rejiminin sürekli saldıran ve ateşkesi bozan konumda olduğunu görüyor..

Temel ayrışma şurada: Ankara, İdlib’deki statükonun korunmasını ve siyasi sürece odaklanılmasını istiyor. Esad ise dikkatini siyasi süreç ya da Deyr Ez Zor gibi bölgeler yerine muhaliflerin toplandığı son yer olan İdlib çatışmasızlık bölgesine vermiş durumda..

Ayrım gözetmeksizin sivilleri bombalamak için de HTŞ ve diğer radikal grupları bir mazeret olarak kullanıyor. Görünen o ki bu tablo karşısında Ankara’nın sabrı taşıyor. Yeni bir politika arayışı devrede.”

‘ABD VE AB’NİN DEVREYE GİRMESİ GEREKİR

Burhanettin Duran:

”Erdoğan bir süredir ABD Başkanı Trump ve Almanya Şansölyesi Merkel ile İdlib’deki krizin uluslararası boyutunu konuşuyor. Batı başkentlerinin anlaması gereken Moskova – Şam ikilisinin sadece Türkiye sınırına yönelik bir göç dalgası tehdidi oluşturmadığı. Avrupa demokrasilerini de tehdit eden bir dalgayı zorluyorlar..

Washington ve Brüksel’in harekete geçerek Moskova üzerinde baskı oluşturması lazım..

Erdoğan-Putin diplomasisi sayesinde İdlib krizi bu zamana kadar artısıyla eksisiyle bir şekilde yönetildi. Gelinen noktada ateşkes işlemiyor. Esad rejimi sadece sahadaki askeri güçten anlıyor. İdlib’deki çatışma halinin başka bölgelere sıçrama ihtimali de var. Bu haliyle Astana süreci durdu, Cenevre sürecinin adı bile edilemez.”

ASTANA VE CENEVRE’

Burhanettin Duran:

”Erdoğan’ın önerdiği gibi önce Astana sonra Cenevre sürecinin canlandırılması için ABD ve AB’nin devreye girmesi gerekir. Gerekirse İdlib’den sürülen siviller için askeri güç kullanımı seçenekler arasında olmalı..

Erdoğan’ın, ‘sınırdan 30-40 km içeride’ mülteciler için barınaklar yapma fikri bir tür güvenli bölge kurmak için başlangıç olabilir..

Merkel elini çabuk tutmalı. İdlib’de Rusya’yı dengeleme yükünü sadece Ankara kaldıramaz. Denge çöktüğünde Avrupa da ciddi zarar görür.”

İLGİLİ HABER

Odatv.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top