BİLİM & TEKNOLOJİ

BÜYÜK KAVUŞUM 21 ARALIK’TA GERÇEKLEŞECEK

GÖKBİLİMCİLERE GÖRE, HAVA İZİN VERİRSE OLAY DÜNYANIN HER YERİNDEN GÖRÜLEBİLİR

ORTA ÇAĞ’DAN BERİ BİR İLK: BÜYÜK KAVUŞUM 21 ARALIK’TA GERÇEKLEŞECEK

Gökbilimcilere göre, hava izin verirse olay dünyanın her yerinden görülebilir

Jüpiter’le Satürn, birbirinden yalnızca 0,1 derece ayrı gözükecek (Earthsky.org / Michael Zuber) / cafemedyam

21 ARALIK

Jüpiter ve Satürn, 21 Aralık’ta gün batımından hemen sonra Orta Çağ’dan beri yapmadıkları bir şeyi yapacak ve çift bir gezegen gibi gözükecek.

Güneş Sistemi’ndeki iki gaz devi, Jüpiter ve Satürn, dünyanın gökyüzünde yaz aylarından beri birbirine yaklaşıyor.

İkilinin yaklaşık her 20 yılda bir gerçekleşen ve “Büyük kavuşum” adı verilen bu olayı, gezegenlerin aynı sağ açıklığa veya göksel boylama sahip olduğu anlamına geliyor.

Ancak Rice Üniversitesi’nden Patrick Hartigan’a göre, 21 Aralık’ta gerçekleşecek olay, diğerlerinden çok daha nadir. Zira Fizik ve Gökbilim Profesörü Hartigan, şöyle konuştu:

“Gece göğünde görülen bu nesneler arasında daha yakın bir hizalama yakalamak için 4 Mart 1226’ya gitmeniz gerekiyor.

21 Aralık akşamı, iki gezegen, dolunayın çapının 5’te biri oranında birbirinden uzakta, çift gezegen gibi gözükecek. Teleskop kullanan çoğu kişi, iki gezegeni ve en büyük uydularından birkaçını aynı görüş alanında görebilecek.”

Bu ilginç olayı takip edebilmek için en iyi koşullar ekvator çevresi olsa da hava durumu izin verdiği sürece Dünya’nın herhangi bir yerinden gözlemlenebilir olacak.

Hartigan, gözlemleme hakkında; “İzleyiciler ne kadar kuzeyde olursa, gezegenler ufukta kaybolmadan önce birleşime göz atmak için daha az zamanları olacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Profesör Hartigan, Jüpiter’le Satürn’ü gece göğünde bir daha bu kadar yakın ve yüksekte görmek isteyenlerin, 15 Mart 2080’e kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Daha sonra da ikilinin 2400’e kadar böyle görünmeyeceğini ekledi.

İLGİLİ HABER

Independent Türkçe, Phys.org

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top