SIYASET

MUHSİN YAZICIOĞLU DAVASINDA NELER OLUYOR?

YAZICIOĞLU’NUN ÖLÜMÜNE İLİŞKİN YENİ İDDİANAME

YAZICIOĞLU’NUN ÖLÜMÜNE İLİŞKİN YENİ İDDİANAME

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun 2011’de helikopterinin düşmesi sonucu ölümüne dair bir iddianame daha hazırlandı.

Eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Ali Lapanta’nın da bulunduğu 4 kişi ‘görevi kötüye kullanmak’la suçlandı.

Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beş kişinin ölümüne ilişkin soruşturma kapsamında aralarında eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Ali Lapanta’nın da bulunduğu 4 kişi hakkında “görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, helikopterin düştüğü tarihte Adana Jandarma Bölge Komutanı olan emekli Korgeneral Ali Lapanta, eski Kurmay Başkanı Mazlum Koçoğlu, dönemin Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ve eski Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru suçlandı. İddianame, 5. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

Yazıcıoğlu ailesinin avukatı Selami Ekici, olayın bir an önce aydınlatılmasını istediklerini belirterek, adaletin hızlı davranması gerektiğini söyledi.

EMNİYET AMİRİNE DAVA AÇILMIŞTI

Kahramanmaraş 1. Asliye Ceza Mahkemesinde olaya ilişkin, eski eminyet amiri Dursun Özmen hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan dava açıldı.

Olay tarihinde Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli olan Özmen, “Muhsin Yazıcıoğlu’nun bacağı kırık, ambulansla hastaneye götürülüyor” yazılı bilgi notunu hazırladığı, bu nedenle arama kurtarma çalışmalarının aksamasına neden olduğu gerekçesiyle suçlanıyor.

GPS CİHAZLARININ SÖKÜLDÜĞÜ İDDİASI

Helikopterin düşmesinin ardından GPS cihazlarının sökülmesiyle ilgili 10 sanığın yargılanması ise Kahramanmaraş’ın Göksun Asliye Ceza Mahkemesinde devam ediyor.

KAMU GÖREVLİLERİNİN DAVASI

Olaya ilişkin 132 şüphelinin yer aldığı “ana soruşturma dosyası” hakkında ise 20 Haziran 2016’da takipsizlik kararı verildi. BBP’nin ve Yazıcıoğlu ailesinin avukatları, 13 Temmuz’da takipsizliğe karşı itirazda bulundu.

Mahkeme, 10 Nisan 2018’de, şüpheliler A.O.Ç, A.K, A.P, A.A, A.Ö, D.U, D.Ö, İ.D, M.K, M.S.Ç, M,Y, M.K, M.G, M.A, N.M, O.Ö, T.B.D, Y.Y, Y.Ç. ve Z.Ö. yönünden kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılmasına, kararda adı geçen diğer şüpheliler yönünden yapılan itirazların reddine hükmetti.

Dokuz üst düzey kamu görevlisinin “görevi kötüye kullanmak” suçundan ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 5’inci Ceza Dairesinde yargılanmasına da devam ediliyor.

Davanın iddianamesinde, sanıklar, dönemin Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, eski vali yardımcısı Servet Güngör, eski İl Jandarma Komutanı Sezai Akgün, eski İl Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, eski Kahramanmaraş Sivil Savunma Müdürü Hüsamettin Bulut, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Gürsel Aktepe, Emniyet Genel Müdürlüğü Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Temsilcisi Hüseyin Keskinkılıç, Jandarma Genel Komutanlığı TİB Temsilcisi Yaşar Kalkan ve Jandarma Genel Komutanlığı Bilgi Sistemleri Teknisyeni Süleyman Akdoğu’nun planlama, örgütleme, personel yönetimi ve yönlendirme ile raporlamada, koordinasyonlu bir şekilde etkin bir çalışma yürütemedikleri iddia ediliyor.

FETÖ MENSUBU HAKİM MAHMUT MAVİ’NİN, HAVA KUVVETLERİ KURMAY BAŞKANI KORGENERAL NEZİH DAMCI’Yİ HUKUKA AYKIRI ŞEKİLDE DİNLEDİĞİ TESPİT EDİLDİ

FETÖ’NÜN, BBP GENEL BAŞKANI MUHSİN YAZICIOĞLU’NU BİRLİKTE 4 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ HELİKOPTER KAZASIYLA İLGİLİ SORUŞTURMAYI, DÖNEMİN HAVA KUVVETLERİ KURMAY BAŞKANI KORGENERAL NEZİH DAMCI’YI YASA DIŞI DİNLEMEK İÇİN KULLANDIĞI ORTAYA ÇIKTI.

HSK, müşteki emekli Korgeneral Damcı’nın hukuk dışı dinlenmesiyle ilgili incelemesini tamamlayarak, bu işlemi yapan FETÖ soruşturmasında görevden ihraç edilen firari hakim Mahmut Mavi’nin yazılı savunması için gazeteye ilan verdi. HSK ilanında paralel yapı mensubu olduğu, aldığı emir ve direktifler doğrultusunda emekli Korgeneral Damcı’yı hukuka aykırı dinlediği ve bu dinlemeyi bir kez de uzattığı belirtildi.   

ZİRVE YAYINEVİ HAKİMİ

FETÖ ile bağlantısı nedeniyle Denizli hakimi olduğu dönemde meslekten ihraç edilen hakim Mahmut Mavi Zirve Yayınevi davasının da hakimiydi. HSK, Mavi ilgili daha önce de yine dinleme olayları nedeniyle işlem yaptı. Mavi’nin de aralarında olduğu 12 hakim hakkında geçen ıl sonunda işlem yapıldı. Mavi hakkında ‘FETÖ/PDY adlı silahlı terör örgütünün amaç ve gayesi doğrultusunda planlı ve sistematik bir şekilde yürütülen organizasyonun parçası olduğu’ tespiti de yapıldı. Mavi ile birlikte 12 FETÖ’cü hakimin, çeşitli terör örgütleri, organize suç örgütleri, uyuşturucu ve kaçakçılık gibi suçların işlendiği şeklinde sözde iddialarla bazı kamu görevlileri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu mensuplarının iletişimlerinin usul ve yasaya aykırı olarak tespit edilmesine, dinlenmesine ve kayda alınmasını sağladıkları belirlendi. Hakimler hakkında yine ilanla tebligat yapılarak, haklarında mesleğin şeref ve onurunu bozan veya mesleğe olan genel saygı ve güveni gideren nitelikte eylemlerde bulundukları gerekçesiyle işlem yapılacağı duyuruldu.

Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Nezih Damcı, 2013 yılında emekli oldu. Korgeneral Damcı’nın özel bir havayolu şirketinde 6 yıldır pilotluk yaptığı öğrenildi.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği kazada HTS kayıtlarında helikopter kazasında ölenler ile telefonla görüştüğü tespit edilenlerin ifadeleri alındı.

Yargıtay 5’inci Dairesi, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde Büyük Birlik Partisi (BBP) merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan helikopter kazasında ‘olayda görevi kötüye kullandığı’ iddia edilen 9 kamu görevlisi hakkında  dava açtı.

Sivas 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, HTS kayıtlarında helikopter kazasında ölenler ile telefonla görüştüğü tespit edilen Emre Kara, Mehmet Avcı, Ömer Ağdoğan, Hayri Köse ve Bekir Sezgin’in ifadelerini aldı.

‘ORAYA BİRİLERİ ULAŞTI AMA…’

Yargıtay 5’inci Dairesi’nin talimatı üzerine Sivas 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Muhsin Yazıcıoğlu davası ile ilgili 5 tanığın ifadeleri alındı.

Duruşmaya; BBP İl Başkanı Uğur Bulut, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, Gazeteci İsmail Güneş’in eşi Yasemin Güneş ve çok sayıda partili katıldı.

Kazanın olduğu gün dönemin İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı ile 12 saniye telefonla görüştüğü tespit edilen Sivas Belediyesi eski Başkan Yardımcısı Mehmet Avcı:

“Olayın olduğu 25 Mart günü, kaza yapan arkadaşları aradık. Ben de Yüksel Yancı’yı aradım. Telefon açıldı. 12 saniye açık kaldı. Bu sırada Yüksel Yancı ile konuşmadım. Sadece tabiat sesleri geldi. Sonra telefon kapandı. Ben bu sırada o bölgede çalışan bir subay ile görüştüm. Bana 4 arkadaşımın öldüğünü söyledi. Ben de bunun üzerine Kayseri Valisi’nin açıklama yaptığını söyledim. ‘Muhsin Yazıcıoğlu başkanım yaralı olarak Kayseri’ye getiriliyor’ dedim. Adana Jandarma İstihbarat Müdürü o zamanki rütbesi yarbay ya da binbaşı olabilir. Bir meslektaşına söylüyor. Benim ondan aldığım bilgiye göre 4 ya da 5 kişinin öldüğünü söylemişti. Benim ifade etmek istediğim, olayın olduğu gün telefonları açan birileri vardı. Kaza olduktan sonra oraya birileri ulaştı. Ama ulaşılmadı diye üç gün ertelendi.”

‘BÜTÜN ARKADAŞLARI ARADIK’

 Eski Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Hayri Köse:

“Kazanın olduğu gün rahmetli genel başkanımız dahil bütün arkadaşlarımızı telefonla aradık. Kazanın olduğunu duyunca ilgili birimleri de tek tek aradık. Aramalar düştüğünde telefonlar açıldığında rüzgar sesi gibi bir ses vardı.”

‘KİMLİK KONTROLÜ YAPILDIĞINI SÖYLEDİLER’

Tanık Bekir Sezgin:

“Helikopterin düştüğü gün eşim Gülşen Sezgin, Yüksel Yancı’yı telefonla arıyor. Yüksel Yancı’nın teli açılıyor. Telefonu açan kişi ‘Aramayın ulaşamazsınız, kimlik kontrolü yapılıyor’ diyor. Daha sonra telefonu açmamışlar.”

Tanıklardan eski BBP Sivas Merkez İlçe Başkanı Ömer Ağdoğan:

“Olay günü parti binasındaydım. Kaza olduktan sonra bulundu diye bir haber verildi. Bu lafı yayanların art niyetli olduğunu düşünüyorum. Ben olay günü Yüksel Yancı’yı aradığımda rüzgar sesi ve derinden insan sesleri geliyordu. Akşam 70 saniye bir görüşmem gözüküyor. Bunu hatırlamıyorum. Kazanın olduğu gün Muhsin Başkan ve Erhan Üstündağ’ı aradım, telefonları açılmadı” dedi.

‘ARADIM AMA ULAŞAMADIM’

Olay günü gazeteci İsmail Güneş ile HTS kayıtlarında 18 kez aradığı ve 15 dakika görüştüğü tespit edilen eski yerel televizyon muhabiri Emre Kara: 

“Olay günü Emniyet Müdürlüğündeydim. Kazayı canlı yayında televizyonda gördüm. İsmail ağabeyi çok aradım ama ulaşamadım. Biz gazeteci olduğumuz için meslektaşımız olan İsmail’i çok aradık ama ulaşamadık.”

Avukat Kemal Yavuz’un: HTS kayıtlarında İsmail Güneş’in Emre Kara’yı defalarca aradığı tespit edildi. Bu süre boyunca ne görüştünüz diye sorması üzerine Emre Kara: “Hiç duymadım. Beni aramadı. Hatırlamıyorum. Beni arasaydı kesin açardım” dedi.

‘TEHDİT ALTINDA DEĞİLİM’

Avukat Yavuz’un, Emre Kara’nın gerçekleri sakladığını ve birileri tarafından tehdit edilip edilmediğinin sorması üzerine; Kara:

“Emniyet müdürlüğünden, İstasyon Caddesi’ne oradan da çalıştığım televizyonun bulunduğu yer olan Osmanpaşa Caddesi’ne geçtim. Arkadaşlarla durum değerlendirmesi yaptık. 18.30’da da İsmail ağabeyin eşi Yasemin Güneş’in evine gittik. Ben yemin ederek söylüyorum. O gün kendisi ile hiç görüşmedim. Yanımızda televizyonda birlikte çalıştığımız Nevzat Kutlu, Banu Polat, İsmet Yıldırım da vardı. Ben olay günü İsmail Güneş ile hiç telefon görüşmesi yapmadım. Bildiklerimi anlattım. Kimsenin tehdidi altında değilim. Keşke görüşseydim de bildiklerimi anlatsaydım” diye konuştu.

Mahkeme Başkanı tanıkların söylediklerine karşı bir sözü olup olmadığını söylemesi üzerine Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu:

“Emre Kara’nın söylediklerinin dışındakilerin söyleyeceklerine bir şeyim yok. Emre Kara bildiklerini mahkemeden saklıyor” dedi.

Tanıklardan Veysel Yılmaz ise yurt dışında olduğu için dinlenemedi.

https://www.cafemedyam.com/2020/10/07/muhsin-yazicioglunu-kim-oldurdu/

İLGİLİ HABER

Kaynak Yeniçağ – Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top