SIYASET

HDP, ERDOĞAN’A KOALİSYON TEKLİF ETMİŞ

Bir dönem HDP sözcülüğünü de yapan eski Diyarbakır Milletvekili Osman Baydemir, 7 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’a koalisyon teklifinde bulunduklarını açıkladı.

“7 HAZİRAN’DAN SONRA HÜKÜMET KURULMASI İÇİN ERDOĞAN’A ÜÇ ALTERNATİFLİ TEKLİF İLETTİK”

Eski HDP Diyarbakır Milletvekili Osman Baydemir, 7 Haziran seçimlerinden sonra hükümetin kurulabilmesi için Celal Doğan aracılığıyla Erdoğan’a üç alternatifli bir teklif götürdüklerini ancak bu teklifin reddedildiğini söyledi.

Kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle İngiltere’de yaşayan Baydemir, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin pandemi nedeniyle online düzenlediği Alevi Festivali’nde yayınlanan söyleşide Erdoğan’a ilettikleri teklifin detaylarını anlattı. 

Açıklama beş yıl sonra eski Diyarbakır belediye başkanı ve HDP milletvekili Osman Baydemir’den geldi.

HDP sözcülüğünü de yürütmüş Baydemir, eski HDP’li milletvekili Celal Doğan aracılığıyla aracılığıyla iletilen teklifi reddeden Erdoğan’ın “Siz göreceksiniz” anlamına gelen bir yanıt verdiğini anlattı.

Kesinleşmiş hapis cezası nedeniyle İngiltere’de yaşayan Baydemir, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nin pandemi nedeniyle online düzenlediği Alevi Festivali’nde yayınlanan söyleşide sorularımızı yanıtladı. 

HDP’YE BARAJI AŞTIRAN DA ÇATIŞMASIZLIK ZEMİNİ İDİ

Osman Baydemir:

“Söylediklerim hukuken ve siyaseten HDP’yi bağlamaz..

Cumhuriyet tarihinin en önemli gelişmesi, çözüm sürecini müzakere dönemi olduğunu söyleyebilirim.. Bu dönemde ilk defa Kürt sorununun insani zeminde, diyalog yoluyla çözülmesi umudu doğdu..

HDP bu süreçte doğdu zaten. HDP’ye barajı aştıran da çatışmasızlık zemini idi. O ortam bir şeyi daha sağladı: Türkiye’nin Batı yakasında yaşayan ortalama bir vatandaşta ‘70 yıldır bize yalan söylemişler. Biz Kürtlerle birlikte yaşayabiliriz’ inancı doğmaya başladı.”

ÜÇ ALTERNATİFLİ TEKLİF!

AKP’nin çözüm sürecini neden bitirdi?

Osman Baydemir:

“Elbette tek başına şudur diyemeyiz. Umarım bir gün imkanımız olur, kimi tanıklıklarımız var, anlatırız. Gerçekleri toplumla paylaşmak, ama onun ötesinde gerçekliklerin deneyimlerinden istifade etmek gerekir.. 

Ama şimdilik şunu söyleyebilirim: Sayın (Selahattin) Demirtaş’ın ‘Hükümetle hiçbir şekilde koalisyon kurmayacağız’ beyanından dolayı Erdoğan’ın makas değiştirdiği iddiası var. Ben bunun külliyen yalan olduğunun tanığıyım.. 

7 Haziran seçiminden sonra, o zamanki eş başkanlarımız Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bazı milletvekilleri ve grup başkan vekillerinin de olduğu  bir heyetle birlikte bu süreci istişare ettik. Ülkenin maruz kalabileceği tehlikeleri okumaya çalıştık. En sonunda Erdoğan’a bir temsilci gönderme kararı aldık. Sayın Celal Doğan, bunun üzerine Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Haziran sonu temmuz başı idi sanırım.. 

Bizim teklifimiz şuydu: Milletin çıkan bu iradesine saygı gösterilmezse ülkenin karanlık zemine gideceğinden duyulan endişe ifade edildi. Çözüm süreci devam etsin ne olursa olsun, bu kayıtla her türlü desteği vermeye hazırız. Dilerseniz CHP ile koalisyon kurun, kürsü, sandalye bürokraside talebimiz olmaksızın destek veririz. Yeter kii çatışmasızlık zemininden vazgeçmeyin. İkinci olarak CHP ile anlaşamazsanız azınlık hükümeti kurun, yine çatışmasızlık zemininde kalmak şartıyla azınlık hükümetine de hiçbir şey talep etmeksizin destek vermeye hazırız. Üçüncü olarak, siz hazırsanız ve bu iki yöntemi de yapamıyorsanız, bizimle koalisyon kurmak istiyorsanız, herhangi bir bakanlık pazarlığı yapmadan, çatışmasızlık süreci korunsun, yeni Anayasa yapılsın, biz sizinle koalisyon kurmaya hazırız. Bu üç talep iletildi. Aldığımız yanıt bugünkü Türkiye idi. Bize ‘Siz göreceksiniz’ dedi ve ülke bu sonucu gördü.”

“ERDOĞAN, MHP VE STATÜKOCU KESİMLERLE İTTİFAK YAPTI

Osman Baydemir:

“Çözüm sürecinin bitmesinde Demirtaş’ın söylediği ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ sözünün bir etkisi olmadı..

Bazı şeyler vardır ki vebali çok büyüktür. Bugün Demirtaş’ın, Yüksekdağ’ın, belediye başkanlarının, vekillerin cezaevinde oluşunun en büyük nedeni 2015’den sonra hükümetin Ortadoğu coğrafyasında Kürt düşmanlığı konusunda devletin statükocu kesimleriyle yaptığı ittifaktır. Bunun ne ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ cümlesi ile ne de koalisyon kurmayız açıklaması ile bir ilgisi vardır. Bütün bunlar gündelik propagandadan ibarettir..

Çoktan kararlarını vermişlerdi: Kürt, anasını görmeyecek..

Çözüm sürecinin bitmesinin sadece Erdoğan’ın politikası olmadığını belirtmeliyim..

Aynı zamanda bu MHP’nin talebiydi, Ergenekon’un talebiydi. Bunlar aslında yeni bir rejimin ifadesidir. Bunların oluşturduğu ittifak Cumhuriyet tarihinde hiç oluşmamış bir ittifaktır. Böyle bir ittifak en son Ermeni soykırımından önce oluşmuştu..

Yeni rejimin masaya dönmesi söz konusu değil..

HDP BU TEKLİFİ VE ALDIĞI YANITI NEDEN KAMUOYUYLA PAYLAŞMADI?

 Osman Baydemir:

“Şüphesiz bu sürecin en önemli aktörü, ama en önemli mağdurları da eş başkanlarımız, milletvekillerimiz, grup başkanvekilleridir. Bu soruya adil hakkaniyete uygun bir yanıt için onların da burada olması gerekiyor. Ben şahitliğimi anlatırsam, bu yaşadıklarımız olmasın diye en büyük çabayı ortaya koyanlar ya zindanda ya sürgündekilerdir.”

” DURDURMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK “

Osman Baydemir:

“HDP, hendek sürecinin yaşanmaması için elinden geleni yaptı..

Uzun uzadıya istişarelerimiz oldu. Uyumadığımız çok geceler oldu. 17 yerde miting yaptık. Evlerinize çekilin dedik. Bedel ödeyecekse gençler değil siyasetçiler bedel ödemeliler dedik. Ama karar vericiler kararlarını vermişlerdi. AKP’nin 257 sandalyeden iktidar için yeteri kadar sandalyeye çıkması için buna ihtiyacı vardı. Hükümet ve devlet çatışmayı dağlardan şehir merkezlerine çekmek için plan yaptığını ve uyguladı.”

15 TEMMUZ’DA ERGENEKONCULAR, GÜLEN CEMAATİ’Nİ TEZGAHA GETİRDİ

Osman Baydemir:

 “Ergenekon’un, gerçek manada Ergenekon’un, kendisinin hazırlamaya çalıştığı darbeye karşı çıkan ve o darbeye katılmayan generalleri darbelemesi ve onlardan intikam alınması olduğuna inanıyorum..

Ergenekon 2013’lerde darbe planladı..

O sürece dahil olmayan klik, cezaevine girmiş ve çıkmışlar tarafından tezgaha getirildiler..

Fethullahçılar gidişattan rahatsız oldu ve başka bir rejim kurmaya çalıştığını ancak devlet içinde iki yapının birbirine karşı oynadığı iktidar oyununda ‘oyuna, tezgaha getirildi’.” 

İLGİLİ HABER

Diken / KEMAL GÖKTAŞ

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top