GÜNDEM

SÜT BANYOSU: ÜRÜNLERE EL KONULDU, İŞLETMENİN FAALİYETİ DURDURULDU

“İşçilere niçin, böyle bir olayı gerçekleştirdiklerini sorduk. Kendi aralarında eğlenmek ve şakalaşmak için böyle bir girişimde bulunduklarını söylediler.”

SÜT FABRİKASINDA PES DEDİRTEN GÖRÜNTÜLER: “KAZANIN İÇİNE GİRİP BANYO YAPTI!

Konya’daki bir süt fabrikasında çekilen görüntüler tüketicilerin sağlığı ile nasıl oynandığını gözler önüne serdi.

Fabrika çalışanı, süt kazanının içine girip banyo yaptı. Görüntüler, TikTok üzerinden yayınlandı.

TEPKİ TOPLAYAN GÖRÜNTÜLERLE İLGİLİ TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI VE GÖRÜNTÜLERİN ÇEKİLDİĞİ FİRMA AÇIKLAMA YAPTI.

Soruşturma kapsamında banyo yapan Emre S. ile görüntüleri çekip paylaşan Uğur T. gözaltına alındı.

Konya’da üretim yapan bir süt fabrikasında skandal görüntüler ortaya çıktı.

Fabrika çalışanı süt kazanının içine girerek banyo yaptı. Süt kazanında banyo yaptığı anlar bir başka çalışan tarafından kaydedildi. Görüntüler TikTok’ta ‘ugurrturgut’ isimli bir hesaptan yayınlandı.

Uğur Turgut isimli çalışan sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafta ise Benefit Süt Toplama Merkezi’nde çalıştığı görüldü. Skandal görüntülerin ise Benefit Süt Toplama Merkezi’nde çekildiği ortaya çıktı.

Süt banyosu yapılan anlara Kemal Sunal’ın Sakar Şakir filmindeki ‘Marmara Kamil’ karakterinin repliği eklendi.

 İnfial yaratan görüntülerle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı ve görüntülerin çekildiği firma açıklama yaptı.

ÜRÜNLERE EL KONULDU, İŞLETMENİN FAALİYETİ DURDURULDU

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan açıklama:

“Konya’daki süt fabrikası ile ilgili sosyal medyada yer alan görüntüler üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerimizce derhal söz konusu iş yerine gidilerek resmi kontrol gerçekleştirilmiştir.. 

Yapılan denetimde İş yerinin insan sağlığı ve güvenirliği açısından tehlike oluşturduğu tespit edildiğinden ürünlere el konuldu ve işletmenin faaliyetinin durdurulmasına karar verildi..

Çalışanların hijyen belgelerinin olmaması nedeniyle çalışan iki kişiye 1700 tl ve 5996 Sayılı Kanun kapsamında hijyen gerekliliklerine aykırı hareket etmekten 13.934 TL, hijyen kayıtlarının tutulma gerekliliklerinin uygulanmaması nedeniyle 5570TL idari para cezası uygulanmıştır..

Ayrıca Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığımızın da inceleme başlattığı işletme hakkında kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.”

OLAYIN YAŞANDIĞI FİRMADAN AÇIKLAMA

Skandalın yaşandığı firmadan konuya ilişkin açıklama geldi.

Firma, videodaki şahsın iş akdinin iptal edildiğini ve gerekli yasal işlemleri başlattığını duyurdu.

Firma yetkilisi İsmail Uğur Kafalıer de, süt banyosu yapan ve görüntüyü çeken 2 işçinin, iş akitlerini sona erdirdiklerini ve haklarında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. 

Firma yetkilisi İsmail Uğur Kafalıer:

”Gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim. Bu bir komplo gerçekten. Hızla yükselen bir itibarımız vardı. Bu itibar karşısında ciddi anlamda rakiplerimiz bu organizasyonu yapmışlar ve bu organizasyon çerçevesinde de bunun sosyal medyaya sızdırılmasını sağlamışlar. Gördüğümüz bu. Ciddi anlamda komplo. Görüntülerde süt olduğu söyleniyor. Bizim mevcutta kullandığımız dezenfektan türü. Burada temizliğimizi yaparken akşam yapılan bir organizasyon. Yaklaşık olarak, 30- 35 saniye bir görüntü var. Görüntüyü çekenler iş arkadaşı; ama birileri tarafından güdülendiğini düşünüyoruz”

“4 YASAL İŞLEM UYGULANDI”

Görüntülerin yayınlamasının ardından Konya Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, iş yeri hakkında 4 yasal işlem uyguladıklarını belirtti. 

Ali Ergin:

”Maalesef bizi de üzen bir olay. Sosyal medyada yayınlanan bir süt toplama ünitesinde bir kişinin süt banyosu yapmasıyla ilgili görüntü vardı. Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin de talimatıyla buraya denetime geldik. Gıda denetim ekiplerimizle birlikte denetimimizi yaptık. Sosyal medyada yayınlanan yeri tespit ettik. Bununla ilgili dört konuda işlem yapacağız. Birincisi, insan sağlığını riske soktuğu acil durumlardan dolayı 5996 Sayılı Kanununun 41’inci maddesinin ‘e’ bendine göre faaliyetten men cezası uygulayacağız. İkincisi 13 bin 934 lira para cezası uygulayacağız. Üçüncüsü, kişilerin sağlıklarını riske soktuğu için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak. Dördüncü olarak da var olan sütlerin imhası ve işletme onay belgelerinin iptali şeklinde uygulama yapacağız. İşletmeyi bugünden itibaren faaliyetten menediyoruz. Onay belgelerini iptal ediyoruz ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Konya’daki üretilen sütlerin bu şekilde heba edilmesine izin vermedik ve vermeyeceğiz.”

Görüntülerde işçinin banyo yaptığı sıvının süt olduğunu belirten Ergin:

”Görüntüde süt gibi görünüyor. Kişiyle ilgili işletme sahibi, gerekli işlemleri başlatıp işten çıkardığını söylüyor; ama o tabii işletmeyle ilgili, bizimle ilgili bir sorun değil. Biz işletmeyi baz alırız. Firma, piyasaya süt verdiklerini söylediler. Biz onunla ilgili çalışmaları da sürdürüyoruz” dedi.

Kafalıer, işçilere niçin, böyle bir olayı gerçekleştirdiklerini sorduklarında ise “Kendi aralarında eğlenmek ve şakalaşmak için böyle bir girişimde bulunduklarını söylediler” dedi.

2 İŞÇİ GÖZALTINA ALINDI

Konya’da süt toplama merkezinde kazanda süt banyosu yapılması anına ait görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, banyo yapan Emre S. ile görüntüleri çekip paylaşan Uğur T.  polis tarafından gözaltına alındı. Şüpheliler hakkında Türk Ceza Kanununun 185’inci ‘İçilecek sulara veya yenilecek veya içilecek veya kullanılacak veya tüketilecek her çeşit besin veya şeylere zehir katarak veya başka suretlerle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşüren kimseye iki yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası verilir’ maddesi kapsamında işlem yapılacağı öğrenildi.

SÜT BANYOSU YAPMAK TUTUKLAMA GEREKÇESİ OLABİLİR Mİ, YASAL DAYANAĞI VAR MI? KANUNLAR NE DİYOR?

Avukat Melike Polat:

“Tutuklamanın hukuka uygun olmadığı görüşündeyim.”

TCK’nın 185. maddesi şöyle:

“İçilecek sulara veya yenilecek veya içilecek veya kullanılacak veya tüketilecek her çeşit besin veya şeylere zehir katarak veya başka suretlerle bunları bozarak kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşüren kimseye iki yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası verilir.”

İş akitleri de fesih edilen işçiler hakkında yapılan işlem hukuka uygun mu? İşledikleri iddia edilen suçla, gerçekte yaşanan arasında ilişki var mı?

“ÇİRKİN BİR EYLEM AMA SUÇUN UNSURLARI OLUŞMADI”

Ceza hukukçusu avukat Melike Polat:

“TCK’nın 185. maddesinde muğlak ifade edilen bir husus olmadığını ve oldukça açık bir düzenleme olduğunu belirtmeliyim..

Bu maddede suçun oluşabilmesi, suya ya da besinlere zehir katılması veya bozulması suretiyle kişilerin hayatının ve sağlığının tehlikeye düşürülmesi koşuluna bağlanmıştır. Sözkonusu olayda işçinin halkın tüketimine sunulacak sütte banyo yapması çirkin bir eylem olmakla birlikte suçun unsurlarının oluştuğunu söylemek mümkün değil.”

“TUTUKLAMA KARARI İNFİAL YARATTIĞI İÇİN VERİLDİ”

Ceza hukukçusu avukat Melike Polat:

“İşçinin sütte banyo yapması sütün bozulmasına sebep olacak bir eylem midir? Bu eylem neticesinde halk sağlığı tehlikeye düşmüş müdür? Bu sorulara “evet” cevabını verebiliyorsak suçun oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak basından takip edebildiğimiz kadarıyla böyle bir sonuç ortaya çıkmamış. Tutuklama kararının, görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından ortaya çıkan infial nedeniyle verildiğini düşünüyorum.” 

“YASAL DAYANAĞI YOK”

Ceza hukukçusu avukat Melike Polat:

“Mülga CMUK’un tutuklamayı düzenleyen 104. Maddesinde ‘suçun toplumda infial uyandırması’ bir tutuklama koşulu olarak düzenlenmekteydi. Ancak 2004’te yürürlüğe giren mevcut CMK’da tutuklama koşulları arasında sayılmadı, kanunda yer almıyor. Dolayısıyla bu konuda sırf infial oluştuğu için tutuklama kararı verilemez, yasal dayanağı yok.”

“TOPLUMDA İNFİAL YARATMASI” MADDESİ KALDIRILDI

Ceza hukukçusu avukat Melike Polat:

“CMUK’un 104. maddesinde, tutuklama tedbiri için aranan koşullar şöyle:

Suçluluğu hakkında kuvvetli belirti bulunan kişiler aşağıdaki hallerde tutuklanabilir.
1 – Kaçma şüphesini uyandıracak vakıalar bulunması.
2 – Delillerin yok edilmesi, değiştirilmesi, gizlenmesi, şeriklerin uydurma beyana veya tanıkların yalan tanıklığa veya tanıklıktan kaçmaya sevk edildiğini, bilirkişilerin etki altına alınmasına çalışıldığını gösteren hal ve davranışların bulunması.
Soruşturma konusu olan suçun, kanunda öngörülen cezasının üst sınırı yedi yıldan az olmayan hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektirmesi veya sanığın ikametgahı veya meskeninin bulunmaması veya kim olduğunu ispat edememesi durumunda yukarıda bir ve iki numaralı bentlerdeki haller var sayılabilir.
Altı aya kadar hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren suçlarda sanık ancak, suçun toplumda infial uyandırması veya ikametgahı veya meskeninin bulunmaması veya kim olduğunu ispat edememesi halinde tutuklanabilir.

Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde içeriği ve ismi değiştirilen Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda (CMK) ise, bir olayın toplumda infial yaratmasının tutuklama gerekçesi olması kaldırıldı..

Şu an yürürlükte olan CMK’ya göre tutuklama tedbirinin uygulanması için, şu şartların oluşmasının gerektiği belirtiliyor

Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin ve bir tutuklama nedeninin bulunması halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı verilebilir.
İşin önemi, verilmesi beklenen ceza veya güvenlik tedbiri ile ölçülü olmaması halinde, tutuklama kararı verilemez.
Aşağıdaki hallerde bir tutuklama nedeni var sayılabilir:
a) Şüpheli veya sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olgular varsa.
b) Şüpheli veya sanığın davranışları;
1. Delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme,
2. Tanık, mağdur veya başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunma hususlarında kuvvetli şüphe oluşturuyorsa aşağıdaki suçların işlendiği hususunda kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı halinde tutuklama nedeni var sayılabilir:

Soykırım ve insanlığa karşı suçlar
Kasten öldürme     
Silahla işlenmiş kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama 
İşkence 
Cinsel saldırı 
Çocukların cinsel istismarı 
Hırsızlık ve yağma 
Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti
Suç işlemek amacıyla örgüt kurma 
Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar
Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar.”

SÜT TOPLAMA MERKEZİNDE SÜT BANYOSU YAPAN İŞÇİLER, TAHLİYE edildi!

Konya’daki bir süt toplama merkezinde tekne içerisindeki sütle banyo yapan çalışan ile bunu görüntüleyerek sosyal medyada paylaşan kişi tahliye edildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, sosyal medyada paylaştıkları görüntü sonrası polis ekiplerince gözaltına alınan ve çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanan Emre S. ve Uğur T, avukatlarının itirazı üzerine, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Olaya ilişkin soruşturmanın sürdüğü öğrenildi.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: