DÜNYA

KARABAĞ’DA YAPILAN ANLAŞMA!

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ’da altı haftadır devam eden çatışmalar, tarafların dün gece geç saatlerde Rusya’nın garantörlüğünde vardığı anlaşmayla son buluyor.

KARABAĞ’DA YAPILAN ANLAŞMA NEYİ ÖNGÖRÜYOR?

Azerbaycan ile Ermenistan arasında dün gece varılan anlaşma çatışmaları sonlandırırken, Karabağ çevresindeki Ermenistan işgaline de son veriyor.

Peki, bölgeye Rus barış gücü konuşlandırılmasını da öngören anlaşmanın ayrıntıları ne?

KARABAĞ’A ANKARA DA ASKER GÖNDERECEK Mİ?

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Karabağ’da altı haftadır devam eden çatışmalar, tarafların dün gece geç saatlerde Rusya’nın garantörlüğünde vardığı anlaşmayla son buluyor.

Anlaşma kapsamında:

*Ermenistan Karabağ çevresinde işgal ettiği bölgelerden çekilecek; Karabağ’da ise taraflar kendi elindeki toprakları kontrol etmeye devam edecek.

*Bölgeye Rus barış gücü de konuşandırılacak.

Peki, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın “Çok zor bir karar aldım” ve “İnanılmaz derecede acı verici” diye nitelediği, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ise “Düşmanı topraklarımızdan kovduk, diz çöktürdük” sözleriyle anlattığı anlaşmanın ayrıntıları ne?

KARABAĞ ÇEVRESİNDEKİ İŞGAL BİTİYOR!

-Anlaşma uyarınca çatışmalar son bulacak; Ermenistan Dağlık Karabağ’ın çevresinde bulunan topraklardaki işgaline son verecek.

-Dağlık Karabağ’da ise taraflar kendi elindeki toprakları kontrol etmeye devam edecek. 

Anlaşma metninde, Karabağ’ın statüsüne herhangi bir atıf da yer almıyor.

BARIŞ GÜCÜ NEREYE KONUŞLANACAK?

Ermenistan’dan Dağlık Karabağ’a, Nahçıvan’dan Azerbaycan’a iki koridor açılacak. Bu  bölgeye Rus barış gücü konuşlanacak.

Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesine paralel olarak Rus barış gücü beş yıllığına bölgeye konuşlanacak, tarafların itiraz etmemesi durumunda beş yıl daha kalacak. 

Rusya Savunma Bakanlığı bölgeye 1960 asker gönderileceğini duyurdu.

TÜRK ASKERİ GİDECEK Mİ?

Aliyev’in bölgeye konuşlandırılacak barış gücünde ‘Türkiye’nin de görev yapacağını’ söylemesine rağmen, Rusya’nın açıklamasında böyle bir bilgi şu ana dek yer almadı.

İmzalanan anlaşmada da Türk askerlerine dair bir ifade bulunmuyor. 

Habertürk televizyonu ise dün gece, Türkiye’nin bölgede varlık göstermek için Rusya ile ayrı bir anlaşma üzerinde çalıştığını duyurdu. Ancak bu konuda taraflardan resmi bir açıklama yapılmadı. 

ÜÇ AŞAMALI ÇEKİLME

Anlaşma kapsamında:

*İşgal altındaki Azerbaycan topraklarından Kelbecer 15 Kasım, Ağdam 20 Kasım, Laçin ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a teslim edilecek. 

*Ermenistan, Kelbecer’i ve Laçin bölgesini Ermenistan arasında bir bağlantı sağlayacak ancak Şuşi’ye dokunmayacak, 5 km genişliğinde bir koridor bırakarak Azerbaycan’a iade edecek.

*Önümüzdeki üç yıl içinde, başkent Hankenti’ni (Stepanakert) Ermenistan’a bağlayacak olan Laçin koridoru üzerinden, bu yolu kontrol edecek barış güçlerinin daha fazla konuşlandırılması için yeni bir yol inşa edilecek.

*Azerbaycan Cumhuriyeti, insanların, araçların ve malların Laçin koridoru boyunca ikili yönlü hareketlerinin güvenliğini garanti edecek.

SİVİLLER EVLERİNE DÖNECEK

Dağlık Karabağ ve çevresinde yerlerinden edilmiş siviller, BM Sığınmacılar Yüksek Komiserliği gözetiminde evlerine geri dönecek. 

*Anlaşma kapsamında esirler karşılıklı olarak takas edilecek. 

*Yerinden edilmiş kişiler ve mülteciler, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği gözetiminde Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelere geri dönebilecek. 

*Savaş esirleri ve diğer tutuklular takas edilecek.

“KARABAĞ’A YALNIZCA RUS BARIŞ GÜÇLERİ YERLEŞTİRİLECEK”

Kremlin, Azerbaycan ile Ermenistan’ın anlaşmasının ardından Karabağ’a yerleştirilecek barış gücünde sadece Rus askerlerinin yer alacağını duyurdu.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Dağlık Karabağ içine Türk askerlerinin yerleştirilmesine dair herhangi bir anlaşma yapılmadığını söyledi.

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya’nın garantörlüğünde yapılan anlaşmanın ardından, bölgeye yerleştirilecek barış gücünde Türk askerlerinin yer alıp almayacağı tartışma konusu oldu. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ‘Karabağ’a yerleştirilecek güçte Türkiye’nin de yer alacağını’ söylemesi sonrasında, Kremlin’den açıklama geldi.

KREMLİN, KARABAĞ’IN DIŞINDAKİ MERKEZE İŞARET ETTİ 

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Dağlık Karabağ içine Türk askerlerinin yerleştirilmesine dair herhangi bir anlaşma yapılmadığını söyledi.

Peskov, Dağlık Karabağ’ın dışında kurulacak ateşkes izleme merkezinin ise ayrı bir anlaşmaya tabi olacağını belirtti.

Peskov:

“Bu konuda şu yorumu yapacağım: Ortak bildiride buna dair tek bir sözcük yok, taraflar bunu hiçbir zaman müzakere etmedi ve Karabağ’da Türk askerinin varlığı koordine edilmedi.”

Rus basını Kremlin açıklamasından kısa süre önce, Aliyev ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Karabağ’ın dışında kurulacak merkez hakkında bir telefon görüşmesi yapıldığını  duyurmuştu.

‘PUTİN’İN SÖZLERİNİ HATIRLATMAK İSTERİM’

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Kremlin’den kısa süre önce, ‘Karabağ’a sadece Rus barış güçlerinin yerleştirileceğini’ açıklamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Eho Moskvı radyosuna açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“(Üstünde anlaşılan) açıklamanın metni yayınlanınca kimsenin şüphesi kalmayacak ancak ben yine de Rusya Devlet Başkanı’nın (Vladimir Putin) sözlerini bir defa daha hatırlatmak isterim (…) burada Rusya’nın barış güçlerinden bahsediyoruz.”

Rusya Dışişleri Sözcüsü, ‘sadece mi Rus güçlerinin yerleştirileceği’ sorusu karşısındaysa:

“Bu cümle bir defa daha nasıl tekrarlanır bilmiyorum: Karabağ’daki temas hattı boyunca Rusya’nın barış güçleri konuşlandırılacaktır” yanıtını verdi.

Açıklama, Dışişleri Bakano Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la görüşmesinin hemen ardından geldi. Rus basını ise barış gücü askerlerinin şimdiden yola çıktığını yazdı.

NE OLMUŞTU? 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in dün gece ‘Karabağ’a yerleştirilecek güçte Türkiye’nin de yer alacağını’ söylemesi tartışma yaratmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin anlaşmayı imzalarken bu yönde bir ifade kullanmamış, anlaşma metninde de Türk askerine atıf yapılmamıştı.

Habertürk televizyonu ise ‘Türkiye’nin bu konuda Rusya ile ayrı bir anlaşmayı müzakere ettiği’ bilgisini paylaşmıştı. Ancak bu konuda da resmi bir açıklama gelmemişti. 

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top