GENEL

AYDER YAYLASI İÇİN MAHKEME KARARI…

Fırtına İsiyatifi gönüllüleri, kayak merkezi projesini yakından takip ediyor.

AYDER’E KURULMAK İSTENEN KAYAK MERKEZİNİN İMAR PLANLARI MAHKEME TARAFINDAN İPTAL EDİLDİ

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylası ile Kaçkar Dağları’na teleferik ve kayak tesisi projesinin ihalesi 2018 yılında gerçekleştirilmişti

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder ve Hazindak yaylaları arasında kurulmak istenen Kış Sporları Merkezi’nin imar planları, Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Fırtına İnisiyatifi gönüllüleri tarafından; Kaçkarlarda kış sporlarına dair Çevre Düzeni Planı’nın Danıştay tarafından tamamen iptal edildiği, bu sebeple söz konusu kış sporları merkezinin üst ölçekli plana uygunluğundan söz edilemeyeceği, merkezin imar planlarına aykırı olduğu, projede kamu yararı bulunmadığı, Milli Park ve 1. Derece SİT statüsüyle korunan alanlarda ekolojik etki değerlendirmesinin yapılmadığı iddialarıyla projeye karşı dava açıldı.

Fırtına İsiyatifi gönüllüleri, kayak merkezi projesini yakından takip ediyor

DANIŞTAY’IN ‘YEŞİL YOL’ KARARI UYGULANDI

Karadeniz’de 8 ilin yaylalarının birbirine bağlanması amacıyla yapılması planlanan “Yeşil Yol – Yayla Koridoru” projesinin de içinde yer aldığı Çevre Düzeni Planı’nın “Kış Sporları Alanı (Kış Sporu ve Kayak Merkezi)” Danıştay 6. Dairesi tarafından 29.05.2017 tarihli karar ile iptal edilmişti.

Rize İdare Mahkemesi, Kış Sporları Merkezi koruma amaçlı imar planlarına karşı açılan davada; Danıştay 6. Dairesinin yukarıdaki kararına dayanarak;

“Kaçkar Dağları gibi özellikli ve korunması gereken bir alanda ulaşıma yönelik tesisler ve günübirlik konaklama tesislerinin planlanmasının şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı görüldüğünden iptal edildiğini hatırlattı ve aynı alanda Kış Sporları Merkezi’ni hukuka uygun olmadığı” gerekçesiyle iptal etti.

PLANDA “HELİSKİ KAYAK” AKTİVİTESİ DE BULUNUYORDU

Danıştay tarafından iptal edilen Çevre Düzeni planında; Heliski kayak aktivitesi olarak bilinen, ziyaretçilerin helikopterlerle gelerek dağların belirli noktalarında kayak yapma faaliyeti de bulunuyordu.

Çevre Düzeni Planının açıklama raporunda “Heliski faaliyetleri Milli Park sınırları dışarısında belirli bir alanda yapılmalıdır” şeklinde geçti. Ancak davacılar Kaçkar Dağları, Milli Park olarak ifade edilen alandan daha fazla bir alanı kapsadığını ve bu faaliyetlerin bölgeye zarar vereceğini belirttiler.

ANADOLU’NUN TEK SIĞINAK NOKTASI KAÇKAR DAĞLARI KORUMALI

Verilen kararda; Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü’nden erişilen Kaçkar Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı Karar ve Hükümleri belgesinde geçen şu ifadelere yer verildi:

“Kayakçıların helikopter ile dağların zirvelerinden belirli bir parkur olmadan orman katmanına kadar ses bombası kullanarak yaptıkları kayışlar çığlara neden olduğu gibi yaban hayatı üzerinde de olumsuz etkileri olacaktır. Günümüzde Kaçkar Dağları özelinde bu tür aktivitelerin doğal ve yaban hayatı üzerindeki etkilerini koyabilecek herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Doğal ve yaban hayatına etkilerinin ancak 2-4 yıl sonra belirlenebilecek bu tür etkinlikler, gerekli bilimsel çalışmalar yapılmadan gerçekleştirilmemelidir. Özellikle iri memeli hayvanlar için Anadolu’nun tek sığınak noktası olan Kaçkar Dağları bilimsel araştırmalardan yoksun olan ve sonuçları önceden kestirilemeyen aktivitelerden korunmalıdır”

Bilirkişi kurulu, bu belgeye istinaden, sözü edilen sorunlar konusunda araştırmalara dair yeterli bilgi bulunmadığı için Heliski faaliyetine ilişkin hükümlerin planda yer almaması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

PLAN BİRÇOK YAYLAYA KAPSIYORDU

Avukat İbrahim Demirci:

“Dava bu sürece kadar Rize İdare Mahkemesince iki defa reddedildi. Daha sonra Samsun Bölge İdare Mahkemesi tarafından karar lehimize bozuldu..

İptal edilen kış sporları merkezi; adında tek Hazindak geçse de Ayder, Samistal, Amlakit gibi Hemşin yaylalarını da kapsamaktaydı. İmar planında, bu merkezin daha sonra; Palovit, Trovit ve Elevit yaylalarını da içerecek şekilde genişleyeceği belirtilmişti.”

TELEFERİK NEREYE GİDECEK?

Avukat İbrahim Demirci:

“Kış sporları merkezinin üssü Ayder. İptal kararı Ayder’deki mevcut çalışmaları da etkilemektedir. Zira, 2014 tarihli Ayder imar planında; Ayder’den Hazindak’a giden bir teleferik öngörülmüştür. Ancak, bu iptal kararıyla Hazindak kısmı ortadan kalktığından, Ayder’den bu teleferiğin nereye gideceği de hukuken belirsizleşmiştir.”

“YAYALAR BU YÜKÜ KALDIRAMAZ”

Fırtına İnisiyatifi üyesi Fatih Tarakçı:

“Kentsel dönüşüm, otopark yapımı ve kitlesel turizmle Ayder, yaşanılmaz bir hal aldı..

Yeşil Yol ile alakalı açtığımız dava ne yazık ki yol bittikten sonra sonuçlandı, ancak bu meselenin sadece yol meselesi olmadığı da bir kez daha ortaya çıktı. Kaçkar havzası bütünüyle bir saldırı altında. Turizm adı altında aslında yaylalarımız bir şekilde peşkeş çekiliyor. Yaylalarımız yapılaşmayla, insan kalabalığıyla, çöplerle karşı karşıya, yaylalar bu yükü kaldıramaz. Ayder’in hali ortada. Umuyoruz ki mahkeme kararlarına uyulur ve bu projelerden bir an önce vazgeçilir.”

NE OLMUŞTU?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

“Ayder Yaylası’na 55 apart, yayla girişinde ise 1750 araçlık kapalı yer altı otoparkı yapacağız. Projenin ilk etabını haziran sonu tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine açacağız..

Dünyanın beğeneceği, vatandaşlarımızın faydalanacağı bir proje yürütüyoruz. Geçtiğimiz yıl kaçak yapılar ve salıncakların yıkım sürecini gerçekleştirdik. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyerek, herkesin rızası ile burayı bir kamu alanı haline getirdik. Festival ve şenlikler için kullanacağız. Doğal güzellikleri ile korunacak. Bu alanda yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Uzun yıllar hatıraların yaşatıldığı bir alan olarak gelecek nesillelere aktarılacaktır..

Ayder girişine 1750 araçlık kapalı otopark inşa ediyoruz. Tamamen yerin altında, yerin üstünde yapı görünmeyecek. Vatandaşlarımız oradan ringlerle tesislerden yararlanacak. Doğal güzellikler korunacak. Projenin inşaatını inşallah önümüzdeki yıl tamamlayıp vatandaşımızın hizmetine açacağız. Ayrıca 55 tane yerel mimariye uygun apart üniteleri yapacağız. Vatandaşlarla görüşerek gönüllü bir dönüşüm süreci başlatacağız. Onların rızası ve isteği ile yerinde gönüllü yapacağız. Hızlı bir şekilde önümüzdeki yıl ikinci etabını tamamlıyor olacağız. Projeler bitince Ayder bugünden güzel çok daha yaşanabilir bir yayla olacak.”

ERDOĞAN: “O ACAYİP ŞEYLERİ TEMİZLEYECEĞİZ!”

Ayder Yaylası’ndaki salıncaklar sökülüyor, otopark ve otel yapılacak!

AKP Rize Milletvekili Muhammed Avcı:

“Otopark ihalesi ve otel yapılmaya başlanacak.”

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı turizm merkezi Ayder Yaylası’nda yapılan salıncak ve ziplinler kaldırılmaya başlandı.

Ayder’in, Türkiye’nin en önemli turizm değerlerinden bir tanesi olduğu vurgulayan Muhammed Avcı:

“Ayder’in tarihi fotoğrafının olduğu bölgede uygunsuz yapılar yapıldığını, doğası ile uygun olmayan salıncak tiplerinin yapıldığını görmüştük. Salıncakların hepsini kaldıracağız. Rize Valiliği tebligatları gönderdi. Salıncakları kaldırmayanlar için kolluk kuvvetleri ile orayı asli hüviyetine kavuşturmuş olacağız. Ayder’in tarihi fotoğrafının çıktığı çayırlık mera alanını inşallah Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eli ile kamulaştıracağız. TOKİ Başkanımız ile görüştük. Kamulaştırma kararları çok yakın bir zamanda alınıyor ve vatandaşlarımıza tebliğ edilecek..

Rize’nin önemli bir değerini, markasını korumaya çalışıyoruz. Ayder’de bir dönüşüm başlatıyoruz. Otopark ihalesi ve otel yapılmaya başlanacak. Dönüşüme tabi tutulacak binaların yapı çalışmalarına başlanacak. Ayder’i inşallah dünyanın en önemli turizm merkezi haline getirme gayretinde olacağız. Ayder, Sayın Cumhurbaşkanımızın da üzerinde titizlikle durduğu, hassasiyetle Türkiye’nin hemen her noktasında anlattığı görüntüye dönmüş olacak..

Ayder’in kimliğini koruyarak bu tarz organizasyonları inşa etmek lazım. Salıncaklar, doğru yerlerde planlanabilir, yapılması gerekir. Devletimizin ilgili kademelerinden izin almadan kaçak göçek hiçbir yapının Ayder’in hiçbir bölgesinde yapılmaması lazım. Buna da asla müsaade etmeyeceğiz..

Kazanırken Ayder’in kimliğini ve değerini ortadan kaldırmamamız lazım. Ayder’in değerini koruyarak inşa etmek niyetindeyiz. Ayder’de salıncak da dahil kaçak hiçbir yapıyı devletin ilgili kademelerinden izin almadan yapmasınlar. Burada kararlılığımız kesindir.”

© The Independentturkish

1 Comment

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: