SIYASET

TORPİL SUÇLAMASINA AKP’Lİ AYDEMİR’İN TEPKİSİ: “NE OLDU BİR YERE Mİ DOKUNDU, HAYIRDIR?”

300 İŞÇİNİN 270’İ AKP’LE BELEDİYEYE, CHP’YE SIFIR KONTENJAN

“İŞ BAŞI YAPTIRILAN 300 İŞÇİDEN 270’İ AKP’Lİ”

işsiz vatandaşların geçici olarak çalışabilmelerini sağlayan Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında işçi alımlarında AKP’li olanların yararlandığı öne sürüldü.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz:

“Zonguldak’ta bu kapsamda alınan 300 işçinin 270’i AKP’li belediyelere verildi. CHP’ye ise hiç kontenjan ayrılmadı. Yaptığınız ayıp, yazık, günah.”

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2021 bütçe görüşmelerinin yapıldığı TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda bu iddiasını dile getirdi.

Yavuzyılmaz, TYP işçi alımlarında yedek listede kura çekilmediği için AKP il ilçe başkanlıklarında hazırlanan listelerden işe alım yapıldığını ve işçilerinin siyasi amaçlara göre belediyelere dağıtıldığını söyledi.

KONTROL ETMİYORLAR, İPTAL EDİLİYOR, YERİNE AKP’LİLER YEDEKTEN GELİYOR

Deniz Yavuzyılmaz:

“Bu konuyu daha önce soru önergesiyle de gündeme getirdim. Ancak içeriği boş bir yanıt aldım..

TYP kapsamında işe işçi alımları için kura çekiliyor veya liste yöntemi uygulanıyor. ‘Kura çekiyoruz’ diyorsunuz, bunun için de alkış bekliyorsunuz. Kurada bazı vatandaşlarımızın ismi çıktıktan sonra daha önce bir gelir testi yapmadığınız için, TYP’li olup olmayacağı, o şartları sağlayıp sağlamadığını kontrol etmediğiniz için, bu vatandaşlarımızın belirli bölümü kuradan çıktıkları hâlde eleniyor. Peki, yerine kim geliyor? Yedek liste geliyor. Peki, bu yedek listede kura çekimi var mı? Hayır, yok. Var mıydı eskiden? Vardı ama ne yaptınız, Genel Müdür onayıyla değiştirdiniz. Yedek liste, AKP’nin il ve ilçe başkanlıklarında hazırlanan listedir. Burada tamamen kul hakkına giriyorsunuz, o nedenle çok büyük bir ayıp yapıyorsunuz. Bu yaptığınız ayıptır, yazıktır, günahtır.”

“300 İŞÇİNİN 270’İ AKP’LE BELEDİYEYE, CHP’YE SIFIR KONTENJAN”

Zonguldak’ta TYP kapsamında 300 işçi işe alınarak belediyelere dağıtıldı. 300 işçinin 270’i AKP’l8 belediyelere verildi, 10 işçi Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, 20 de işçi özel idare. CHP’li belediyelere, hadi bir de ‘belediyelerde de particilik öne çıkmasın’ diyoruz ama size açıklamak için siyasi parti isimlerini vererek söylüyorum ne kadar kontenjan ayırdınız? 300 işçiden ne kadar? Bir tane kontenjan ayırdınız mı? Yok, sıfır kontenjan.

“ALNIMIZDA SAF MI YAZIYOR”

Deniz Yavuzyılmaz:

“Yazılı soru önergesiyle daha önce konuyu gündeme getirdim ama verilen yanıtta, “TYP kontenjanlarının dağılımında illerin ve ilçelerin sosyoekonomik gelişmişlik durumları, ihtiyaçları, hizmet sağlayıcı kurum ve kuruluşlardan gelen proje teklifleri ve bölgelere göre değişiklik gösteren güncel iş gücü piyasası göstergeleri bir arada değerlendirilmektedir” denildi..

Yani, bizim alnımızda saf mı yazıyor? Biz burada vatandaşımızı, biz8e oy veren, vermeyen tüm seçmenlerimizi temsil ediyoruz ve TYP kapsamında işe alınan işçilerimiz tüm seçmenlere hizmet götürüyor. O nedenle, torpilin formülünü açıkladım, bunu mutlaka düzeltmelisiniz vicdanınız varsa ve aynı zamanda da bu yalanları soru önergesi yanıtlarına vermekten artık geri durmalısınız.”

AKP’Lİ AYDEMİR: “NE OLDU BİR YERE Mİ DOKUNDU, HAYIRDIR?”

Komisyonun AKP’li Üyesi İbrahim Aydemir:

“Kendi belediyeni sorgula; git, bak, kaç tane proje vermiş, var mı projesi? İŞKUR ne diye projesiz şeye versin.”

Yavuzyılmaz: “Özür dileyeceğinize yalan söylüyorsunuz” dedi. Bu sırada CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın “300 kişiden 1 kişi CHP’li değil ya” demesi üzerine ise Aydemir: “Ne oldu bir yere mi dokundu? Ne oldu hayırdır” tepkisini vermesi dikkat çekti.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top