GÜNDEM

BERAT ALBAYRAK’IN İSTİFASI GERÇEK OLABİLİRİM Mİ?

“Berat Albayrak’ın görevden alınması halinde, yerine İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali getirilebilir. Ancak şu an istifa ya da görevden alınma durdurulmaya çalışılıyor. Saray hareketli.”

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK’IN INSTAGRAM HESABINDAN İSTİFA DUYURUSU

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından bir istifa açıklaması yayınlandı.

Açıklamada:

“At izinin it izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan rabbim razı olsun” ifadeleri kullanıldı.

*Albayrak’ın siber saldırıya uğradığı yorumları da yapıldı ancak istifanın doğru olduğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararının beklendiği de iddia edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın resmi Instagram hesabından, saat 19.05 sıralarında, istifa ettiğine dair açıklama yayınlandı. 

Albayrak’ın istifasının doğru olduğu ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın henüz kabul etmediği, bu nedenle net bir açıklama yapılmadığı iddia edildi. 

albayrak

SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ ALAATTİN ÇAKICI’DAN ‘BERAT ALBAYRAK’ İDDİASI!

Organize suç örgütü yöneticisi olmaktan hüküm giyen Alaattin Çakıcı, Berat Albayrak’ın istifasının ardından sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulundu.

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı:

“Eğer devletin başındaki kaptan ikinci kaptan olana ‘bir süre dinlen’ demişse normaldir Görevinden alınma devletin menfaatine ise hayırlı uğurlu olsun.”

İşte Çakıcı’nın paylaşımı

“Kamuoyuna saygılarımla;

Ciddi devlet adamları şartlar ne olursa olsun kişisel problemlerini devlet menfaatine devletimizin menfaati söz konusu olunca hükümet içerisindeki nefsi çekişmeler deepfrezde dondurulur.

Devletimizin ve milletimizin ekonomik teminatı olan Maliye Bakanlığı’nın uluslararası yıllardır ekonomik ilişkilerinden dolayı devam eden ekonomik bağlantılar da bir kopma olmaz

Ama yürüyen ilişkiler dünya sıkıntılı bir ekonomik süreç geçirirken maliyenin başındaki kaptan gemiyi terk etmez. Eğer cidden devletin başındaki kaptan ikinci kaptan olana bir süre dinlen demişse normaldir. Görevinden alınma devletin menfaatine ise hayırlı uğurlu olsun.

Muhalefet baskısından görev değişikliğine uğratılmışsa devletimizin başı Cumhur İttifakı’nın yıllardır yıpratmak isteyen muhalefete şunu göstermiştir.

Devletin bekası için gerekirse kolumu keserim, devlet ve milletimiz için bu istifa ile ekonomi düzelecekse hayırlara vesile olsun. Kamuoyuna saygılarımla arz ederim.” 

“KABUL EDİLMEYECEĞİNİ ÜMİT EDİYORUM”

Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Berat Albayrak yerli, milli olarak enerjide yaptıklarını ancak anlayanlar ekonomide de Ülkemizin 2023 hedeflerime ulaşması için sayısız hizmeti hayata geçirdiğini göremezler. İstifanın kabul edilmeyeceğini ümit ediyorum. Ülkemizin, Milletimizin ve Ümmetimizin size ihtiyacı var.”

“KUTLU DAVAMIZIN VAZGEÇİLMEZİDİR”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin:

“Bizim davamız kardeşlik davasıdır. Ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmak için ailesinden fedakarlık ederek gece gündüz demeden ter döken @BeratAlbayrak kutlu davamızın vazgeçilmezidir” diye yazdı.

Şahin kısa bir süre sonra bu tweetini sildi.

SOYLU’NUN İSTİFASI 2 SAAT SÜRMÜŞTÜ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, korona virüsü salgınını önlemek amacıyla 10 Nisan gecesi 31 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklamanın yaklaşık 2.5 saat önce yapılması ve marketlerde yaşanan “izdiham” görüntüleri nedeniyle 12 Nisan’da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla istifa kararı aldığını duyurmuştu.

Soylu’nun söz konusu kararını duyurmasından yaklaşık 2 saat sonra  Cumhurbaşkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar sayın Cumhurbaşkanımıza aittir. İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir” ifadeleri kullanıldı. Bu açıklamadan sonra Soylu istifa kararını geri çektiğini duyurdu. 

İstifa açıklamasının Instagram hesabından yapılması şüphe yarattı.

Gazeteci Çiğdem Toker:

“Herkesin kafasında aynı sorular. Gerçek mi hesabına saldırı mı oldu? Instagram’dan istifa olur mu? Haber doğruysa gerçek sebebi, sebepleri nedir? Bu rejimde istifanın tek taraflı bir beyan ol(a)madığı kaç kez görmedik mi?.”

Ekonomist Ümit Alan:

“Bir hackleme durumu söz konusu olabilir. Instagram’dan istifa duyurusu inandırıcı değil. Bu kadar kötü bir metin de yazılmaz ayrıca. Bu da hack olasılığını güçlendiriyor”

Yazar Levent Gültekin:

“Sordum, soruşturdum istifa haberi gerçekmiş ve Erdoğan’ın isteği ile olmuş.”

YENİ ŞAFAK ENGLISH DUYURDU SONRA SİLDİ

İktidar medyasında haberi ilk duyuran Yeni Şafak İngilizce hesabı oldu, Türkiye hesabından paylaşım yapılmazken bir süre sonra İngilizce hesabından atılan tweet de silindi.

yenisafak
Yeni Şafak gazetesinin İngilizce versiyonundan istifa haberi verildi.

“AĞBAL’IN MB’YE ATANMASINA BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA DEMİŞ” 

Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından, istifa haberinin doğru olduğunu öğrendiğini ve bazı kulis bilgileri yazdı:

“Berat Albayrak’ın görevden alınması halinde, yerine İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali getirilebilir. Ancak şu an istifa ya da görevden alınma durdurulmaya çalışılıyor. Saray hareketli.. Soylu ve Çavuşoğlu da CB Yardımcısı olursa şaşırmayın. İçişleri’ne Varank’ın geleceği…


Berat Albayrak’ın ise kısa bir süre sonra Dışişleri Bakanı olarak görevlendirilebileceği konuşuluyor.

Bir başka iddia ise şu: Numan Kurtulmuş, Mart ayında AKP Genel Başkanlığı’na getirilecek. Erdoğan, sadece CB koltuğunda oturacak. Bunlar AKP içinde dile getirilen kulisler.

Bakan Berat Albayrak’ı, Özel Kalem Müdürü’nü ve Bakan Yardımcısı’nı aradım. Hepsinin telefonu kapalı. Ancak edindiğim bilgi İSTİFA ETTİĞİ yönünde. Albayrak, Naci Ağbal’ın MB’ye atanmasını “bardağı taşıran son damla” olarak nitelemiş yakın çevresine… Ağbal ile ihtilaf derin.

BERAT ALBAYRAK KİMDİR?

Berat Albayrak 1 Ocak 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Özel Fatih Koleji’nde yapan Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra New York’ta Pace Üniversitesi’nde finans üzerine MBA (İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) yaptı.

1999’da profesyonel olarak iş hayatına atılan Albayrak, Çalık Grubu’nun yurtiçi ve yurtdışı şirketlerinde çeşitli görevler üstlendi. 2002 yılında çalıştığı Çalık Holding’in ABD ofisinde Finans Direktörlüğü ile görevlendirildi. Bu esnada New York Pace University, Lubin School of Business’te İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı yaptı. 2006 yılında ABD’den Türkiye’ye dönen Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. 2007 yılında Çalık Holding’e Genel Müdür olarak atandı. Finans ve Bankacılık bilim dalında doktorasını, yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanı üzerine tez hazırlayarak tamamladı. 2013 yılının sonunda özel sektörden ayrılarak Sabah Gazetesi’nde köşe yazarı olarak görev alan Albayrak, bir süre Marmara Üniversitesinde de Bankacılık ve Finansman alanında ders verdi. https://174c35fc0dbcc449e4b8944dd9f0003b.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti’den milletvekili olarak Meclis’e girdi. 1 Kasım genel seçimleri sonrasında  Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan 64. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na getirildi. Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümette bu görevine devam etti. 2017 Anayasa değişikliği referandumu’nda kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi sonrasında gerçekleştirilen 2018 genel seçimleri’nin ardından kurulan 66. Hükûmette Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atandı.

Berat Albayrak, 2004 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük kızı Esra Erdoğan ile evlendi. Çiftin dört çocuğu bulunuyor.

SADIK ALBAYRAK KİMDİR?

Sadık Albayrak 1942 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun olan Sadık Albayrak İslam Medeniyeti Vakfı’nın da kurucuları arasında yer aldı.

Albayrak, 2013 yılında Erdoğan’la dünür olduktan sonra Yeni Şafak’taki yazılarına son vermişti.

Sadık Albayrak, 15 Şubat 1942’de Trabzon’un Of ilçesine bağlı Yenice Köyü’nde doğdu.

Babasının manifatura dükkanı açması sebebiyle ailesiyle Trabzon’a geldi.

1954’de İlkokulu Cudibey İlkokulu’nda bitirdi. İmam Hatip Okulu’na kaydoldu. 1962’de İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’ne girdi. 1964 tarihinde İstanbul Sultanahmet Camii kürsü vaizliğine tayin edildi. 1967 ortalarında askere gitti.

Öğrenciliği sırasında, 1964-1967 yılları arasında Yeşilay gençlik başkanlığını devam ettirdi.

Yüksek İslam Enstitüsü öğrenci derneği üyeliği ile beraber Mezunlar Derneği başkanlığını da bir müddet sürdürdü. Bu arada İslam Medeniyeti Vakfı’nın kurucusu oldu. 1970 yılından itibaren, İstanbul Müftülüğü’ne bağlı Şeriyye Sicilleri Arşivi’nde 8 yıl uzman olarak çalıştı. 1970’li yıllarda Babıali’de Sabah, Yol, Ufuk, Yeni İstiklal, Sebil vb. gazete ve dergilerde yazıları çıktı. 1977 Martında çıkmaya başlayan Yeni Devir gazetesinde ‘Mizan’ başlığı altında günlük yazmaya başladı.

Haziran 1977’de MSP’den Trabzon Milletvekili adayı oldu. 1977’de İskilipli Atıf Efendi’nin bir eserinden ötürü, Necip Fazıl’la beraber, İstanbul Toplu Basın Mahkemesi’nde yargılandı.

1981’de ise bir eserinden dolayı mahkum oldu. 1982-1983 yıllarında 9 ay kadar Silivri Kapalı Cezaevi’nde yattı. 1981’de Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ‘Son Devir Osmanlı Uleması’ eserinden dolayı birincilik ödülüne layık görüldü. 1979 yılından itibaren Milli Gazete’de ‘Mizan’ köşesindeki yazmaya başladı. 1991 ve 1995 seçimlerinde RP, 1999 seçimlerinde FP’den İstanbul milletvekili adayı oldu. 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde kültür danışmalığına başladı.

Evli ve iki erkek çocuk babası olan Sadık Albayrak, Kıymet Albayrak ile evlidir.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top