DÜNYA

CAMİ KAPATILDI!

Evleri aranan dört kişinin 19 ila 25 yaşlarında ve “İslamcı çevrenin” bir parçası oldukları da belirtildi.

SALDIRGANIN RADİKALLEŞMESİNDE ETKİLİ OLAN CAMİ KAPATILDI

Viyana’da dört kişiyi öldüren saldırganın ‘radikalleşmesinde etkili olan’ bir cami kapatıldı.

Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab:

“Bir İslami derneğin de kapatılması için talimat verildi.”

Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab, başkent Viyana’da dört kişinin öldüğü, 23 kişinin de yaralandığı saldırının ardından, ülkedeki bir caminin kapatıldığını duyurdu. Raab, bir İslami derneğin kapatılması için de talimat verildiğini söyledi. Bakan, bu yerlerin saldırgan Kujtim Fejzulai’nin ‘radikalleşmesinde etkili olduğunu’ söyledi.

Bu camideki bir vaizin, Suriye’de Almanca konuşan bir tugaya komuta ettiği, daha sonra da bir insansız hava aracı saldırısında öldüğü belirtildi.

Avusturya ve Kuzey Makedonya vatandaşı Fejzulai Viyana’da altı farklı noktada ateş açıp, ikisi kadın ikisi erkek dört kişiyi öldürmüş, özel kuvvetlerin operasyonuyla vurulmuştu. Saldırıyı IŞİD üstlenmiş, Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Fejzulai’in örgüte katılmak için Suriye’ye gitmek üzere Eylül 2018’de Türkiye’ye uçtuğunu ve Türkiye’de gözaltına alınıp, Ocak 2019’da Avusturya’ya gönderildiğini açıklamıştı.

ALMANYA’DA ÇEŞİTLİ ADRESLERE BASKIN YAPILDI

Öte yandan, saldırıyla ilgili soruşturma kapsamında Almanya’nın Hamburg kentinde çeşitli adreslere baskınlar yapıldı.

Alman polisi, saldırgan ile bağlantılı olduğundan kuşkulanılan dört kişinin evini aradı.

Polis, bu kişilerin zanlı olarak değerlendirilmediğini, ancak saldırganla temasları olduğunu ve ikisinin Fejzulai ile şahsen görüştüğünü belirtti. Hamburg’ta Kassel, Osnabrück ve Pinneberg semtlerinde yapılan baskınların, Almanya’daki bağlantılarının araştırıldığını da gösteriyor. Saldırının ardından Avusturya’da 16 kişi gözaltına alınmıştı. Bu kişilerin altısı serbest bırakılırken, yetkililer İsviçre’deki bazı ipuçlarının da takip edildiğini bildirdi.

Almanya İçişleri Bakanı Hoost Seehofer, Almanya’daki bağlantıların ’24 saat izlenen kişiler’ olduğunu söyledi.

Evleri aranan dört kişinin 19 ila 25 yaşlarında ve “İslamcı çevrenin” bir parçası oldukları da belirtildi. Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, Bakan Karl Nehammer ve Entegrasyon Bakanı Susanne Raab’ın düzenleyeceği basın toplantısında daha fazla ayrıntı verileceğini belirtti.

“KATİL OLABİLECEĞİNİ AKLIMA GETİRMEZDİM”

Bu arada Nisan 2019’da 22 ay hapis cezası verilen Kuzey Makedonya kökenli Avusturya vatandaşı Fejzulai’nın, aralık ayında erken serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Fejzulai’nin temmuz ayında kalaşnikof mermisi satın almak için Slovakya’ya gittiği ve Slovak polisinin derhal bu bilgiyi Avusturya’ya bildirdiği, ancak bu konunun takip edilmediği ortaya çıkmıştı.

Avukatı Nikolaus Rast, Avusturya medyasına yaptığı açıklamada, Fejzulai’nin ‘tamamen normal bir aileden geldiğini, ancak yanlış insanlarla arkadaşlık yaptığını’ söylemişti.

Rast: “Toplumdaki yerini araya, genç bir adamdı. Görünüşe bakılırsa yanlış camiye gitti. Bir katil olabileceğini asla aklıma bile getiremezdim” demişti.

İLGİLİ HABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top