MAGAZİN

“HERKES EMEĞİNİN KARŞILIĞINI MUTLAKA ALMALI”

“Eğitimin hava, su, beslenme, barınma ve sağlık kadar önemli olduğunu düşünüyorum.”

TÜRKAN ŞORAY: “ÜRKÜTÜCÜ BİR TABLOYLA KARŞI KARŞIYAYIZ.”

genç işsizliğin yüksekliği ve geçim sıkıntısı çeken kesimlere dikkat çekti…

Türk sinemasının ‘sultan’ı Türkan Şoray:

“Gençlerin, özellikle geçim derdinde olan insanların derdi beni çok mutsuz ediyor. İstatistiklere baktığımızda ürkütücü bir tabloyla karşı karşıyayız.”

Sinemamızın yaşayan en önemli isimlerinden oyuncu Türkan Şoray, Türkiye’nin sorunlarına ilişkin dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Türkan Şoray, işsizlikten gelir adaletsizliğine, kutuplaşmadan eğitime birçok konuda tepkilerini dile getirdi.

Sizce Türkiye’nin en büyük sorunu nedir?

Türkan Şoray:

“Birinci sıraya işsizliği koyarım. Korona olayından sonra daha da büyük bir sorun olacak diye endişeleniyorum. Özellikle gençlerin büyük bir enerjisi var. Maalesef okumuş, üniversite bitirmiş veya okuyamamış, ülkemizin geleceği olan gençlerimiz iş arıyor. Gençlerin, özellikle geçim derdinde olan insanların derdi beni çok mutsuz ediyor. İstatistiklere baktığımızda ürkütücü bir tabloyla karşı karşıyayız. Yıllarca yemeyip içmeyip evlatlarını okutan, onların meslek sahibi olması için çırpınan ailelerin hüznünü ve hayal kırıklıklarını yüreğimde hissediyorum. Gençlerin önü açılmalı. Onlar bizim geleceğimiz, onlar bu ülkeyi aydınlığa götürecek olanlar… Umutsuzlukları umuda çevrilmeli diye düşünüyorum.”

İşsizlik verileri pandeminin etkilerini yansıtıyor mu?

Türkan Şoray:

“Gelir adaletsizliği tabii… Keşke herkesin bu konuda şansı eşit olabilse. Ayrıca giderek kutuplaşıyoruz. Toplumda birbirimizi ötekileştirmeyerek, empati yaparak, birbirimizi dinleyerek, karşı görüşlüyse saygı duyarak orta yolu bulmalıyız. Bugün ülkemin görüş ayrılığı içinde kutuplaştığını görmek beni çok üzüyor. Birbirimizi yapıcı tenkit edelim, birbirimizden alacağımız ve birbirimize vereceğimiz çok şey var. Birlik içinde olalım..

Ayrıca ülkemde eğitim çok önemli. Eğitimde fırsat eşitliği, kız çocuklarının okutulması çok önemli. Eğitimin hava, su, beslenme, barınma ve sağlık kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Eğitim düşünebilme, hayata uygulayabilme ve yaşamın değerini bilme yeteneğidir, sonsuzdur.”

Ve kadına yönelik şiddet… Siz de üzüntünüzü her fırsatta dile getiriyorsunuz.

Türkan Şoray:

“Kadına şiddet olayları hepimizin yüreğini acıtıyor. Nasıl önlenir nasıl yaptırım uygulanır? Bu zihniyetin ve kadına bakışın değişmesi gerekiyor. Bunun için de en önemli şey eğitim. Bu konuda üzerimize düşen her şeyi yapmak zorundayız. Ülkemin kadınlarına sorunları çözülmüş mutlu yarınlar diliyorum..

Tarım işçileri, maden işçileri, fabrika işçileri haklarını alamamaktan dolayı isyan içindeler…

Soma işçileriyle ilk günden beri çok ilgiliyim ve kalbim onlarla çarpıyor. Maden işçileri, tarım işçileri, işçiler, emekçiler… Alın teri için yola çıkan herkesin yanındayım. Herkes emeğinin karşılığını mutlaka almalı. Ancak o zaman hep beraber yüzümüz güler.”

AKP’Lİ AHMET HAMDİ ÇAMLI, SANATÇI TÜRKAN ŞORAY’I HEDEF ALDI

Yeliz lakabıyla tanınan AKP’li vekil Ahmet Hamdi Çamlı, Türkiye’nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirterek, “Alın teri için yola çıkan herkesin yanındayım” diyen sanatçı Türkan Şoray’ı hedef aldı.

Çamlı, Şoray hakkında; “Tantanacı medya sahnesinin son artisti” dedi.

TBMM’de Yeliz isimli bir hesaptan canlı yayın yaptığı ortaya çıktığı için “Yeliz” lakabıyla hatılanan AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, “Alın teri için yola çıkan herkesin yanındayım” diyen sanatçı Türkan Şoray’ı hedef aldı.

Çamlı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkan Şoray’ın sözlerinin yer aldığı haber görsellerine yer vererek, “Çamuriyetçi, HDPKK’cı, Amerikancı, İsrailci, Emperyalist işbirlikçisi, tantanacı medya sahnesinin son artisti Türkan Şoray” ifadelerini kullandı.

AKP’li vekilin hedef aldığı Türkan Şoray’a, Mahsun Kırmızıgül’den destek

Mahsun Kırmızıgül, AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı’nın hedefindeki usta oyuncu Türkan Şoray’a destek verdi.

MAHSUN KIRMIZIGÜL’DEN DESTEK MESAJI

Çamlı’ya söz konusu paylaşım üzerine tepki gösterilirken sanatçı Mahsun Kırmızıgül’den Türkan Şoraya’a destek mesajı geldi.

Kırmızıgül sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkan Şoray seni çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: