SIYASET

“DİYARBAKIR CADDELERİNDE YÜRÜSÜN”

“Damat gidecek, her şey düzelecek mi? Her gün anayasa ihlali, insan hakları ve özgürlük sorunu varken, isterseniz dünyanın en iyi iktisatçısını getirin, mümkün değil. Topyekun bir çözüm gerekiyor.”

“DİYARBAKIR CADDELERİNDE YÜRÜSÜN … BİLEMİYORUM, ÇOK KOLAY OLMAYABİLİR. ÖNCEDEN EPEY ETRAFININ BOŞALTILMASI LAZIM ” 

Babacan’dan Erdoğan’a: “Artık sokakta yürüyemeyebilir!”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’nin mevcut durumuna dikkat çekerken Erdoğan’ın artık sokakta yürümesinin kolay olmayacağını söyledi.

Ali Babacan:

” Erdoğan’a çok yaklaşılamıyor, kendisi de yaklaşamıyor. Biraz tepkiden korkuyorlar belli ki. Kolay değil, bizim gibi her yerde yürümek. Diyarbakır caddelerinde yürüsün… Bilemiyorum, çok kolay olmayabilir.”

Erdoğan’ın “Evine ekmek götüremeyen mi var?” sözüne dair yorumunuz ne?

Ali Babacan:

“Bahçeli ile konuşmaları lazım; hangisi doğru? Gerçekten evine ekmek götüremeyenler var..

Bizim teşkilatlanmamız sırasında ekmek fırını sahibi arkadaşımız vardı. ‘Markette satılmayan ekmekler ne oluyor?’ diye sordum. ‘Geri alıyoruz. Bayat ekmeğin ayrı müşterisi var’ dedi. 1 TL yerine 60 kuruşa ekmeği almak için akşam geliyor vatandaş..

Bu, Türkiye’nin gerçeği..

Birçok seçim kampanyası yaptık. İlk defa bu kadar vatandaş, ‘Sokakta yatıyorum, eve ekmek götüremiyorum’ diyor..

Böyle şeyler yoktu. O duruma düşse bile yardım mekanizmaları devreye giriyordu. Ya belediyeler, ya valilik… Normalde iktidar partisinin mobilize olması lazım. Parti kalmadı ki. Tek bir kişinin şahsında toplanan bir tablo var”

“KOLAY DEĞİL HER YERDE YÜRÜMEK”

Ali Babacan:

“Erdoğan’ın tabloyu göremediğini söylemeliyim..

Görmüyor olabilir. Ona farklı bir hikaye anlatıyor olabilirler. Artık topluma karışamıyor. Uzun uzun mesafeler, ciddi koruma kalkanları, çemberler… Çok yaklaşılamıyor, kendisi de yaklaşamıyor. Biraz tepkiden korkuyorlar belli ki. Kolay değil, bizim gibi her yerde yürümek. Diyarbakır caddelerinde yürüsün… Bilemiyorum, çok kolay olmayabilir. Önceden epey etrafının boşaltılması lazım.”

“GÜÇ ZEHİRLENMESİ”

Kurucularından olduğu AKP’nin güç zehirlenmesi yaşadığını belirten Babacan:

“Bir zamanlar içinde olduğunuz siyasi partinin korku kaynağı olacağını düşünür müydünüz? Hiç aklıma gelmezdi. Böyle bir hareketin müesses nizamın kendisi haline gelmesi ve başka kesimleri ezmesi işin tabiatına aykırıdır. Olmaz böyle bir şey diye saf saf anlatıyordum. Maalesef oluyormuş. Tamamen güç kullanımının süresiyle ilgili. Güç kullanımının süreyle, hukukla sınırlandırılması lazım. Güç yozlaştırıyor.”

“DAMAT GİDİNCE DEĞİŞECEK Mİ?”

‘Bu tablonun sebebi “damat” mıdır?’

Babacan:

“Tek başına değil. Damat gidecek, her şey düzelecek mi? Her gün anayasa ihlali, insan hakları ve özgürlük sorunu varken, isterseniz dünyanın en iyi iktisatçısını getirin, mümkün değil. Topyekun bir çözüm gerekiyor. Bir ara MB başkanlığı için epey kişiyle konuştuk. Erdem Başçı ayrıldıktan sonra… Çok iyi iktisatçılar. Dediler ki, “Bir ay sürer. Talimat gelir, yapmayız, kötü olur.” Pek çok kuvvetli isim kabul etmedi.”

‘ERKEN SEÇİM’ İDDİASI

Erken seçim iddialarına yönelik ne dersiniz?

Babacan:

“Mecburen gerekecek. Ben 2021 ve 2022’de yüksek ihtimalle diye düşünüyorum. Tabii Devlet Bahçeli gibi bir faktör var. Öngörülemez bir faktör. Daha fazla yanlışa ve başarısızlığa devam etmek istemeyebilir. Siyasi, sosyal ve ekonomik şartlar 2023’ün haziranına kadar zor dayanır.”

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: