BİLİM & TEKNOLOJİ

WHATSAPP’A YENİ BİR ÖZELLİK: ‘SÜRELİ MESAJLAR’

WHATSAPP, ÖZELLİK HAKKINDA AYRICA BAZI UYARILARDA DA BULUNUYOR. ŞİRKET, SÜRELİ MESAJLAR ÖZELLİĞİNİN GÜVENİLİR KİŞİLERLE KULLANILMASINI GEREKTİĞİNİ HATIRLATIYOR

MESAJLAR KAYBOLACAK

Kullanıcılara sunulacak ‘süreli mesajlar’ özelliği sayesinde, artık WhatsApp’ta belli bir süre içinde yok olan mesajlar atılabilecek.

Dissappearing Messages (Kaybolan Mesajlar) isimli yeni özellik sayesinde WhatsApp kullanıcıları attıkları mesajların belli bir süre içinde kaybolması imkanına kavuşacak.

Wickr Me isimli anlık mesajlaşma uygulamasında halihazırda bulunan özellik, şimdi ise popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a da kısa bir süre sonra gelecek.

WhatsApp’ın web sitesinde “süreli mesajlar” ismiyle anılsa da söz konusu özellik henüz kullanıcıların hizmetine sunulmadı. Ancak WhatsApp’ın ‘süreli mesajlar’ olarak isimlendirdiği yeni özelliğin  iOS, Android, KaiOS ve web/masaüstü sürümlerine geleceği duyuruldu.

TÜM MESAJLARIN BELLİ BİR SÜRE SONRA KAYBOLMASI MÜMKÜN OLACAK

Popüler anlık mesajlaşma uygulamasına eklenecek olan özellik sayesinde, bireysel sohbetlerde gönderilen tüm mesajların belli bir süre sonra kaybolması mümkün olacak.

Kullanıcılar süreli mesajların ne zaman aktif olacağını ise kendileri belirleyecek. Süreli mesajlar ya da kaybolan mesajlar varsayılan olarak açık gelmeyecek. Kullanıcıların bu sohbetleri seçmesi gerekecek. 

WhatsApp’ın kendiliğinden kaybolan mesajlar özelliği, daha önce de ortaya çıkmıştı. Şirket özelliği daha önce Expiring Messages (Sona Eren Mesajlar) ismiyle anmıştı.

Kullanıcılar süreli mesajların ilk sürümünde, mesajın ne zaman kaybolacağını seçebiliyordu. Ancak şimdi ise WhatsApp bu özelliği kaldırdı ve 7 günlük bir süre zamanı getirdi. Yani kullanıcılar varsayılan bu 7 günlük süreyi değiştiremeyecek.

WHATSAPP’IN İNTERNET SİTESİNDE YER ALAN AÇIKLAMALARDA SÜRELİ MESAJLAR ÖZELLİĞİ HAKKINDAKİ DETAYLAR

*Bir kullanıcı yedi günlük süre içinde WhatsApp’ı açmazsa mesaj kaybolur. Ancak WhatsApp açılana kadar mesajın ön izlemesi bildirimlerde görünmeye devam edebilir.

*Bir mesajı cevapladığınızda, cevaplanan mesaj alıntılanır. Süreli bir mesajı cevapladığınızda, alıntılanan metin yedi gün sonra da sohbette kalmaya devam edebilir.

*Süreli mesajların devre dışı olduğu bir sohbete iletilen süreli mesajlar, iletildikleri sohbetten kaybolmazlar.

*Kullanıcılar mesaj kaybolmadan önce yedekleme oluştururlarsa süreli mesaj yedeklemeye dâhil edilir. Süreli mesajlar, kullanıcılar yedeklemeyi geri yüklediğinde silinir.

WHATSAPP, ÖZELLİK HAKKINDA AYRICA BAZI UYARILARDA DA BULUNUYOR. ŞİRKET, SÜRELİ MESAJLAR ÖZELLİĞİNİN GÜVENİLİR KİŞİLERLE KULLANILMASINI GEREKTİĞİNİ HATIRLATIYOR

*Mesajlaşılan kişi, süreli mesajı kaybolmadan önce iletebilir veya ekran görüntüsünü alabilir.

*Mesajlaşılan kişi, süreli mesaj kaybolmadan önce süreli mesajın içeriğini kopyalayıp kaydedebilir.

*Mesajlaşılan kişi, süreli mesaj kaybolmadan önce kamera veya başka bir cihaz kullanarak süreli mesajın fotoğrafını çekebilir.

WHATSAPP WEB’E YENİ ÖZELLİK GELİYOR

WhatsApp Web’in sürümü yükseltildi.

Bu yükseltme, WhatsApp’ın sesli ve görüntülü arama özelliğinin WhatsApp Web’e gelmek üzere olduğunu gösteriyor.

Son sürüme göre kullanıcılar, arama yaparken iki farklı açılır pencere ile karşılaşacaklar.

WhatsApp geliştiricileri bir süredir, anlık mesajlaşma uygulamasının web sürümü üzerinde bazı çalışmalar yürütüyorlar. Geliştirici ekip bu çalışmalarla, WhatsApp’ın sesli ve görüntülü arama özelliğini web sürüme de getirmiş olacaklar. WhatsApp Web’de yapılan bir güncelleme ise sesli ve görüntülü arama özelliğinin, artık çok yakında olduğunu gösteriyor.

Geliştirici ekip, WhatsApp Web’i “2.2043.7”ye yükseltti. Bu yükseltmenin kaynak kodları ise yaklaşan sesli ve görüntü arama özelliği ile ilgili yeni detayları gözler önüne serdi. Yapılan güncellemeye göre kullanıcılar, WhatsApp Web’de arama yaparken iki farklı görüntü ile karşılaşacaklar gibi duruyor. Özellik muhtemelen birkaç hafta içerisinde kullanıma sunulacak.

WhatsApp Web’in son sürümünün kaynak kodlarında yer alan bilgilere göre kullanıcılar, ekranın sağ üst bölümünde bu özellik için eklenen simgeler görecekler.

Bir kullanıcı, bu simgeleri kullanarak sesli ya da görüntülü arama yapabilecek. Kullanıcıya gelen bir arama isteği ise açılan bir pencere ile yanıtlanacak. Kullanıcılar, aramayı kabul ve reddetmenin yanı sıra, herhangi bir yanıt vermeden bırakabilecekler.

Kullanıcılar, arama yaparken ise biraz daha farklı bir açılır pencere ile karşılaşacaklar. Daha küçük bir boyutta tasarlanan bu açılır pencere, aranan kişinin bilgilerini içerecek. Bu sayede kullanıcılara, her iki durumda da iyi bir deneyim sunulmuş olacak.

WhatsApp, şu ana dek bu özellikle ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. Ancak WhatsApp Web’in her yeni sürümü, bu özelliğin biraz daha hazır olduğunu gösteriyor. Şirket muhtemelen, daha fazla vakit kaybetmeden görüntülü ve sesli arama özelliğini WhatsApp Web’e sunacak. Kullanıcılar bu sayede, WhatsApp Web üzerinden de sesli ve görüntülü aramalar yapabilecekler. Ayrıca bir kullanıcı, bu özelliği kullanarak grup aramaları da gerçekleştirebilecek.

WHATSAPP SOHBETLERİNDE YENİ DÖNEM

WhatsApp’ın sohbetleri tamamen sessize alma. özelliği tüm kullanıcılara açıldı.

Facebook’un bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a yeni bir özellik geldi.

Daha önce WhatsApp gruplarını sessize almak için 8 saat, 1 hafta ve 1 yıl olmak üzere üç opsiyon sunan platform bu opsiyonlara bir yenisini ekledi. WhatsApp’ın sohbetleri tamamen sessize alma özelliği tüm kullanıcılara açıldı.  

Yeni güncelleme ile kullanıcılarının istedikleri  WhatsApp mesajlarını sonsuza kadar kapatmasına imkan tanıyacak. 

Söz konusu özellik hem iOS hem de Android platformları için yayınlandı.  Bu özelliğin önümüzdeki günlerde tüm cihazlara gelmesi bekleniyor.

İLGİLİHABER

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top