GENEL

ELİF: UMUDUN, İNANCIN, AZMİN ADI ELİF

MİNİK ELİF’İN HASTANEDEN İLK GÖRÜNTÜSÜ YAYINLANDI

Enkaz altında 65 saat sonra yaralı olarak kurtarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek’ten hastanede ilk görüntü geldi.

İzmir depreminde yıkılan Doğanlar Apartmanı’nda 65 saat sonra bir mucize yaşandı. Enkaz altında kalan 3 yaşındaki Elif Perinçek, 65 saat sonra yaralı olarak kurtarıldı.

Hastaneye kaldırılan minik Elif kameralara el sallarken görüntülendi.

BAKAN KOCA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

ELİF PERİNÇEK. 65 saat sonra kurtarıldı. 3 yaşında.

SAĞLIK DURUMU: Bilinci açık, ciddi bir kas ezilmesi ya da kırığı yok. Enkaz altında uzun süre hareketsiz kaldığı ve sıkıştığı için yoğun bakımda takip ediliyor. İki ablasının da durumu iyi.

İDİL ŞİRİN. 55 saat sonra kurtarıldı. 14 yaşında.

SAĞLIK DURUMU: Bilinci açık, hayati fonksiyonları yerinde, böbrek fonksiyonları normal. Enkaz altında uzun süre hareketsiz kaldığı ve sıkıştığı için yoğun bakımda takip ediliyor. Tetkikinde omurgasında kırık görülmedi.

65 SAAT SONRA 3 YAŞINDAKİ ELİF ENKAZDAN SAĞ ÇIKARILDI

İzmir’de meydana gelen 6.6’lık deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Depremden tam 65 saat sonra 3 yaşındaki Elif Perinçek enkazdan sağ olarak çıkarıldı.

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremde yıkılan Doğanlar Apartmanı’nda kurtarma çalışmaları sürerken, enkaz altında olan 3 yaşındaki Elif Perinçek’in yakınlarının umutlu bekleyişi devam ediyordu.

Çalışmaların 65. saatinde aramaların devam ettiği 8 binadan biri olan Doğanlar Apartmanı’ndan 3 yaşındaki minik kız sağ olarak kurtarıldı.

ELİF’İ KURTARAN İTFAİYECİ: PARMAĞIMI BİR TUTTU, HİÇ BIRAKMADI

Elif’i kurtaran ekipten Muammer Çelik:

“Elif benim parmağımı bir tuttu, hiç bırakmadı sağlık kabinine gidene kadar. O çocuk yaşamayı sonuna kadar hak ediyor” dedi.

ANNESİ VE İKİ KARDEŞİ SAĞ KURTARILMIŞTI

Apartmanın enkazı altında kalan Seher Dereli Perinçek ile 10 yaşındaki ikizleri Ezel ve Elzem yaralı olarak kurtarılmış, oğlu Umut’un ise cansız bedenine ulaşılmıştı.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Allah’ım sana binlerce kez şükürler olsun. Doğanlar Apartmanı’ndan Elif yavrumuzu da canlı olarak çıkardık.” ifadelerini kullandı.

ANNEANNE: “ELİF’E KAVUŞTUM

Elif’in enkaz alanında büyük sevinç yaşayan anneannesi:

“Çok mutluyum, Allah razı olsun. Elif’e kavuştum, annesi de kardeşleri de kavuşacak. Dualarım kabul oldu.” dedi.

Elif’in dedesi: 

“Bu haberi almak çok çok mutlu etti. Allah bize mucize yarattı, yedi katın altından canlı çıkmak ne demek? Sözün bittiği yerdeyim, keşke ben orada kalsaydım.”

“BULUNDUĞU YERDE BETON BLOKLAR VARDI”

Minik kızın dayısı Özgür Dereli, Elif bulunmadan önce şu açıklamayı yapmıştı

“Kardeşim ve iki yeğenimin sağlık durumları iyi. Ancak Umut’umuzu kaybettik. Elifimiz ise hala enkazın altında. Bulunduğu yerde beton bloklar olduğu için ekipler oldukça hassas bir çalışma yürütüyor. O yüzden henüz ulaşamadılar. Binanın sol tarafta rahatlıkla çalışabiliyorlar. Ancak 3’üncü ve 4’üncü katlarda insanlar zarar görmesin diye dikkatli davranıyorlar. Elif’imizden umutlu haberler bekliyoruz, ancak her geçen dakika tedirginliğimiz artıyor. AFAD ekipleri de sık sık gerekli bilgilendirmeleri yapıyor. Biraz daha zaman alacak çünkü beton bloklar ekipleri zorluyor. 3 yaşındaki bir çocuk ne kadar dayanır bilmiyorum ama biz dayanmak zorundayız. Elimizden dua etmekten başka bir şey gelmiyor” 

İBRAHİM KALIN: “UMUDUN, İNANCIN, AZMİN ADI ‘ELİF’ ”

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, İzmir Seferihisar açıklarındaki 6.6 büyüklüğündeki depremde 3 yaşındaki Elif Perinçek’in 65 saat sonra yaralı olarak kurtarılmasına ilişkin, “Umudun, inancın, azmin adı Elif” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarındaki 6.6 büyüklüğündeki depremde, Bayraklı’da yıkılan Doğanlar Apartmanı’nın enkazında mahsur kalan Elif Perinçek’in, 65 saat sonra yaralı olarak kurtarılmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Elif’in fotoğrafını ‘İyi ki varsın AFAD’ etiketiyle paylaşan Kalın:

“Umudun, inancın, azmin adı Elif. Elif’in ve diğer kardeşlerimizin kurtarılmasında olağanüstü bir çaba gösteren herkesi tebrik ediyorum. Mevla hepsinden razı olsun” ifadesini kullandı.

23 SAAT SONRA GELEN MUCİZE KURTULUŞ: ENKAZ ALTINDA 1 ANNE ve 4 ÇOCUĞUNA ULAŞILDI

İzmir’de enkaz altında kalan bir anne ve 4 çocuğuna 23 saat sonra canlı ulaşılması büyük sevinç yarattı.

Anne ve 3 çocuk kurtarılırken, 1 çocuğun çıkarılma çalışmaları sürüyor.

İzmir’de Bayraklı ilçesinde deprem nedeniyle çöken Doğanlar Apartmanı’nın enkazında başlatılan arama- kurtarma çalışmalarında 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

10 kişinin yaralı kurtarıldığı enkazın altında oldukları saptanan Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seher Dereli Perinçek ile 4 çocuğuna, 3. kat seviyesinden gelen seslerin takibi ile ulaşıldı.

Doç. Dr. Perinçek ile irtibat kurmayı başaran ekipler, anne ile yanında olan çocukları 10 yaşındaki ikizler Ezel ve Elzem, 7 yaşındaki Umut ve 3 yaşındaki Elif’i kurtarma çalışmalarına başladı. Depremden 23 saat sonra anne ve 3 çocuk enkazdan çıkarıldı. 1 çocuk için kurtarma çalışmalarının halen sürdüğü belirtildi.

ELİF PERİNÇEK’İN SAĞLIK DURUMU İYİ

Nevzat Aydın eğitim masraflarını üstlenecek

Depremden 65 saat sonra kurtarılan 3 yaşındaki Elif Perinçek’in bilinci açık ve yoğun bakımda takip ediliyor.

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, Perinçek’in eğitim masraflarını hayatı boyunca üstleneceğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elif Perinçek’in sağlık durumuna ilişkin yaptığı açıklamada bebeğin durumunun iyi olduğunu söyledi.

Koca:

“Bilinci açık, ciddi bir kas ezilmesi ya da kırığı yok. Enkaz altında uzun süre hareketsiz kaldığı ve sıkıştığı için yoğun bakımda takip ediliyor. İki ablasının da durumu iyi.”

NEVZAT AYDIN EĞİTİM MASRAFLARINI ÜSTLENECEK

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, Elif Perinçek’in sağ olarak enkazdan çıkarılmasının ardından yaptığı paylaşımda bebeğin hayatı boyunca tüm eğitim masraflarını üstleneceğini duyurdu.

Aydın, ilk olarak:

“Minik Elif’in hayatı boyunca tüm eğitim masraflarını üstlenmek istiyorum. Ulaşabileceğim bir mercii bulamadım. Lütfen ailesi, yetkililer, birileri bana mesaj atarak ulaşsın – evet, gelecek saçmasapan tepkilere hazırlıklıyım” diye tweet attı.

İzmir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’ndan Aydın’a ulaşılması sonrası, “Hiçbir sorun yok, kızımızı okutacağız” mesajı geldi.

Doğanlar Apartmanı enkazında kalan anne Seher Dereli Perinçek ile üç çocuğu depremden bir gün sonra enkazdan çıkarılmış, oğlu Umut Perinçek hayatını kaybetmiş ve enkaz altındaki diğer çocuğu Elif Perinçek’e de ulaşmak için çalışmalar hızlandırılmıştı..

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: