SIYASET

BÜYÜKELÇİNİN SAKLANAN ARŞİVİ!

“SORSANIZ BUNU İNKAR EDECEKTİR FAKAT…”

ERDOĞAN’IN BÜYÜKELÇİ YAPTIĞI OZAN CEYHUN’UN SAKLANAN ARŞİVİ…

Ozan Ceyhun, Avusturya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi.

Erdoğan’ın kararıyla Yazar Demirtaş Ceyhun’un oğlu olan, Almanya’dan Yeşiller ve SPD üyesi olarak Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yapan Ozan Ceyhun, Avusturya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne atanmıştı…

2002 yılında Türkiye’ye dönen Ceyhun, AKP’den İzmir milletvekilliği aday adayı olmuştu. Adaylığı gerçekleşmedi ancak Erdoğan’a danışman yapılmıştı.

ÜLKÜCÜLERDEN TEPKİ

Ozan Ceyhun’la ilgili karara en büyük tepki ülkücülerden gelmişti. Bunun nedeni ise Ceyhun’un 1980 yılında ülkücü Mustafa Eroğlu’nun öldürülmesiyle ilgili davada cinayet suçlamasıyla yargılanmış olması.

Ozan Ceyhun’un arşivindeki dikkat çeken açıklamalar

“ERDOĞAN’DA İŞE KILIK, KIYAFETTE BAŞLIYOR…”

Ozan Ceyhun 11 Kasım 2002’de Amerika’nın Sesi’ne verdiği röportajda, AKP’yi eleştirmişti.

Ozan Ceyhun:

“İslâm zaten korkulan bir olay haline gelmiş durumda, 11 Eylül teröründen beri..

Türkiye’de de eşi ve kızları başörtülü aile pozları veren bir başbakanı AB’nin klâsik normlarına uymuyor. AB modern İslâm’a karşı değil ama modern İslâm’da da AKP’nin sunduğu fotoğraflar yok. Modern İslâm Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin İslamı ve bu anlayışın maalesef iyice dejenere edilmesi. Sonuç olarak, türban gibi konuların insan hakları çerçevesinde tartışılması safsatası bunun örneği..

AB’de bu anlayış dinin politika ile ilişkisi olmaması gerektiğine inanan geniş kesimlerinde tepki görüyor..

AKP’yi bizim Alman Hristiyan Demokratlar ile kıyaslamak onlara büyük bir haksızlık olur. Çünkü Alman Hristiyan Demokratlar’ın, isimlerindeki Hristiyan demokratlık dışında, politikaya yansıyan dinî hiçbir yanları yok..

Erdoğan’da ise kılık, kıyafetle başlıyor, içki içip içmemeye varıyor. Bundan dolayı da politikacılar tedirgin durumdalar..

Avrupa’da aklı başında olan politikacıların Türkiye’deki bu gelişmelerden dolayı tedirgin olmaları ve Türkiye’de köktendinci bir partinin iktidara gelmesinin ne derece AB çıkarlarına uygun olup, olmadığını sormaları bence haklı bir tavır.”

“SORSANIZ BUNU İNKAR EDECEKTİR FAKAT…”

Ozan Ceyhun, 2006’daki röportajında “Recep Tayyip Erdoğan´ın hükümeti Türkiyenin İslamlaştırılmasını mı istiyor?” sorusuna..

Ozan Ceyhun:

“Sorsanız bunu inkar edecektir. Fakat bunda bir doğruluk payının varolduğunu düşünüyorum. Hükümetin İmam hatip okulları mezunlarına vermek istedikleri imkanlara bakınca veya ısrarla üniversitelerdeki başörtüsü yasağını kaldırmaya çalışması kendilerinin dünya görüşlerinin Türkiye´nin kuruluş anlayışıyla çeliştiğini ortaya koyuyor.”

Ozan Ceyhun:

“Evet işte AB´de gelişmeler böyleyken Türkiye´de ille de ‘türbanlı’ kavgasının nelere neden olacağını bende kaygıyla izlemekteyim.”

Ozan Ceyhun Açık Gazete’ye 2008’de verdiği röportajda:

”Kapatılmasına demokrasiye olan inancımdan karşı olduğum partinin seçmenlerini oluşturanlardan bir kesim Türkiye’nin ‘çehresini’ değiştirmek amacıyla ülkenin günlük yaşamını çekilmez hale getirmekte. Ve bu durum tursitlerin gözleri önünde olduğundan Türkiye dışında da artık çok konuşulur bir hale geldi. Bildireyim dedim!” demişti.

“MİLLİ GÖRÜŞ TERÖR ÖRGÜTÜ GİBİ”

2002 yılındaki Cumhuriyet gazetesi haberinde Ozan Ceyhun “Milli Görüş Terör Örgütü Gibi” dediği yer almıştı.  

Ozan Ceyhun’un haberde yer alan sözleri şöyle:

“Türk kökenli ve sosyal demokrat Avrupa Milletvekili Ozan Ceyhun, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Milli Görüş ve Berlin İslam Federasyonu adlı örgütlere özellikle dikkat çekti ve bunların bazı konularda en az terör örgütleri kadar tehlikeli olduğunu anımsattı. ‘11 Eylül’de hepimiz uyandık’ diye sözlerine başlayan Ozan Ceyhun, sadece terörizm tanımlaması ve ‘Avrupa Tutuklama Kararı’nın yeterli olamayacağını savundu. Ozan Ceyhun, terörün nedenlerini araştırılması gerektiğini ve Avrupa Birliği dönem başkanı sıfatıyla İspanya’nın bu tehlikeyi tam olarak mercek altına alacağından emin olduğunu da vurguladı. Milli Görüş veya Berlin İslam Federasyonu’nun isimlerini de vererek bunların bazen en az terör örgütleri kadar tehlikeli olduğunu kaydeden Avrupa Milletvekili, sözlerini şöyle sürdürdü. ‘Almanya’dan geliyorum. Almanya, İspanya ve İngiltere terörle mücadelede tecrübe sahibi ülkeler. Ama benim sorunum, 11 Eylül’den beri görüldüğü gibi, sadece terör gruplarıyla mücadelenin yeterli olmadığıdır. Örneğin AB’deki aşırı İslamcılardan bazıları terör örgütleri olarak nitelenmelerine rağmen güvenlik örgütleri tarafından ‘güvenliği tehlikeye düşüren örgütler’ olarak tanımlanıyorlar. Benim ülkem Almanya’da örneğin 30 bin taraftarıyla ‘Milli Görüş’ adıyla veya Berlin’de ‘İslam Federasyonu’ adıyla İslamcı bir grup var. Devlet okullarında İslam din dersi verme hakkından faydalanıp böylelikle küçük çocuklarda beyin yıkma uygulamalarına izin verildiği takdirde, bunlar bazı konularda benim için en az terör örgütleri kadar tehlikelidir.”

SOSYALİSTLERİN MERAK ETTİĞİ TÜRBANLI EŞ

Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun’un yaptığı bir paylaşım sosyal medyada tepki topladı…

1980 yılında ülkücü Mustafa Eroğlu’nun öldürülmesiyle ilgili davada cinayet suçlamasıyla, Dev-Yol üyesi olarak yargılanan ve Almanya’ya kaçan Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun’un yaptığı bir paylaşım sosyal medyada tepki topladı.

Büyükelçilik konutunda eşi Azize Ceyhun’a elini öptüren Ozan Ceyhun bu fotoğrafı eşiyle birlikte sosyal medyada paylaştı.

Twitter’dan da eşiyle fotoğraf paylaşan Azize Ceyhun “Aile ile kalabalık bayramları #özledik Hayırlı Bayramlar dileriz” ifadelerini kullandı.

İşte o fotoğraflar:

AZİZE CEYHUN

2002 yılındaki Cumhuriyet gazetesi haberinde Ozan Ceyhun “Milli Görüş Terör Örgütü Gibi” ifadelerini kullanmıştı.

2006’daki röportajında ise “Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümeti Türkiye’nin İslamlaştırılmasını mı istiyor?” sorusuna “Sorsanız bunu inkar edecektir. Fakat bunda bir doğruluk payının var olduğunu düşünüyorum” diyen Ceyhun paylaşımının ardından eşi Azize Ceyhun merak konusu oldu.

Avrupa Parlamentosu Eski üyesi (SPD) ve eski Daily Sabah yazarlarından, şimdiki Büyükelçi Ozan Ceyhun, eşi Azize Ceyhun AKP İzmir teşkilatında çalışmalarıyla beğeni topluyordu. Parti içerisinde tanınan Azize Ceyhun, Ozan Ceyhun ile AKP için yaptığı seçim çalışmaları sırasında tanıştı.

Evlenmeden önceki soyadı “Sıkdağ” olan Azize Ceyhun ile İzmir adaylığı sırasında AKP teşkilatında tanışan Ceyhun çifti Haziran 2018’de nikah kıymıştı. Nikaha Egemen Bağış gibi dikkat çeken isimler de katıldı.

AKP teşkilatında başlayan ilişki ise Kasım 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen düğün ile birlikte tamamlandı.

Odatv

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: