GÜNDEM

YELDEĞİRMENİ HALKI KARARLI: “MAHALLEMİZDE TARİKAT İSTEMİYORUZ!”

“Bütün bu karanlığa karşı bizler aydınlığı savunuyoruz. Çocuklarımızın eğitim hakkının engellenmesini istemiyoruz, çocuk istismarcılarıyla ve kadına yönelik şiddetle mücadele ediyoruz.”

YÜZLERCE MAHALLELİ KURAN KURSUNUN KAPATILMASI İÇİN İMZA VERDİ.

Kadıköy’ün Rasimpaşa Mahallesi’nde bir tarikata bağlı olduğu iddia edilen Kuran kursunun kapatılması için mahalleli harekete geçti.

Bir tarikata bağlı olduğu iddia edilen Kuran kursunun kapatılması için mahalleli harekete geçti.

Pandemi sürecinde İstanbul Kadıköy’de Rasimpaşa (Yeldeğirmeni) Mahallesi’nde açılan “Sultan Ümmet için Yaşama Derneği” adlı bir derneğe ait tarikat kursu Yeldeğirmeni halkında bir tedirginlik yarattı.

Dayanışma kültürünün baskın olduğu, insanların rahatça yaşamlarını sürdürdüğü ve öğrencilerin yoğun yaşadığı mahallede bir Kuran kursunun açılması mahalle halkı tarafından tepkiyle karşılandı.

Büyüyen tepki üzerine mahallede yaşayan TKP’liler “Nasihat Mektebi” adlı yerin kapatılması için bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyası sürecinde yüzlerce mahalleli Kuran kursunun kapatılması için imza verdi.

“OKULLAR KAPALI, TARİKAT KURSLARI AÇIK!”

Kampanya sürecinde imza veren mahalleli;

“Yeldeğirmeni gibi bir mahallede bir tarikat kursunun karşılığının olmadığını, mahallede bir ilkokul bile yokken açılan bu kursa göz yumulmaması gerektiğini söylemek isteriz..

Daha önce de ev kiralayarak mahalleye girmeye çalışan bu kursların adı kursa gelen çocuklara istismar haberleriyle anılıyordu..

aynı şeylerin yeniden yaşanmasını istemiyoruz.”

İmza kampanyasını yürüten TKP üyesi bir mahalleli;

“Her kapıyı açan ‘iyi ki böyle bir işe kalkıştınız’ sözleriyle bizi karşılıyor, bu anlamda yaptığımız iş mahalle halkını yüreklendirdi.”

Yakın zamanda mahallede bir Semt Evi açılacağını müjdeleyen TKP üyesi mahallede aydınlanma mücadelesini, dayanışmayı büyüteceklerini ekledi.

İmza kampanyası için bugün mahallede bir çalışma ve basın açıklaması da gerçekleşti. Dijital olarak bir süre daha devam edecek kampanyaya çalışma sırasında halk yoğun ilgi gösterdi. Toplanan imzalar mahalleli adına kaymakamlığa teslim edilecek.

İmza metninin linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de tarikatlar deyince aklımıza;

12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan çekinmeyen tarikat şeyhi ve yurtlarda istismar edilen bütün çocuklar geliyor.

Kadına şiddetle mücadelede önem taşıyan İstanbul Sözleşmesi için; “İslâmi değerlere savaş” iddiasıyla “sözleşmeden çıkılmalıdır” diyen cemaatler geliyor.

Pandemi nedeniyle bir dönemden fazla süredir eğitim hakkına erişemeyen öğrenciler bir tarafta dururken, pandemiye rağmen “yüz yüze eğitim” şiarıyla devam eden Kuran kursları geliyor.

İnsanlar herhangi bir kadroya yerleşmek için sınavdan sınava koşarken, devletin her kadrosunda kendine yer bulan yapılanmalar geliyor.

Bütün bu karanlığa karşı bizler aydınlığı savunuyoruz. Çocuklarımızın eğitim hakkının engellenmesini istemiyoruz, çocuk istismarcılarıyla ve kadına yönelik şiddetle mücadele ediyoruz.

Mahallemizde bu karanlığın vücut bulmasını istemiyoruz ve faaliyet göstermeye başlayan “Kadıköy Nasihat Mektebi” isimli yerin kapatılmasını istiyoruz.

İLGİLİ HABER

soL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top