GENEL

İZMİR SEFERİHİSAR’DA DEPREM

İzmir Seferihisar’da 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

SEFERİHİSAR’DA DEPREM: AFAD: 6.6, Kandilli: 6.8

İzmir Seferihisar’da 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

AFAD, İzmir’deki deprem sonrası yaşamını yitirenlerin sayısının 51’e yükseldiğini, 896 yurttaşın yaralandığını, 8 binada arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Bakan Selçuk’un açıklaması şu şekilde;

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

“Yaraları hep birlikte saracağız İzmir. İl genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız.”

İzmir’de deprem bölgesinde bulunan bakanlar AFAD İzmir Koordine Merkezi’nde depreme ilişkin son durum hakkında açıklamalarda bulundu.

EVLERE GİRMEME KONUSUNDA UYARI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

“AFAD’ımız, Kızılay’ımız, belediyemiz bölgeye çadır sevkiyatı yaptı. Beslenme ihtiyacı Kızılay koordinasyonunda. Bugün fiilen hasar tespit çalışmalarını yapacağız. Vatandaşlarımızın konutlarını inceleyeceğiz. Vatandaşlarımızdan ricamız, bakanlığımızın ekiplerinin tespitlerini tamamlamalarına müteakip binalarına girmeleri. Ağır hasarlı, yıkılma riski olan binalarımız olduğu düşüncesindeyiz.

Arama kurtarma faaliyetlerini hassas bir şekilde yürütmek durumundayız. AFAD koordinasyonunda tüm sivil toplum örgütleri ile bu süreci yürütüyoruz. Şu ana kadar 100 vatandaşımızı sağ olarak kurtardık. İnşallah yeni Fatma, Hülya, İnci’lerimizi ekiplerimiz sağsalim çıkaracak. Tüm ekiplerimiz ve vatandaşlarımız bu sevinçlere şahit oldu.

Cumhurbaşkanımız anbean süreci takip etmektedir. Buradaki koordinasyonu yakından inceleyip, eksikler ile ilgili talimat vermektedirler. Ülkemizin dört bir yanı kenetlenmiş durumda. İzmir’imiz için Elazığ’da, Malatya’da olduğu gibi bir olduk. Tüm yaraları saracağız. Vatandaşlarımız müsterih olsun.”

EŞYA YARDIMI YAPILACAK 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

“3 bin çadır kuracağız. Şu ana kadar 750’si kuruldu. Akşama kadar tamamlanacak. İhtiyaç olursa barınma ihtiyacını karşılayacağız. Mobil beslenme ünitelerimiz sahadadır. 49 personel ve 37 araç ile faaliyetimiz sürüyor. Binasından malzemesini alamayacak vatandaşlara eşya yardımı yapılacak.”

‘KALICI KONUT ÇALIŞMASINA BAŞLIYORUZ’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

“Kalıcı konut çalışmasına başlıyoruz. Enkaz kaldırılan alanların zemin etütlerine bakacağız. İzmir için daha önce yaptığımız gibi tüm özcerimizle elimizden geleni yaparak, yaraları saracağımızı söylemek istiyorum.”

PROVOKATİF PAYLAŞIMLARA SORUŞTURMA

Depremin ardından nefret ve provokatif açıklamalarda bulunan kişilere yönelik soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül:

“Cumhuriyet Başsavcılıklarımız, bu acılarımızı paylaşmak yerine nefret söylemi içinde olanlara gerekli soruşturmayı yapmaktadır. 10 ilde tahkikat yapılmış, 3 kişi Tekirdağ, Adıyaman ve Gaziantep’te gözaltına alınmıştır. Kimse kardeşliğimizi suistimal edemez. Bunu yapmak isteyenlere adalet izin vermeyecektir.”

8 MİLYON TL ACİL YARDIM ÖDENEĞİ GÖNDERİLDİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk:

“8 milyon TL’lik acil yardım ödeneği gönderdik. Bu süre zarfında, Cumhurbaşkanımızın talimatı ile kabinemiz, vekil arkadaşlarımız ile bu yaraları saracağımıza inanıyorum.”

‘DOĞAL GAZ TEDBİREN KESİLMİŞTİR, İLERLEYEN SAATLERCE VERİLECEK’

Elektrik ve doğal gaz kesintilerine ilişkin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez:

“Deprem anı ile birlikte 4 bin 500 vatandaşımızın elektriği kesilmişti. Dün akşam yeniden enerji vermeye başladık. Şu an 1600 vatandaşın elektriği kesik durumda. Bunların çoğu Bayraklı’da. Doğal gaz 4500 ev için kesiktir. Doğal gaz biraz daha riskli elektriğe göre. AFAD’ın onayı ile doğal gazı da ilerleyen saatlerde vereceğiz. Buradaki önemli tesislerimizde olumsuzluk yaşanmadı. Güvenlik çerçevesinde çalışmalarına devam ediyorlar. Doğal gaz ve elektrik tarafında da sorun bulunmamaktadır.”

İŞLER OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ YÜRÜYOR

Tarım Bakanı Pakdemirli;

“Devletin burada olduğunu belirtmek isterim. İşler hakikaten olması gerektiği gibi yürüyor. Herkes sahada birbirinden değerli hizmet ediyor. Dün gece sahada şunu gördük acaba vatandaş bekleme uzadıkça acaba ‘bakanlar buradan ayrılır mı?’ diye düşünüyor. Biz buradayız vatandaşlarımızla beraber olacağız olsak da olmasak da çalışmalarda en ufak bir aksama olmaz. Öncelik hala göçük altında kalanlar akabinde de açıkta kalanlar barınma ihtiyacı olanlar. İletişimde ulaşımda güvenlik de herhangi bir eksik kalmadı.

Biz burada yaraları sarmak için buradayız. Bu büyük bir afet inşallah en yakın zamanda bu yaraları sarıyor olacağız. Çalışmalara devam ediyoruz. Buradayız.”

TUNÇ SOYER’DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer:

”Binlerce vatandaşımız dışarıda yaşamaya başladı. Yapılacak çok şey var iaşesinden cep telefonu şarjına kadar binlerce ihtiyaç var. İzmir’in yanındayız ve çözmek için canla başla ne yapılması gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Bütün İzmir’e tekrar teşekkür ediyorum.” .

Deprem çevre İstanbul dahil illerden de hissedildi.

Bayraklı ve Bornova’da bazı binaların çöktüğü bilgisi geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 

AFAD, depremde 1’i boğulma olmak üzere 25 kişinin hayatını kaybettiğini, 804 kişinin yaralandığını bildirdi.

İZMİR’DE TOPLANMA ALANLARI

Ekranlardan bilgi veren uzmanlar, artçıların devam edebileceği, depremin yoğun hissedildiği noktalarda bir süre evlere girilmemesi gerektiğini açıkladı.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer:

 “Mutlaka binaların dışında olsun vatandaşlar özellikle Bornova ve Bayraklı’dakiler. Toplanma alanlarında buluşsunlar. Şu anda tespit yapıyoruz, bir süre sonra daha sağlıklı bilgi verebiliriz”  dedi.

AFAD, İzmir’in tüm ilçelerindeki deprem toplanma alanlarını internet sitesinden yayınlıyor.

Deprem toplanma alanlarının konumlarıyla ilgili aşağıdaki linkten bilgi alınabilir: 

İZMİR TOPLANMA ALANLARI

İZMİR’E ARAÇ GİRİŞİNE KISITLAMA

Yaşanan depremin ardından İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanıyor, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor.

İzmir’e girişler kontrollü olarak sağlanırken, ambulans, arama-kurtarma ve yardım araçlarına öncelik veriliyor. 

Kentten çıkışlarda ise herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor.

AFAD İLK BİLANÇOYU AÇIKLADI

AFAD, DEPREMDE 1’i BOĞULMA OLMAK ÜZERE 12 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ, 419 KİŞİNİN YARALANDIĞINI BİLDİRDİ.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü İzmir’in Seferihisar açıkları olan depremde 1’i boğulma olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 419 kişinin yaralandığını bildirdi.

İZMİR’DE OYNANACAK 4 MAÇ DEPREM NEDENİYLE ERTELENDİ

İzmir’deki deprem sonrası Süper Lig’de bir, 1. Lig’de iki, 3. Lig’de de bir karşılaşma ertelendi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), bölgede oynanacak 4 maçın ertelendiğini açıkladı.

İzmir’i temsil eden takımların 31 Ekim Cumartesi günü oynayacağı 4 karşılaşma ileri bir tarihte yapılacak

TFF’den yapılan açıklamada, “Ege Denizi’nde meydana gelen ve İzmir ile çevre illerde hissedilen deprem nedeniyle profesyonel liglerde İzmir’i temsil eden takımların 31 Ekim Cumartesi günü oynayacağı 4 karşılaşma ertelendi.

Süper Lig’de:

  • Göztepe – Aytemiz Alanyaspor,

TFF 1. Lig’de:

  • Menemenspor-Ankaraspor,
  • Altınordu-Royal Hastanesi Bandırmaspor ve
  • Misli.com 3. Lig’deki Bergama Belediyespor-Kozan Spor FK müsabakaları ileri bir tarihe yapılacak” ifadeleri kullanıldı.

AFAD:

“İzmir’de yaşanan 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede, 13’ü 4’ün üzerinde 67 artçı sarsıntı yaşandı.”

AFAD, depremde 1’i boğulma olmak üzere 6 kişinin hayatını kaybettiğini, 202 kişinin yaralandığını bildirdi.

DEPREM UZMANI PROF. NACİ GÖRÜR’DEN AÇIKLAMA

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, İzmir’de yaşanan depremi değerlendirdi. 

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür: İzmir’de yaşanan depremle ilgili, depremin Tuzla fayının üzerine yaşanmış olabileceğini, böyle olması durumunda fayın kırılmayan kısımlarının yarattığı stresin başka depremlere de neden olabileceğini söyledi.

“Kuzey doğu- güney batı doğrultusunda faylar var. İzmir’i etkileyen Çeşme fayı ve Gürbahçe fayı ve doğuda Seferihisar fayı ve sonra Tuzla fayı var. Bu deprem Tuzla fayının içinde onun devamında meydana geldi diye düşünüyorum. Seferihisar fayının üstünde de olabilir bana daha çok Tuzla fayının üstünde görülüyor.  60-70 kilometrelik bir fay, 30 kilometresi kırıdıysa kırılmayan kesimine stres transfer edilmiş olabilir. Bu da başka bir depreme neden olabilir. Bu bir uyarıdır ama henüz nereden kırıldığını bilmiyoruz. O nedenle kesin konuşmamak lazım. Bunun araştırılması gerekir.” 

Görür ayrıca bu konuda daha önce uyarılarda bulunduğunu, bu fayların etki alanının incelenip, bunların verebileceği zararın boyutlarının tespit edilmesi ve önlem alınması gerektiğini dile getirdi.

İZMİR VALİSİ: 4 BİNA YIKILDI, 70’e YAKIN VATANDAŞIMIZ KURTARILDI

İzmir valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir’in merkez üssü Seferihisar’da gerçekleşen deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İzmir Valisi Köşger:

“Ben tüm binaları gezerek geliyorum şu an. 10’un üzerinde yan yatmış bina var. Çok hasarlı bina da var. Bütün bu tam yıkılmış olan binalarda ve hasarlı olan binalarda arama kurtarma faaliyeti başlatıldı. 

70’e yakın vatandaşımız yan yatmış binalardan canlı olarak kurtarıldı. Benim ricam bir kere sakin olmaları. Gereksiz kimsenin trafiğe çıkmaması. Trafik İzmir’de kilitlenmiş durumda.

Herkesten ricam bizim açıklamalarımızı takip etsinler. Park bahçe gibi yerde kalsınlar. 

Şu an için kan ihtiyacı yok. İlerleyen vakitlerde böyle bir ihtiyaç çıkarsa onu duyururuz. 

Ekiplerimizin ulaşmadı bir bina yok. Güvenlik güçlerimize lütfen kimse zorluk çıkartmasın. “

İZMİR’DEKİ DEPREMİN ARDINDAN AFAD’DAN UYARI

AFAD’dan yapılan açıklamada hasarlı binalara girilmemesi uyarısında bulunuldu.

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İzmir’deki depremin ardından bölgedeki hasarlı binalara girilmemesi uyarısında bulundu.

AFAD’ın Twitter hesabından yapılan açıklamada:

“İzmir açıklarında meydana gelen deprem sonrası arama kurtarma ve ilk yardım ekipleri bölgeye ivedilikle gönderildi. İzmir’in yanı sıra çevre illerden de personel ve araçlar destek amacıyla bölgeye sevk edildi” denildi. Ayrıca, gelişmelerin takip edildiği, bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerektiği bildirildi.

EGE ÜNİVERSİTESİ’NDEN ‘KAN BAĞIŞI’ ÇAĞRISI

İzmir Seferihisar’da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem, bazı binalarda yıkıma neden oldu. Enkaz altında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Ege Üniversitesi’nden ‘kan bağışı’ çağrısı yapıldı.

İzmir Seferihisar’da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem, bazı binalarda yıkıma neden oldu. Enkaz altında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Ege Üniversitesi’nden ‘kan bağışı’ çağrısı yapıldı. 

Ege Üniversitesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Acil servisimizde, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere önlem amaçlı kan ihtiyacı bulunmaktadır. Kan vermek isteyen vatandaşlarımızın Ege Üniversitesi Kan Merkezine müracaat etmeleri rica olunur.”

4 CAN KAYBI 120 YARALI VAR..

Seferihisar Belediye Başkanı:

“Açıkta olan balıkçılardan haber alınamıyor.”

İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Seferihisar’da tekneler sürüklenirken, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin yaptığı açıklamada, açıkta olan balıkçılardan haber alınamadığını duyurdu.

İzmir Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğündeki deprem meydana geldi.

Deprem sonrası Seferihisar’da deniz taşarken, tekneler sürüklendi. Bornova ve Bayraklı’da da bazı binalar yıkıldı. 

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin yaptığı açıklamada, açıkta olan balıkçılardan haber alınamadığını duyurdu. 

Yetişkin, “Açıkta olan balıkçılardan haber alınamıyor. Su basan evler var. Deniz taşmış durumda.Çok çok büyük bir ihtimalle can kayıpları var zira bir tsunami yaşandı” diye konuştu.

İzmir’de bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da hasar oluştuğu belirtildi.

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi.

Tunç Soyer, İzmirlilere trafik hakkında uyarıda bulunarak:

“Bayraklı bölgesinde enkaz çalışmalarının hızlanabilmesi özel araç kullanımının azalması gerekiyor. Bu bölgeyi ve bölgeye giden yolları kullanmamaya özen gösterelim. Araç trafiğinin azalması için Kültürpark’ı da trafiğe açıyoruz” dedi.

DEPREMİN ARDINDAN SKANDAL PAYLAŞIM

İzmir’de yıkıma yol açan depremin ardından sosyal medya paylaşılan bir mesaj büyük tepki çekti.

İzmir’de Ege Denizi merkezli, çok sayıda yıkıma neden olan depremin ardından sosyal medyada paylaşılan bir mesaj infial uyandırdı.

Asena Türk isimli bir sosyal medya kullanıcısı, depreme ilişkin paylaşımında “Ya Rabbi! İzmirliler gibi zinaya, nefsime değil, Seccademe köle et beni… Amin!” diye yazdı.

Bu paylaşımın ardından onbinlerce sosyal medya kullanıcısı, sözkonusu paylaşımı yapan kişinin bulunması için Emniyet’e ve ilgili kurumlara şikayette bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer:

“20’ye yakın binanın yıkıldığı ihbarı var” dedi.

Kandilli Rasathanesi’ne göre saat 14.59’da bir artçı sarsıntı meydana geldi. İkinci sarsıntının büyüklüğü 4.1 olarak ölçüldü.

https://twitter.com/AjansMuhbir/status/1322158974968451074?s=20

“BORNOVA VE BAYRAKLI’DA 5 BİNANIN YIKILDIĞI BİLGİSİ GELDİ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da “Bornova ve Bayraklı’da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldık. Enkaz altında da vatandaşlarımız var. Afet Koordinasyon Merkezi valilik bünyesinde oluşturuldu. Tüm bakanlıklarımız, AFAD’ımız İzmir ve ilçelerine yönlendirilmiş durumda. Tüm ekiplerimizi seferber etme suretiyle vatandaşlarımızın yaralarını hızlı şekilde saracağız” diye konuştu.

izmir
İzmir’de çok sayıda bina çöktü. Fotoğraf: AA

SEFERİHİSAR BELEDİYE BAŞKANI: HERKES TELAŞLI

İstanbul Vali’sinden son dakika açıklaması geldi.

Yerlikaya açıklamasında şunları söyledi: AFAD verilerine göre; saat 14.51’de merkez üssü Ege Denizi- Seferihisar olan 6.6 büyüklüğünde #deprem meydana gelmiştir. İstanbul’da da hissedilen depremle ilgili olarak herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. Tüm vatandaşlarımıza ve İzmir’e geçmiş olsun.”

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin CNN Türk yayınına katıldı. Yetişkin şunları söyledi:

“Şu an için gelen bir ölüm vesaire haber yok. Herkes telaşlı evlerinden dışarda. 3-4 adet de artçı yaşadık. halen artçı sarsıntılar devam ediyor. Olumsuz bir haber gelmedi. Şu an herkes dışarda.”

BERGAMA BELEDİYE BAŞKANI: ÇOK ŞİDDETLİ DEPREMDİ

Bergama Belediye Başkanı:

Deprem olduğu esnada belediyedeydik. Tek tek şu anda köylerimiz aranıyor, muhtarlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımız işimizin başında. Gerçekten çok şiddetli bir depremdi. Umarım tekrarlamaz. Şu ana kadar buradan gelen bir yıkım haberi yok. Artçı sarsıntı da hissetmedik.

PROF. PAMPAL: DENİZDE OLMASI ŞANSTIR

CNN Türk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Süleyman Pampal “Sevindirici yanı büyük deprem sıklığı azdır bu fayda. 6.6 ile 7 arasında 10-15 kat fark var. 6.6 yine de ülkemizde yıkıcı etkiye sahiptir. Depremin ivmesi üst merkezden itibaren uzaklaştıkça azalır. Depremin denizde olması bir şanstır, yıkıcı etkisini de azaltır. Derin bir deprem geniş bir alanda hissedilir” diye konuştu.

‘O KADAR SARSILDI Kİ MERKEZİ ATİNA SANDIK’

Gazeteci Stelyo Berberakis, “Atina’da çok hissedildi, o kadar sarsıldı ki merkezi Atina sandık” ded

İzmir Seferihisar açıklarında bir deprem meydana geldi. Sarsıntı Marmara Bölgesi’nden de hissedildi.

İlk bilgilere göre AFAD depremin büyüklüğünü 6.6 olarak kaydetti. Kandilli Rasathanesi ise 6.8 olarak verdi.

Deprem saat 14.51’de yerin 11 kilometre derinliğinde gerçekleşti.https://18c640ef244c1fd12da7727c18aa445d.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

İzmir Valisi Köşger yaptığı açıklamada, “Bize intikal eden can ve mal kaybıyla ilgili henüz bilgi yok. Kriz merkezine geçeceğiz, gelen bilgiler neyse aktaracağız” dedi.

Bayraklı ve Bornova’da bazı binalar çöktü.

ARTÇILAR MEYDANA GELDİ

Kandilli Rasathanesi’ne göre saat 14.59’da bir artçı sarsıntı meydana geldi. İkinci sarsıntının büyüklüğü 4.1 olarak ölçüldü. 

Ayrıntılar geliyor…

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top