DÜNYA

İDRİS SİHAMEDİ, TÜRKİYE’DEN SİYASİ SIĞINMA TALEP ETTİ, GÖÇ İDARESİ YEŞİL IŞIK YAKTI!

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü:

“Merhaba Sihamedi. Siz ve meslektaşlarınızın adınız, soyadınız, kimlik bilgileriniz ve pasaport numaraları dahil iltica başvurusu dilekçelerinizle kurumumuzu kişisel olarak kullanmanız durumunda başvurunuz değerlendirilecektir.”

FRANSA’DA RADİKAL İSLAMCI FİKİRLERİ YAYMAKLA SUÇLANAN SİHAMEDİ’YE YEŞİL IŞIK…

Kapatılan derneğin başkanı İdriss Sihamedi, Türkiye’den siyasi sığınma talep etmişti. Göç İdaresi Müdürlüğü ise ‘Başvurunuz değerlendirilecektir’ dedi.

Fransa’da lise öğretmeni Samuel Paty’nin başının kesilerek öldürülmesinin ardından ülkede radikal hareketlere yönelik başlatılan geniş çaplı operasyonlarda başkent Paris’te ‘BarakaCity’ adlı kuruluşun, ‘radikal İslam fikirlerini yaymak’ suçlamasıyla kapatılmasına karar verildi.

BarakaCity kuruluşu başkanı Sihamedi, dün sosyal medya hesabı üzerinden “Emmanuel Macron hükümetinin yalanlarının ardından, insani yardım ve insan hakları STK’lerinin kapatılmasıyla ben, Erdoğan’dan kendim ve ekibim için resmen ‘siyasi sığınma’ talep ediyorum” paylaşımını yaptı.

GÖÇ İDARESİ RADİKAL İSLAMCI SİHAMEDİ’Yİ KABUL ETMEYE HAZIRLANIYOR

Sihamedi’nin paylaşımına Göç İdaresi Genel Müdürlüğü:

“Merhaba Sihamedi. Siz ve meslektaşlarınızın adınız, soyadınız, kimlik bilgileriniz ve pasaport numaraları dahil iltica başvurusu dilekçelerinizle kurumumuzu kişisel olarak kullanmanız durumunda başvurunuz değerlendirilecektir. Bilgilerinizin ardından İstanbul havalimanı ekibimiz durumdan haberdar edilecektir” diyerek cevap verdi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin:

Bakanlar Kurulu, radikal İslamcı hareketlerle ilişkileri ve terör eylemlerini meşrulaştırmak ve radikal İslam fikirlerini yaymakla suçlanan “BarakaCity”nin kapatılmasını kararlaştırdı..

BarakaCity derneği bu sabah Bakanlar Kurulu’nda feshedildi. Sunduğum kararnamede detaylandırıldığı üzere, Barakacity, nefreti körükledi, radikal İslamcı hareketle ilişkileri sürdürdü, terör eylemlerini meşrulaştırmaktan zevk aldı.”

Fransız basını, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, kuruluşun kapatılmasını “terörizmle mücadelede önemli bir adım” olarak değerlendirdiğini yazdı. 

FRANSA’DA NE OLMUŞTU?

Lise öğretmeni olan Samuel Paty’nin ders verdiği sırada Hz. Muhammed’i tasvir eden karikatürleri göstermesi üzerine sokakta başı kesilerek öldürülmesinin ardından Fransız hükümeti, siyasal İslamcılık ve terörizm arasında bağlantı olduğu yönünde açıklamalar yaptı.

Hükümet, Cheikh Yassine kolektifi başkanı radikal İslamcı aktivist Abdelhakim Sefrioui’nin sorgulanmasıyla, bu kolektifin yanı sıra BarakaCity ve CCIF’i (Fransa’da İslamofobiye Karşı Kolektif) feshedeceğini açıklamıştı.

BarakaCity’nin kurucusu İdriss Sihamedi’nin evine ve derneğe 14 Ekim’de baskın düzenlenmiş, gözaltına alınan Sihamedi ertesi gün serbest bırakılmıştı.

FRANSA’DA KİLİSE YAKINLARINDA BIÇAKLI SALDIRI: 3 KİŞİ ÖLDÜ

Fransa’nın Nice kentinde bir kilisenin yakınlarında düzenlenen bıçaklı saldırı sonucunda en az üç kişi hayatını keybetti. Bir kadının başının kesildiği öne sürüldü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise saldırıyı incelemek üzere Nice’e gidecek.

Avignon kentinde bir saldırı girişimi daha yaşanırken saldırgan öldürüldü.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi Twitter’dan yaptığı açıklamada, Notre Dame kilisesinin içinde veya yakınında meydana gelen bıçaklı saldırıyı gerçekleştiren saldırganın polis tarafından gözaltına aldığını söyledi.

Fransız basınında yer alan bilgilere göre, yerel yetkililer olayı ‘terör saldırısı’ olarak nitelendirdi.

Güvenlik kaynakları saldırıda üç kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin de yaralandığını açıkladı.

CİDDE FRANSIZ KONSOLOSLUĞU’NA SALDIRI

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Fransız Konsolosluğu’nda saldırı düzenlendi. AFP’nin haberine göre, saldırı bir Suudi Arabistan vatandaşı tarafından gerçekleştirildi. Güvenlik görevlisi ise yaralandı.

Fransa’da ikinci saldırı girişimi!

Fransa’da en az 3 kişinin öldüğü saldırıya benzer bir girişim Avingon’da meydana geldi. Saldırgan polis memurları tarafından vurularak öldürüldü.

Fransa’da bir öğretmenin Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürleri göstermesinin ardından başının kesilerek öldürülmesinde olaylar giderek büyüyor. Fransa’nın Nice kenti yakınlarındaki Notre Dame de meydana gelen bıçaklı saldırı sonucu 3 kişi hayatını kaybederken birçok sivil de yaralandı. Öte yandan yine Fransa Avignon’da bir saldırı girişimi daha meydana geldi.

Devriye gezen bir grup polis memuru, henüz kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğradı. Yoldan geçenleri tehdit eden bir kişi güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Fransa İçişleri Bakanı ise olayla ilgili polis operasyonunun devam ettiğini söyledi.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde Fransız konsolosluğunda bir koruma ‘kesici bir aletle’ bıçaklandı. Saldırganın, korumayı bıçaklayıp yaraladıktan sonra gözaltına alındığı ifade edildi. Yaralı korumanın ise tedavisinin yapılmak üzere hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Fransa’nın Nice kentinde hareketli dakikalar yaşandı. Nice kentinin Notre Dame kilisesi yakınında bıçaklı saldırı gerçekleştiği belirtildi. Gerçekleşen saldırıda ilk belirlemelere göre, üç kişinin öldüğü ve birden fazla kişinin de yaralandığı ifade edildi. Reuters’a konuşan güvenlik kaynakları ise bir kadının kafasının kesildiğini iddia etti.

Fransa İçişleri Bakanı, olayla ilgili polis operasyonunun devam ettiğini açıkladı.

Cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top