GENEL

“DEPREM ÜRETEN FAY SEFERİHİSAR VE TUZLA FAYLARINI KESİYOR OLABİLİR…”

“Bu bölgede sırt sırta vermiş 2 ana graben var. Biri Gediz, diğeri B. Menderes. İkisinin ortak horstu Bozdağlar ve Aydın Dağları.”

İZMİR’DE DEPREM: 12 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, YARALI SAYISI EN AZ 522

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından büyüklüğü 6.6 açıklanan depremde ilk belirlemelere göre 12 kişinin hayatını kaybettiği, en az 522 kişinin yaralandığı duyuruldu.

SEFERİHİSAR VE TUZLA FAYLARINA ENERJİ TRANSFER EDİLMİŞ OLABİLİR

“Deprem üreten fay Seferihisar ve Tuzla faylarını kesiyor olabilir, bu faylara enerji transfer etmiş olabilir. Tabii bu bugün yarın bu faylarda da deprem olacaktır anlamına gelmiyor”

Prof. Dr. Naci Görür:

“Seferihisar’daki depremin muhtemelen B. Menderes fay ailesi içerisindeki fayda meydana geldiğine, bir de bu sistemi kesen Çeşme, Gülbahçe, Seferihisar, Tuzla faylarından oluşan sistem bulunduğuna dikkat çekmek isterim. ”

Seferihisar depremini üreten fayın Seferihisar ve Tuzla faylarını kesiyor olabileceğini ve bunlara enerji transferi gerçekleşmiş olabileceğini belirtti.

Sosyal medya hesabından bilgi aktaran Prof. Grörür şunları yazdı:

‘DEPREM MUHTEMELEN B.MENDERES FAY AİLESİNDE’

Prof. Grörür:

“Arkadaşlar, kayıtlarınıza bakarsanız, 2 Temmuz 2020’de İzmir’in depremselliğini ve faylarını anlatmıştım. Bugünkü deprem, Kuşadası Körfezi içerisinde, muhtemelen D-B (doğu-batı) uzanımlı bir fay içerisinde oldu. İzmir bölgesinde bu yönlü faylar Gediz ve B. Menderes graben sistemine bağlı. Deprem muhtemelen B. Menderes fay ailesi içerisindeki fayda. Bir de D-B sistemini kesen KD-GB yönlü doğrultu atımlı fay sistemi var. İzmir yarımadasında bu ailenin fayları arasında Çeşme, Gülbahçe, Seferihisar, Tuzla Fayları sayılabilir. Deprem üreten fay Seferihisar ve Tuzla faylarını kesiyor olabilir, bu faylara enerji transfer etmiş olabilir. Depreme hazırlık çalışmalarında bu husus da göz önünde tutulmalıdır. Tabii bu bugün yarın bu faylarda da deprem olacaktır anlamına gelmiyor. Hepimizin başı sağolsun.”

‘İZMİR’İN ASIL DEPREM KAYNAĞI BUNLARDIR’

Prof. Naci Görür, paylaşımında belirttiği 2 Temmuz tarihinde ise şunları yazmıştı:

“Arkadaşlar merhaba. İzmir’in depremselliği ile ilgili görüşümü yazacağıma söz vermiştim. Bu konu biraz karmaşık. Nedeni bu kentin tektonik konumu. Bu bölgede sırt sırta vermiş 2 ana graben var. Biri Gediz, diğeri B. Menderes. İkisinin ortak horstu Bozdağlar ve Aydın Dağları. Bu horstun kuzey sınırı Gediz Grabeninin ana fayını, güney sınırı ise B. Menderes Grabeninin kuzey ana fayını oluşturur. Ana faylar kaydırak gibidir. Üzerlerinden Gediz ve B. Menderes Grabenlerinin tavan blokları yavaş yavaş kayar ve yerleşir, dolayısıyla da depremler oluşur. İzmir Yarımadası kısmen horstun bir parçası gibidir. Özellikle Gediz ana fayı üzerinde olan depremler İzmir’i etkiler. Gediz Graben sistemine ait faylar İzmir civarında çoğunlukla D-B uzanımlıdır. Bunun dışında İzmir civarında Ege bölgesinin K-G gerilmesine bağlı olarak K-G. ve KKD-GGB yönlü doğrultu atımlı faylar da gelişmiştir. Bu faylar 20-70 km uzunlukludur. Bu faylar arasında Çeşme, Gülbahçe, Seferihisar, Tuzla ve Yenifoça faylarını saymak mümkündür. Bunların her biri de İzmir için deprem üretebilecektir. Asıl İzmir’in deprem kaynağı bunlardır. Bu depremler genellikle 6’lar mertebesindedir. Tarihte birçok deprem bu deprem kaynağının fazlalığından ötürü İzmir’e mal edilmiştir. Özellikle İzmir fayların deprem tekerrür peryotlarının hassas belirlenmesiyle bu kent için daha tutarlı afet değerlendirilmesi yapılabilecektir.” 

İLGİLİHABER

Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top