DÜNYA

AVUSTRALYA BAŞBAKANI: “ERDOĞAN, ATATÜRK’ÜN MİRASINA İHANET ETTİ”

Morrison: ”Erdoğan sarf ettiği sözlerle Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasına ihanet etti…”

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ”Türkiye’ye yönelik bir seyahat uyarısı gözden geçiriliyor” 

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Erdoğan’ın Çanakkale Savaşı’nın 104’üncü yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada sarf ettiği sözlerden dolayı Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç’u çağırdı.


Avustralya Başbakanı Scott Morrison

‘Biz buradayız, biz Çanakkale’deyiz’

Erdoğan:

“Çanakkale’den 104 yıl sonra bir kez daha sesleniyor ve diyoruz ki, mesajınızı aldık. Hislerinizi de niyetinizi de anladık. Kininizin, nefretinizin canlı olduğunu anladık. Bir teröristin ortaya çıkarak 50 Müslümanı öldürmesinin ne olduğunu anladık. Aldığımız nefesi bize çok gördüğünüzü anladık. Biz buradayız, biz Çanakkale’deyiz. 1000 yıldır buradayız, kıyamete kadar da burada olacağız. İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.”

Bu sözlerin geri alınmasını bekliyorum’

Morrison:

Erdoğan’ın sözleri Avustralyalılar için çok rencide edici. Böylesine hassas bir ortamda sarf edilmesinin pervasızlık olduğunu düşünüyorum. Büyükelçi Karakoç ile yaptığım görüşmede bana sunulan gerekçeleri de kabul etmiyorum..

Bu sözlere açıklık getirilmesini ve geri alınmasını bekliyorum ve bunu talep ediyorum..

Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünen Avustralyalılardan sağduyulu hareket etmelerini istiyoruz. Türkiye’ye yönelik bir seyahat uyarısı gözden geçiriliyor. Herhangi bir adım atmadan Türk hükümetinin yanıtını bekleyeceğim ancak ilişkilere dair tüm seçeneklerin masada olduğunu söyleyebilirim”

Atatürk, ülkesini modern ve kucaklayıcı bir ulusa dönüştürmek istiyordu ve bu sözlerin bu ruhla bağdaşmadığını düşünüyorum. Erdoğan sarf ettiği sözlerle Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasına ihanet etti…”

Kaynak

haber.sol.org.tr
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: