GENEL

ÖLÇÜ VE AYAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK!

Düzenlemenin arka planında yine şirketlere kıyak, yurttaşlara ise yeni borç başlığı var.

YENİ SOYGUN KAPISI: ÖLÇÜ VE AYAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK

‘Ölçü ve Ayar Kanunu’ kapsamındaki periyodik muayene hizmetleri özelleştirildi.

Bu düzenleme neredeyse hayatın her alanını etkileyecek.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre, Ölçü ve Ayar Kanunu kapsamındaki  periyodik  muayene  hizmetleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Söz konusu haber, birçok haber kuruluşu tarafından rutin bir “Resmi Gazete” bilgisi olarak geçiştirilirken, düzenlemenin arka planında yine şirketlere kıyak, yurttaşlara ise yeni borç başlığı var.

KANUN HANGİ BAŞLIKLARI İÇERİYOR?

Ölçü ve Ayar Kanunu:

“Uzunluk, alan, hacim, ağırlık ölçüleri, areometreler, hububat muayene aletleri, elektrik, su, havagazı, doğalgaz, akaryakıt sayaçları, taksimetreler, naklimetreler, akım ve gerilimölçü transformatörleri ile demiryolu yük ve sarnıçlı vagonlarının muayenesi, ayarlanması ve damgalanması” gibi birçok başlığı içeriyor.

Yine bu kanun kapsamındaki “periyodik muayene” ise, “Belli sürelerde olmak üzere, bu Kanun kapsamına giren ölçü ve ölçü aletleri için yapılan genel muayene” anlamına geliyor.

Yurttaşların hayatını yakından ilgilendiren tüm bu başlıklardaki denetim ve düzenleme yetkisi devletin asli görevleri arasında bulunuyordu.

Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan bu değişiklik, söz konusu denetim görevinin şirketlere devrini içeriyor.

‘DENETİM DEVLETİN İŞİDİR, ÖZELLEŞTİRİLMESİ KABUL EDİLEMEZ

Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız Tüketici Hakları Derneği Turhan Çakar:

“Denetim işi devletin işidir, bu asli işin özelleştirilmesi kabul edilemez..

Devletin doğal görevinin, ilgili kamu kurumunun doğal görevinin özel sektöre verilmesi, halkın parasının şirketlere aktarılması anlamına gelecek..

Böylesi bir düzenlemeyi şiddetle protesto ediyorum.”

‘ŞİRKETLERE YENİ KAZANÇ KAPISI’

Tüketici Hakları Derneği Turhan Çakar:

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 81 ilde teşkilatı var, Ölçü ve Ayarlar’a ilişkin müdürlük var. Denetimleri buralar yapıyorlar şu anda. Bugüne kadar bu denetimi yapmış bu kurumlar. Şimdi sen devletin kaynaklarını, halkın parasını şirkete vermek için böylesi bir düzenleme çıkarıyorsun” diyen Çakar, “Bu son derece yanlış bir adım, kamu yararına aykırı. Şirketlere yeni kazanç kapısı yapılan bu iş, devletin asli görevidir. Bu adım halka bir ek maliyet olarak da dönebilir. Özelleştirmelerdeki diğer tüm başlıkların sonucu bu oldu.”

Kendisinin bölünmeden önce ilgili bakanlıktan emekli olduğunu, eski bir denetimci olduğunu vurgulayan Çakar, mevcut durumda doğru düzgün bir denetim planı olmadığını, yapılması gerekenin burayı geliştirmek olduğunu, kesinlikle özelleştirmeye yönelik bir adım atılmaması gerektiğini dile getirdi.

soL. – Ali Ufuk Arıkan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: